- W empik go
Religijni - ebook
Religijni - ebook
Nie ma żadnej kultury, która nie posiadałaby jakiejś formy religii. Religie różnią się pod względem formy, stylu czy rozmiarów, od małych, liczących kilkaset osób kultów, skupionych wokół charyzmatycznego przywódcy, aż po światowe organizacje liczące dziesiątki, a nawet setki milionów wyznawców, mających swoich przedstawicieli w każdym kraju. Również i w świeckich społeczeństwach istnieją ludzie, którzy uważają się za religijnych i praktykują przeróżne rytuały.
Dlaczego? Skąd wzięła się w nas potrzeba religijności? Jak z praktyk szamańskich wyewoluowały współczesne religie?
Słynny znawca ewolucji, Robin Dunbar, bada pochodzenie religii, jej funkcje w społeczeństwach oraz wpływ na nasze ciało i działanie mózgu. Oferuje wnikliwą, fascynującą analizę typowo ludzkiej potrzeby wiary i związanych z nią praktyk i rytuałów. Każdy człowiek jest religijny, podkreśla Dunbar. Bez względu na to, w co i jak wierzy.
Kategoria: | Socjologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7886-712-8 |
Rozmiar pliku: | 1,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Niniejsza książka jest wynikiem wieloletniego zainteresowania genezą i ewolucją religii oraz jej rolą w tworzeniu więzi. Możliwość jakiegokolwiek szczegółowego zbadania tego tematu pojawiła się jednak dopiero w roku 2015, gdy w Templeton Religion Trust uzyskano fundusze na przeprowadzenie trzyletniego projektu badawczego Religia i mózg społeczny (Religion and the Social Brain). Badania te w dużej mierze miały na celu przetestowanie konkretnych hipotez dotyczących natury i ewolucji religii i stanowią podstawę tej książki. Jednakże książka opiera się również na niemal dwóch dekadach badań prowadzonych przez moją grupę badawczą nad naturą towarzyskości i mechanizmami wiążącymi społeczności u naczelnych i ludzi. Wiele z pomysłów leżących u podstaw opowieści zostało opracowanych w ramach wcześniejszych projektów finansowanych przez British Academy (Lucy to Language) i Europejską Radę ds. Badań Naukowych (RELNET), w których uczestniczyła znaczna liczba współpracowników odbywających staż podoktorski i studentów. Jestem im za to ogromnie wdzięczny.
Projekt Templeton był wynikiem współpracy pomiędzy naukowcami z uniwersytetów w Oksfordzie, Cambridge, Coventry i Lincoln oraz Międzynarodowego Towarzystwa Nauki i Religii. Oprócz mnie członkami projektu byli: Roger Bretherton, Sarah Charles, Miguel Farias, Alastair Lockhart, Valerie van Mulukom, Ellie Pearce, Michael Reiss, Leon Turner, Beth Warman, Fraser Watts i Joseph Watts. Elise Hammerslag i Cassie Sprules były asystentkami badawczymi projektu. Naszymi zewnętrznymi współpracownikami byli Simon Dien (University College London) i Rich Sosis (University of Connecticut). Skorzystaliśmy z wiedzy Armina Geertza (Uniwersytet Åarhus), Jima Jonesa (Rutgers University) i Emmy Cohen (Uniwersytet Oksfordzki) jako członków Rady Doradczej projektu. Żadna z wymienionych osób nie ponosi odpowiedzialności za poglądy zawarte w tej książce, ale ich indywidualny i zbiorowy wkład okazał się nieoceniony dla wypracowania idei, które składają się na centralną opowieść.
Fraser Watts, Leon Turner i Rich Sosis uprzejmie zapoznali się z całym zarysem książki. Jestem wdzięczny za ich komentarze, Roger Bretherton przeczytał rozdział czwarty, Miguel Farias i Sarah Charles przeczytali rozdziały szósty i dziewiąty, a Alastair Lockhart rozdział dziewiąty. Ilustracje do rozdziałów siódmego i ósmego są autorstwa Arrana Dunbara.