- W empik go
Przyczynek I - ebook
Przyczynek I - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 175 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Przez dłuższy czas sądzono, że Islam stawia kobietę znacznie niżej niż mężczyznę, czyniąc z niej, jeśli tak powiedzieć można, niewolnicę męża. Jest to przesąd, który nie wytrzymuje krytyki, jeżeli zbadać poważnie obyczaje na Wschodzie. Należałoby raczej powiedzieć, że Mahomet znacznie poprawił dolę kobiecą w porównaniu z tym, jaką była przed jego erą.
Mojżesz ustanowił, że okres nieczystości dla kobiety, która dała życie dziewczynce i przyniosła światu nowy powód do grzechu, winien trwać dłużej niż dla matki męskiego potomka. Talmud wykluczał kobiety z udziału w ceremoniach religijnych i zabraniał im wstępu do świątyni.
Mahomet, przeciwnie, oświadcza, że kobieta jest chlubą mężczyzny, zapewnia jej wolny wstęp do meczetu, stawia jej za wzór Assję, żonę Faraona, Marię, Matkę Chrystusową i swoją własną córkę, Fatimę. Wyrzeknijmy się również pojęć europejskich, które twierdzą, że muzułmanie nie wierzą, aby kobieta miała duszę. Istnieje inne pojęcie, jeszcze bardziej rozpowszechnione, polega ono na przekonaniu, że Turcy marzą o niebie zaludnionym wyłącznie przez hurysy, wiecznie młode i coraz to nowe; jest to błąd. Mahomet bowiem prosi Pana, by otworzył raj prawdziwie wierzącym oraz ich rodzinom, małżonkom i dzieciom, które w życiu stosowały zasady cnoty. „Wnijdźcie do raju – wzywa – wy i wasze towarzyszki, radujcie się!”
Po przytoczeniu powyższej cytaty, oraz wielu innych, które by się nasuwały, zadajemy sobie pytanie, skąd zrodził się tak rozpowszechniony wśród nas przesąd? Nie należy być może szukać innej przyczyny niż ta, którą wskazuje jeden z dawnych autorów francuskich.
„Tradycja ta została oparta na żarcie, jakim Mahomet odpowiedział pewnej starej kobiecie żalącej się na swój los, zamykający przed nią wrota raju; oświadczył jej bowiem, że stare kobiety się tam nie dostaną, widząc zaś, że jest niepocieszona, dodał, że wszystkie staruszki zostaną odmłodzone, zanim dostąpią tego szczęścia”.
Zresztą, jeśli Mahomet, tak jak święty Paweł, przyznał mężczyźnie władzę nad kobietą, to nie omieszkał dodać, na czym polega sens owej władzy: winien łożyć na utrzymanie żony i zapewnić jej dożywocie. Europejczyk zaś, przeciwnie, żąda posagu od kobiety, którą poślubi.