- W empik go
Przyjaciele - ebook
Przyjaciele - ebook
Przyjaciele mają dla nas znaczenie, i to większe, niż sądzimy. W ciągu ostatnich lat badacze ze zdumieniem odkryli, jak ogromny wpływ ma posiadanie przyjaciół – nie tylko na nasze poczucie szczęścia, ale także na zdrowie, a nawet długowieczność. Nie umiemy żyć w odosobnieniu.
Współczesny świat oferuje nam ogromne możliwości kontaktów międzyludzkich. Dlaczego więc, gdy wszystko wydaje się sprzyjać życiu społecznemu, dotyka nas plaga samotności?
Robin Dunbar, wybitny antropolog i psycholog, bada w Przyjaciołach każdy aspekt przyjaźni, łącząc wiedzę naukową z dziedzin antropologii, psychologii, neurobiologii i genetyki z osobistymi doświadczeniami. Tłumaczy, jak przecinają się różne typy przyjaźni i relacji rodzinnych, jakie mechanizmy psychologiczne i behawioralne stanowią ich podstawę, a wreszcie – jak bardzo skomplikowane jest nawiązywanie i podtrzymywanie przyjaźni.
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7886-600-8 |
Rozmiar pliku: | 2,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Większość badań opisanych w tej książce została przeprowadzona przez licznych doktorantów, młodych doktorów i doświadczonych badaczy, jak również przez wielu zewnętrznych współpracowników – którzy pracowali ze mną przez ostatnie 30 lat. Było ich zbyt wielu, abym mógł wymienić każdego, ale książka ta zawdzięcza wszystko ich jednostkowym i zbiorowym staraniom, ich przyjaźni oraz ich zapałowi. Chodzi w znacznym stopniu o przedsięwzięcie zbiorowe, podjęte w kręgu przyjaciół i będące źródłem wielkiej radości. Gdyby nie udział tych osób, to, co mam do powiedzenia, byłoby bardzo krótkie. Wszystkim im składam wyrazy wdzięczności.
Wiele znaczyły granty badawcze przyznane przez brytyjskie rady naukowe EPSRC i ESRC (projekt DTESS), Uniwersytet w Liverpoolu, Uniwersytet Oksfordzki, Centrum Badawcze Calleva w Magdalen College, Akademię Brytyjską (stanowisko badawcze oraz projekt „Od Lucy do języka”), Uniwersytet Aalto w Finlandii, programy Unii Europejskiej FP7 i Horizon 2020 (projekty SOCIALNET, ICTeCollective i IBSEN), Europejską Radę Badań Naukowych (projekt RELNET), a także indywidualne wsparcie badawcze ufundowane przez Royal Society i Program Marii Curie Unii Europejskiej. Inne środki przeznaczone na poszczególne badania pochodziły od Holocaust Memorial Day Trust, CAMRY (Campaign for Real Ale), Big Lunch Project i firmy Thomas Fudge. John Archer zechciał przejrzeć rozdział 13.