- nowość
Relacje, którą niszczą - ebook
Relacje, którą niszczą - ebook
Decyzja o zerwaniu toksycznych relacji z rodziną jest trudna i bolesna, ale czasem najzdrowszą rzeczą, jaką możemy zrobić jest odcięcie się od bliskich i wyznaczenie stanowczych granic. Kiedy zrywasz krzywdzące, bolesne, przemocowe relacje, chronisz siebie. Twoim celem nie jest zranienie lub zdenerwowanie bliskich. Nie robisz tego przeciw komuś – robisz to, by uratować siebie.
To naturalne, że każdy potrzebuje rodziny. Odseparowanie się od niej jest ostatecznością. Jednak kiedy doświadczasz przemocy zamiast poszanowania granic oraz manipulacji i presji zamiast miłości i wsparcia - wtedy przecięcie takich niezdrowych więzi jest konieczne, by żyć takim życiem, na jakie zasługujesz i jakiego pragniesz.
Książka Sherrie Campbell otula czytelnika zrozumieniem, współczuciem i empatią. Pomaga prawdziwie się uzdrowić z toksycznych relacji. Pokazuje, że możliwe jest uwolnienie się od nich, by wieść spokojne, spełnione życie – by żyć w zgodzie ze sobą. Autorka otwarcie dzieli się swoimi trudnymi doświadczeniami osoby, która zerwała bolesne kontakty z bliskimi, dzięki czemu jej przekaz jest tak autentyczny.
Poradnik zawiera wiele praktycznych wskazówek i pomocnych informacji, które pomagają przygotować się psychicznie do zerwania krzywdzących kontaktów z bliskimi, pogodzić się ze stratą i utrzymać zdrowe granice. Niezależnie od tego, czy dopiero chcesz to zrobić, czy też masz to już za sobą, ta książka pomoże Ci:
- zakończyć toksyczne relacje bez poczucia winy;
- wyznaczać zdrowe i stanowcze granice;
- poradzić sobie z osądzaniem;
- przezwyciężyć zwątpienie i poczucie straty.
Spis treści
Przedmowa
Wprowadzenie: masz pozwolenie
Część 1 Pogodzenie się ze swoją decyzją
Rozdział 1 Działanie w obronie własnej
Rozdział 2 Dlaczego wciąż cierpisz
Rozdział 3 Granice są dobre
Rozdział 4 Żałoba jest konieczna
Rozdział 5 Pustka po zerwaniu kontaktu
Część 2 Osobiste uzdrowienie
Rozdział 6 Rany zwątpienia w siebie i poczucia bezwartościowości
Rozdział 7 Jak rodzi się toksyczny wstyd
Rozdział 8 Przezwyciężenie toksycznego wstydu
Rozdział 9 Osamotnienie emocjonalne i poczucie odłączenia
Rozdział 10 Wyzbycie się poczucia wybrakowania
Rozdział 11 W stronę empatii i miłości do siebie
Rozdział 12 Droga do najgłębszej i najtrwalszej więzi
Część 3 Radzenie sobie z następstwami zerwania kontaktu
Rozdział 13 Mściwość członków rodziny
Rozdział 14 Jak sobie radzić z wtórną przemocą
Rozdział 15 Brudna robota – przemoc poseparacyjna
Rozdział 16 Jak chronić relacje z nietoksycznymi członkami rodziny
Podsumowanie: samodzielność jako źródło wolności
Podziękowania
Bibliografia
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8258-026-6 |
Rozmiar pliku: | 2,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Co nie dziwi, najtrudniejsze kwestie w psychoterapii wiążą się z bolesnymi doświadczeniami osób, które zmagają się z toksycznymi skutkami oddziaływania krzywdzącego partnera, rodzica lub innego członka rodziny. Cierpienie emocjonalne bywa dotkliwe i rozregulowujące, a doświadczamy go jako stanu beznadziei, przygnębienia, nieustannego zamartwiania się, lęku. W tak zwanym trybie przetrwania możemy ulegać nieadaptacyjnym wzorcom zwątpienia w siebie i poświęcania się: rezygnować z własnych potrzeb, tłumić radość, tracić pewność siebie lub kontakt ze swoim – skądinąd stanowczym – wewnętrznym obrońcą, nie ufać swojemu najbardziej autentycznemu wewnętrznemu głosowi.
