Proste życie. Szczęście domowej roboty - ebook
Proste życie. Szczęście domowej roboty - ebook
Stwórz swój azyl. Pielęgnuj rytuały. Ciesz się prostotą
Wyobraź sobie poranek: z maleńkiego ogródka lub balkonu zbierasz samodzielnie wyhodowane, pachnące pomidory i zioła, by zjeść je na pysznej kanapce.
Albo popołudnie: twoją kuchnię wypełnia aromat własnoręcznie pieczonego chleba, jaki pamiętasz
z dzieciństwa.
A może wieczór: okrywasz się ręcznie wykonaną kołdrą, a w kubku paruje aromatyczna herbata.
Niemożliwe? Nie w mieście, nie z moją pensją i wszystkimi obowiązkami…
A jednak nie bez powodu ruch #cottagecore stał się popularny właśnie teraz – gdy tak bardzo brakuje nam sielskości i prostoty. Ten internetowy fenomen, hygge na trudne czasy, udowadnia, że azyl można stworzyć, gdziekolwiek się jest – niekoniecznie z dala od miejskiego zgiełku.
Autorka książki krok po kroku wyjaśnia, jak powrócić do prostszego życia, cieszyć się zwykłymi czynnościami i celebrować uzdrawiającą wdzięczność.
Żyj prościej.
Żyj pełniej.
Żyj #cottagecore.
Kategoria: | Podróże |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-240-8331-2 |
Rozmiar pliku: | 3,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
przez siebie owoce i warzywa.
Kuchnię wypełnia aromat świeżo upieczonego chleba.
Okrywasz się kołdrą, którą sama uszyłaś.
Jeśli kiedykolwiek marzyłaś o idyllicznym życiu na wsi, to ta książka jest dla ciebie.
Koncentrujemy się w niej na prostym wiejskim życiu. Na tym, jak odciąć się od stresów współczesnego świata i cieszyć się autentycznością natury i jej wpływem na nasze zdrowie i samopoczucie. Pokazujemy, jak doświadczać tego, co piękne i ulotne, robić to, co sprawia ci radość, żyć w pełni spokoju i relaksu, a nie trosk.
_Proste życie. Szczęście domowej roboty_ pomoże ci prowadzić taki spokojny tryb życia bez względu na twoje miejsce zamieszkania. Książka pełna jest wskazówek dotyczących przyjemnych czynności, które pomogą ci odciąć się od współczesnego świata i znaleźć ukojenie w prostocie: od urządzenia ogródka w doniczkach i pieczenia chleba, przez szycie i haftowanie, po własnoręczny wyrób świec i mydła.
W książce znajdziesz pomysły na to:
- jakie rośliny i zioła warto uprawiać (zarówno w tradycyjnym ogródku, jak i w doniczkach),
- jak upiec idealne chleby i ciasta (i poznasz przepisy, które ci w tym pomogą!),
- jak zaparzyć idealną filiżankę herbaty,
- jak przygotować proste ziołowe leki na wiele dolegliwości,
- jak zrobić unikatowe świece dla siebie (albo na ręcznie wykonane prezenty dla innych!),
- jak zgłębić tajniki szycia zasłon i kołder do twojego domu,
- jak bezpiecznie przygotować mydło.
Ten przystępny przewodnik, pełen przepisów i instrukcji krok po kroku, poprowadzi cię przez wszystkie ścieżki, dzięki którym możesz wrócić do źródeł, odnaleźć spokój i ukojenie oraz zacząć żyć prosto i radośnie.C_ottagecore_ to przede wszystkim natura, a nie ma lepszego sposobu na obcowanie z naturą niż uprawianie własnych owoców i warzyw. Bez względu na to, czy masz swój ogródek, grządkę w ogrodzie miejskim czy przestrzeń na tarasie lub balkonie, możesz czerpać radość z ogrodnictwa. Ten rozdział wskaże ci najlepsze sposoby uprawiania roślin w pojemnikach i na małych przestrzeniach, ale zawarty w nim materiał mogą również zastosować ci szczęściarze, którzy mają własny skrawek ziemi nadający się pod warzywnik. Bez względu na to, gdzie mieszkasz, możesz doświadczyć radości związanej z sadzeniem i zbieraniem własnych plonów. Dodatkowo znajdziesz w tym rozdziale podstawowe porady dotyczące pszczelarstwa. Choć to hobby wymaga wiele pracy, zbieranie własnego, naturalnego miodu, który wykorzystasz zarówno w kuchni, jak i w rękodziele, daje wiele satysfakcji.
