Potrącenia z wynagrodzenia 2023. Odpowiedzi na 10 pytań specjalistów ds. kadr i płac - ebook
Potrącenia z wynagrodzenia 2023. Odpowiedzi na 10 pytań specjalistów ds. kadr i płac - ebook
Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Tym samym tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Najczęściej spotykanymi przez pracodawcę tytułami wykonawczymi są wyroki sądowe zaopatrzone przez sąd w taką właśnie klauzulę wykonalności, potocznie zwane „potrąceniem komorniczym”. Sprawdź, w jaki sposób wynagrodzenie jest chronione przed potrąceniami, a także W jaki sposób potrąca się świadczenia alimentacyjne.
Kategoria: | Rynek pracy |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8276-773-5 |
Rozmiar pliku: | 136 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Podstawą egzekucji jest tytuł wykonawczy, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Tym samym tytułem wykonawczym jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Najczęściej spotykanymi przez pracodawcę tytułami wykonawczymi są wyroki sądowe zaopatrzone przez sąd w taką właśnie klauzulę wykonalności, potocznie zwane „potrąceniem komorniczym”.
1. Co to jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności
Jest to dokument urzędowy stwierdzający istnienie i zakres nadającego się do egzekucji roszczenia wierzyciela i jednocześnie istnienie oraz zakres obowiązku prawnego dłużnika. Z kolei klauzula wykonalności to akt sądowy, w którym sąd stwierdza, że tytuł egzekucyjny przedstawiony przez wierzyciela nadaje się do wykonania i że przeprowadzenie egzekucji jest dopuszczalne, nakazuje również wszystkim urzędom i osobom zainteresowanym wykonanie tytułu egzekucyjnego. Z tytułu egzekucyjnego musi więc wynikać, kto jest wierzycielem, kto dłużnikiem oraz jaka jest treść świadczenia, co w praktyce oznacza najczęściej wysokość zadłużenia.
Treść świadczenia oraz strony (dłużnik i wierzyciel) powinny być wyraźnie oznaczone, by organ egzekucyjny (jakim staje się pracodawca dokonujący potrąceń z wynagrodzenia pracownika) nie miał co do nich żadnych wątpliwości. Należy bowiem pamiętać, że organ egzekucyjny nie może domyślać się treści tytułu czy w inny sposób go interpretować, jego rolą jest wykonanie tego tytułu, a nie ustalanie treści. Tym samym jeśli pracodawca ma wątpliwości związane z treścią tytułu egzekucyjnego, to powinien je wyjaśniać bezpośrednio z wystawcą dokumentu i nie dokonywać potrąceń, jeżeli nie jest pewny, kto faktycznie jest dłużnikiem.
Wysokość potrąceń z wynagrodzenia za pracę jest także ustawowo ograniczona zarówno w odniesieniu do potrąceń dokonywanych bez zgody, jak i za zgodą pracownika. Łączna kwota potrąceń z tytułu udzielonych zaliczek i sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń innych niż alimentacyjne nie może przekraczać połowy wysokości wynagrodzenia. Osobny limit potrącenia dotyczy kar pieniężnych. Najbardziej uprzywilejowana jest egzekucja na mocy tytułów wykonawczych na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych, gdyż tutaj ograniczenie wysokości potrącenia to aż trzy piąte wynagrodzenia. Przez świadczenia alimentacyjne rozumie się świadczenia wynikające nie tylko z obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny, ale także z rent cywilnych spełniających funkcję alimentacyjną (art. 444 § 2, art. 903 kc).
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
POTRĄCENIA Z WYNAGRODZENIA 2023 – ODPOWIEDZI NA 10 PYTAŃ SPECJALISTÓW DS. KADR I PŁAC
1. Co to jest tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności
2. W jaki sposób wynagrodzenie jest chronione przed potrąceniami
3. Jakich potrąceń można dokonywać bez zgody zatrudnionego
4. W jaki sposób potrąca się świadczenia alimentacyjne
5. Jakie należności inne niż alimentacyjne można potrącać
6. Jak potrącać zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi
7. Jak potrącać kary porządkowe
8. Jak odliczać kwoty wcześniej wypłacone
9. Jak rozliczać wynagrodzenie za wadliwie wykonaną pracę
10. Co to są potrącenia dobrowolne
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71