Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Polskie skrzydła nad Irlandią - ebook

Data wydania:
Sierpień 2015
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
19,99

Polskie skrzydła nad Irlandią - ebook

W latach 1940-1945 Irlandia była związana szeregiem epizodów z dziejami Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Czyż jednak nie z epizodów, czasem najdrobniejszych właśnie, składa się historia? Mówiąc o Irlandii, pamiętajmy, że były to dwa kraje podzielone i w różnoraki sposób zapatrujące się na udział w II wojnie światowej. Kraje, w których dyplomatyczna izolacja czy wręcz polityczna alienacja funkcjonowały na równi z wolnością wyboru jednostki czy bohaterstwem. Z jednej strony mamy do czynienia z  nie do końca neutralnym i tylko pozornie pozostającym na uboczu Éire (Republika Irlandii), z drugiej z rządzoną przez Brytyjczyków Irlandią Północną, z siecią lotnisk operacyjnych RAF i USA Air Force czy baz Royal Navy.

Nad oboma tymi krajami pojawiały się samoloty z biało-czerwonymi szachownicami, rozgrywały się dramaty z udziałem polskich lotników. Do dziś znaleźć w nich można też ich ślady.  W książce, którą trzymają Państwo w ręku, przelano te ślady, czasem prawie już zatarte, na papier.
Czym dla Polaków była wówczas Irlandia? Tym samym, czym dla mieszkańców „Zielonej Wyspy” jawił się daleki kraj nad Wisłą: nieznanym. Co z kolei nas łączyło? Patriotyzm, umiłowanie niepodległości oraz, niestety, tragiczne losy.

Spis treści

Wstęp ... 7

I Éire ... 11

II Pogmatwane ścieżki historii obu narodów ... 15

III Ku chwale okupanta ... 25

IV Polski kontyngent 245 Squadronu ... 33

V Mityczny lot Zdzisława Radomskiego? ... 47

VI Pierwsi „goście” de Valery ... 53

VII Druty kolczaste i potańcówki ... 59

VIII Pojedynek nad Milford Haven ... 63

IX Fairey Battle i Kaczor Donald ... 71

X W drugiej linii ... 75

XI Spitfire z Ratoath ... 83

XII Szarża rowerowa... 91

XIII Wellington HE304 zaginął ... 99

XIV Patrz – Polacy! ... 105

XV Instep, czyli wojna polsko-irlandzka ... 113

XVI Shillelagh ... 119

XVII Irlandzka przechowalnia ... 129

XVIII Góra Brandon ... 133

XIX Historia jednego bombowca... a właściwie trzech ... 137

XX Na straży polskich interesów ... 141

XXI Polskie tropy ... 143

XXII Cywile na plaży ... 151

XXIII Powroty ... 159

XXIV Drugi dom ... 165

XXV Relikty przeszłości ... 171

XXVI Irlandia w nowej odsłonie ... 173

Epilog ... 181

Aneksy ... 183

1. Lotnicy Polskich Sił Powietrznych wykonujący loty operacyjne
z Irlandii lub nad Irlandią ... 185

2. Lotnicy Polskich Sił Powietrznych biorący udział w lotach nieoperacyjnych z Irlandii
lub nad Irlandią ... 188

3. Polskie straty na terenie Republiki Irlandii ... 192

4. Przebieg wydarzeń w dniu 1 kwietnia 1941 roku ... 193

5. Polskie straty na terenie Irlandii Północnej ... 194

6. Przebieg wydarzeń w dniu 23 sierpnia 1942 roku ... 195

7. Przebieg wydarzeń w dniu 23 października 1943 roku ... 196

8. Ostatni lot P/O Stanisława Podobińskiego w dniu 14 grudnia 1943 roku ... 197

9. Kolorowe profile samolotów

Bibliografia ... 198

Indeks nazwisk ... 202

Kategoria: Literatura faktu
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7020-619-2
Rozmiar pliku: 5,0 MB

BESTSELLERY

Kategorie: