Przygotowania na trudne czasy. Niezbędnik preppersa - ebook
Przygotowania na trudne czasy. Niezbędnik preppersa - ebook
Przygotowani przetrwają.
Jeśli czytasz ten tekst przy świetle elektrycznym, to znaczy, że najprawdopodobniej jeszcze żyjesz w dobrobycie i nie wyobrażasz sobie, że lodówka lub sklepowe półki mogą być puste. Ale to właśnie TERAZ masz czas na to, by się przygotować.
Wojna na Ukrainie, terroryzm, kryzysy migracyjne, katastrofy klimatyczne i pandemia ostatnie lata udowodniły, że nic nie jest dane nam raz na zawsze, a świat zaskakuje nas coraz częściej. Pora zadać sobie pytanie: co zrobimy, jeśli nagle znajdziemy się w sytuacji kryzysowej? Czy będziemy na nią gotowi?
Z tej książki dowiesz się:
lJak radzić sobie ze stresem, zachować spokój i zdobyć przewagę w każdych okolicznościach
lJak przygotować swoją rodzinę na wypadek ewakuacji oraz co zrobić, jeśli jest na nią za późno
lJak zdobyć, uzdatnić i racjonalnie gospodarować zasobami wody oraz zrobić własny oczyszczacz powietrza
Jak przechowywać zapasy i gdzie znaleźć żywność, gdy sklepy są puste
Jak zabezpieczyć dom przed pożarem, powodzią lub wichurą
Jak przetrwać atak lub awarię nuklearną
lJak unikać zagrożeń i zachować się w czasie bezprawia, by przeżyć
To nie jest lista zakupów i łatwych rozwiązań ten poradnik nauczy cię myślenia. Oprócz gotowych wskazówek znajdziesz w nim zadania do wykonania, które ułatwią ci wdrażanie praktycznych zaleceń.
Ta wiedza może zapewnić bezpieczeństwo tobie i twoim bliskim.
Przygotuj się. Teraz.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8103-949-9 |
Rozmiar pliku: | 1,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Chociaż katastrofy i poważne incydenty są nadal rzadkimi zdarzeniami, międzynarodowe statystyki pokazują, że w ostatnich dziesięcioleciach ich liczba rośnie. Zwiększająca się liczba konfliktów zbrojnych, terroryzm, kryzysy migracyjne, powodzie, wichury oraz pandemia udowodniły, i to dość brutalnie, że nic nie jest nam dane raz na zawsze, i kazały ponownie się przyjrzeć naszym planom. To, co kiedyś było tematem filmów katastroficznych, teraz możemy obserwować na żywo. Każde z tego typu zdarzeń może pociągnąć za sobą dużo ofiar śmiertelnych, zniszczenie infrastruktury i sieci komunikacyjnych, przerwanie łańcuchów dostaw, wstrzymanie produkcji oraz załamanie się porządku prawnego. Trudne czasy, niespodziewane sytuacje i zagrożenia są nieuniknione, ale ich wpływ można zminimalizować.
Z kolejnych rozdziałów książki dowiesz się, jak uniknąć wielu zagrożeń, jak się przygotować oraz jak się zachowywać w trudnym okresie. Zwracam uwagę również na wiele innych aspektów, jakże często pomijanych w codziennym życiu. Przygotowywanie się na zrządzenia losu nie powinno się ograniczać do kupowania różnych rzeczy. Niniejszy poradnik ma zmusić cię do myślenia. Oprócz wiedzy znajdziesz w nim zadania do wykonania, które ułatwią ci wdrażanie praktycznych zaleceń. Ze względu na tematykę, nie spodziewaj się, że będzie to tylko weekendowa zabawa. Przygotowanie i planowanie to trudny i długi proces, ale dla myślących ludzi, w tym preppersów, bez wątpienia najsensowniejszy w kontekście przetrwania.ROZDZIAŁ 1.
PREPPERS, CZYLI KTO?
Jeśli czytasz ten rozdział przy świetle elektrycznym, a nie migoczącym zniczu, to znaczy, że jeszcze żyjesz w dobrobycie, masz czas na przygotowania i nadzieję na przeżycie (przetrwanie) kolejnych miesięcy i lat. Potraktuj, proszę, kolejne porady bardzo poważnie i nie odwlekaj przygotowań na później.
Preppersi są wśród nas
Samo określenie preppers pochodzi od angielskiego zwrotu _to be prepared_, czyli „być przygotowanym” – oczywiście na najgorszy scenariusz. Fałszywy i przerysowany obraz społeczności preppersów dał amerykański serial telewizyjny _Doomsday Preppers_ emitowany przez National Geographic Channel w latach 2011–2014. Przedstawiał on bowiem wybrane grupy, często rodziny, niemalże jako „bandy świrów” szykujące się na życie w apokaliptycznym świecie oraz fikcyjne zagrożenia. Media preferują osoby bardzo intrygujące, a czasami jeszcze dodatkowo je podkoloryzowują. Z kolei polskich preppersów w 2015 roku zaprezentował serial _Prepersi – gotowi na wszystko_, który przedstawił idee preppingu, sylwetki osób i wyjaśnił w dużym skrócie, o co chodzi w tym ruchu.
