- W empik go
Posiedzenie publiczne Królewsko-Warszawskiego Uniwersytetu na uczczenie pamiątki uczonych mężów a mianowicie Polaków przy ukończeniu kursów rocznych odbyte dnia 31 lipca 1822 roku - ebook
Posiedzenie publiczne Królewsko-Warszawskiego Uniwersytetu na uczczenie pamiątki uczonych mężów a mianowicie Polaków przy ukończeniu kursów rocznych odbyte dnia 31 lipca 1822 roku - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 284 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Omnia in mensura et numero et pondere dispasuuti,
Liber sapicntiae Cap. 11 .
Żyło przed nami wielu, losem pomyślnym lub urodzeniem znakomitych, względem których żadnego nie zaciągnęliśmy długu, bo żyiącym tylko dla siebie wypłaciła iuź ludzkość przed ich zgonem daninę. Żyli przed nami inni, którzy samych siebie, i wszystkie swoie usiłowania poświęcili dobru Powszechnemu i tak nabyli prawa do wdzięczności potomnych. Należy do liczby drugich, znany Polsce, znany uczonemu światu z dziel matematycznych i z wynalazków w mechanice Stanisław Solski. Wypłaćmy więc dług, temu Mężowi należny, głosząc i oceniaiąc prace iego uczone, które przed półtora wieku podeymował dla dobra swoiey Oyczyzny.
Stanisław Solski urodził się roku 1623 Ery Chrześciiańskiey a 38go panowania Zygmunta III. Wcześnieyszy bo 1617 rok urodzin Solskiego naznaczaią Alegambe i Zedler (1) lecz, z tego co on sam o sobie powiada na stronnicy 39, swego dzieła Archjtekt Polski drukowanego pod iego okiem gdy miał lat 67, wypada iż się urodził roku 1623. Sprawdziły naszę rachubę i podanie że Solski w 21 roku wstąpił do zakonu Jezuitów i czynów iego naukowych daty które w dziełach swoich zapisał. Zamieszania które pociągnęło za sobą zniesienie Jezuitów i zaguba autentyków piśmiennych tego zakonu, winne temu iż mieysce, dzień i stan urodzenia Solskiego są nam niewiadome. Według spomnionych autorów ma on być rodem z Wielkopolski, według zaś niektórych mieysc dzieł Solskiego zdaie się iż radzey iedna z okolic południowey Polski była iego Oyczyzną. Cokolwiek bać, los Solskiego i Euklidesa są w tym razie podobne, bo także niewiadomo gdzie się urodził Grecki Geometra. Nazwisko ziomka naszego nie znayduie się -
(1) Bibliotheca scriptorum S. J. auth. Ribadeneira et Alegambe Romae 1677 – Grosses
Universal – Lexicon, verlegt von J. H. Zedler, Leipzig 1743.
w herbarzach Papkockiego, Niesieckiego, Okolskiego ani w monumentach Sarmacyi Starowolskiego', i tam więc śladów rodu Solskiego odkryć nie mogliśmy (2). W młodości chodził do Szkół Jezuickich (niewiadomo gdzie) a roku 1641 lat maiąc 18 uczył się matematyki od Księdza Zygmumta Brudeckiego. W trzy lata od tey daty został Jezuitą, i z czasem uczył wymowy i matematyki. W tym życia swego okresie spędził pewny czas w Krośnie nad Wisłoka, gdzie było Kollegium Jezuickie i tu roku 1653 lat maiąc 30, dał dowody poświęcenia się ludzkości, ratuiąc zapowietrzonych. Znanego z nauki, wymowy i pobożności wysłała Zwierzchność właściwa około roku 1660 gdy miał lat 36 do Konstantynopola w znaczeniu Spowiednika i Kaznodziei ieńców Chrześciiańskich. Tu, bawiąc lat 8, poświęcał godziny od usług Religiynych wolne ćwiczeniom matematycznym, zwiedzał zakłady przemysłowe, a raz z podziwieniem Turkow wymierzył za pomocą cienia wysokość tamteyszey Piramidy hieroglificzney. Wróciwszy, do swey Oyczyzny, osiadł w Krakowie, i tu, zaięty ułożeniem i ogłoszeniem pism swoich, przepędził reśtę życia. Jakozkolwiek pracowity i czynny, nigdy Solski nie był bogatym i większą część prac swoich uczonych wydał na widok kosztem tych osób którym ie przypisał, (2) Przeżywszy lat przeszło 70, umarł przy końcu 17go wieku.
–- (1) Pomimo wszelkich starań nie mogliśmy odkryć mieysca urodzin Solskiego. Czyby o potrzebnym sczególe nie wiedział któś z Publiczności, pytaliśmy się przez pisma peryiodyczhe i odebraliśmy list z Wielkopolski z pod Krobi, od nieiakiego Jana Solskiego, który doniósł o sobie: iż iest rodem z Podola, iż ieden stryy iego Piotr Solski był Kanonikiem Kamienieckim, a Probosczem w miasteczku Jaioszewie w którem umarł; drugi zaś Jacenty Solski był Prowincyiałem Dominikańskim i umarł w Smotrycui, ze tych stryjów i oyca iego metryki maią się znaydować w Barze , że nareście niebosczyk oyciec piszącego wywiódł szlachectwo swoie za Rządu Rossyyskiego. Prostota, z-iaką ten list iest pisany zniewala do dania wiary treści doniesienia. Jeżeli spomnieni Solscy są z familii Stanisława, wypadałoby wątpić czy ten iest z Wielkopolski rodem.
(2) W Pamiętniku Lwowskim z roku 1816, w artykule A. T. Chłędowskiego o rękopiśmie Jana Mariukwicza Korzennika i Ławnika Krakowskiego w 17'" wieku, wyczytaliśmy, iź tenże Markiewicz pożyczył Solskiemu różnemi czasy 2600. Złot: co naówczas znaczną czyniło summę. – Większa część sczegołow o życiu Solskiego wyczerpnęliśmy z własnych dzieł iego.
Stanisław Solski iest autorem dziel następuiących: