Przewlekłe choroby nerek - ebook
Przewlekłe choroby nerek - ebook
Poradnik przedstawia wpływ chorób nerek na rozwój i życie człowieka. Podkreśla, jak ważna jest wczesna diagnostyka tych chorób, gdyż zaburzenia funkcji nerek są źródłem wielu powikłań, z których najczęściej występującym jest nadciśnienie tętnicze. Książka zawiera przykładowe objawy towarzyszące chorobom nerek, sposób ich leczenia i skuteczność metod oraz zwraca uwagę czytelnika na wsparcie psychologiczne młodego pacjenta i jego rodziny w procesie długotrwałej terapii medycznej.Przejrzysty przewodnik, prezentujący zrozumiałym językiem powody dyskomfortu i aspekty życia osób cierpiących na przewlekle schorzenia nerek, przeznaczony jest dla chorych i ich opiekunów.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6349-3 |
Rozmiar pliku: | 1,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Niektóre przewlekłe choroby nerek mogą mieć skryty początek – bez widocznych objawów, co powoduje, że przez wiele lat nie zostają rozpoznane. Inne mają od początku wyraźny obraz kliniczny, ale charakteryzują się nawrotowością i trwają wiele lat. Jednym ze skutków choroby nerek jest nadciśnienie tętnicze.
Niepowodzenie w leczeniu niektórych chorób zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłej niewydolności nerek, prowadzącej ostatecznie do dializoterapii i przeszczepienia nerki.
Choroby nerek mogą towarzyszyć pacjentowi od wczesnego dzieciństwa do wieku dorosłego i podeszłego. Ich obecność bardzo istotnie wpływa na jakość życia, możliwość nauki, rozwój intelektualny, zdolności do pracy i prowadzenia samodzielnej egzystencji.
Poradnik ma na celu przybliżenie pacjentom i ich rodzinom wiedzy na temat określonych schorzeń, perspektywy życia z nimi i uwarunkowań psychologicznych związanych z ich występowaniem.
Mamy nadzieję, że praktyczne informacje, wskazówki i przesłania będą pomocne dla pacjentów z przewlekłymi chorobami nerek i ich opiekunów.
Ryszard Grenda i Anna Jakubowska-WineckaWYKAZ SKRÓTÓW
ADO – automatyczna dializa otrzewnowa
ATG – surowica antylimfocytarna
AZA – azatiopryna
CADO – ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa
CMV – wirus cytomegalii
CsA – cyklosporyna
EBV – wirus Epsteina-Barr
EEG – badanie elektroencefalograficzne
GFR – wielkość przesączania kłębuszkowego
INH – izoniazyd
KZN – glomerulopatie mezangiokapilarne
MMF – mykofenolan mofetilu
PCHN – przewlekła choroba nerek
PTLD – potransplantacyjna limfoproliferacja
RAPA – rapamycyna
rhGH – hormon wzrostu
TAC – takrolimus
Tx – transplantacja
ZN – zespół nerczycowy