Prawda jest jednak taka, że osoby, które faktycznie są preppersami, unikają mediów, a w szczególności telewizji. Jaki sens ma pokazywanie całemu światu, jak wyglądasz, gdzie i jak mieszkasz, ile masz zapasów, ile osób liczy grupa i jak jest zabezpieczona na wypadek ataku z zewnątrz.
Wydarzenia, które miały największy wkład w popularyzowanie świadomości na temat konieczności bycia przygotowanym, szczególnie dla Amerykanów, to:
•okres zimnej wojny (1947–1991), kiedy istniała realna groźba wybuchu konfliktu nuklearnego na globalną skalę,
•seria czterech skoordynowanych ataków terrorystycznych z dnia 11 września 2001 roku,
•seria zamachów terrorystycznych na wyspie Bali (2002), w Madrycie (2004), Londynie (2005),
•kryzys finansowy z lat 2007–2009.
Kolejna fala zainteresowania tematyką to ostatnie lata, czyli zagrożenie katastrofami ekologicznymi i gwałtownymi zjawiskami pogodowymi w połączeniu z niepewnością gospodarczą, globalną pandemią i wojną w Ukrainie.
Wszyscy znamy historię Polski, w mniejszym lub większym zakresie pamiętamy ją ze szkoły. Z powodu usytuowania w środkowej Europie na terenach naszego państwa toczyły się wojny, zdarzały się okupacje i masowe wysiedlenia ludzi. W czasach PRL preppersem był praktycznie każdy Polak, bardziej z musu niż z wyboru. Od niedawna – szczególnie istotne w tym kontekście wydarzenia to wybuch wojny w Donbasie we wschodniej Ukrainie (2014) oraz kryzys migracyjny na białoruskiej granicy (2021) – jesteśmy na krawędzi wojny. Ostatnio do tej wywołanej polityką trudnej sytuacji dołożyły się ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak powodzie, bardzo silne wiatry, lokalne susze lub wysokie temperatury w lecie.
Kim zatem jest polski preppers? Nasze babcie i nasi dziadkowie nazwaliby go człowiekiem zaradnym i przewidującym. To osoba, która poważnie podchodzi do różnorodnych współczesnych zagrożeń i aktywnie stara się przed nimi zabezpieczyć, wychodząc z założenia, że każdy rodzaj przygotowań jest lepszy od bezczynności. To ktoś, kto troszczy się o utrzymanie pewnej jakości życia i poziomu komfortu zarówno podczas niebezpiecznego zdarzenia, jak i po nim. Dzięki intensywnym przygotowaniom i planowaniu ma sprzęt oraz zapasy dla siebie i swojej rodziny i może przeczekać krótko- lub długotrwałą katastrofę. Jednakże prawdziwy prepping nie ogranicza się do uzbierania tony sprzętu. To przygotowania zespołowe – każdy członek rodziny powinien być choć trochę zaangażowany. Dotyczy to zarówno teorii, jak i praktyki. Te osoby wkładają dużo wysiłku w realizację założonych planów. Dzięki temu są dobrze zorganizowane, systematyczne, poukładane.
Preppersi na całym świecie zwykle opierają swoje przetrwanie na własnych zasobach, starają się być maksymalnie samowystarczalni, również we własnym domu i przy ograniczonym kontakcie z innymi w trudnym dla wszystkich okresie zagrożenia. Ewakuację uznają za ostateczność.
Przetrwanie opiera się na trzech powiązanych ze sobą elementach: wiedzy, umiejętnościach oraz zasobach. Muszą one współgrać ze sobą, aby cel został osiągnięty. Na ogół bez jednego z nich dwa pozostałe mają znacznie mniejsze znaczenie, a bez dwóch nie dasz rady sobie poradzić. Czasami może to wywołać efekt komiczny, np. jesteś głodny i patrzysz bezsilnie na konserwę, bo nie wiesz, jak ją otworzyć, ponieważ nie masz żadnego narzędzia.
Bycie przygotowanym ma wiele różnych form i musisz pamiętać, że chodzi nie tylko o przetrwanie apokalipsy, lecz także o prosperowanie każdego dnia. Nasz gatunek przeżył dzięki temu, że przygotowywał się do potencjalnych zagrożeń.
Wiedza przepędza strach
Jest takie stare wojskowe powiedzenie: „żaden plan nie przetrwa pierwszego kontaktu z wrogiem”. Ale czy to oznacza, że nie ma potrzeby planowania? Absolutnie nie.
W dużej mierze to zapobiegliwość oraz uczucie strachu popędza, zmusza do działania, przygotowań i robienia zapasów. Na całym świecie stale rośnie liczba preppersów i survivalowców. Osób, a nawet całych rodzin przygotowujących się do przetrwania w uciążliwych czy wręcz skrajnie trudnych warunkach. Według Bradleya Garretta, naukowca, który badał ten ruch, na świecie jest około 20 milionów preppersów. Uważa się, że w Ameryce żyje od 5 do 15 milionów osób, które przygotowują się na trudne czasy1.