Ogród w doniczkach
Jeśli mieszkasz w mieście i dysponujesz jedynie balkonem albo tarasem, uprawa warzyw w doniczkach to świetne rozwiązanie. Gdy miejsca jest tak mało, najlepiej skupić się na uprawianiu kilku różnych roślin w niewielkich ilościach i wybrać odmiany karłowate lub mniejsze warianty dużych roślin. Posadzenie ich w doniczkach jest najprawdopodobniej najprostszą i najpowszechniejszą metodą uprawiania pożywienia na balkonie czy tarasie.
Podczas planowania tej przestrzeni w pierwszej kolejności zorientuj się, jak bardzo jest nasłoneczniona. Większość warzyw, ziół, drzewek owocowych czy krzewów owoców jagodowych potrzebuje przynajmniej 6 godzin słońca każdego dnia, więc poświęć swój czas, by to sprawdzić. Jeśli słońca jest mniej, możliwości się kurczą, nadal jednak będziesz w stanie uprawiać wiele warzyw wymienionych w tym rozdziale, takich jak sałata czy boćwina. Następnie wybierz odpowiedni rozmiar pojemnika dla swoich roślin. Musisz dać im wystarczająco dużo miejsca, by mogły się w pełni rozwinąć. Większość ziół i warzyw potrzebuje doniczek o głębokości przynajmniej trzydziestu centymetrów, by odpowiednio rosnąć.
Znalezienie pojemników
Pojemniki możesz kupić w lokalnych szkółkach ogrodniczych lub w sklepach ogrodniczych. Najczęściej spotykane są tradycyjne dębowe beczki, pojemniki z papieru z odzysku, doniczki z terakoty, ceramiczne, plastikowe i wykonane z żywicy. Jeśli planujesz uprawiać warzywa w pojemnikach przez kilka lat, wybierz trwałe i dobrej jakości. Pojemniki trzeba regularnie czyścić, nie tylko po to, by dobrze wyglądały, ale również po to, by usuwać robactwo i potencjalne choroby; wybierz więc takie, którymi zajmiesz się z łatwością.
Aby zaoszczędzić, możesz ponownie wykorzystać przedmioty, które nie pełnią już swojej funkcji. Na przykład do uprawy sałaty wspaniałą opcją są małe pojemniki, takie jak kartony po mleku, wiadra czy stare garnki. Gdy kupujesz doniczki, na ogół mają już one otwory wywiercone w dnie. Jeżeli używasz pojemników z odzysku, upewnij się, że zrobisz w nich przynajmniej jeden porządny otwór do drenażu, aby nadmiar wody mógł z łatwością wypłynąć.
Jeśli chcesz uprawiać warzywa korzeniowe (takie jak ziemniaki czy marchewki) albo fasolę czy groszek, potrzebny ci będzie większy pojemnik. Dobrym wyborem jest na przykład styropianowa lodówka, drewniana lub plastikowa skrzynka (które trzeba będzie czymś wyścielić, na przykład agrowłókniną, aby utrzymać w nich ziemię) czy plastikowe wiaderka po lodach (zapytaj w okolicznej lodziarni, czy mogą ci oddać puste pojemniki). Kosze na śmieci, drewniane beczki, metalowe wanienki, stare taczki, które zardzewiały i pełno w nich dziur, czy plastikowe kosze na bieliznę są świetnymi opcjami do uprawy również większych roślin, takich jak pomidory, ziemniaki czy dynie.
Sadzenie roślin w pojemnikach
Oto osiem prostych kroków do założenia ogrodu w pojemnikach:
1. Wybierz pojemnik w odpowiednim rozmiarze dla roślin, które chcesz uprawiać, z otworami w dnie.
2. Napełnij pojemnik ziemią ogrodową do 2–3 centymetrów poniżej krawędzi.
3. Podlej ziemię i poczekaj, aż wchłonie wodę, zanim zaczniesz sadzić (letnia woda wchłonie się szybciej niż zimna).
4. W jednym pojemniku możesz uprawiać kilka roślin (wyjąwszy te największe, takie jak pomidory czy dynie), które możesz posadzić dość blisko siebie (doniczka o średnicy 45 centymetrów pomieści około dziesięciu małych roślin).
