- W empik go
Potrzeby społeczne w Królestwie Polskiem. Tom 1 - ebook
Potrzeby społeczne w Królestwie Polskiem. Tom 1 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 336 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
OBJAŚNIENIE DO WYDANIA POLSKIEGO.
Przed paru miesiącami, na zasadzie prawa, pozwalającego na wydawanie książek w języku rosyjskim większej objętości bez cenzury uprzedniej, wydaliśmy w Petersburgu 1 tom pracy zbiorowej, p… t. Oczere-dnyje woprosy w Carstwie Polskom, mającej za zadanie przedstawić w sposób zwięzły, faktami i argumentami poparty, obraz współczesnych stosunków społecznych, ekonomicznych, wychowawczych w Królestwie Polskiem, z wykazaniem tych zmian i ulepszeń, jakieby, na gruncie istniejącego w państwie prawodawstwa, dokonać się dały; praktyczny cel książki nakazał nam zamknąć ją w tych tylko granicach. Przy badaniu każdego stosunku, każdej sprawy, każdej potrzeby, mieliśmy na względzie przedewszystkiem rosyjskiego czytelnika, który dla sądzenia o stosunkach naszych czerpać zwykł dotąd wiadomości ze źródeł tendencyą zmąconych albo niedokładnych.
Praca nasza nie ma nic wspólnego z polityką, nie jest partyjną ani programową. Pole dla współpracownictwa w dalszych jej tomach stoi dla każdego otworem, kto chciałby przyczynić się do zapełnienia ważnej szczerby, jaką dotychczas stanowił brak poważnego informacyjnego dzieła o naszych stosunkach, kto pojmuje, jaką brak ten szkodę nam przynosił.
Wydanie Potrzeb społecznych w języku polskim uważaliśmy za obowiązek, tem łatwiejszy do spełnienia, źe większość prac w I tomie zamieszczonych była w oryginale pisaną po polsku.
Przy sposobności niech nam wolno będzie wyrazić głęboką i serdeczną wdzięczność wszystkim tym szanownym współpracownikom, którzy nam pomogli do urzeczywistnienia naszej myśli.
W sierpniu 1902 roku.
Włodzimierz Spasowicz.
Erazm Piltz.
Gospodarstwo miejskie w guberniach
Pogląd ogólny.
"Ustawa miejska 1870 roku, ze zmianami, wprowadzonemi do niej w 1892 roku, funkcyonuje juź od lat 30 w Rosyi europejskiej, a w ostatecznej swej formie wprowadzoną zostaią nietylko w t… zw. Kraju zachodnim, lecz także w Syberyi, w generał-gubernatorstwie Stepowem i na Kaukazie, aby dać możność ludności miejskiej zaspakajania korzyści i potrzeb miejscowych*1); oddaje ona w ręce wybieralnych przedstawicieli tej ludności zarząd i opiekę nietylko nad urządzeniem wewnętrznem miast, lecz także nad podatkami i powinnościami, zabezpieczeniem środków żywności, opiekę nad ubogimi i szpitalami, ochronę zdrowia ludności, wreszcie wzajemne ubezpieczenia od ognia, starania o rozwój oświaty publicznej i udział w kierownictwie szkół miejskich, o rozwój handlu i przemysłu miejscowego i urządzanie targów, giełd, a także czytelni publicznych, muzeów i wszelkich innych instytucyi, dobro publiczne mających na celu *).
Lecz miasta Królestwa Polskiego ustawy tej, która gospodarce miejskiej zapewnia tak korzystne warunki rozwoju, nie posiadają; nie mają one dotąd zarządu, składającego się z przedstawicieli ludności miejscowej3), same granice gospodarki miejskiej tak są ograniczone, że sprowadza się ona wyłącznie niemal do opieki nad porządkiem zewnętrznym według wskazówek ł) Ustawa miejska 1892 roku, artykuł 1.) Tamże art. 2, punkty I–XI. 8) Ustawa miejska art. 1.
POTRZEBY SPOŁECZNE.
155
władz administracyjnych i do ściągania podatków, z niezmiernie ograniczoną możnością podejmowania nowych robót publicznych.
Wyjątek do pewnego stopnia stanowi Warszawa, lecz nie tyle nawet z powodu jakiejkolwiek zasadniczej różnicy w organizacyi jej zarządu, lecz faktycznie wskutek obecności na miejscu głównego zarządu całego kraju i względnej łatwości wyjednywania u władzy wyższej pozwolenia na zaspokajanie potrzeb, przekraczających ciasne granice, zakreślone dla inicyatywy instytucyi miejskich, krajowych.