Jeszcze kilkanaście lat temu to mężczyźni stanowili przeważającą liczbę osób zaliczających się do preppersów. Jednak ostatnie kilka lat zmieniło tę proporcję. Z tego, co udało mi się ustalić, blisko 40% osób oglądających zagraniczne kanały dotyczące przygotowań stanowią kobiety. Jeszcze 5 lat temu (w 2016 roku) było to mniej niż 9%. To kobiety coraz częściej zlecają budowę przydomowych schronów oraz kupują zestawy awaryjne dla swojej rodziny. Czasami robią to pod wypływem impulsu, chwilowego poczucia strachu na skutek doniesień medialnych, ale zawsze z myślą, że to pomoże ich dzieciom w sytuacji kryzysowej. W Stanach Zjednoczonych szacuje się, że 31% preppersów to kobiety i ten odsetek stale rośnie2.
W Polsce nikt nie prowadzi podobnych oficjalnych statystyk, nie każdy też się przyznaje, że jest preppersem. Patrząc jednak na liczbę członków społeczności preppersów na forach i w serwisach społecznościowych (fanpage’e), można przyjąć, że ich liczba sięga 30 tysięcy. Popularne w Polsce youtube’owe kanały dla preppersów (dane z lutego 2022) to:
•„Adolf Kudliński” – 321 tys. subskrybentów3,
•„Domowy Survival” – ponad 95 tys. subskrybentów,
•„Postapokaliptycznie PRZEZ ŚWIAT” – 48 tys. subskrybentów,
•„Preppers Poland” – 5 tys. subskrybentów.
Jak widać, osób zainteresowanych tą tematyką jest sporo. Jeszcze kilka lat temu było ich znacznie mniej – trzeba jednak pamiętać, że wówczas w serwisie YouTube było niewiele polskojęzycznych treści tego typu.
Chciałabym tutaj podkreślić, że zarówno mężczyźni, jak i kobiety muszą być przygotowani – najlepiej, gdy zaangażuje się w to cała rodzina. W tym kontekście cieszy mnie stale rosnąca liczba czytelniczek takich poradników jak ten, który trzymasz w dłoni.
Do wzrostu zainteresowania preppingiem przyczyniły się pandemia COVID-19, ekstremalne zjawiska pogodowe, czasowe niedobory różnych towarów, ciągły wzrost cen, groźba tzw. blackoutu, jak również zagrożenie wojną. Ludzie zdają sobie sprawę, że to wszystko ma duży wpływ na ich prywatne poczucie bezpieczeństwa. Przygotowania na zagrożenia często łagodzą strach, a nie go potęgują, jak niektórzy mogą sądzić. Choć, jak być może wiesz (albo przeczytasz w kolejnych rozdziałach), na strachu opartych jest wiele biznesów (nie tylko na epatowaniu nim) i przestępczych procederów.
Jako że współczesne czasy niosą ze sobą dziwne i niespotykane od wielu lat zdarzenia, ludzie coraz częściej zadają sobie pytanie, czy ktoś coś przed nami ukrywa. To co dla jednych jest teorią spiskową, dla innych stanowi punkt wyjścia do głębszej analizy. Nic nie jest białe i czarne. Mimo wcześniejszych zapewnień, że coś będzie trwało maksymalnie dwa tygodnie, okazuje się, że przeciąga się na długie miesiące. Obostrzenia, problemy z dostawami, rosnące ceny – chyba każdy to już przeżył albo przynajmniej o tym słyszał od bliskich.
Gdy infrastruktura krytyczna zostaje zniszczona lub uszkodzona i nie funkcjonuje w wyniku zdarzeń spowodowanych siłami natury lub działaniami człowieka, to zagrożone może być życie twoje i twojej rodziny oraz całe wasze mienie. Prawdopodobnie w przyszłości każdego z nas pojawi się tragedia, lokalna katastrofa lub globalny kataklizm. Jedyną rzeczą, nad którą masz kontrolę, jest twoje przygotowanie. Osoby przygotowane są lepiej wyposażone, dysponują zasobami i umiejętnościami, które pomogą im przeżyć trudny okres. Jednakże nawet to nie gwarantuje przetrwania, ale przynajmniej zwiększa szanse. Nieprzygotowani znajdą się na łasce innych lub siłą spróbują zdobyć to, czego będą potrzebować, zamiast np. głodować. Będą także bardziej zszokowani tym, że uporządkowany do tej pory świat wokół nich się rozpadł.
Bardzo wiele zależy od tego, jak się zachowasz w sytuacji zagrożenia oraz po niej. Bycie hardym i wodzenie wokół zaczepnym wzrokiem niezbyt pomaga rozładować napięcie. Znacznie lepsze rozwiązanie to sprawianie wrażenia, że jest się jednym z wielu szarych obywateli (ang. _grey man_) – pozwala to świetnie się zakamuflować.
Każdy z nas tworzy swoją przyszłość ze zdarzeń i wyborów dokonanych w teraźniejszości.