5. Umieść wyższe rośliny w środku pojemnika i ustaw wokół nich paliki, zanim zaczniesz sadzić pozostałe rośliny. Jeśli będziesz je opierać o podporę, wyższe rośliny możesz zasadzić z tyłu pojemnika tak, by pięły się po podporze, a resztę możesz posadzić z przodu.
6. Gdy rośliny są już posadzone, podlej je – dzięki temu ziemia lepiej osiądzie, a rośliny szybko się ukorzenią.
7. Jeśli jest taka konieczność, po podlaniu dosyp więcej ziemi.
8. Dbaj o to, by ziemia była dobrze nawilżona i nawieziona.
Co dobrze rośnie w pojemnikach
Następujące warzywa nadają się do uprawy w pojemnikach:
- fasola,
- buraki,
- brokuły,
- marchewki,
- ogórki,
- pomidory,
- sałata,
- groszek,
- papryka,
- rzodkiewki.
- szpinak,
Aby uprawiać sałatę, szpinak, warzywa liściaste, rzodkiewki i dymkę, potrzebujesz pojemnika, który będzie miał przynajmniej 20–25 centymetrów szerokości i przynajmniej 15 centymetrów głębokości. W pojemniku o takim rozmiarze możesz uprawiać dwie lub trzy sadzonki warzyw liściastych i do tuzina rzodkiewek lub cebul dymek. Do uprawy marchewek, buraków, groszku i fasoli – pamiętaj tylko, że groszek i fasola wydadzą obfitsze plony, jeśli będą miały podporę – najlepszy rozmiar pojemnika to mniej więcej 30–40 centymetrów szerokości i przynajmniej 25 centymetrów głębokości. Jeśli wybierzesz prostokątny pojemnik, możesz wspaniale wykorzystać przestrzeń, sadząc groszek i fasolę z tyłu, a warzywa korzeniowe z przodu.
Większe warzywa, takie jak pomidory, ogórki, kapusta, brokuły, papryki, ziemniaki czy miniaturowa kukurydza, potrzebują pojemnika o szerokości przynajmniej 40 centymetrów i gleby o głębokości minimum 45 centymetrów. Aby zebrać jak największe plony, zasadź rozsady tych warzyw (z wyjątkiem ziemniaków i kukurydzy) i tylko po jednej z tych roślin w każdym z pojemników. Aby wypełnić pojemnik i sprawić, by wyglądał bardziej atrakcyjnie, posadź wokół dużych roślin sałatę i zioła.
Jeśli chcesz uprawiać dużo warzyw na balkonie czy tarasie, wykorzystaj pionową przestrzeń poprzez użycie tyczek lub płotków. Posadź warzywa, które możesz skłonić do rośnięcia w górę, takie jak groszek cukrowy, groszek zielony, fasola wielokwiatowa, ogórki i pomidory. Wybierz estetyczne materiały, na przykład bambus, metal czy drewno, do budowy podpory dla swoich roślin.
Następujące owoce także dobrze poradzą sobie w pojemnikach:
- borówki,
- maliny,
- kumkwaty,
- cytryny,
- karłowate odmiany innych drzewek owocowych (muszą być posadzone w dużych pojemnikach w lecie i wniesione do domu lub osłonięte, gdy nadejdą chłody).
Nie używaj jedynie ziemi ogrodowej do swoich drzew i krzewów owocowych, ponieważ nie ma w niej wystarczającej ilości materii organicznej, by spełnić wymagania roślin. Najlepszy jest kompost lub mieszanka kompostu i ziemi ogrodowej. Dla brzoskwiń, nektarynek, moreli i wiśni zmniejsz ilość ziemi ogrodowej o jedną czwartą i dodaj żwiru. Gdy posadzisz drzewo, pokryj wierzch pojemnika trocinami, żeby ziemia lepiej trzymała wilgoć. Dobrze podlewaj drzewa i krzewy owocowe, zawsze gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Niewielka ilość nawozu (dwucentymetrowa warstwa kompostu albo nawozu rybnego) powinna zostać nałożona każdej wiosny, gdy zaczynają zawiązywać się pąki. Większość drzewek i krzewów owocowych uprawianych w pojemnikach musi być wniesiona do budynku albo przynajmniej osłonięta przed mroźną zimową pogodą.