W państwie rosyjskiem miast jest 919 z ludnością 16,238.845 obu płci. Z tego przypada na Królestwo polskie 119 miast i 1.966.143 mieszkańców 1). Tak więc około 13% całej ludności miejskiej państwa nie korzysta jeszcze z żadnych praw w zakresie tak ważnej gałęzi samorządu i życia obywatelskiego, jakiemi są zarząd sprawami miejskiemi i zabezpieczenie potrzeb i rozwoju ludności miast.
Prowadzenie gospodarstwa w miastach Królestwa Polskiego malo ruchliwe, nader niezasobne i ograniczone, dla kraju tego jest tem dotkliwszym brakiem, że ludność miejska stanowi w nim o wiele większą stosunkowo część ludności ogólnej, niż w całem państwie. Kiedy bowiem, przy ludności ogólnej 124,330.595, mieszkańcy miast w państwie całem stanowią około 13°o, to w Królestwie ludność miejska liczy 1,966.143 osób przy 9,432.3361) ludności, t… j… prawie 21°0, czyli więcej nad 1j& całej liczby.
Ustawa miejska, jako jedno z praw organicznych, przeznaczoną jest w myśl prawodawcy dla całego państwa i stopniowo też na różne jego części już po 1892 roku rozszerzoną została. Co się zaś tyczy Królestwa Polskiego, to Ministeryum spraw wewnętrznych zastanawiało się nad możliwością wprowadzenia jej do tego kraju z pewnemi tylko zmianami już za rządów hrabiego Berga, który oświadczył się za wprowadzeniem ze względu na konieczność zrównania praw Królestwa z innemi częściami państwa. Za hr. Kotzebue, za generała Albedyńskiego i za hr. Szuwałowa kwestya ta była rozpatrywaną przez specyalne komisye miejscowe, które opracowały nawet za-
!) *Sbornik swiedienij po Rosii. Wydanie Centralnego Komitetu statystycznego Ministeryum spraw wewnętrznych. Petersburg, 1897.
sady wprowadzenia do Królestwa ustawy z roku 1870, a następnie zmienionej ustawy 1892 roku. Ostatni z projektów tych pochodzi z 1896 roku, a zmiany, które zamierzano wprowadzić w organizacyi ogólnej, funkcyonującej w innych częściach państwa, nie dotykały w niczem kwestyi zasadniczej, lecz spowodowane byty wyłącznie przez pewne właściwości innych istniejących w Królestwie praw miejscowych i podatków miejskich. Zmarły ks. Imeretyński zajął się był również opracowaniem przedmiotu tego niedługo przed śmiercią.
Tak więc, ponieważ kwestya wprowadzenia ustawy miejskiej do miast Królestwa Polskiego była już niejednokrotnie rozpatrywaną przez władze centralne i miejscowe, a nawet tworzone były komisye specyalne w celu opracowania sposobów jej zastosowania, wypada więc zastanowić się przedewszystkiem przy rozpatrywaniu tej sprawy nad koniecznością praktyczną wprowadzenia do miast tego kraju ustawy 1892 roku, funkcyonującej już obecnie w całem Cesarstwie z wyjątkiem jedynie krajów: Zakaukazkiego i Turkiestańskiego. Względy zaś natury politycznej, przemawiające również raczej za koniecznością tej reformy, niż przeciw niej, można będzie poruszyć w zakończeniu, zwłaszcza, że względy te nie były uważane za przeszkodę przy wprowadzeniu ustawy 1892 roku do miast kraju t… zw. Zachodniego, gdzie funkcyonuje ona obecnie niemniej prawidłowo i korzystnie, niż we wszelkich innych dzielnicach państwa.
Ustrój obecny i jego braki.
Istniejący obecnie w Królestwie Polskiem ustrój gospodarki miejskiej oparty jest na wzorach francuskich, wprowadzonych za czasów Księstwa Warszawskiego. Te same zasady zachowane zostały przy utworzeniu Królestwa Polskiego. Aktem zasadniczym są tu postanowienia księcia namiestnika, zgodne z opinią jego rady, z dnia 10 lutego 1816 r. i 30 maja 1818 r., posiadające dotąd moc prawa i wprowadzone do Dziennika praw Królestwa Polskiego*. Według pierwszego z tych aktów zarząd Warszawy składają osoby następujące: prezydent mia – l*
sta, 4 radców i 4 ławników z głosem doradczym, mianowani wszyscy przez rząd. Sprawy dzielą się pomiędzy cztery wydziały, na czele których stoją radcowie, a zarząd cały został postawiony w zależności bezpośredniej od jednej z istniejących podówczas instytucyj władzy centralnej Królestwa – a mianowicie od komisyi spraw wewnętrznych i policyi.