Jak nie oszaleć
Patrząc na zdjęcia i tytuły postów w mediach społecznościowych, możemy stwierdzić, że świat zwariował. Dokąd to wszystko zmierza? Informacja o przyszłości w dzisiejszych czasach jest rzeczą najcenniejszą. Czy potrafmy wyciągać odpowiednie wnioski, czytać między wierszami i umiejętnie filtrować wiadomości? Przewaga informacyjna pozwala się przygotować na kryzys oraz podjąć kroki zapobiegawcze, które mogą w jakimś stopniu uchronić przed jego skutkami.
Obecnie obserwujemy przyspieszenie korporacyjnej konsolidacji całej globalnej sieci rolno-spożywczej. Takie konglomeraty, jak Amazon, Microsoft, Facebook i Google, dołączyły do tradycyjnych gigantów agrobiznesu w dążeniu do narzucenia światu swych wizji rolnictwa i produkcji żywności. W międzyczasie „czwarta rewolucja przemysłowa” już przetacza się przez systemy żywnościowe4.
W 2020 roku Bill Gates zadeklarował wsparcie finansowe walki z globalnym ociepleniem. Chciałby, aby samoloty rozpyliły specjalne chemikalia (pył), które ograniczą docieranie do Ziemi promieni słonecznych. To rozwiązanie zostało opracowane przez naukowców z Uniwersytetu Harvarda, którzy w ten sposób zamierzają ochłodzić planetę i powstrzymać kryzys klimatyczny.
Globalne ceny żywności szybko rosły w 2021 roku. Cena pszenicy jesienią 2021 roku była najwyższa od 9 lat. Wpływ na to miały przede wszystkim pandemia i ekstremalne warunki pogodowe (w tym susze, upały), które ograniczają produkcję rolną. Ponadto wpływały na to wysokie ceny paliwa oraz zakłócenia w łańcuchach dostaw5. Ceny nawozów potasowych i fosforowych wzrosły 2–3-krotnie. To zapowiada nową falę podwyżek. Chiny od połowy 2021 roku zwiększyły zakupy podstawowych produktów żywnościowych i obecnie przechowują miliony ton ryżu, kukurydzy i zbóż w państwowej rezerwie, której wielkość przekracza łączne zapasy wszystkich innych krajów świata. Właśnie te działania Chin oraz konflikt zbrojny na Ukrainie będą główną przyczyną wzrostu cen żywności, a szczególnie pszenicy, na całym świecie.
Czy zatem grozi nam „zaplanowany” głód? Niestety, prawdopodobnie tak. Stopniowo zmierzamy do całkowitego uzależnienia produkcji żywności od wielkich koncernów, korporacji i decyzji komputerów. Co rusz powstają pomysły na nową sztuczną żywność, która jest reklamowana jako „ekologiczna”. A przecież produkuje się ją z białek grochu, soi lub kukurydzy, które są uprawiane na dużą, przemysłową skalę, z wykorzystaniem monokultur, toksycznych pestycydów i często GMO6. Sugeruje się nam zastępowanie wołowiny i drobiu – owadami. Insekty jako źródło białka to przyszłość nas, ludzi, i naszych domowych pupili. Stąd też wysyp „hipoalergicznych” karm i przysmaków dla psów, które w składzie mają larwy np. _Hermetia illucens_. Tłumaczy się to tym, że hodowla owadów wywołuje niską emisję CO2, dzięki czemu produkcja białka jest przyjazna dla środowiska. A my sami, zaganiani, uzależnieni od sklepów, zapomnimy, aby produkować żywność na własne potrzeby.
Bogaci szykują się na apokalipsę
Amerykańscy miliarderzy od kilkunastu lat wykupują pola uprawne w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie. Lokalizacje, z dala od wybrzeży, wskazują na zamiar ewakuacji w przypadku podniesienia się poziomu morza, gdzie ocalali mogliby mieć środki do samodzielnego przetrwania. Wygląda na to, że suche terytoria w Stanach Zjednoczonych, takie jak Montana, Nowy Meksyk, Wyoming i Teksas, są bardzo popularnymi regionami dla najbogatszych ludzi7. Oczywiście oni już dysponują rozbudowanymi schronami z zapasami na kilka lat. Wielu z nich ma też prywatne samoloty lub helikoptery gotowe do odlotu w każdej chwili.
Także preppersi miliarderzy z Doliny Krzemowej i inni bogaci Amerykanie kupowali rozległe obszary w Nowej Zelandii8. To jedno z najodleglejszych miejsc na świecie jest postrzegane jako należące do najbezpieczniejszych i najbardziej stabilnych politycznie obszarów. Do tego wyróżnia się dużą powierzchnią niezaludnionej ziemi, stadami owiec i mnóstwem czystej wody – jest atrakcyjnym miejscem ucieczki dla bogatych (preppersów) w sytuacji awaryjnej.
Jak zdobyć przewagę
Jest kilka kluczowych elementów, które pozwolą ci się lepiej przygotować i zyskać przewagę w czasie SHTF.
