Psychiatria sądowa - ebook
Psychiatria sądowa - ebook
Oddajemy do rąk czytelników kompletną publikację dotyczącą opiniowania sądowo - psychiatrycznego. Tematy medyczne i prawne przenikają się wzajemnie, co odzwierciedla codzienną praktykę osób opiniujących. Psychiatria sądowa to część medycyny łącząca psychiatrię i wymiar sprawiedliwości. Zajmuje się wszystkimi zagadnieniami funkcjonowania psychicznego człowieka i jego wpływem na czynności, które mogą mieć dla danej osoby konsekwencje lub skutki prawne. Jest związana nie tylko z wymiarem sprawiedliwości, lecz także z postrzeganiem społecznym, etycznym osób, które są zdolne lub niezdolne do czynności prawnych. Autorzy książki, lekarz i sędzia, w ciekawy, spójny sposób dzielą się swoją wieloletnią wiedzą medyczną i prawniczą. Opisują rolę i cele psychiatrii sądowej, rodzaje zaburzeń psychicznych, zadania biegłego sądowego, zasady opiniowania oraz omawiają zagadnienia praktyczne takie jak: psychiatria sądowa w sprawach karnych, wykroczeniowych, cywilnych i rodzinnych, nieletnich, czy uzgodnienia płci. Książka jest skierowana do lekarzy psychiatrów, seksuologów, psychologów, a także sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych oraz wszystkich innych zainteresowanych tą złożoną tematyką.
Kategoria: | Medycyna |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-200-6696-8 |
Rozmiar pliku: | 1,6 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Piotr Gałecki – profesor, doktor habilitowany nauk medycznych, kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii. Przewodniczący Rady ds. Zdrowia Psychicznego, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie, specjalista psychiatra, specjalista seksuolog, nauczyciel akademicki i praktyk. Twórca „neurorozwojowej teorii depresji”, integrującej dotychczasowe podejścia w rozumieniu etiologii tej choroby. Autor i współautor ponad 350 publikacji, również z tzw. pogranicza prawa i psychiatrii. Kierownik studiów podyplomowych Psychiatria, seksuologia i psychologia sądowa na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi.
Krzysztof Eichstaedt – doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi i jednocześnie Przewodniczący II Wydziału Karnego w tym sądzie, wykładowca Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie. W latach 2017–2021 członek Komisji Ekspertów do spraw Ochrony Zdrowia Psychicznego przy Rzeczniku Praw Obywatelskich. Członek Rady Naukowej Psychiatrii po Dyplomie, recenzent Przeglądu Sądowego, współorganizator Międzynarodowych Kongresów Psychiatrii Sądowej w Łodzi, autor oraz współautor ponad 70 publikacji naukowych z zakresu prawa karnego procesowego, materialnego i skarbowego, a także z pogranicza prawa i psychiatrii, autor monografii Czynności sądu w postępowaniu przygotowawczym w polskim prawie karnym.PRZEDMOWA
Szanowni Państwo!
Oddajemy w Państwa ręce aktualny pod względem prawnym i medycznym podręcznik psychiatrii sądowej. Książkę kierujemy do lekarzy psychiatrów, seksuologów, psychologów, a także sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych oraz wszystkich innych zainteresowanych tą trudną tematyką.
Polski rynek wydawniczy dotyczący opiniowania sądowo-psychiatrycznego w sprawach karnych, cywilnych czy wykroczeń jest wciąż niepełny. Dołożyliśmy więc wszelkich starań, by podręcznik był kompletny.
Jesteśmy praktykami zajmującymi się od wielu lat pograniczem prawa i psychiatrii. Lubimy to robić i można szczerze stwierdzić, że po części to nasza pasja. Z tych przyczyn postanowiliśmy podręcznik skonstruować w taki sposób, by aspekty medyczne i prawne przenikały się wzajemnie, co w naszej opinii pozwala optymalnie przybliżyć omawianą problematykę.
Początek podręcznika to podstawowe wiadomości dotyczące psychopatologii, diagnozy psychiatrycznej i form leczenia. Informacje medyczne zawierają naszym zdaniem te, które są ważne z perspektywy opiniowania. Kolejne części podręcznika obejmują podstawy procesu opiniowania w aspektach unormowań prawnych, niezbędnych dla prawników i opiniujących lekarzy. Szczegółowo podejmujemy tematykę tajemnicy psychiatrycznej, tzw. opinii prywatnej, oraz odpowiedzialności za wydanie opinii obarczonej błędami. Następne rozdziały dotyczą najistotniejszych elementów zasad opiniowania sądowo-psychiatrycznego w sprawach karnych, wykroczeń, cywilnych i rodzinnych.
Przekazujemy więc Państwu nie tylko podręcznik psychiatrii czy prawa, lecz także całościowy podręcznik psychiatrii sądowej.
Życzymy ciekawej lektury, licząc, że książka będzie pomocna przede wszystkim w Państwa codziennej pracy.
Piotr Gałecki i Krzysztof Eichstaedt