Drugi z aktów wspomnianych ustanawiał organizacyę zarządu miejskiego w innych miastach kraju. Zarząd w nich stanowili wyznaczeni przez rząd: prezydent albo burmistrz i 4 ławnicy albo radcowie; w miastach wojewódzkich (gubernialnych) zarząd ten podlega komisyom wojewódzkim, (obecnie – rządowi gubernialnemu), w innych zaś – komisarzom obwodowym (naczelnikom powiatów). W województwach (guberniach) istniały wówczas rady, na wzór rad departamentów we Francyi; po ich zniesieniu zaś zarządy miast, mianowane przez rząd, utraciły przez to samo wszelką zależność od jakichkolwiek reprezentacyi obywatelskich, jakiemi dla spraw miejscowych były właśnie owe rady. Nadto, ukazem 29 września (11 października) 1843 roku zarządy miejskie zostały przemienione na magistraty.
W epoce reform Królestwa w duchu autonomicznym ukazem 1424 marca 1861 roku nakazanem zostało utworzenie w Warszawie i innych miastach znaczniejszych rad miejskich z wyborów z prezydentem, wyznaczanym przez rząd, zaś ukaz 14 maja5 czerwca tegoż roku uczynił z magistratów dawniejszych organ wykonawczy tych rad. Lecz wypadki nie pozwoliły na urzeczywistnienie tej reformy i następnie postanowieniem Rady administracyjnej Królestwa 1830 czerwca 1863 r. zarząd spraw miejskich oddano ponownie magistratowi.
Przy reformie ustroju administracyjnego Królestwa Polskiego, ukazem 1022 grudnia 1866 roku i przepisem uzupełniającym 1868 roku magistraty otrzymały ostatecznie organizacyę, jaką posiadają dotąd, tj. nadającą im charakter niższych organów władzy administracyjnej, zarządzających majątkiem miast i zewnętrznemi porządkami, z ograniczoną kompetencyą co do wydatków i koniecznością wyjednywania pozwoleń dla każdego projektowanego ulepszenia.
Co do Warszawy zakres władzy magistratu określony został w Postanowieniu Komitetu do spraw Królestwa Polskiego
22 czerwca 1870 roku. Warszawa z zarządem swym miejskim poddaną jest w zakresie spraw miejscowych Głównemu Naczelnikowi kraju, co się zaś tyczy spraw ogólnych – Ministeryum spraw wewnętrznych. Miasta gubernialne i Łódź poddano rządom gubernialnym, zaś miasta powiatowe i inne – władzom powiatowym.
Tak więc organy gospodarki miejskiej w Królestwie, t j… magistraty, nie są w niczem przedstawicielami ludności miejskiej i mają wyłącznie charakter rządowy, jako niższe organy administracyjne. Powierzono im władzę wykonawczą co do niektórych potrzeb ogólnopaństwowych – jak naprzykład co do poboru podatków skarbowych, powinności wojskowej, zbierania danych statystycznych itd. – a jednocześnie zarządzają one gospodarstwem miejskiem, oraz kierują instytucyami cechowemi, zgromadzeniami rzemieślników i kupców, zaś w Warszawie mają nadto w swej pieczy sprawę ubezpieczeń od ognia i lombard miejski.
Zakres praw gospodarskich magistratu warszawskiego.
Dodać należy, że Najwyżej zatwierdzone 22 czerwca 1870 roku Postanowienie o zarządzie gospodarczym Warszawy* nie tworzy żadnej całkowitej, systematycznie opracowanej ko-dyfikacyi, lecz jest jedynie zbiorem przeróżnych, dawniej prawomocnych przepisów i rozporządzeń, przystosowanych tylko do tych zmian, jakie zaszły w ogólnym systemie zarządu krajowego; nie zawiera ono nadto niektórych rozporządzeń, które posiadają dotąd moc prawa i pozostają w pewnym stosunku do spraw miejskich. Zauważymy jeszcze, że Postanowienie 1870 roku, jak to zaznaczono w § XI, wprowadzone było do czasu wydania nowej ustawy zarządu miejskiego, przyczem prawdopodobnie prawodawca miał tu na myśli ustawę miejską 1870 r., której wszakże w ciągu następnych lat 30-stu na Królestwo Polskie nie rozciągnięto.
Na zasadzie obecnie obowiązujących przepisów magistrat warszawski decydować może własną swoją władzą tylko o sprawach następujących: 1) co do zawiadamiania nadzoru prokuratorskiego o wyrokach sądowych i wyboru pełnomocników do prowadzenia spraw w sądach, umarzania wątpliwych należności miejskich w sumach do wysokości 10 lub 50 rubli, zwrotu nadpłaconych sum i decyzyi o zobowiązaniach wątpliwych, również na drobne sumy; 2) rozporządzanie kredytem do wysokości 5000 rubli na wydatki drobne i nieprzewidziane przez budżet miejski w ciągu roku; 3) nominowanie, udzielanie dymisyi i nakładanie kar na osoby, służące w zarządzie miasta, oraz rozpatrywanie ich praw do emerytury w granicach kompetencyi, przyznanej zarządom gubernialnym; i 4) zatwierdzanie umów na roboty miejskie i dzierżawy na sume nie większą ponad 5000 rubli za cały czas zawartych umów.