1.POZNAJ OKOLICĘ. Szczegółowe rozpoznanie swojej okolicy da ci przewagę w każdej sytuacji, zarówno wtedy, gdy będziesz chciał ominął korek podczas jazdy z/do pracy, jak i wówczas, gdy będziesz przed kimś uciekał, krył się albo wyruszał na poszukiwanie zasobów, które trzeba regularnie uzupełniać.
2.RODZINNE PRZYGOTOWANIA. Podstawą preppingu jest zaangażowanie w przygotowania całej rodziny.
3.MYŚL CAŁOŚCIOWO. Często mamy tendencję do skupiania się jedynie na takich obszarach, które wydają się najistotniejsze. Tymczasem bezpieczny dom to system złożony z wielu elementów, z których każdy wpływa na pozostałe. Dlatego trzeba doskonalić je wszystkie.
4.ZMNIEJSZ RYZYKO. Zabezpiecz swoje zasoby. Dbaj o zdrowie. Trenuj strzelanie lub chociażby samoobronę.
5.DBAJ O FORMĘ. Osoby regularnie ćwiczące mają większą pewność siebie, lepsze samopoczucie i zdrowszy mózg. Jako sprawniejsze i szybsze, lepiej sobie poradzą, kiedy będzie można liczyć tylko na swoje nogi i ręce, a nie na auto.
6.NIE CZEKAJ NA OSTATNIĄ CHWILĘ. Zacznij robić zapasy, dopóki masz pieniądze i towary są dostępne w sklepach w rozsądnych cenach.
7.POMYŚL O DODATKOWYM ZAWODZIE, UMIEJĘTNOŚCIACH. Szanse na przetrwanie (albo raczej: długość przetrwania) mogą zależeć od tego, co potrafisz, a także gdzie pracujesz. Czy nadal będziesz w stanie zarabiać, jeśli prąd lub Internet zostanie wyłączony na dwa tygodnie, miesiąc lub dłużej?
8.OSZCZĘDNOŚĆ. Planuj wydatki, nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz – często się tak zdarza w przypadku pojawiających się na rynku nowych modeli jakichś sprzętów. Kupuj bez pośredników, korzystaj z rabatów, okazji i porównywarek cen. Oszczędzaj również na zużyciu niektórych mediów, zmień codzienne nawyki. Sprzedaj rzeczy, których nie potrzebujesz i raczej nie użyjesz w przyszłości.
9.UWAŻNOŚĆ. Codziennie ćwicz swoją uważność oraz rozwijaj świadomość sytuacyjną.
ZADANIE DLA CIEBIE:
Pierwszym krokiem do bycia przygotowanym jest rozpoznanie zagrożeń, które są prawdopodobne w twoim życiu lub w twojej okolicy. Wypisz wszystkie i wybierz z listy trzy, na które się przygotujesz w najbliższym czasie. Dzięki temu nawet jeśli spotka cię coś jeszcze gorszego, jakaś nieprzewidywalna katastrofa, będziesz zabezpieczony.
Gotowy na wszystko i zawsze
Często się mówi, że preppersem jest się całą dobę, nie tylko w domu czy podczas zakupów. Tę grupę na ogół się kojarzy z noszonym przez jej członków zestawem EDC z najniezbędniejszymi przedmiotami. Poza tym zawsze warto mieć przy sobie nieco gotówki – zdarza się, że karta bankowa nie działa, a trzeba coś ważnego kupić.
Ważnym narzędziem survivalowym jest telefon. Dzięki wgranym aplikacjom i dostępowi do Internetu możesz korzystać z olbrzymich zasobów wiedzy oraz lokalnych komunikatów.
Kolejna kwestia to świadomość, gdzie się jest i jak można szybko opuścić to miejsce alternatywną drogą bądź wyjściem. Dotyczy to zarówno restauracji, kina, jak i całej okolicy.
Rodzinne przygotowania
Wiele osób twierdzi, że nie ma czasu, aby np. poznać swoją okolicę. Człowiek myślący i na to znajdzie sposób, np. jadąc do/z pracy, wybierze za każdym razem inną drogę. Zamiast całymi latami chodzić lub jeździć tymi samymi ulicami, warto zmieniać trasę, czasem nadkładając drogi – w ten sposób bardzo szybko się pozna układ ulic. Jeśli zamiast samochodu wybierzesz rower lub spacery, wtedy będziesz w stanie odnotować jeszcze więcej szczegółów.
Jeśli chodzi o samochód, spore grono osób wyznaje zasadę, że powinien on być zawsze zatankowany przynajmniej do połowy baku. A w bagażniku należy wozić zapas wody, śpiwór, coś do jedzenia, zapasowe ubranie oraz zestaw GHB (w podręcznej torbie) umożliwiający przetrwanie i bezpieczny powrót do domu w ciągu 24 godzin.
WSKAZÓWKA! Twój umysł jest potężnym narzędziem i może być zarówno najgorszym wrogiem, jak i najcenniejszym narzędziem w przetrwaniu. W sytuacji stresowej bezwarunkowo reaguje w jeden z trzech sposobów: walczy, ucieka bądź się zacina.