Skrzynki na parapecie
Nawet bez balkonu czy tarasu, na którym stawia się doniczki, większość ludzi może uprawiać rośliny na nasłonecznionym parapecie. Najlepszym wyjściem jest zawieszenie skrzynek na zewnątrz, przy oknie, które da się otworzyć. Rośliny będą mieć więcej naturalnego światła, a ty łatwy dostęp, by je podlać czy nawieźć.
Większość skrzynek ma 60–90 centymetrów długości i 15–20 centymetrów głębokości, choć wybór rozmiarów jest ogromny. Jeśli nie masz solidnego parapetu zewnętrznego, na którym możesz postawić skrzynki, najlepsze będą lekkie pojemniki. Istnieją świetne haczyki i wieszaki do montowania skrzynek na balustradzie balkonu czy parapecie. Skrzynka na ogół nie jest zbyt wielka, więc wybór roślin będzie ograniczony, nadal jednak możesz uprawiać w nich coś do jedzenia.
W skrzynkach na parapetach, które nie są nadmiernie nasłonecznione, dobrze rosną:
- sałata,
- boćwina.
- szpinak,
Jeśli twój parapet jest bardzo nasłoneczniony, lepiej posadzić następujące rośliny:
- natkę pietruszki,
- szczypiorek,
- bazylię,
- groszek,
- fasolę (o ile da się jej zapewnić jakąś formę podpory).
Obsadzając skrzynkę okienną, wybierz rośliny, które najlepiej będą pasować do danego stanowiska. Jeśli nie jest ono nadmiernie nasłonecznione, sałata czy szpinak wyrosną w płytkich skrzynkach. Jeśli jednak stanowisko jest bardzo gorące, jednoroczne zioła takie jak bazylia, natka pietruszki czy szczypiorek mogą być dla ciebie lepszym wyborem.
_Rośliny w pojemnikach, workach i skrzynkach okiennych muszą być podlewane codziennie, zwłaszcza jeśli znajdują się w pełnym słońcu, więc sprawdzaj je regularnie. Schowaj pod zlewem wąż ogrodowy, żeby z łatwością podlać swój ogródek na balkonie czy tarasie._
Wiele ziół można uprawiać zimą w domu w doniczkach. Umieść je w pojemnikach odpowiednich rozmiarów i ustaw w pobliżu nasłonecznionego okna, żeby móc cieszyć się nimi przez całą zimę. Uprawiaj rośliny wieloletnie takie jak majeranek, szczypiorek, mięta i cząber z sadzonek lub fragmentów roślin odciętych jesienią. Bazylia, koper i natka pietruszki są roślinami jednorocznymi, które trzeba wyhodować z nasion posadzonych na zewnątrz (w doniczkach) późnym latem, a następnie, jesienią, przesadzić do większych doniczek. Uprawiając zioła w domu, zapewnij im lekką, dobrze przepuszczalną glebę i odpowiednio często podlewaj. Staraj się nie przelać roślin ani ich nie przesuszyć.
Ogród w workach
Kolejną możliwością jest uprawianie ziół i warzyw w workach. Możesz wziąć płytki plastikowy pojemnik i umieścić w nim worek ziemi ogrodowej albo worek jutowy. Zrób w worku kilka otworów, po czym odwróć go i wytnij w jego górnej części otwór, by odsłonić glebę do sadzenia roślin. Plastikowy pojemnik będzie utrzymywał wilgoć i czystość otoczenia – będzie pełnił taką funkcję jak podstawka pod pojemnikiem – upewnij się tylko, że w pojemniku plastikowym nie ma wody, ponieważ większość roślin nie lubi, gdy ich korzenie są zbyt mokre – mogą wtedy zacząć gnić.
Ogród w workach jest doskonałą opcją do uprawy:
- pomidorów,
- ziemniaków,
- marchewek,
- buraków,
- kapusty.
