Przewozy na potrzeby własne - ebook
Przewozy na potrzeby własne - ebook
Dokumentacja, diety kierowców, delegowanie, własność pojazdów, rola zarządzającego transportem w przewozach na potrzeby własne – to najczęstsze problematyczne sytuacje w pracy osób, zajmujących się tego rodzaju przewozami. Przepisy są w tym zakresie mocno nieprecyzyjne, więc bez wsparcia ekspertów można mieć wiele wątpliwości, jak postępować. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie takie wsparcie – zobacz, czym się kierować, żeby nie narazić się służbom kontrolnym.
Kategoria: | Transport i logistyka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8344-129-0 |
Rozmiar pliku: | 198 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Kto jest uważany przez ITD za zarządzającego transportem w firmach wykonujących przewozy na potrzeby własne
W firmach wykonujących przewozy na potrzeby własne prawo nie wymaga wyznaczania osoby zarządzającej transportem i zgłaszania jej do jakichkolwiek organów. Jednak w interesie szefa takiej firmy jest wyznaczenie osób odpowiedzialnych za uchybienia przewidziane w taryfikatorze, bo inaczej sam będzie płacił kary.
Generalną zasadą, określoną w ustawie o transporcie drogowym, jest stosowanie przepisów tej ustawy do przedsiębiorców, czyli podmiotów w sposób profesjonalny prowadzących działalność gospodarczą, przy czym za regułę uznano typowy transport, a od tego wyjątek stanowi przewóz na potrzeby własne.
Kiedy przewóz jest przewozem na potrzeby własne?
Niezarobkowy przewóz drogowy – przewóz na potrzeby własne – to każdy przejazd pojazdu po drogach publicznych z pasażerami lub bez, załadowanego lub bez ładunku, przeznaczonego do nieodpłatnego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego osób lub rzeczy, wykonywany przez przedsiębiorcę pomocniczo w stosunku do jego podstawowej działalności gospodarczej, spełniający wszystkie następujące warunki:
1. pojazdy używane do przewozu są prowadzone przez przedsiębiorcę lub jego pracowników,
2. przedsiębiorca legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania pojazdami,
3. w przypadku przejazdu pojazdu załadowanego – rzeczy przewożone są własnością przedsiębiorcy lub zostały przez niego sprzedane, kupione, wynajęte, wydzierżawione, wyprodukowane, wydobyte, przetworzone lub naprawione albo celem przejazdu jest przewóz osób lub rzeczy z przedsiębiorstwa lub do przedsiębiorstwa na jego własne potrzeby, a także przewóz pracowników i ich rodzin,
4. nie jest przewozem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.
Zlecenie zabronione
Do wykonywania takiego przewozu nie jest potrzebna licencja transportowa ani zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika. Wystarczy uzyskanie zaświadczenia na wykonywanie przewozów na potrzeby własne. Ale pamiętaj, że muszą być spełnione wszystkie wymienione wcześniej warunki, dotyczące powiązania ładunku, pojazdu oraz kierowcy z daną firmą. Tylko spełnienie wszystkich tych warunków uprawnia do wykonywania przewozów na podstawie zaświadczenia – dotyczy to także obowiązku zatrudniania kierowcy na podstawie umowy o pracę. Niedopuszczalne jest zlecenie przewozu na potrzeby własne kierowcy na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Uwaga
Jeśli więc chcemy zatrudnić (nawet tylko do wykonania jednego kursu) kierowcę na podstawie umowy zlecenia (bez umowy o pracę), konieczne jest posiadanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (licencji). A co za tym idzie – także wyznaczenie osoby zarządzającej transportem, posiadającej certyfikat kompetencji zawodowych oraz spełniającej wszelkie wymagania określone w unijnym rozporządzeniu nr 1071/2009.
Taki sam obowiązek dotyczy firm wykonujących przewóz na potrzeby własne, które posiadają zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego (licencję). Żeby uzyskać taki dokument, trzeba wyznaczyć osobę zarządzającą transportem i zgłosić ją do organu licencyjnego, nawet gdy na podstawie zaświadczenia chcesz wykonywać tylko przewozy na potrzeby własne. Podobnie będzie w przypadku prowadzenia przez firmę dodatkowej działalności w zakresie pośrednictwa w przewozie rzeczy (spedycji).
Zawsze jest osoba odpowiedzialna
Mimo że do wykonywania przewozów na podstawie zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne nie trzeba wyznaczać zarządzającego transportem, to zawsze podczas kontroli można przypisać odpowiedzialność za przestrzeganie regulacji transportowych osobie (lub grupie osób) odpowiedzialnej w firmie za kierowcę oraz pojazd. Według ustawy o transporcie drogowym odpowiedzialność za naruszenia przepisów o transporcie drogowym ponoszą nie tylko osoby wyznaczone jako zarządzający transportem, ale też inne osoby w firmie. Takie uregulowanie odpowiedzialności w firmach wykonujących przewozy na potrzeby własne w praktyce sprowadza się do tego, że w przypadku gdy nie wyznaczono konkretnie odpowiedzialnych osób za naruszenia określone w załączniku nr 4 do ustawy o transporcie drogowym, odpowiedzialność poniesie najczęściej sam szef firmy.
Więcej znajdziesz w wersji pełnej publikacji
Tematy publikacji w pełnej wersji
Kto jest uważany przez ITD za zarządzającego transportem w firmach wykonujących przewozy na potrzeby własne
Kierowcą w przewozie na potrzeby własne nie może być syn przedsiębiorcy
Czy można wystawić fakturę za transport wykonywany na podstawie zaświadczenia na przewozy na potrzeby własne?
Czy musisz być właścicielem naczepy, aby przewóz był przewozem na potrzeby własne?
Czy na podstawie licencji można wykonywać przewozy na potrzeby własne?
Jakie przepisy regulują wykonywanie przewozów na potrzeby własne w UE?
Jakie dokumenty są potrzebne podczas przewozu na potrzeby własne do innego kraju?
Jeśli nie spełniasz warunków przewozu NPW, musisz mieć w busie licencję
Przewozy na potrzeby własne a diety
Czy sczytywanie danych z tachografu co 90 dni dotyczy przewozów na potrzeby własne?
Przygotowanie do wersji elektronicznej: RASTER studio, 603 59 59 71