- W empik go
Rachunek sumienia dla dorosłych - ebook
Rachunek sumienia dla dorosłych - ebook
Każdy chrześcijanin przystępujący do spowiedzi wie, jak trudno dobrze odprawić rachunek sumienia. Ojciec Jakub Kruczek, dominikanin, wieloletni spowiednik, pomaga w zrozumieniu nauczania Jezusa i odniesieniu go do własnego życia. Lektura "Rachunku sumienia dla dorosłych" ustrzeże zarówno przed zbyt ogólnym, jak i zbyt skrupulatnym rozeznawaniem własnych czynów i zaniechań, oraz pozwoli uczciwie się przygotować do spotkania z Bogiem w sakramencie pokuty. Mądrze poprowadzony rachunek sumienia przygotuje do spowiedzi tych, którzy często się spowiadają, a tych, którzy unikają konfesjonału, przekona, że warto spotkać się z Bożym miłosierdziem.
Kategoria: | Wiara i religia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7569-516-8 |
Rozmiar pliku: | 879 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Sakrament pokuty jest darem miłosiernego Boga dla człowieka zranionego przez własne grzechy. Rozpoczyna się na długo przed przystąpieniem do konfesjonału od modlitwy i bólu duszy dotkniętej złem. Podczas spowiedzi Pan Jezus, przez posługę swoich kapłanów, przyjmuje wyznanie skruszonego grzesznika, podnosi go i przygarnia do serca. W tym sakramencie dokonuje się uzdrowienie i pojednanie człowieka z Bogiem i ludźmi. Zostaje nam przywrócona łaska utracona przez grzech. „Dla chrześcijan Sakrament Pokuty jest zwyczajnym sposobem otrzymania przebaczenia i odpuszczenia grzechów ciężkich, popełnionych po Chrzcie” (Jan Paweł II, Reconciliatio et Paenitentia 31).
Spowiedź – zarówno dla spowiedników, jak i dla penitentów – jest trudnym doświadczeniem. W konfesjonale kapłan musi być pokorny i delikatny. Nigdy nie może zapomnieć, że jest szafarzem miłosierdzia, a nie prokuratorem czy sędzią. Jezus Chrystus przelał swoją krew za wszystkich grzeszników, do których i on się zalicza. Kiedy idziemy do spowiedzi, warto pomodlić się za spowiednika, aby umiał nas wysłuchać, zrozumieć i doprowadzić do otwarcia duszy przed Bogiem.
Penitent musi przezwyciężyć lęk i wstyd, a czasami także dojmujące przekonanie o tym, że nie warto się spowiadać, bo i tak nic się nie zmieni. Niekiedy trzeba też uporać się z negatywnymi doświadczeniami z poprzednich spowiedzi, kiedy nie zostaliśmy dobrze przyjęci i wysłuchani. Myśl o tym, że wyspowiadam się przed Bogiem i nie potrzebuję pośrednika, może być pokusą złego ducha, który chce jak najdłużej trzymać nas w swoim więzieniu. O ile to tylko możliwe, warto poprzedzić spowiedź szczerą osobistą modlitwą i rozważaniem Pisma Świętego. Sakrament pokuty jest wyznaniem grzechów, ale także wyznaniem wiary w Jezusa Chrystusa, w Jego zbawczą moc. Jest wyznaniem wiary w to, że miłość Boga jest potężniejsza niż ludzki grzech. Jest wreszcie uwielbieniem Boga, którego chwała objawia się w tym, że umarłych wskrzesza do życia, a grzesznikom przebacza i przywraca nadzieję.