Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie - ebook
Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie - ebook
Druga publikacja z serii Praktyczna kosmetologia krok po kroku tym razem przedstawiająca tematykę pielęgnacji dłoni i paznokci oraz technik ich zdobienia.
Pierwsza część książki zawiera teoretyczne wprowadzenie do tematów związanych z budową, fizjologią i patofizjologią skóry oraz paznokci. W dalszej części opisane zostały procedury wymagane przez Państwową Inspekcję Sanitarną, co umożliwia samodzielne przygotowanie gabinetu kosmetycznego do świadczenia usług.
Kolejne rozdziały prezentują techniki wykonania manicure, zabiegów pielęgnacyjnych, technik przedłużania i zdobienia paznokcia wraz z opisami działania określonych grup kosmetyków. Uwzględniono mechanizmy fizykochemiczne zachodzące między płytką paznokcia, a nakładanymi substancjami oraz rekcje chemiczne odpowiedzialne za polimeryzację i łączenie się kolejnych nakładanych warstw. Ponadto książka zapoznaje z teorią koloru. Zaprezentowano także akcesoria i narzędzia do zdobień paznokci oraz sposoby ich wykonania, które bogato zilustrowano fotografiami różnych przykładów stylizacji.
Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Dłonie i paznokcie jest pozycją skierowaną do kosmetologów i kosmetyczek oferujących usługi z zakresu pielęgnacji dłoni i paznokci oraz ich zdobienia. Jest również wiarygodnym źródłem wiedzy dla wszystkich studentów kierunków zawodowych i innych osób, które chcą zgłębić wiedzę w tym temacie.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-5446-0 |
Rozmiar pliku: | 7,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Publikacja przeznaczona jest dla osób zainteresowanych rozwijaniem zdolności pracy z dłonią człowieka, jej pielęgnacji i upiększania. Może być wykorzystywana zarówno przez stylistów już pracujących w branży, jak i studentów oraz uczniów szkół przygotowujących do pracy w jednostkach usługowych. Książka powstała na podstawie wielu lat doświadczeń zebranych podczas praktyki w salonach kosmetycznych, jak również na uczelni ze studentami. W celu uzupełnienia wiedzy akademickiej przejrzano wiele filmów o tworzeniu stylizacji na blogach tematycznie związanych z pielęgnacją i zdobieniem paznokci. Zawodowe świadczenie usług w zakresie stylizacji paznokci i pielęgnacji rąk wymaga wykonywania bardzo precyzyjnych czynności i wielogodzinnego siedzenia w pozycji narażającej na powstawanie nienaturalnych przeciążeń. Daje jednak wiele satysfakcji z przeprowadzanych zabiegów i grono zadowolonych klientów, co z kolei wpływa na poczucie wartości stylisty. Obecnie coraz częściej zawód stylisty paznokci wykonują panowie, i to z dużym powodzeniem. Osoby zaczynające przygodę z pielęgnacją dłoni i upiększaniem paznokci powinny wiedzieć, że czynności te wymagają zdolności manualnych i niestety wielu godzin ćwiczeń, zanim efekt pracy będzie naprawdę satysfakcjonujący. Jeśli więc czujesz, że to jest rzeczywiście to, co chcesz robić – ćwicz tak długo, aż udane stylizacje przyniosą Ci radość. Osoby ambitne i dużo od siebie wymagające będą potrzebowały więcej czasu na praktykę, ale najważniejsze jest wykonywanie po prostu jak największej liczby zabiegów i niezniechęcanie się do pracy drobnymi niepowodzeniami. Według mnie w książce znajdują się dokładne instrukcje wykonania różnych stylizacji, najistotniejsze jest jednak wyczucie i uruchomienie wyobraźni w granicach akceptowalnych przez klientów.
W publikacji często używam słowa „dłoń”, mimo że w nomenklaturze anatomii ciała człowieka nie ma takiego określenia – występuje jedynie ręka i jej powierzchnia dłoniowa. Słowo „dłoń” pochodzi z języka potocznego i przyjęło się używać je wymiennie ze słowem „ręka”, co znalazło zastosowanie w książce.
Ewa Sobolewska1 Budowa, fizjologia i patofizjologia skóry rąk oraz paznokci Ewa Sobolewska
Dłonie stanowią wizytówkę i wiele mówią o osobie, są atrybutem urody lub mogą stać się przyczyną kompleksów. Brak odpowiedniej pielęgnacji objawia się wysuszeniem skóry. Ważnym czynnikiem wpływającym na jej wygląd są czynności wykonywane dłońmi zarówno w pracy zawodowej, jak i w trakcie obowiązków domowych. Długotrwałe moczenie rąk w wodzie z dodatkiem środków powierzchniowo czynnych, używanie preparatów dezynfekcyjnych i ochronnych rękawiczek jednorazowych może powodować różnego rodzaju zmiany skórne, które niekorzystnie oddziałują na wygląd skóry. Osoby pracujące w trudnych warunkach atmosferycznych, w niskiej temperaturze lub podczas długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UV (ultraviolet – ultrafioletowe) również mają tego typu problemy. Prace związane z możliwością urazów powodują powstawanie na skórze odcisków, ran i pęcherzy. Na wygląd dłoni wpływa także wiek, z czasem bowiem skóra staje się cienka, mniej sprężysta i jędrna. Czynnikami sprzyjającymi starzeniu się skóry dłoni są brak gruczołów łojowych i cienka warstwa tłuszczowa. Z wiekiem grubość tkanki tłuszczowej na dłoniach ulega zmniejszeniu, co powoduje uwidocznienie się naczyń żylnych, a to z kolei daje wrażenie tzw. żylastych dłoni.
1.1. Fizjologia skóry dłoni
Skóra dorosłego człowieka stanowi około 3,7% całkowitej masy ciała, a jej powierzchnia wynosi 18 000–24 000 cm², jest to więc największy narząd ciała człowieka. Pełni wiele ważnych funkcji, m.in. oddziela środowisko wewnętrzne organizmu od zewnętrznego, chroniąc organizm przed działaniem promieniowania UV oraz wnikaniem różnego typu patogenów i drobnoustrojów, a jednocześnie umożliwia przekazywanie wielu rodzajów informacji poprzez receptory odpowiedzialne za odczuwanie ciepła, dotyku, bólu, co przedstawiono na rycinie 1.1. Ponadto skóra pełni funkcję termoregulacyjną oraz zabezpiecza organizm przed nadmierną utratą wody. Dłonie, a w szczególności palce i ich opuszki, jako narzędzie służące do wykonywania wielu precyzyjnych czynności, są bogato zaopatrzone w receptory czucia powierzchniowego. Skóra zbudowana jest warstwowo (ryc. 1.2), składa się z: tkanki podskórnej (najgłębiej położonej warstwy skóry), skóry właściwej i naskórka (najbardziej zewnętrznej warstwy).
Rycina 1.1. Skóra jako narząd czucia.
Rycina 1.2. Warstwy skóry.