Co zaś do wszelkich spraw innych, to każde postanowienie magistratu warszawskiego zyskuje moc prawną dopiero po zatwierdzeniu go przez głównego naczelnika kraju lub przez Mi-nisteryum spraw wewnętrznych.
Prawa gospodarcze innych magistratów.
W innych miastach Królestwa władza magistratów jest jeszcze bardziej ograniczoną. Z wyjątkiem tylko jednego prawa umarzania zaległości w dochodach skarbowych miejskich i to w drobnych sumach, magistraty miast gubernialnych, powiatowych i innych w Królestwie nie posiadają żadnej władzy decydującej i wszystkie ich zarządzenia gospodarcze podlegają zatwierdzeniu przedwstępnemu przez naczelników powiatów (w miastach powiatowych i miasteczkach) lub zarządów gubernialnych (w miastach gubernialnych i w Łodzi). Gdy zaś sprawy wychodzą poza zakres kompetencyi naczelnika powiatu lub rządu gubernialnego, idą one w pierwszym wypadku do zatwierdzenia do rządu gubernialnego, w drugim za pośrednictwem głównego naczelnika kraju do rozpatrzenia przez Mini-steryum spraw wewnętrznych.
Nie można wprawdzie uważać prezydentów miast oraz radców i ławników miejskich, zasiadających w magistratach, za zwykłych urzędników na służbie państwowej. Ponieważ na zasadzie prawa 1818 roku powinni być oni wyznaczani zpośród obywateli miejscowych, są więc poniekąd przedstawicielami ludności w zarządach miast. Lecz ten ich charakter przedstawicielski, a także ich rola faktyczna w zarządzie, są bardzo nieznaczne. Już z mocy samego prawa 1818 roku, po dwakroć następnie zatwierdzonego, ławnicy i radcowie mogą być wybierani nie przez głosowanie na rzeczywistych zgromadzeniach wyborczych, lecz tylko drogą porozumienia i narady magistratu z wybitniejszymi mieszkańcami miasta, przy czem kandydaci z pośród właścicieli nieruchomości przedstawiani są do zatwierdzenia władzy administracyjnej. Chociaż jednak głosowanie nie miało mieć miejsca, władza powinna była dawać pierwszeństwo tym kandydatom, których popierała większość z pośród zapraszanych na narady osób.
W rzeczywistości jednak względy te już oddawna nigdzie prawie nie są przestrzegane; radców i ławników wyznaczają poprostu naczelnicy guberni bez wszelkich narad przedwstępnych i również sami ich uwalniają. A ponieważ to samo stosuje się i do sposobów mianowania i zwalniania z urzędów prezydentów miast i burmistrzów, przeto w zarządach miejskich dopatrywać się nie można wcale jakiejkolwiek reprezentacyi ludności miejskiej. Nadto zaś ławnicy i radcowie korzystają wyłącznie z głosu doradczego; rola ich nie jest więc wcale wpływową, a stanowisko raczej tylko honorowe.
Zakres władzy magistratów.
Do zakresu działalności magistratów miejskich w Królestwie Polskiem nie należą wcale sprawy następujące: zakładanie i utrzymywanie szpitali, środki ochrony zdrowia ludności, opieka nad ubogimi, nad oświatą ludową, oraz urządzanie instytucyi dobroczynnych. Lecz nawet w zakresie tych spraw, które powierzone są magistratom według przytoczonych wyżej postanowień 1816 i 1818 roku oraz przez ukaz 1861 roku, który zresztą nie był wcale wprowadzony w życie i o ile zakres ten nie został jeszcze ograniczony przez postanowienia i rozporządzenia późniejsze – działalność magistratów utrudnioną jest niezmiernie wskutek konieczności wyjednywania w każdym danym wypadku zatwierdzenia władz administracyjnych, zwłaszcza, że kompetencya i tych władz co do przyzwalania na wydatki również jest niezmiernie ograniczoną.
Z mocy wymienionych przepisów prawnych do magistratów powinnoby należeć: ściąganie podatków miejskich, zarządzanie kasami miejskiemi, opieka nad majątkiem miejskim, nadzór nad handlera i targami miejskimi i przemysłem, utrzymywanie w porządku bruków, dróg i mostów oraz układanie projektów budżetów miejskich. Lecz działalność w tym nawet zakresie z powodu zupełnej zależności magistratów od władz administracyjnych powiatowych i gubernialnych tak jest skrępowaną, iż zarządy miejskie pozbawione są wszelkiej samodzielności w działaniu i wszelkiej inicyatywy co do istotnych jakichkolwiek bądź ulepszeń gospodarstwa miejskiego.