Jako specjalistka w dziedzinie narcyzmu często spotykam osoby, które doświadczyły dotkliwych zdrad, nadużyć, zaniedbania, przemocy, podporządkowywania, manipulacji, lekceważenia, kontroli i pogardy ze strony bliskich. Życie w rodzinie, w której nieustannie naruszane są nienegocjowalne granice, może sprawić, że system przetrwania uruchomi reakcje radzenia sobie takie jak uwikłana lojalność za wszelką cenę, uległość wobec nierealistycznych oczekiwań i obciążeń, autosabotaż i podporządkowanie, silna złość czy nadmierne hamowanie uczuć. Tego typu nieadaptacyjne wzorce powstają na wczesnym etapie rozwoju – kiedy potrzeby emocjonalne nie są odpowiednio zaspokajane, a szkodliwe doświadczenia stają się fundamentami tożsamości (wraz z biologią i temperamentem) – oraz przybierają postać automatycznych reakcji na stale obecne i dobrze znane zagrożenia.
Dlatego też nie posiadam się z radości, że dr Sherrie Campbell, moja koleżanka po fachu, napisała tę niezwykłą książkę, w której jej głos jest jasny, pięknie elokwentny, troskliwie metaforyczny i płynie z mądrości doświadczeń zarówno osobistych, jak i zawodowych. Autorka daje nam bezpośredni i bezpretensjonalny wgląd w swoje życie, w tym w przejmujące zmagania i niezachwianą siłę; jednocześnie dzieli się śmiałymi strategiami zdrowej adaptacji i rekalibracji zapisanych w nas stronniczych komunikatów i emocjonalnie wypaczonych wzorców myślenia, które powstają w wyniku powtarzającej się ekspozycji na szkodliwe scenariusze życiowe. Sherrie Campbell przypomina nam, że żadna rodzina nie jest idealna i że bolesne problemy rodzinne mogą pozostać z nami na długo po tym, jak doszło do trudnych zdarzeń. Pokazuje, że choć spory i nieporozumienia są nieodłącznymi elementami kontaktów międzyludzkich, to musimy krytycznie odróżniać typowe konflikty podlegające negocjacjom od zaburzonych toksycznych interakcji, w których stawianie granic jest konieczne dla zdrowia emocjonalnego i dobrego samopoczucia.
Niniejsza książka pomaga postawić granice, co jest prawdziwą sztuką – pomaga przemyśleć oraz ponownie określić częstotliwość kontaktów i stopień bliskości z toksycznymi członkami rodziny. Rzucając światło na najistotniejsze kwestie i bolesne sekrety, które wiele osób skrywa przez całe życie i przez które dotkliwie cierpi, autorka zaprasza do otwarcia drzwi do świata, w którym nasz żal może zostać życzliwie przyjęty i przeżyty. Jest to świat, w którym być może nie będziemy musieli „odzyskiwać swojego serca z biura rzeczy znalezionych” i w którym w końcu będziemy mogli „wziąć pióro do ręki, aby być autorami własnego życia”.
Sherrie Campbell, doświadczona psycholożka i psychoterapeutka, ma na koncie kilka książek. Niniejsza stanowi wyjątkowy przewodnik, w którym nie tylko odnajdziesz własne przeżycia, ale także znajdziesz skuteczne strategie leczenia głębokich ran, wciąż dających o siebie znać. Strategie te pomagają przekształcić destrukcyjne wzorce życiowe w takie, które są zdrowe i trwałe.
Z pełnym przekonaniem polecam tę książkę jako nieocenione źródło wiedzy każdemu, kto zmaga się z wyzwaniami w toksycznych relacjach rodzinnych lub z następstwami zerwania takich relacji. Poradnik Sherrie Campbell oświetla drogę do emocjonalnego wyzwolenia, do przebudzonego i odnowionego poczucia wewnętrznej siły, do odetchnięcia z ulgą.
Wendy T. Behary
autorka międzynarodowego bestsellera Rozbroić narcyza. Jak radzić sobie z osobą zapatrzoną w siebie