Prace szczególnie niebezpieczne – organizacja, kontrola PIP, szkolenia bhp - ebook
Prace szczególnie niebezpieczne – organizacja, kontrola PIP, szkolenia bhp - ebook
Każda praca wiąże się z właściwym dla niej poziomem ryzyka. Stosunkowo bezpieczna praca biurowa z jednej strony, z drugiej zaś – praca szczególnie niebezpieczna, czyli wykonywana w utrudnionych warunkach. Właściwa organizacja daje możliwość skutecznego zapobiegania wypadkom przy pracy. Dużego znaczenia nabierają dobrze przygotowane szkolenia BHP. Warto też pamiętać, że organizacja prac szczególnie niebezpiecznych jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów PIP. W e-booku przedstawiono analizę wybranych zagadnień dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych.
Kategoria: | Biznesowe |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-867-1 |
Rozmiar pliku: | 2,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Każda praca wiąże się z właściwym dla niej poziomem ryzyka. Stosunkowo bezpieczna praca biurowa z jednej strony, z drugiej zaś – praca szczególnie niebezpieczna, czyli odznaczająca się szczególnym poziomem zagrożeń lub wykonywana w utrudnionych warunkach. Właściwa organizacja takiej pracy daje możliwość skutecznego zapobiegania wypadkom przy pracy. Dużego znaczenia nabierają dobrze przygotowane szkolenia bhp. Warto też pamiętać, że organizacja prac szczególnie niebezpiecznych jest na bieżąco kontrolowana przez inspektorów PIP zarówno w ramach planowych kontroli, jak również na skutek działań interwencyjnych. W artykule przedstawiono analizę wybranych zagadnień dotyczących prac szczególnie niebezpiecznych.
W przypadku prac szczególnie niebezpiecznych pracodawca, pracownicy oraz osoby kierujące pracownikami muszą mieć świadomość, że prace szczególnie niebezpieczne muszą być realizowane w ramach określonego rygoru organizacyjnego. Badanie profilaktyczne oraz szkolenie bhp nie wystarczą, aby pracownik mógł realizować zakres obowiązków dotyczący pracy szczególnie niebezpiecznej:
--- ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
! WAŻNE
Pracodawca określa szczegółowe wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac szczególnie niebezpiecznych, w szczególności zapewnia:
1) bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób;
2) odpowiednie środki zabezpieczające;
3) instruktaż pracowników obejmujący w szczególności:
a) imienny podział pracy,
b) kolejność wykonywania zadań,
c) wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach.
--- ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nadzór bezpośredni nad pracownikami
Szczególnym środkiem zabezpieczającym prawidłowość wykonywanych prac szczególnie niebezpiecznych jest bezpośredni nadzór, który powinien być przez pracodawcę zapewniony poprzez wyznaczenie do tego odpowiednich osób. Co ciekawe, przepisy nie wskazują w sposób bezpośredni, aby osobami tymi były osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy. Wydaje się jednak, że jest to niejako koniecznością, uwzględniając fakt, że również praca osób nadzorujących prace szczególnie niebezpieczne realizowana jest w warunkach kierowniczego podporządkowania pracodawcy, co automatycznie czyni ją pracą realizowaną na podstawie stosunku pracy.
Przepisy nie definiują, czym jest nadzór bezpośredni. Skoro jednak taka kwalifikowana forma nadzoru została wprowadzona jako przeciwieństwo „nadzoru pośredniego”, można przyjąć, że jest to nadzór o wiele bardziej ścisły i stały niż inne formy nadzoru.
Całą treść przeczytasz w pełnej wersji publikacji