Podstawy uprawy owoców
Większość owoców można podzielić na dwie kategorie: małe owoce i owoce rosnące na drzewach. Do tej pierwszej kategorii należą: truskawki, maliny, borówki, porzeczki, jeżyny i agrest. Małe owoce rosną na ogół na krzewach lub łodygach, z wyjątkiem truskawek, które są niskopiennymi bylinami.
Gałęzie krzewów rozciągają się na wysokość do 120 centymetrów i taką samą szerokość. Borówki i porzeczki rosną na krzewach. Jeśli masz mało miejsca, możesz sprawić, by pięły się po płotku lub ścianie.
Maliny i jeżyny rosną na smukłych krzewach, których łodygi wyrastają z gruntu. Trzeba je kształtować poprzez mocowanie ich do palików za pomocą drutu lub sznurka i należy je przycinać co roku po owocowaniu, żeby zostawić miejsce na wzrost.
Zapylanie
Większość kwiatów musi zostać zapylonych, aby zawiązały się owoce. Pyłki są na ogół przenoszone z jednej rośliny na inną przez wiatr lub owady. Małe owoce, z wyjątkiem borówek, są samozapylające.
Grządka jagodowa
Owoce jagodowe są łatwe w uprawie, pod warunkiem że będą miały wystarczającą ilość światła i wilgoci. Aby plony były obfite, oddziel starsze łodygi dające owoce od młodszych poprzez związanie nowych lub oznaczenie ich, aby z łatwością odróżnić stare od nowego. Gdy starsze łodygi przestaną owocować, można je przyciąć. Dzięki temu młodsze łodygi zaczną się rozrastać i dotrą do nich promienie słoneczne.
Owoce jagodowe takie jak borówki czy jeżyny mogą z sukcesem rosnąć oparte o ścianę albo płotek, żeby maksymalnie wykorzystać przestrzeń.
Jeżyny
Jeżyny mogą rosnąć pionowo lub się piąć.
- Nazwa taksonomiczna: _Rubus fruticosus_
- Rodzina: różowate
- Warunki uprawy: Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, ale zniesie też trochę cienia.
- Gleba: Najlepsza jest przepuszczalna o pH zbliżonym do 5,5.
- Podlewanie i nawożenie: Wymaga odpowiedniej wilgotności przez cały sezon. Mniej więcej na miesiąc przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego wiosną zastosuj nawóz zawierający azot, fosfor i potas w równych proporcjach (200 gramów na rządek o długości trzech metrów).
- Kiedy sadzić: Krzewy najlepiej sadzić wczesną jesienią. Jeśli ziemia nie zamarza, możesz sadzić je aż do wczesnej wiosny.
- Pielęgnacja: Najlepiej chronić krzew przed chorobami i insektami, sadząc go w miejscu, w którym było już coś uprawiane przez kilka lat. Wybierz odmiany odporne na choroby. Usuń stare łodygi po zbiorach oraz chwasty i opadłe liście.
- Zbiory: Owoce zaczynają dojrzewać w sierpniu.
Borówki
Sprawdź w lokalnym centrum ogrodniczym, jakie odmiany najlepiej nadają się do uprawy w twoim regionie.
- Nazwa taksonomiczna: _Vaccinium corymbosum_
- Rodzina: wrzosowate
- Warunki uprawy: Najlepiej rośnie na słonecznym stanowisku, ale zniesie też trochę cienia.
- Gleba: Borówki wymagają kwaśnej ziemi o pH 5,0–6,0. Jeśli masz glebę zasadową, umieść swoje borówki w doniczkach. Borówki nie są zupełnie samozapylające, więc posadź obok siebie dwie odmiany, dzięki czemu zostaną zapylone.
- Podlewanie i nawożenie: Lubią glebę trzymającą wilgoć. Wiosną zastosuj nawóz o wysokiej zawartości azotu (15–30 gramów na metr kwadratowy). Jeśli masz piaszczystą glebę, nawieź ją jeszcze raz po miesiącu.
- Kiedy sadzić: Posadź jesienią lub wiosną w odległości około metra od siebie.