System zupełnej zależności ostatecznie ustanowiony został Postanowieniem* 1931 grudnia 1866 r. W myśl tej ustawy sprawy miejskie, takie nawet jak: podział podatków, układanie budżetów, prowadzenie rachunkowości w kasach, wynajmowanie domów lub kupno mebli dla magistratu, podlegają rozpatrzeniu przez urząd powiatowy. Urzędy te posiadają prawo zatwierdzania budżetów tylko do wysokości 150 rubli rocznie, każdy więc budżet, przenoszący tę sume, każdy projekt, pociągający cokolwiek znaczniejsze wydatki, odsyłane są z powiatu do rządu gubernialnego, a gdy suma przenosi 20 tysięcy rubli, wtedy nietylko rząd gubernialny, ale i najwyższa władza krajowa nie może zatwierdzić budżetu i sprawa idzie do Ministe-ryum spraw wewnętrznych.
Roboty budowlane, nawet gdy są prowadzone sposobem gospodarczym, mogą być zatwierdzane przez urzędy powiatowe, o ile koszt ich nie przewyższa 30 rubli, zaś przez rząd gubernialny do wysokości 1000 rubli i to tylko w razie niedojścia do skutku licytacyi na ich prowadzenie. Licytacyę zaś, roboty wykonywane przez przedsiębiorców prywatnych, oraz dzierżawy zatwierdzane są w powiatach do wysokości 300 rubli rocznie, a przy większych kosztorysach sama licytacya odbywać się musi w rządzie gubernialnym i zatwierdzoną być może do wysokości 1000 rubli za cały czas trwania roboty; wyższe kosztorysy należą już do kompetencyi Ministeryum spraw wewnętrznych-
Kupno, wymiana lub sprzedaż kawałków gruntu dla regulacyi ulic i placów miejskich wymaga również zezwolenia rządu gubernialnego, o ile wartość zamierzonej tranzakcyi nie przenosi 1000 rubli – na wyższe zaś sumy potrzebnem jest zatwierdzenie władz centralnych. Tak więc czasami dla prostego wyrównania ulicy lub przejazdu potrzeba wprowadzać sprawę do Petersburga ze wszelkimi planami i dokumentami. Licytacyę na sprzedaż nieruchomości miejskich zależą od rządu gubernialnego tylko do wysokości 300 rubli, ruchomości zaś do 600; wyższe normy wymagają już zatwierdzenia w Ministeryum.
Gdy zaś sprawa dotyczy jakiegokolwiek udoskonalenia lub ulepszenia, nieprzewidzianego przez przepisy istniejące, jak naprzykład: urządzenia oświetlenia gazowego, wodociągów lub ka-nalizacyi, to rzecz ta przechodzi z magistratu do urzędu powiatowego, a następnie do rządu gubernialnego, do głównego naczelnika kraju lub do Ministeryum spraw wewnętrznych i załatwioną być może tylko przez uzyskanie Najwyższego zezwolenia. Porządek ten zachowany być musi także przy przeprowadzaniu takich robót publicznych, które wymagają udzielenia koncesyi osobom lub towarzystwom prywatnym na ich wykonanie, lub na korzystanie z dochodów przez pewien przeciąg czasu, jak np. przy budowie i eksploatacyi tramwajów.
Miasta gubernialne i Łódź w swych zarządzeniach gospodarczych i podaniach wolne są od pierwszej instancyi administracyjnej, t… j… od urzędu powiatowego. Magistraty tych miast znoszą się na prawach urzędu tego wprost z rządem gubernialnym. Skraca to wprawdzie drogę, lecz nie rozszerza w niczem kompetencyi gospodarczej magistratów.
Magistrat warszawski posiada w sprawach gospodarczych atrybucye rządu gubernialnego i zależy bezpośrednio od głównego naczelnika kraju i Ministeryum spraw wewnętrznych. Lecz i to wyjątkowe wśród miast Królestwa położenie Warszawy znów umniejsza wprawdzie i skraca pisaninę, lecz i tu również własna samodzielność magistratu miejskiego w niezmiernie ciasnych zamyka się granicach. Magistrat warszawski posiada prawo wydatkowania bez specyalnego zezwolenia władzy wyższej i bez licytacyi tylko sumy, nie przenoszące 150 rubli. Nadto może on, na równi z urzędami gubernialnemi, prowadzić roboty lub też załatwiać sposobem gospodarczym w razie nie dojścia do skutku licytacyi roboty publiczne do wysokości 1000 rubli, zatwierdzać licytacyę do 5000 rubli, wyższe zaś do 10.000 obowiązany jest przedstawiać do zatwierdzenia generał-guberatora; posiada on prawo nabywania i sprzedaży placów miejskich wartości do 1000 rubli, oraz sprzedawania nieużytecznych nieruchomości do 300 rubli, zaś ruchomości do 600.
