Poradnik Dobrej Spowiedzi - ebook
Poradnik Dobrej Spowiedzi - ebook
Po co się spowiadać?
Jaki jest sens spowiedzi indywidualnej?
Dlaczego nie wystarczy spowiedź powszechna w czasie Mszy Świętej?
Dlaczego spowiedź związana jest z niepokojem i poczuciem zawstydzenia?
Czy normalną rzeczą jest rozczarowanie własnym postępowaniem, jakiego niekiedy można doświadczyć przed spowiedzią?
Dlaczego spowiedź jest stresująca nawet wtedy, gdy głęboko wierzymy, że grzechy wyznajemy przed Bogiem?
Jak dobrze przygotować się do spowiedzi?
Jakie są warunki sakramentu pokuty i pojednania?
Czy po spowiedzi z rozgrzeszeniem ogólnym należy odbyć spowiedź indywidualną?
Na te i wiele innych pytań odpowiada niniejsza książka.
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-66133-21-1 |
Rozmiar pliku: | 1,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
„Nasz Pan Jezus Chrystus, lekarz naszych dusz i ciał, który odpuścił grzechy paralitykowi i przywrócił mu zdrowie ciała, chciał, by Kościół mocą Ducha Świętego kontynuował Jego dzieło uzdrawiania i zbawiania, które obejmuje także jego członki. Jest to celem dwóch sakramentów uzdrowienia: sakramentu pokuty i namaszczenia chorych”.
„Ci zaś, którzy przystępują do sakramentu pokuty, otrzymują od miłosierdzia Bożego przebaczenie zniewagi wyrządzonej Bogu i równocześnie dostępują pojednania z Kościołem, któremu, grzesząc, zadali ranę, a który przyczynia się do ich nawrócenia miłością, przykładem i modlitwą”.
„Nazywa się go sakramentem nawrócenia, ponieważ urzeczywistnia w sposób sakramentalny wezwanie Jezusa do nawrócenia, drogę powrotu do Ojca, od którego człowiek oddalił się przez grzech.
Nazywa się go sakramentem pokuty, ponieważ ukazuje osobistą i eklezjalną drogę nawrócenia, skruchy i zadośćuczynienia ze strony grzesznego chrześcijanina”.
„Nazywa się go sakramentem spowiedzi, ponieważ oskarżenie – spowiedź z grzechów przed kapłanem jest istotnym elementem tego sakramentu. Sakrament ten jest również «wyznaniem», uznaniem i uwielbieniem świętości Boga oraz Jego miłosierdzia wobec grzesznego człowieka.
Nazywa się go sakramentem przebaczenia, ponieważ przez sakramentalne rozgrzeszenie wypowiedziane słowami kapłana Bóg udziela penitentowi «przebaczenia i pokoju».
Nazywa się go sakramentem pojednania, ponieważ udziela grzesznikowi miłości Boga przynoszącej pojednanie: «Pojednajcie się z Bogiem» (2 Kor 5, 20). Ten, kto żyje miłosierną miłością Boga, jest gotowy odpowiedzieć na wezwanie Pana: «Najpierw idź i pojednaj się z bratem swoim» (Mt 5, 24)”.
„Katechizm Kościoła katolickiego” 1420–1424