- W empik go
Pomysły pułkownika - ebook
Pomysły pułkownika - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 155 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Zresztą we Francji wszyscy jesteśmy po trochu tacy. Mimo wszystko jesteśmy ciągle rycerzami, teraz już – rycerzami miłości i hazardu – wobec tego że skasowaliśmy Boga, przy którym stanowiliśmy prawdziwą straż przyboczną.
Ale, widzicie, kobiety nic nie zdoła wydrzeć z naszych serc. Była tam i będzie. Kochamy ją i zawsze będziemy kochali, będziemy popełniali dla niej wszelkie szaleństwa tak długo, jak długo Francja będzie istniała na mapie Europy. Gdyby nam nawet zabrano Francję, to pozostaną zawsze Francuzi.
Gdy spoczną na mnie oczy kobiety, pięknej kobiety, czuję się zdolny do wszystkiego. Do kroćset! Gdy poczuję na sobie jej wzrok, ten jej szelmowski wzrok, który mi rozpala ogień w żyłach, gotów jestem na wszystko! Mam chęć bić się, walczyć, rozbijać meble, pokazać, że jestem najsilniejszy i najśmielszy, najbardziej oddany ze wszystkich mężczyzn.
Nie tylko ja jestem taki; przysięgam wam, że taka sama jest cała francuska armia. Od prostego piechura aż do ge – nerala – wszyscy ruszamy śmiało naprzód, kiedy idzie o kobietę, o piękną kobietą. Przypomnijcie sobie, czego dokonaliśmy niegdyś przy boku Joanny d'Arc! Założę się, że gdyby kobieta, piękna kobieta, objęła dowództwo w przeddzień Sedanu, kiedy marszałek Mac-Mahon został ranny, to do kroćset, bylibyśmy przekroczyli pruskie linie i omal nie wpadli na ich działa.
Nie Trochu był potrzebny Paryżowi, lecz św. Genowefa.