Oczywiście jednak, tranzakcye lub roboty o tak drobnej wartości nie mają żadnego znaczenia w gospodarstwie wielkiego miasta. Wszystkie prawie budowle i roboty w Warszawie, urządzanie nowych bruków, chodników lub nawet zwyczajne odnawianie gmachów miejskich, przewyższają o wiele normy powyższe, tak że magistrat warszawski zmuszony jest zwracać się niemal o każdy wydatek z podaniami do władzy wyższej.
Pewnem ułatwieniem w tym względzie jest ustanawianie budżetu rocznego wydatków. Gdy go zatwierdzi Ministeryum spraw wewnętrznych, wykonanie zależy już od magistratu. Lecz po pierwsze, gdy się zdarzy jakikolwiek wydatek, przez budżet nieprzewidziany, nie zawsze uda się załatwić go w porę. Według Instrukcyi miejscowej 1870 roku do budżetu miejskiego wprowadzono kredyt do wysokości 15.000 rubli na wydatki drobne i nieprzewidziane, zaś z kredytu tego 5.000 rubli pozostawiono do rozporządzenia magistratu, a 10.000 do rozporządzenia generał-gubernatora. Wszakże i te sumy mogą być niewystarczającemu Część ich z konieczności rozchodzi się na drobiazgi, a w razie ukazania się naprzykład epidemii łatwo ujawnić się może zupełny brak środków na urządzenie pomocy we właściwym czasie.
Powtóre, samo wprowadzenie do budżetu jakichkolwiek nowych wydatków, zwłaszcza zaś, gdy się ma na względzie roboty publiczne, połączone ze znaczniejszemi kosztami, jest niezmiernie utrudnionem przez sam ustrój magistratów, pozbawionych charakteru przedstawicielstwa obywatelskiego i znajdujących się w położeniu niższych organów administracyjnych. Główną przeszkodą jest w tem owa nieruchliwość i powolność, będące cechą właściwą wszelkiej gospodarki, znajdującej się pod ścisłym nadzorem i kontrolą administracyjną. W warunkach podobnych w robocie samej przeważają względy natury formalnej, nie zaś żywe odczuwanie rosnących potrzeb, rozumienie nagłości tej lub innej z pośród nich i swobodna inicya-tywa w dążeniach do ulepszeń.
Warunki te naturalnie mniej oddziaływają na sprawy miejskie Warszawy, które znajdują się bezpośrednio na oku władz wyższych krajowych; lecz obezwładniają one całkowicie wszelkie dążności do ulepszeń w innych miastach, powodują zupełne zaniedbywanie przeróżnych gałęzi gospodarstwa miejskiego w znaczniejszych miastach gubernialnych i w Łodzi, gdzie niewątpliwie przy większej swobodzie nakładania podatków i wydawania odpowiednich rozporządzeń znalazłyby się z łatwością środki do znaczniejszych ulepszeń.
Szczególne warunki przypadkowe.
W samej nawet Warszawie te same warunki przeszkadzają wszelkim ulepszeniom, przeciągając nieraz na długie lata urzeczywistnienie projektów, których konieczność oddawna uznaną została. Tak było właśnie ze sprawą wielce pilną dla miasta: z urządzeniem prawidłowem rzeźni miejskich – co stanowiło nawet przedsiębiorstwo niezmiernie korzystne, gdyż spowodowało powiększenie dochodów miejskich. Minęło już jednak więcej niż 25 lat od chwili, w której sprawę tę poruszono, przeprowadzono olbrzymią korespondencyę, rozpatrywano różne pro-pozycye i projekty, w odpowiedziach żądano wyjaśnień szczegółowych lub wprowadzenia zmian w projektach – lecz w rezultacie rzeczy samej dotąd nie załatwiono.
To samo miało miejsce z projektem budowy hal centralnych dla zapasów żywności według wzorów nowoczesnych. W tym celu, po przeprowadzeniu długiej korespondencyi, magistrat nabył już nawet od rządu plac odpowiedni: powstawał) coraz to nowe wątpliwości i odroczenia, a plac przez cały ten czas pozostawał niezabudowanym.
Sprawa regulacyi brzegów Wisły i urządzenia bulwarów nadbrzeżnych, którą poruszono już przed 50 laty, dotąd nie jest załatwioną. Ten sam los spotkał dawny projekt urządzenia bulwarów zewnętrznych na miejscu starego wału miejskiego.