Dzieci i przygotowania
Przygotowując się, chcesz mieć pewność, że pewne tematy pozostaną tajemnicą. Niestety, wszyscy mamy skłonność do dzielenia się informacjami z innymi, zarówno my, dorośli, jak i nasze dzieci. Dzieje się to na ogół spontanicznie, a te informacje mogą być później wykorzystane „przeciwko nam”. Szczególnie dzieci nie są dobre w zachowywaniu tajemnicy. Dlatego warto je wcześniej uprzedzić, aby nie chwaliły się tym, gdzie i ile masz poukrywanych konserw w domu.
Inną kwestią jest rodzinny trening survivalu. Najlepiej, aby dzieci traktowały to jako kolejną zabawę i grę terenową na biwaku. I taki przekaz dla osób postronnych jest w pełni neutralny. Rozpalanie ognia, budowa schronienia, filtrowanie wody – to teraz modne hobby, także wśród młodzieży. A ty przy okazji nie straszysz dziecka czy nastolatka abstrakcyjnymi dla niego niebezpieczeństwami. Spróbuj mu wytłumaczyć, dlaczego robisz pewne rzeczy trochę inaczej niż beztroscy ludzie wokół ciebie.
Słowniczek pojęć (żargon preppersów)
AFTER THE SHIZZY HITS THE FIZZY – łagodniejsze określenie dla SHTF. Oznacza to, że sytuacja ze złej przeistoczyła się w gorszą. Większość ludzi postrzega to jako zdarzenie katastroficzne, klęskę żywiołową lub globalny kryzys.
BLACKOUT – rozległa awaria zasilania powodująca długotrwałą przerwę w dostawie prądu, objawiającą się między innymi pełnym zaciemnieniem. Przyczyn może być wiele, w tym ekstremalne warunki pogodowe i atak terrorystyczny.
BUG IN – taktyka polegająca na pozostaniu i przetrwaniu w sytuacji kryzysu lub zagrożenia w swoim miejscu zamieszkania, gdzie ma się zgromadzone zapasy.
BOB (ang. _Bug-out Bag_) – awaryjny zestaw ewakuacyjny (przetrwania) zapakowany w plecak lub torbę, umożliwiający samowystarczalność (zawiera m.in. wodę, jedzenie, odzież, ogień) przez okres co najmniej 3 dni. Wielu specjalistów zaleca umieszczenie w nim także kserokopii ważnych dokumentów, np. ubezpieczenia, prawa własności, dyplomu zawodowego.
BOL (ang. _Bug-out Location_) – zaplanowana i przygotowana wcześniej lokalizacja (schronienie ze zgromadzonymi w nim zapasami), inna niż twój dom, na wypadek konieczności ewakuacji z powodu nieprzewidzianego niebezpieczeństwa.
BOR (ang. _Bug our Route_) – trasa ewakuacji. Jest to mapa z zaznaczonymi na niej co najmniej dwiema trasami, którymi możesz podążać w celu opuszczenia twojej okolicy. Powinieneś ćwiczyć, podróżując po tej trasie, szukając problemów po drodze i lokalizując przystanki na schronienie, wodę lub zdobycie pożywienia.
BOV (ang. _Bugged out Vehicle_) – pojazd, na ogół samochód, który preppers ma już spakowany i gotowy na wypadek ewakuacji.
BIOTERRORYZM – użycie broni biologicznej w zamachach terrorystycznych z zamiarem wymuszenia jakiegoś działania lub zastraszenia rządu, ludności cywilnej.
CHLEB PROTEINOWY – alternatywa do tradycyjnego, pszennego pieczywa. Charakteryzuje się dużą zawartością białka roślinnego (np. białko pszenicy, sojowe, grochu, łubinu) i małą ilością węglowodanów. Jest wypiekany z dodatkami w postaci otrąb pszennych, sezamu czy siemienia lnianego.
CHLEB TRWAŁY (WOJSKOWY) – chleb żytni pytlowy o długiej przydatności do spożycia (24 miesiące). Jest wykorzystywany przez wojsko, Służby Obrony Cywilnej oraz uczestników konwojów humanitarnych podczas klęsk żywiołowych.
CZARNE ŁABĘDZIE – wydarzenia niezwykle rzadkie, znajdujące się na samym krańcu ogona rozkładu prawdopodobieństwa, ale wywierające olbrzymi wpływ na otoczenie i świat.
DEFCON – pięciostopniowy system oznaczeń poziomów gotowości bojowej sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych wobec zagrożeń zewnętrznych. Poziom najwyższy – pierwszy – oznacza maksymalny poziom gotowości bojowej, kiedy wojna nuklearna wydaje się nieunikniona. Stan dla poszczególnych krajów można sprawdzić na stronie: defconlevel.com.
DEZINFORMACJA – zamierzona i konsekwentna formuła przekazu informacji (w tym fałszywych lub zmanipulowanych) i fabrykowanie takiego przekazu poprzez tworzenie różnego rodzaju fałszywych dokumentów, organizacji itd., które wprowadzają w błąd (powodują powstanie obrazu świata niezgodnego z rzeczywistością) i wywołują określone efekty.
DIY (ang. _Do It Yourself_) – zrób to sam, metoda samodzielnego budowania, modyfikowania lub naprawiania rzeczy bez bezpośredniej pomocy profesjonalistów lub ekspertów.
