- W empik go
Psychologia rozwoju narodów Gustawa Le Bon'a - ebook
Psychologia rozwoju narodów Gustawa Le Bon'a - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 305 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Gustawa Le Bon'a w przekładzie i z przedmową
Juliana Ochorowicza.
Warszawa.
Drukarnia Artystyczna
Saturnina Sikorskiego.
47. Nowy-Świat, 47
SPIS RZECZY.
Przedmowa tłomacza… VII
Wstęp. – Nowoczesne idee równości i psychologiczne podstawy dziejów. 1
KSIĘGA I. Cechy psychologiczne ras ludzkich.
Rozdział I. Dusza rasy… 7
Rozdział II. Granice zmienności charakteru rasowego… 17
Rozdział III. Hierarchia psychologiczna ras. 23
Rozdział IV. Postępowe różnicowanie się jednostek i ras. 32
Rozdział V. Tworzenie się ras historycznych… 42
KSIĘGA II.
Jak się objawiają cechy psychologiczne ras w rożnych składnikach ich cywilizacyi?
Rozdział I. Różne składniki cywilizacyj, jako objaw zewnętrzny duszy narodowej… 50
Rozdział II. Jak się przeobrażają instytucye, religie i języki… 62
Rozdział III. Jak się przeobrażają sztuki… 76
KSIĘGA III.
Historya narodów, jako wynik ich charakteru.
Rozdział I. Jak instytucye wypływają z duszy narodowej. 96
Rozdział II. Zastosowanie poprzednich spostrzeżeń do porównawczego studyum nad rozwojem Stanów Zjednoczonych Ameryki i republik Hiszpańsko-Amerykańskich… 101
Rozdział III. W jaki sposób upadek duszy rasowej odbija się na historycznym rozwoju narodów. 112
KSIĘGA IV. Jak się zmieniają cechy psychologiczne rasy?
Rozdział I. Rola idei w życiu ludów. 121
Rozdział II. Rola wierzeń religijnych w rozwoju cywilizacyi… 137
Rozdział III. Rola wielkich ludzi w historyi narodów. 144
KSIĘGA V. Rozkład charakteru ras i ich upadek.
Rozdział I. Jak cywilizacye upadają i giną… 151
Rozdział II. Wnioski ogólne… 165PRZEDMOWA TŁOCZONA
Książka niniejsza zasługuje na uwagę już dlatego samego, że jest pierwszą w swoim rodzaju. Nie należy bowiem mieszać pracy Le Bon'a z dawnemi próbkami Filozofii Historyi, w których "Filozof dawał nauki moralne historykowi, okuwał ludzkość w ramki systemu, prawił o wyłanianiu się bezwzględnej idei w dziejach świata, o tajemnicy motywów stworzenia, o ostatecznym celu i przeznaczeniu rodu ludzkiego na ziemi". Jest to przeciwnie praca obserwatora psychologa, trzymającego się przeważnie w granicach dostępnych i dążącego tylko do wykrycia praw ogólnych na podstawie spostrzeżeń i porównań.
Kiedym przed laty kilkunastu użył wyrażenia "Psychologia Historyi" (1), pojęcie to było nowem, – (1) Ob. "Bezwiedne tradycye ludzkości, studyum z psychologii historyi, " którego pierwsza część drukowaną była w "Ateneum" w r. 1880, a które niebawem ukaże się z druku w całości.
i z góry nie można było liczyć na szybkie powstanie takiej nauki.
I dzieło Le Bon'a nie jest jeszcze całkowitą Psychologią Historyi – ale jest już pierwszą próbą "Psychologii rozwoju narodów", a więc najogólniejszą syntezą historyi cywilizacyi, opracowaną ze stanowiska psychologicznego.
Wiele jeszcze wody upłynie, zanim nagromadzone materyały pozwolą złożyć całość. Dotychczas są już wprawdzie studya nad psychologią narodów, jako typów etnograficznych, nad psychologią tłumów, wreszcie nad ogólną historyą cywilizacyi – ale wszystko to razem wzięte nie składa jeszcze takiego całokształtu, któryby pozwalał kronikarskie dzieje narodów i fazy dziejowe ich kultury ożywić psychologią dziejów. Jest ciało, ale brak mu jeszcze duszy.
Autor niniejszej książki niemałe w tym kierunku położył zasługi. Oprócz bowiem całego szeregu prac fizyologiczno – lekarskich, wydał kilka wielkich dzieł, poświęconych historyi cywilizacyi, podróżom i psychologii społecznej (1). Niniejsza, najnowsza jego pra- – (1) L'homme et les Sociétés. – Leurs origines et leurs histoire. T. I Développement physique et intcllectuel de l'homme. T. II Développement des sociétés (wyczerpane).
Les premiéres Civilisations (Egipt, Asyrya, Judea etc.) z 450 rysunkami, mapami etc.
La civilisation des Arabes z 366 rysunkami.
Les civilisations de l'Inde z 350 fototypami.
ca, jest też ważnym krokiem naprzód w tej dziedzinie, a dla nas posiada nadto tę wielką zaletę, że w małej objętości streszcza zdobycze dzieł poprzednich i w śmiałym szkicu kładzie podwaliny nowej nauki. Czyta się jak romans, a zmusza do myślenia. Dziś, kiedy sprawy dotyczące wzajemnego do siebie stosunku narodów, są na porządku dziennym, kiedy, ulegając dawnej naszej chorobie, zaczynamy brnąć w wielką politykę bez dostatecznego przygotowania – odrobina głębszych danych nie powinna być źle widzianą. Nigdy nie zawadzi wziąć ze sobą strzelbę, wybierając się na polowanie.
To też przypuszczam, że myślący czytelnik będzie mi wdzięczny za ten przekład – ja przynajmniej wiele przy nim skorzystałem.
Mimo nieuniknionych w tak rozległem przedsięwzięciu braków, trzeba przyznać, że autor bogatą rozporządzał wiedzą, a właściwa francuzom jasność i barwność opowiadania nie opuszcza go ani na chwilę.
Nie uniknął tylko paru błędów zasadniczych, wypływających, jeżeli się nie mylę, z kierunku jego własnego rozwoju.
Gustaw Le Bon jest lekarzem, lekarzem francuskim, który wbrew obyczajowi swych współziom- -
Les monumenta de l'Inde z 400 tablicami.
La psychologie des foules (Bibl… de Phil. Cont.).