Trafiają się wprawdzie ludzie, którzy w warunkach naj bardziej niekorzystnych potrafią wiele uczynić dzięki energii indywidualnej, usilnej pracy i powadze osobistej, gdy im się uda wyjednać środki i fundusze specyalne ze względu na doniosłość projektowanych ulepszeń, wtedy zamierzone projekty urzeczywistnione zostają jakby niezależnie i poza zwykłym normalnym przebiegiem spraw miejskich. Do rzędu takich ludzi, którzy wielkie dla miast niektórych położyli zasługi, należeli byli prezydenci Warszawy i Lublina – generał Starynkiewicz i p. Woliński; do ich liczby zaliczyć należy obecnego prezydenta Warszawy generała Bibikowa, wykazującego wielką staranność o potrzeby miejskie i znaczną energię w ich przeprowadzaniu, oraz niektórych gubernatorów i naczelników powiatów. Ze strony jednak przedstawicieli administracyi podobny zapał szczególny do spraw miejskich jest zjawiskiem wyjątkowem chociażby dlatego tylko, iż wśród obfitych zajęć i obowiązków służbowych starania o podniesienie zależnych od nich miast są sprawą bądź co bądź drugorzędnej wagi.
Zresztą sam przykład tych nielicznych wybitnych działaczy w sprawach miejskich dowodzi konieczności zwracania się jeśli nie wprost do powagi głosu społeczeństwa całego, to przynajmniej powoływania do współdziałania w pewnej mierze żywiołów obywatelskich w celu zapewnienia powodzenia sprawie samej. Tak mianowicie postąpił sobie generał Starynkiewicz przy przeprowadzeniu kanalizacyi w Warszawie. Dała się ona uskutecznić tylko dzięki udziałowi właścicieli nieruchomości. Taż sama prawda ujawniła się przy urządzaniu ogrodów miejskich i zasadzaniu drzew na ulicach miasta, do czego powołano specyalny komitet, z osób prywatnych złożony. Przykłady podobne dowodzą konieczności bardziej szerokiego udziału żywiołu obywatelskiego w sprawach gospodarczych, udziału, zawarunkowanego samym składem zarządów miejskich.
Charakter i stan obecny gospodarki miejskiej w kraju.
Konieczność reformy gospodarki miejskiej w Królestwie Polskiem na zasadach reprezentacyi wybieralnej obywatelskiej uzasadnia najlepiej wysoce niezadawalający stan wszystkich gałęzi gospodarstwa tego przy ustroju obecnym zarządów miejskich. Wyobrażenie o tem, jak dalece gospodarstwo miejskie w tym kraju ustępuje pod wszelkimi względami gospodarce tych miast, w których zarząd spoczywa w ręku przedstawicieli społeczeństwa, powziąć można z zestawienia głównych cyfr budżetów miejskich, które wykazują sposób użycia dochodów miejskich na zaspokojenie różnych potrzeb tych miast.
Podział porównawczy dochodów według potrzeb.
Przytoczymy tu niektóre cyfry z tablicy, ułożonej na podstawie sprawozdań z 1894 roku dla pięciu głównych miast Cesarstwa i pięciu miast kraju tutejszego. W Petersburgu z sumy ogólnej dochodów miejskich, wynoszącej 10,874.000 rubli wydano na utrzymanie szkół i zakładów dobroczynnych 3,587.000; w Moskwie z 9,022.000 – 3,261.000; w Odessie z 3,532.000 – 1,530.000; w Rydze z 2,753.000 – 1,400.000 rubh. Jednocześnie zaś w Warszawie z ogólnego dochodu 4,894.000 wydano na te 831.000, w Łodzi z 396.000 – 75.799; w Lublinie z 118.000 rubli – 20.000; w Piotrkowie wreszcie z 94.000 – 10.000 rb.
Podczas więc, gdy wr Rydze na te najgłówniejsze potrzeby dobrobytu ludności przeznaczono więcej niż połowę dochodu ogólnego (50*8 %), w Odessie – 43*3%, w Moskwie więcej niż 18 – 36%, a w Petersburgu – 33%, to w Warszawie użyto w tym celu zaledwie 17% dochodu ogólnego, w Łodzi 19*4%, w Lublinie 18*4, zaś w Piotrkowie malo co więcej ponad łio (H'2%).
Zestawiając w dalszym ciągu poszczególne pozycye wydatków, widzimy, że gdy w Petersburgu na oświatę ludową przeznacza się 747 tysięcy, t… j. 6*9% sumy ogólnej dochodów miasta, w Moskwie 549 tysięcy czyli 6%, w Odessie 306 tysięcy t… j. 8*7%, w Rydze 208 tysięcy t… j. 7*6%, – to w Warszawie wydano na szkoły 114 tysięcy, czyli zaledwie 2% do chodów, w innych zaś miastach Królestwa, nie wyłączając Łodzi, wydatki na cel ten są niepomiernie drobne.
