Przeglądy lekowe - nowa usługa opieki farmaceutycznej - ebook
Przeglądy lekowe - nowa usługa opieki farmaceutycznej - ebook
Opieka farmaceutyczna jest świadczeniem zdrowotnym, udzielanym przez farmaceutę, który współpracując zarówno z pacjentem, jak i lekarzem, a także przedstawicielami innych zawodów medycznych, czuwa nad prawidłowością farmakoterapii pacjenta. Jedną z usług opieki farmaceutycznej są przeglądy lekowe. Ich celem jest m.in. przekazanie rekomendacji farmaceutycznych pacjentowi i lekarzowi dla optymalizacji farmakoterapii. E-book zawiera wszystkie niezbędne informacje w zakresie pilotażu przeglądów lekowych i zasad jego prowadzenia.
Kategoria: | Zarządzanie i marketing |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-004-0 |
Rozmiar pliku: | 233 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
1 czerwca 2022 r. ruszył pilotażowy program przeglądów lekowych. Jest on oparty na rozporządzeniu ministra zdrowia z 2 grudnia 2021 r., dotyczącego prowadzenia pilotażu przeglądów lekowych prowadzonych przez 75 aptek w Polsce, wykonywanych przez 75 farmaceutów. Za prowadzenie pilotażu przeglądów lekowych odpowiada Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, a podmiotem prowadzącym pilotaż jest Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego w Poznaniu. Koordynatorką pilotażu przeglądu lekowego jest dr hab. n. med. Agnieszka Neumann-Podczaska. Przyjrzyjmy się szczegółom.
Magdalena Bojko, ekspert ds. marketingu i compliance z kilkunastoletnim doświadczeniem w branży farmaceutycznej
Pilotaż przewiduje 3 kontakty farmaceuty z pacjentem, których efektem ma być opracowanie dla pacjenta indywidualnego planu opieki farmaceutycznej. Dialog z pacjentem ma na celu stworzenie planu rozwiązania wszystkich wykrytych rzeczywistych lub potencjalnych problemów związanych ze stosowaniem leków zwłaszcza dla pacjentów z wielolekowością. Celem programu jest optymalizacja procesu leczenia – dla pacjenta, który bierze leki na receptę, bez recepty czy suplementy diety. Według rozporządzenia specjalnie przygotowany farmaceuta ma być partnerem dla pacjenta oraz lekarza, aby wzmocnić decyzje terapeutyczne. Farmaceuta – koordynator programu pilotażowego ma również za zadanie rozwiewać potencjalne wątpliwości pacjentów, będących pod opieką wielu specjalistów jednocześnie. Ponadto podczas konsultacji farmaceutycznej pacjent otrzyma również informacje dotyczące profilaktyki zdrowotnej.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
UWAGA
Pilotaż ma potrwać do końca maja 2023 roku. Po jego zakończeniu zostanie przygotowany raport podsumowujący, na którego podstawie zapadnie decyzja o wprowadzeniu usługi przeglądów lekowych na stałe do aptek. Możliwe, że stanie się to od 2024 roku. W Polsce około tysiąca farmaceutów jest przeszkolonych do prowadzenia przeglądów lekowych.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jaki jest cel pilotażu?
Celem pilotażu, który poprzedza faktyczne wprowadzenie przeglądów lekowych do polskich aptek, jest sprawdzenie, czy świadczenie to będzie miało realny wpływ na poprawę jakości życia pacjentów przewlekle chorych i cały system opieki zdrowotnej.
Kto może być realizatorem programu?
Realizatorem pilotażu może być apteka, która spełnia określone wymagania, tj.:
•zgłosiła podmiotowi leczniczemu gotowość do udziału w pilotażu;
•realizuje umowę na realizację recept refundowanych zawartą z Narodowym Funduszem Zdrowia, przedstawi jej kopię podmiotowi leczniczemu prowadzącemu pilotaż;
•nie toczy się postępowanie administracyjne w przedmiocie cofnięcia zezwolenia na prowadzenie działalności apteki.
Apteka musi spełniać określone warunki dotyczące posiadania miejsca siedzącego dla pacjenta. Ważny jest sposób przeprowadzenia konsultacji, uwzględniający poszanowanie praw pacjenta oraz zagwarantowanie bezpieczeństwa przekazywanych przez niego informacji. Istotne jest przechowywanie dokumentacji związanej z prowadzonym pilotażem zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami bezpieczeństwa przechowywania recept w aptece.
Jakie wymogi musi spełnić farmaceuta?
Apteka zatrudnia farmaceutę spełniającego wymagania, który skończył studia podyplomowe w zakresie opieki farmaceutycznej lub ma co najmniej roczną praktykę wykonywania przeglądów lekowych w innym kraju potwierdzoną przetłumaczonym na język polski dokumentem wydanym w tym kraju, potwierdzającym kwalifikacje tego farmaceuty do prowadzenia przeglądów lekowych. Dodatkowo wyrazi zgodę na poddanie się nadzorowi podmiotu leczniczego w zakresie realizacji pilotażu.
Na czym polegają konsultacje z pacjentem?
Pierwsze spotkanie – farmaceuta przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem w zakresie zdiagnozowanych chorób i stosowanych leków. Na bazie zebranych informacji przygotuje zalecenia i wskazówki zarówno dla pacjenta, jak i lekarza prowadzącego, mające na celu optymalizację stosowanych leków.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Na czym polega pilotażowy program przeglądów lekowych
Trzy etapy pilotażu przeglądów lekowych
W jaki sposób należy wykonywać przeglądy lekowe krok po kroku
Prezentacja przypadku pacjenta z przeglądu lekowego – oksymetazolina
Nowelizacja ustawy refundacyjnej – co przyniesie aptekarzom
Jakie trzeba mieć uprawnienia, aby sprawować opiekę farmaceutyczną
Usługa Nowy Lek – na co mają przygotować się farmaceuci
Jak prawidłowo farmaceuta powinien wykonywać usługi przeglądów lekowych
Jak należy wyposażyć pokój opieki farmaceutycznej w aptece
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71