EDC (ang. _Every Day Carry_) – zbiór przedmiotów, które codziennie się nosi, przydatnych w życiu. Przykładowo są to: scyzoryk, zapas gotówki, latarka, zapalniczka, smartfon oraz powerbank. Taki zestaw jest też przydatny w sytuacji awaryjnej.
EFEKT DOMINA – sytuacja, w której jakieś zdarzenie uruchamia cały szereg kolejnych, następujących po sobie i wynikających jedno z drugiego.
EFEKT ŚNIEŻNEJ KULI – proces lub zjawisko, które charakteryzuje się łagodnym i niepozornym początkiem, po którym następuje niemalże lawinowa eskalacja działań. Im dłużej trwa ten proces, tym nasilenie (i konsekwencje!) tych działań są większe i trudniej go zatrzymać. Dla przykładu, jeśli w mediach pojawia się przekaz, że w jednym ze sklepów znikają produkty pierwszej potrzeby, w innych punktach to zjawisko także zaczyna się nasilać – szerzy się panika, że dla wszystkich nie starczy towaru.
EMP (ang. _Electromagnetic Pulse_) – impuls elektromagnetyczny, który powoduje zniszczenie lub poważne uszkodzenie elementów elektronicznych, obwodów elektrycznych, nawet linii przesyłowych, a także zakłóca łączność radiową. Powstaje np. na skutek wybuchu jądrowego.
FAKE NEWS – fałszywa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorcy w błąd i wywołania chaosu (np. szerzenia paniki), ale czasem także z zamiarem wyłudzenia pieniędzy lub danych. Patrz pojęcie „Dezinformacja”.
FIFO (ang. _First In, First Out_) – dosłownie: pierwsze weszło, pierwsze wyszło – produkty spożywcze, które zostały zakupione jako pierwsze, powinny zostać zjedzone w pierwszej kolejności.
GHB (ang. _Get Home Bag_) – zestaw umożliwiający przetrwanie i bezpieczny powrót do domu np. z pracy.
GOOD (ang. _Get Out of Dodge_) – ogólny termin odnoszący się do pospiesznego opuszczania dużego miasta podczas niebezpiecznej sytuacji.
GRAY MAN – pewna grupa zachowań i przygotowań, łączącą elementy survivalu miejskiego i podejścia wojskowo-wywiadowczego. To osoba w typowym, niewyróżniającym się ubiorze, bez cech charakterystycznych, przeciętnie się zachowująca, ale mająca przy sobie przedmioty survivalowe.
GWC – Gruntowy Wymiennik Ciepła służący do pozyskiwania energii z gruntu. Schładza lub ogrzewa wprowadzone powietrze.
HYDROPONIKA – uprawianie roślin w wodzie (po dodaniu składników odżywczych) bez gleby, przy zapewnieniu właściwego światła. Umożliwia uprawę roślin nawet na małej przestrzeni.
INCH BAG (ang. _I’m Never Coming Home Bag_) – kompleksowy zestaw zawierający wyposażenie potrzebne do przetrwania katastrofy lub innego tragicznego zdarzenia, a także pamiątki rodzinne i inne prywatne rzeczy. Korzysta się z niego, gdy ma się świadomość, że już nigdy nie wróci się do domu.
KOZA – mały piecyk wykonany ze stali bądź z żeliwa. Jego zaletą jest możliwość wykorzystania dowolnego opału: drewna, chrustu, a nawet starych gazet.
MRE (ang. _Meal Ready to Eat_) – amerykańskie wojskowe polowe racje żywnościowe. W ich skład wchodzą różnego rodzaju produkty, a także podgrzewacz chemiczny.
NEKROFAGIA – spożywania ciał tych, którzy zmarli np. z głodu lub obrażeń.
OZONOWANIE WODY – szybki i pewny sposób na zabicie bakterii, wirusów, grzybów i innych mikroorganizmów w zimnej wodzie. Ponadto odbarwia i polepsza smak oraz zapach wody. Dostępne są domowe i przenośne ozonatory.
REGUŁA TRÓJEK – ogólnie uważany za wyznacznik przeżycia człowieka: 3 minuty bez powietrza, 3 dni bez wody oraz 3 tygodnie bez jedzenia. Niektórzy dodają także aspekt psychiczny, w postaci 3 miesięcy bez towarzystwa innych osób.
STREFA BUFOROWA – obszar wokół strefy zero podlegający ograniczeniom, w szczególności zakazom lub nakazom dotyczącym przemieszczania się ludzi.
SURVIVAL MIEJSKI – zbiór umiejętności, przedmiotów i zgromadzonych zapasów, które umożliwiają przetrwanie w warunkach miejskich, np. w razie klęski żywiołowej lub katastrofy naturalnej.
SHTF (ang. _Shit hit the fan_) – sformułowanie (dosłownie: „kiedy gówno wpadnie w wentylator”) istniejące w środowisku survivalowców i preppersów w świecie anglosaskim. Oznacza sytuację kompletnego chaosu, w tym wojny; jest również określeniem apokalipsy.