Na utrzymanie zakładów dobroczynnych w Petersburgu przeznacza się prawie 2 mil… rubli, tj. więcej niż ** część dochodów, w Odessie 700 tysięcy, czyli 28*8%, – w Warszawie zaś wszystkiego 3%. Wydatki na urządzenia zewnętrzne są już cokolwiek więcej proporcyonalne.
Z innej znów bardziej wyczerpującej tablicy, wykazującej podział wydatków na różne potrzeby miejskie, oddzielnie dla Cesarstwa z wyłączeniem Finlandyi i Kaukazu i oddzielnie dla miast Królestwa, widzimy to samo: Podczas gdy w miastach Cesarstwa wydano przeciętnie na szkoły, dobroczynność i urządzenia zewnętrzne 28*9% dochodów miejskich, w Królestwie cele te pochłonęły zaledwie 15*8 % dochodów, a po wyłączeniu Warszawy tylko – 12*9%.
W mieście tak bogatem, jakiem jest Łódź, w murach której skupia się przeszło 200 tysięcy samych robotników, na cele oświaty i przytułku wydano wszystkiego 34.724 rubli w ciągu roku, w Zgierzu zaś – 372 ruble! Nigdzie w całej Europie przykładu czegoś podobnego nie znaleźlibyśmy z pewnością.
Oszczędności na potrzebach niezaspokojonych.
To tez, gdy zarządy miast rosyjskich nie szczędzą środków dla koniecznych ulepszeń w gospodarce miejskiej i nie unikają nawet zaciągania pożyczek w tym celu, w Królestwie Polskiem jedna tylko Warszawa, dzięki pewnym szczególnym, poniekąd przypadkowym warunkom, o których wspomnieliśmy wyżej, była w stanie doprowadzić do skutku takie przedsięwzięcie, jak kanalizacyę. Większość zaś innych zarządów miejskich w Królestwie, zaspakajając za pomocą nieznacznych funduszów sprawy i potrzeby szkolne, szpitalne i dobroczynne, oraz gnuśniejąc w bezczynności, nie wydały nawet całkowitej sumy swoich dochodów, lecz wolały czynić oszczędności, składając je w oddziałach Banku państwa. Tak naprzykład w d. 1 marca 1896 roku Bank posiadał sum miejskich: 13 miast gu berni kaliskiej – 182.546 rubli; 13 miast gub… lubelskiej – 72.974 rubli; 11 miast gub… piotrkowskiej – 275.156 rubli i 12 miast gub… siedleckiej – 39.881 rubli. Oszczędności te z rokiem każdym wzrastają, a w niektórych guberniach suma ich podwoiła się w ciągu ostatnich lat 20.
Oszczędności te składane są na mały procent, a jednocześnie większość miast nie posiada ani oświetlenia właściwego, ani bruków znośnych, ani szpitali miejskich, przytułków lub szkół, zaś urządzenia sanitarne w najbardziej opłakanym znajdują się stanie.
Obok apatyi i opieszałości, które w kraju tutejszym są nieodzownym skutkiem ustroju zarządów miejskich i zupełnej ich zależności, na ogólny stan opłakany wpływa także okoliczność, że zakres działalności zarządów tych jest niezmiernie ograniczony. Z mocy prawa samego usunięte są one od udziału w sprawach oświaty ludowej i dobroczynności publicznej, przytułków i szpitali, nie zajmują się wcale urządzeniami sanitar-nemi, żywnościowemi, nie należy do nich zakładanie towarzystw wzajemnego kredytu miejskiego, nie mogą ustanawiać środków przeciw żebractwu, ani wogóle nie mają prawa wydawania jakichkolwiek obowiązujących mieszkańców rozporządzeń.
Zmniejszenie się liczby uczniów.
Ogólne uwagi powyższe o niekorzystnym stanie gospodarstwa miejskiego w Królestwie Polskiem znajdują zupełne potwierdzenie przy rozpatrywaniu rezultatów gospodarstwa tego w każdej z jego poszczególnych gałęzi.
Tak naprzykład w sprawie oświaty ludowej zaznaczyć należy smutny nad wyraz objaw, że liczba uczniów w stosunku do ludności ogólnej nietylko nie wzrasta, lecz przeciwnie ulega zmniejszeniu. Zarządy miast, pozbawione wszelkiego udziału w kierunku szkół miejskich, założonych w różnych epokach przez duchowieństwo, osoby prywatne i rząd, udzielają środków na zakładanie nowych szkól tylko pod wyraźnym naciskiem władz administracyjnych. Zarząd szkołami bowiem spo-
IO