- Pielęgnacja: W bardziej surowym klimacie krzewy powinny być osłonięte przed zimnym wiatrem. Latem ściółkuj rośliny dobrze przegniłym obornikiem, kompostem albo torfem. Możesz potrzebować siatki, aby ochronić krzewy przed ptactwem.
- Zbiory: Czerwiec lub lipiec.
Porzeczki i agrest
Porzeczki i agrest można uprawiać prawie wszędzie. Czerwone porzeczki lepiej radzą sobie w chłodniejszych, wilgotnych regionach. Czarne porzeczki nie są tak popularne.
- Nazwa taksonomiczna: _Ribes_
- Rodzina: różowate
- Warunki uprawy: Porzeczki i agrest rosną na krzewach. Dobrze radzą sobie zarówno w pełnym słońcu, jak i na częściowo zacienionych stanowiskach. Kwitną wcześnie, więc wybierz miejsce, które jest mniej narażone na duże mrozy.
- Gleba: Lubią glebę, która utrzymuje wilgoć, ale jest dobrze przepuszczalna.
- Podlewanie i nawożenie: Podlewaj jedynie podczas dłuższych okresów bez opadów i nawóź na przełomie zimy i wiosny. Użyj uniwersalnego nawozu i rozłóż go u podstawy krzewu.
- Kiedy sadzić: Posadź krzewy wczesną wiosną lub jesienią.
- Pielęgnacja: Wycinaj pędy wyrastające prosto z głównej łodygi lub z korzeni. Kontroluj chwasty poprzez ściółkowanie. Częsty problem stanowią ptaki; możesz sobie z nim poradzić, osłaniając krzewy siatką.
- Zbiory: Zrywaj owoce, gdy są w pełni dojrzałe.
Maliny
Najlepiej uprawiać maliny w rzędzie, mocując gałęzie na palikach i drutach.
- Nazwa taksonomiczna: _Rubus idaeus_
- Rodzina: różowate
- Warunki uprawy: Maliny zasadniczo najlepiej rosną w pełnym słońcu, mogą też jednak być uprawiane na częściowo zacienionych stanowiskach.
- Gleba: Malinom służą lekko kwaśne i przepuszczalne gleby, które utrzymują wilgoć. Maliny nie rosną dobrze na zboczach, zwłaszcza jeśli gleba jest tam bardzo przepuszczalna. Postaraj się posadzić je w miejscach, które są choć trochę osłonięte od wiatru i mrozu. Pędy, które obrodziły owocami, obumierają i są co roku zastępowane przez nowe, wyrastające z korzeni.
- Podlewanie i nawożenie: Podlewaj obficie podczas upałów lub suszy. Ściółkuj obornikiem, kompostem lub torfem, żeby pomóc zatrzymać wilgoć w glebie. Jesienią obłóż końskim obornikiem i nawóź mniej więcej na miesiąc przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.
- Kiedy sadzić: Posadź roczne sadzonki jesienią.
- Pielęgnacja: Regularnie usuwaj chwasty. Najlepiej wyrywać je ręcznie, ponieważ używanie motyki może zniszczyć płytki system korzeniowy. Łodygom należy zapewnić oparcie – możesz to zrobić, umieszczając na obu końcach rządka krzewów paliki, które połączysz drutem po obu stronach roślin.
- Zbiory: Niektóre odmiany dają owoce w środku lata na zeszłorocznych pędach, inne owocują na początku lub w środku jesieni na nowych pędach.
Truskawki
Istnieją dwa rodzaje truskawek. Jeden wydaje owoce tylko raz, a drugi owocuje nieprzerwanie, wydając owoce wczesnym latem, a później w pełni jesieni. Te truskawki na ogół są mniej odporne i trudniejsze do przechowywania.
- Nazwa taksonomiczna: _Fragaria_
- Rodzina: różowate
- Warunki uprawy: Truskawki lubią słoneczne stanowiska.
- Gleba: Najlepsza jest żyzna, dobrze przepuszczalna gleba, o lekko kwaśnym pH oscylującym między 5,5 a 6. Gleba powinna zawierać wystarczająco dużo materii organicznej, by utrzymywać wilgoć.
