- W empik go
Proroctwo rzezi galicyjskiej wobec historyi - ebook
Proroctwo rzezi galicyjskiej wobec historyi - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 174 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
napisał
Lambro.
Kraków
Drukarnia Narodowa
1902
W szkole polskiej do dziś dnia wykładają profesorowie z namaszczeniem i powagą o krwawem proroctwie Zygmunta Krasińskiego, tyczącem pamiętnej rzezi galicyjskiej 1846 roku. Wykład ten wywiera na uczniach wrażenie niezatarte. Najmniej uzdolniony mówca wstrząsa niewinną duszą słuchaczów swoich. Na całe życie pozostaje im w pamięci ta krótka, lapidarna opowieść. Brzmi ona zazwyczaj, jak następuje.
Jesienią roku 1845 Zygmunt Krasiński wydał w Paryżu "Psalmy Przyszłości". Ostatni z tych psalmów, nazwany "Psalmem Miłości", zawiera przepowiednię rzezi. Niebawem poczęła krążyć w odpisach poetycka odpowiedź Juliusza Słowackiego, zatytułowana "Do autora Trzech Psalmów". Słowacki wyraża się ironicznie o "złych przeczuciach" Krasińskiego; woła: "Któż i gdzie zagroził nożem?" Tymczasem już w lutym roku następnego spełniła się przepowiednia. Rzeź wybuchła istotnie, pochłaniając tysiące ofiar i zamieniając kilka powiatów Galicyi w istne piekło. Wtedy z kolei Krasiński ujął pióro i odpowiedział Słowackiemu "Psalmem Żalu", w którym biada: "Bodajbyś, wieszczu, był wieszczył prawdziwie, bodajbym, zdjęty przerażenia dreszczem, był kłamcą tylko!"
Owe cztery fakty miażdżą ucznia; nie wątpi on teraz ani chwili, że proroctwo było i że się spełniło, ma bowiem: przepowiednię ("Hajdamackie rzućcie noże"), zaprzeczenie ("Któż i gdzie zagroził nożom?"), nagi fakt, rzeź, wreszcie poetyckie stwierdzenie proroctwa w "Psalmie Żalu. "
Ale galicyjska szkoła nie poprzestaje na tym wykładzie. Po kilku latach uczniowie gimnazyalni zamieniają się w słuchaczów wszechnicy a rektor szkół średnich w rektora uniwersytetu. Na katedrze staje profesor Tarnowski.