Poradnik dla rozważających emigrację - ebook
Poradnik dla rozważających emigrację - ebook
Poradnik dla rozważających emigrację. Kierunek: zagranica
Niemcy | Holandia | Włochy | Norwegia | Irlandia | Szwajcaria | Tajlandia | Hiszpania | Stany Zjednoczone | Kanada | Szwecja | Wielka Brytania: Anglia I Szkocja
Zastanawiasz się nad zmianą w swoim życiu i wyjazdem za granicę?
Ten poradnik powstał, by ułatwić ci podjęcie decyzji!
Który kraj jest najlepszy do życia?
Jak znaleźć mieszkanie i pracę marzeń?
Co warto wiedzieć o prawie, finansach i dokumentach?
Jak poradzić sobie z tęsknotą?
Ta książka to również rozmowy z Polkami i Polakami mieszkającymi za granicą. Opowiadają, jak wygląda życie emigranta w praktyce: zarówno to stresujące, związane z pracą, mieszkaniem, ubezpieczeniem, opieką zdrowotną, wychowaniem dzieci, cenami, ale także to związane z relaksem, wakacjami i codziennymi przyjemnościami.
Nie traktuj emigracji śmiertelnie poważnie, planując ją z linijką w ręku. Czasem lepiej dać się ponieść chwili:
próbować, doświadczać, sprawdzać, co się lubi, a czego nie. Może wyjeżdżając, odkryjesz swoje wymarzone
miejsce na ziemi, takie, w którym trawa jest bardziej zielona, a słońce świeci mocniej. Życie jest pełne
niespodzianek. A ja życzę ci tych najpiękniejszych!
Ewelina Gac
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 9788383172149 |
Rozmiar pliku: | 16 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Kiedyś emigracja wiązała się z pracą na miejscu. Teraz bywa różnie, coraz częściej pracuje się zdalnie, można więc wyjeżdżać z domu tylko na zimę, żeby spędzić czas w słoneczku. Wybór kraju pod pracę zdalną to inny temat, bo często nie przeprowadzamy się na stałe, nie szukamy pracy i omija nas sporo biurokratycznych kwestii związanych z emigracją. Ale taka przeprowadzka również wymaga dobrej organizacji – i ta książka na pewno będzie pomocna.
Jak wybrać miejsce do życia? Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie wyemigrować, weź kartkę lub zeszyt i zapisz wszystko, co ci przychodzi do głowy.
• Pomyśl o tym, gdzie cię ciągnie. Czy jest jakieś miejsce, w którym byłeś (byłaś) i które cię urzekło? Czy chcesz mieszkać na wsi, a może wolisz życie w dużym mieście? Czasami na emigracji wolimy duże miasta, bo jest tam więcej możliwości, ofert pracy, ludzi, z którymi możemy się zaprzyjaźnić.
• Co potrafisz? Jaki język znasz lub jakiego chcesz się nauczyć? Jakie masz doświadczenie zawodowe, skończone kursy, studia? To trzeba będzie skonfrontować z ofertami pracy.
• Jeśli wyjeżdżasz z rodziną, zastanów się nad pracą drugiej osoby czy kwestią nauki dzieci.
• Wypisz rzeczy, których nie jesteś w stanie zaakceptować: zbyt duża odległość od rodziny, za gorący lub za zimny klimat. Jeśli planujesz wyjechać na rok, pewnie nie będzie ci to przeszkadzać, ale na dłużej może być to niekomfortowe.
• Jeden z najważniejszych tematów to opieka zdrowotna, zarobki i samopoczucie w nowym kraju. Ten temat poruszymy dokładniej w II części książki, bazując na najpopularniejszych państwach, do których emigrują Polacy.