- Podlewanie i nawożenie: W czasie suszy, zwłaszcza gdy owoce zaczynają dojrzewać i przez pierwsze kilka tygodni po posadzeniu roślin, podlewaj regularnie. Pod koniec zimy zastosuj nawóz uniwersalny.
- Kiedy sadzić: Wiosną lub jesienią. Odmiany owocujące nieprzerwanie lepiej sadzić wiosną.
- Pielęgnacja: W pierwszym sezonie usuń kwiaty z odmian owocujących raz w roku, które posadzono jesienią lub wiosną. Z pozostałych usuń kwiaty wczesną wiosną, by zmobilizować rośliny do obfitszego owocowania w późniejszym sezonie. Gdy rośliny będą w fazie aktywnego wzrostu, pojawią się rozłogi – można je obciąć, aby upewnić się, że cała energia jest wkładana w produkowanie większej liczby owoców. Najczęściej w uprawie truskawek stosuje się cykl trzyletni. Młode rośliny sadzi się wiosną, by zebrać owoce latem następnego roku. Rok później krzewy wydadzą mniejszy plon i należy je wyrwać tuż po zebraniu owoców. Jeśli chcesz zebrać obfite plony, sadź co roku nowe rośliny. Gdy zaczną się formować owoce, rozłóż pod krzewami słomę, aby truskawki nie dotykały ziemi (dzięki temu będą mniej podatne na gnicie). Jesienią usuń wszystkie rozłogi (dzięki czemu krzewy będą miały więcej energii). Usuwaj chwasty za pomocą płytkich ruchów motyki.
- Zbiory: Aby owoce były smaczne, zrywaj truskawki razem z szypułkami, gdy owoce będą całkowicie dojrzałe. Łatwo się obijają, więc unikaj niepotrzebnego dotykania ich i przewożenia.
Uprawa ziół
W niemal każdej kulturze w historii ludzkości znajdziemy odniesienia do używania ziół w przygotowaniu i konserwowaniu żywności, perfumowaniu powietrza, leczeniu chorób i opatrywaniu ran. Większość ziół to dzikie, odporne rośliny, które się nie zmieniły, choć uprawia się je od wieków.
Podczas planowania ogródka z ziołami w pierwszej kolejności zadecyduj, gdzie chcesz umieścić rośliny. Jeśli będziesz je uprawiać na zewnątrz, rozważ rozmieszczenie ich blisko drzwi wejściowych lub wyjścia do ogrodu, żeby mieć do nich łatwy dostęp z kuchni.
Gdy będziesz je zrywać, rób to zawsze wcześnie rano. Najlepsza pora to tuż po tym, jak obeschnie rosa, ale zanim słońce zacznie padać na liście. Olejki eteryczne znajdujące się w liściach tracą swój smak i zapach, gdy liście zostaną wystawione na słońce.
Podczas zrywania liści roślin wieloletnich, takich jak tymianek, mięta czy lawenda, ważne jest, by w pierwszym roku rozwoju rośliny nie zerwać jej zbyt wiele; jeśli przytniemy roślinę zbyt mocno, system korzeniowy nie będzie się w stanie odpowiednio rozwinąć. Lekkie przycięcie pozwoli nadać roślinie kształt i ułatwi jej rozkrzewienie się. Większość rocznych i dwuletnich roślin może być przycinana kilka razy w trakcie sezonu i generalna zasada jest taka, żeby za każdym razem obcinać górną połowę rośliny. Tuż przed pierwszymi przymrozkami wyrwij roślinę albo przytnij ją tuż przy ziemi. Ta sama zasada sprawdza się przy roślinach dwuletnich, takich jak nać pietruszki. Jeśli uprawiasz roślinę dla jej nasion, oznakuj ją na początku sezonu i nie przycinaj jej, żeby otrzymać liczbę ilość nasion. Jeśli uprawiasz roślinę w pojemniku, dodaj na nim notatkę. Jeśli sadzisz ją w ogródku, możesz wybrać dla niej miejsce z brzegu. Każda metoda oznaczenia, że ta roślina nie jest taka jak pozostałe, się sprawdzi. Rośliny dwuletnie będą miały nasiona dopiero w drugim sezonie.
Pszczelarstwo: krótkie wprowadzenie
_Dalsza część ksiązki dostępna w wersji pełnej_