- W empik go
Profilaktyczne programy zdrowotne NFZ realizowane na poziomie POZ w latach 2005 — 2011 - ebook
Profilaktyczne programy zdrowotne NFZ realizowane na poziomie POZ w latach 2005 — 2011 - ebook
Zdrowie publiczne ma szczególne znaczenie dla każdego obywatela. Podstawowa opieka zdrowotna realizuje od lat programy które umożliwiają wczesne wykrywanie chorób. W tym względzie praca ta przedstawia historyczne dane w zakresie programów realizowanych w latach 2005—2011. Zapraszam do lektury.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8221-233-4 |
Rozmiar pliku: | 1,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
— Realizacji strategicznego programu „Środowisko i zdrowie”, zgodnie z wytycznymi Europejskiego Biura Światowej Organizacji Zdrowia załączonymi do Deklaracji Helsińskiej (1994);
— Dalsza realizacja programu rządowego „Bezpieczeństwo i ochrona zdrowia człowieka w środowisku pracy”;
— programów profilaktyki medycznej skutków zdrowotnych narażenia na szkodliwe czynniki środowiska;
— wdrażanie lokalnych programów edukacji ekologicznej, zdrowotnej i konsumenckiej;
— skierowanie do decydentów, samorządów, producentów i konsumentów.
W zakresie kwestii w omawianym programie zobowiązano się do prowadzenia działań w zakresie poprawy stanu sanitarnego państwa, w tym tworzenia wysokich standardów. Szczególnie interesujące wydaje się podjęcie kwestii wypadków, które stanowią plagę współcześnie, w tym zakresie zaproponowano między innymi upowszechnianie umiejętności udzielania pierwszej pomocy, oraz wprowadzenie obowiązku posiadania przez kierowców zawodowych świadectw stwierdzających umiejętność udzielania pomocy przedlekarskiej ofiarom wypadków drogowych. Szczególnie istotne wydaje się z punktu widzenia poprawy jakości opieki i zdrowia ludności założenie zwiększenia sprawności i skuteczności pomocy doraźnej, poprzez:
— zmniejszenie umieralności ofiar wypadków w pierwszej godzinie po zaistnieniu urazu;
— skrócenie czasu upływającego od chwili ostrego epizodu do udzielenia pomocy w ostrych stadiach chorób układu krążenia;
— wprowadzenie nowej ustawy o ratownictwie medycznym (2006).W zakresie podstawowej opieki zdrowotnej założeniem było zasadniczo zwiększenie dostępności do podstawowej opieki zdrowotnej, upowszechnienie lekarza rodzinnego, doposażenie placówek POZ na terenie kraju. Działania te udało się zasadniczo zrealizować, podobnie jak w wypadku poprzednio przytoczonych. Rzecz oczywista, realizacja poszczególnych programów w ramach samorządów oraz efektywność działań szczegółowych ograniczona była nie tyle przez czas, ile przez dostępne środki finansowe oraz zasoby rzeczowe i osobowe, niemniej, realizowane programy stanowiły przyczynek do poważnych zmian pozytywnych w zdrowiu ludności. Program ten w czasie obejmował okres zmian strukturalnych w służbie zdrowia, finansowaniu podstawowej opieki zdrowotnej, w trakcie jego obowiązywania zostały zrealizowane wielopoziomowe reformy, odpowiednio w ramach specjalnych ustaw i aktów prawnych. W zakresie programowym w omawianym okresie wprowadzano także programy w zakresie zapobiegania i profilaktyki w ramach:
— zapobiegania występowaniu oraz skutkom wcześniactwa i małej urodzeniowej masy ciała;
— usprawnienia wczesnej diagnostyki i czynnej opieki nad osobami z ryzykiem rozwoju niedokrwiennej choroby serca;
— Usprawnienia wczesnej diagnostyki i zwiększenia efektywności leczenia nowotworów złośliwych szyjki macicy i sutka;
— stworzenie warunków umożliwiających osobom niepełnosprawnym włączenie się lub całkowity powrót do czynnego życia;
— zwiększenia skuteczności zapobiegania chorobom zakaźnym;