Myśląc o życiu za granicą, niektórzy liczą jedynie na dobre zarobki. Moim zdaniem lepiej nie skupiać się wyłącznie na wynagrodzeniu, tylko spojrzeć na sytuację z różnych stron. Należy też przeanalizować wydatki i koszt życia. Pieniądze to nie wszystko, jest wiele innych rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się nieważne, a na dłuższą metę bywają męczące. Mogą to być ludzie (trudność nawiązania bliższego kontaktu), pogoda czy warunki pracy. Na przykład w niektórych krajach przerwa w pracy jest bezpłatna i trwa godzinę. Wielu z nas przyzwyczajonych jest do szybkiej kanapki, którą zje w 15 minut, bo prawdziwy obiad je się po pracy. Mogą nas denerwować również inne rzeczy, np. sprawy urzędowe. W Grecji często załatwia się je miesiącami – i nic nie można na to poradzić. Na podobną sytuację trzeba przygotować się np. na Węgrzech. Natomiast w Turcji z powodu opłat i podatków samochody są tak drogie, że prawie nikogo na nie nie stać. Życie za granicą to wyzwanie, do którego postaram się przygotować cię w tej książce.
Wskazówka
LISTA POWODÓW WYJAZDU
Zanim wyjedziesz, wypisz wszystkie powody, dla których planujesz opuścić kraj. Pamięć jest ulotna, a na emigracji większość osób dopada zwątpienie i tęsknota. Do tego po czasie zapomina się o tym, dlaczego się coś zrobiło. Jeśli dodatkowo będziesz rozpamiętywać i idealizować dawne życie w Polsce, możesz nabawić się depresji. Więcej informacji na ten temat jest w części III.
Przyczyny emigracji
Zmiany, zwłaszcza związane z miejscem zamieszkania, nie są łatwe. Przeprowadzka do innego miasta to wyzwanie, a co dopiero do innego kraju. Wiele osób pragnie wyjechać z Polski, ale nigdy tego nie robi. Dlaczego? Bo emigracja to naprawdę trudna decyzja. Przecież nikt nie opuszcza swojego domu bez powodu! Przed wyjazdem dobrze mieć cel, dla którego chce się wyjechać. Najczęstszymi przyczynami emigracji są lepsze warunki ekonomiczne i poprawa jakości życia. Czasami to rozwój kariery lub chęć zamieszkania z rodziną, która z kraju wyjechała kilka lat wcześniej. Chcemy zarobić na dom czy wesele. Zależy nam na zmianie klimatu lub otoczenia i myślimy o przyszłości dzieci. Powodów, które motywują nie tylko do opuszczenia kraju, ale też do pozostania w nowej ojczyźnie, jest wiele.
Jak powiedzieć bliskim o przeprowadzce
Co powie rodzina, znajomi, jeśli wyjadę? Informowanie rodziny o przeprowadzce często nas przeraża. Nie lubimy się tłumaczyć ze swoich decyzji, zwłaszcza z takich, których podjęcie sporo nas kosztowało. Moim zdaniem warto powiedzieć to bez tłumaczenia i zbędnych emocji – jesteśmy dorosłymi ludźmi i nie musimy usprawiedliwiać się i przepraszać za nasze plany.
Jak było w moim przypadku? Powiedziałam, że wyjeżdżam i... nikt tego nie skomentował. Padło kilka pytań, bo jednak zmiana miejsca zamieszkania, choćby czasowa, jest interesująca. Nie byłam namawiana do zmiany decyzji ani krytykowana.
Po czasie dowiedziałam się, że niektórzy za plecami plotkowali, że nie dam sobie rady. Zaskoczyło mnie to, ale ucieszyłam się, że nikt mi nie powiedział tego wprost, bo pewnie bym się tym przejęła. Dlatego do dziś kieruję się w życiu jedną zasadą: nie słucham ludzi, którzy we mnie nie wierzą. Nie rozmawiam z nimi o swoich marzeniach, celach i zamiarach. Pamiętaj, że nikt za ciebie nie przeżyje życia. Ono jest tylko twoje.
------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki
------------------------------------------------------------------------