SCHO-KA-KOLA – czekolada (mleczna lub gorzka) z duża dawką naturalnej kofeiny pochodzącej z kakao, kawy i orzeszków koli. Pakowana w okrągłym metalowym pudełeczku. Historia tego niemieckiego produktu sięga 1935 roku.
STRAJK GENERALNY – zbiorowe, obejmujące cały kraj lub przynajmniej wszystkie ważniejsze miasta, dobrowolne powstrzymanie się od pracy w celu wymuszenia realizacji określonych żądań. Paraliżuje on życie w kraju, ponieważ może dotyczyć wszystkich usług publicznych.
ŚWIADOMOŚĆ SYTUACYJNA – stan postrzegania rzeczywistości oraz umiejętność jej odpowiedniego odczytywania, przewidywania oraz reagowania na zdarzenia. To tzw. myślenie taktyczne.
TEOTWAWKI (ang. _The End of the World as We Know It_) – globalna katastrofa, upadek świata, jaki znaliśmy.
TEORIA ROZBITYCH SZYB (OKIEN) – zniszczenia w otoczeniu mogą doprowadzić do myślenia, że prawo nie istnieje i można się nim nie przejmować. Bywa sygnałem dla wandali i przestępców, że pojazd lub budynek pozostaje niechroniony, łatwo go więc bezkarnie okraść lub zdewastować. Dotyczy to także śmiecenia.
UPS (ang. _uninterruptible power supply_) – zasilacz awaryjny (bezprzerwowy) to urządzenie lub zestaw, którego funkcją jest utrzymanie zasilania innych urządzeń w przypadku zaniku zasilania sieciowego.
YOYO (ang. _You’re on your own_) – w sytuacji kryzysu jesteś zdany na siebie. Akronim używany w odniesieniu do sytuacji, w której nie ma ratowników, organów ścigania ani pomocy medycznej. Możesz polegać tylko na sobie.
ZŁOTA HORDA (ang. _Golden Horde_) – obecnie tego terminu używa się do opisania grupy uciekających ludzi (ale także gangów), którzy są nieprzygotowani, głodni, zdesperowani i skłonni plądrować wszystko na swojej drodze w sytuacji, gdy prawo nie istnieje.
ŻYWNOŚĆ DŁUGOTERMINOWA – produkty suszone, liofilizowane, specjalistyczne racje ratunkowe, ziarna, miód, cukier i sól, których czas przechowywania wynosi więcej niż kilka lat.
WIELKA TRWOGA – w pewnym uproszczeniu to zbiorowe stany lękowe prowadzące do wybuchów paniki i zachowań przemocowych, które występują z powodu wywołanego dużą katastrofą (np. wojną) załamania ładu społecznego9.
WINA OCALAŁEGO – poczucie winy w sytuacji, gdy ktoś umiera, a osoba, komu ten ktoś był bliski, zostaje przy życiu – jest to szczególne uczucie doświadczane zwłaszcza przez ocalonych z katastrof, epidemii, wojen czy obozów śmierci.
WROL (ang. _Without Rule of Law_) – sytuacja/czas, kiedy przestaje obowiązywać porządek i krajowe przepisy prawne (bezprawie), gdyż nie ma nikogo, kto mógłby je egzekwować, np. z powodu upadku rządu.
------------------------------------------------------------------------
1) Źródło: https://www.economist.com/1843/2021/09/17/germany-is-not-as-stable-as-we-think-just-ask-its-preppers (dostęp: 22.02.2022).
2) Źródło: https://theprepared.com/blog/new-statistics-on-modern-prepper-demographics-from-fema-and-cornell-university/ (dostęp: 5.02.2022).
3) W listopadzie 2021 roku, po śmierci Adolfa Kudlińskiego, kanał zaczął prowadzić jego syn Rafał.
4) Źródło: https://globalna.info/2021/04/20/gates-monsanto-big-tech-planowany-wielki-glod-i-dystopijna-wizja-przyszlosci-zywnosci/ (dostęp: 5.02.2022).
5) Źródło: https://obserwatorgospodarczy.pl/2021/12/09/globalne-ceny-zywnosci-dynamicznie-rosna/ (dostęp: 5.02.2022).
6) Źródło: https://wolnemedia.net/bill-gates-i-jego-falszywe-rozwiazania-problemu-zmian-klimatycznych/ (dostęp: 5.02.2022).
7) Źródło: https://www.forbes.com/sites/jimdobson/2017/06/10/the-shocking-doomsday-maps-of-the-world-and-the-billionaire-escape-plans (dostęp: 5.02.2022).
8) Źródło: https://www.theguardian.com/news/2018/feb/15/why-silicon-valley-billionaires-are-prepping-for-the-apocalypse-in-new-zealand (dostęp: 5.02.2022).
9) Na postawie książki Marcina Zaremby _Wielka trwoga. Polska 1944 –1947. Ludowa reakcja na kryzys_, __ Znak, ISP Pan, Kraków–Warszawa 2012; https://www.miesiecznik.znak.com.pl/tuz-po-wojnie/ (dostęp: 5.02.2022).