- W empik go
Przyczynek do dziejów Mołdawii od założenia państwa aż do wygaśnięcia dynastii Dragosza - ebook
Przyczynek do dziejów Mołdawii od założenia państwa aż do wygaśnięcia dynastii Dragosza - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 353 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Ziemie, które dziś stanowią królestwo Rumunii, składały się aż do roku 1859 z dwóch księstw, czyli Województw, to jest Mołdawii i Wołoszczyzny. – Mołdawia granicząca z Polską, której stolicą była naprzód Suczawą, później Jassy, nazywa się u historyków polskich również Wołoszczyzną, dlatego, że mieszkańcy jej po największej części są Wołosi, przez pisarzów nowszych wołoskich Rumunami zwani, którą to nazwę nowsze prawodawstwo przyjęło. Do tej Wołoszczyzny, czyli raczej Mołdawii, należała do roku 1776 Bukowina, zaś do roku 1812 Besarabia.
Drugie księstwo przez Wołochów czyli Rumunów zamieszkałe, którego stolicą było naprzód miasto Argessu, później Tyrgowiszte, czyli Bukareszt – zwie się u historyków polskich i wołoskich Multanami (to jest Muntianie – górale) u innych historyków, szczególnie węgierskich, nazywa się Ungro-Wallachia, bo pierwotnie hołdowało Węgrom. To księstwo nazywają kronikarze także Besarabia, ponieważ przez kilka wieków dynastya Besarabów tu panowała. To daje naszym obrabiaczom historyi powód mieszania tej Besarabii z ową Besarabią, która dziś się tak nazywa, i do Mołdawii należała, a z tą pierwszą nic spólnego nie ma. Nawet części tejże (Ungro-Wallachii) to jest Mała-Wołoszczyzna czyli Banat krajowy, także ziemią Zewryńską (Sewerin) zwana, znana jest historykom również pod nazwą Bessarabii, co dało powód nowszym pisarzom historyi do mieszania tejże małej Wołoszczyzny z dzisiejszą Besarabią.
Ta ostatnia pierwotnie obejmowała tylko południową część onej – później Budziakiem nazwaną. Dopiero Rossya utworzyła z dawnej Bessarabii czyli Budziaku, z dołączeniem północno-wschodniej części Mołdawii w roku 1812 od Turcyi nabytej – nowy organizm polityczny, to jest dzisiejszą Besarabię. Ta ostatnia otrzymała swą nazwę prawdopodobnie od ludu Bessów, który tę ziemię w starożytności zamieszkiwał.
Powtarzamy więc, że Mołdawia a Multany nie sa jednym i tymsamym krajem, że Multany jest to kraj, który przed powstaniem Rumunii w roku 1859 zwał się Wołoszczyzną z stolicą Bukaresztem. Mieszanie tych nazw przez nowszych historyków polskich, sprawiło niezrozumienie i pobałamucenie dziejów obojej Wołoszczyzny, bo często co się tyczy dalszej Wołoszczyzny (Multan) przypisują Mołdawii i bałamuctwo gotowe.
Nie możemy pominąć jeszcze jednej nazwy, której niezrozumienie nawet lepszych historyków u źródeł czerpiących, na fałszywe naprowadziło drogi; jest to nazwa "Trans-Alpina" która właśnie przysłużą Multanom czyli dalszej Wołoszczyźnie ztąd, ponieważ leży względem Węgier za górami. Historyk Szujski wziął nazwę Trans-Alpina za tosamo co Trans-Sylwania (Siedmiogrodz) i twierdzi, że jakieś księstwo siedmiogrodzkie Polsce hołdowało! co zupełnie jest fałszywe.
Przedmiotem naszej pracy jest tylko województwo mołdawskie, z którego dziejów wiązankę szczegółów zebraliśmy i czytelnikom niniejszem podajemy, a że, nie mając wszystkie źródła przystępnemu, przedmiotu nie wyczerpaliśmy,. przeto nie zwiemy tej pracy ani historyą ani dziejami, tylko przyczynkiem do dziejów, i jako taki tylko, szanowny czytelnik osądzić ją raczy.