- W empik go
Poradnik o ubezpieczeniach komunikacyjnych - ebook
Poradnik o ubezpieczeniach komunikacyjnych - ebook
Pierwszy w Polsce poradnik o ubezpieczeniach komunikacyjnych. To w nim znajdziecie Państwo większość odpowiedzi, na pytania dotyczące ubezpieczenia samochodu. Celem poradnika oraz autora jest edukacja w zakresie ubezpieczeń, tak aby każdy mógł podjąć świadomą decyzje przy zawieraniu ubezpieczenia. Przykładowe pytania: — jakie produkty dostajemy w gratisie przy obowiązkowym ubezpieczeniu, — w jaki sposób możemy obniżyć składkę OC, — jakie pojazdy nie wymagają ciągłości ubezpieczenia OC,
Kategoria: | Ekonomia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8189-019-9 |
Rozmiar pliku: | 852 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ale zacznijmy od początku. Wiele osób na pewno wie czym są ubezpieczenia komunikacyjne, ale nie każdy zdaje sobie z tego sprawę na czym dokładnie polegają lub nie wdawał się w ogóle w szczegóły konkretnych ubezpieczeń, produktów, jeśli chodzi o ubezpieczenie samochodu. Zacznijmy może od najpopularniejszego ubezpieczenia, jest nim ubezpieczenie OC (odpowiedzialności cywilnej), czyli obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Pewnie część z Państwa wie, że jest to ubezpieczenie, które każdy, kto posiada zarejestrowany pojazd na terenie RP musi kupić (z kilkoma wyjątkami). Na pewno osoby, które mają samochód wiedzą o tym, że jest to ubezpieczenie obowiązkowe i jest ono regularne ustawą. Ale co to oznacza? Oznacza to, że każde Towarzystwo, jakie jest na rynku Polskim musi posiadać te same warunki, jakie znajdziemy w zapisach ustawy o obowiązkowych ubezpieczeniach. Czyli musi zapewnić górną granicę sumy ubezpieczenia w przypadku szkody na rzeczy w wysokości 1,05 miliona euro (dane aktualne na rok 2019) oraz 5,21 milionów euro na osobie, czyli na zdarzeniach, gdzie poszkodowana została osoba. Jest to obowiązek każdego z Towarzystw, niezależnie od tego jaką składkę proponuje. Dodatkowo Towarzystwa do obowiązkowego ubezpieczenia często proponują inne produkty w cenie ubezpieczenia OC. Jest to bardzo istotne, ponieważ samo w sobie ubezpieczenie OC jest jedną z części, które i tak, i tak kupujemy. Wiele osób pewnie o tym nie wie, ale w większości Towarzystwach dostajemy również coś takiego jak assistance wypadkowy. Polega ono na tym, że w razie wypadku można zadzwonić po pomoc -oczywiście za pośrednictwem Towarzystwa- i pojazd zostanie odholowany zgodnie z limitem wg ogólnych warunkach ubezpieczenia. Czasami też na kilka dni zapewniają samochód zastępczy, aby można było spokojnie dotrzeć do miejsca docelowego. Szerzej o ubezpieczeniu assistance będzie można przeczytać w dalszej części poradnika.
Często zdarza się tak, że przy ubezpieczeniu komunikacyjnym, jak wspomniałem na początku, ubezpieczając więcej można zapłacić tą samą cenę, a niekiedy nawet mniej. Przykładem takim jest dodanie do ubezpieczenia dobrowolnego, na przykład ubezpieczenia NNW, o którym bardziej szczegółowo będzie później. Dzięki temu mamy możliwość dostania dodatkowej zniżki, która (biorąc pod uwagę aktualne ceny OC) w wielu przypadkach jest wyższa niż samo ubezpieczenie NNW. Jest to jeden ze sposobów dzięki któremu można ubezpieczyć taniej, a lepiej.