- W empik go
Repertoryum czynności galicyjskiego sejmu krajowego. Tom 1: Od roku 1861 po rok 1883. - ebook
Repertoryum czynności galicyjskiego sejmu krajowego. Tom 1: Od roku 1861 po rok 1883. - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 504 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
zebrał
Władysław hr. Koziebrodzki
Poseł na sejm krajowy.
Nakładem Wydziału Krajowego.
Lwów z Drukarni Pillera i Spółki.
1885.
Posłom:
Antoniemu hr. Golejewskiemu
JE. Kazimierzowi Grocholskiemu
Oktawowi Pietruskiemu
Sewerynowi Smarzewskiemu
JE. Franciszkowi Smolce
Dr. Mikołajowi Zyblikiewiczowi,
Marszałkowi krajowemu
którzy od początku sejmu bez przerwy zasiadają w Izbie
pracę niniejszą ośmielam się poświęcić.
W. Koziebrodzki.
Poszukiwanie przebiegu spraw publicznych, traktowanych w Sejmie krajowym, przedstawia z wielu powodów niemało trudności.
Przedewszystkiem materjał zebrał się już bardzo obfity, gdyż do roku 1883., to jest po dwudziestu dwóch latach życia konstytucyjnego, a dziewiętnastu sesjach sejmowych, jest nagromadzonych przeszło czterdzieści tomów sprawozdań stenograficznych i alegatów, pośród których ani łatwo ani prędko dokładnie zorjentować się można. Nietylko obszerny zakres przedmiotu i różnorodność spraw przez Sejm podjętych, nietylko wielokrotne niektórych spraw w ciągu tego czasu wznawianie, lecz niemniej niedość systematyczne i niedość jednolite indeksowe objaśnienia i wskazówki do sprawozdań sejmowych dodane, utrudniają, a nieraz uniemożebniają nawet, gruntowne i wszechstronne zbadanie przedmiotu. Do tego dodać jeszcze należy, iż w sprawozdaniach z czynności Wydziału krajowego, które tenże rok rocznie przedkłada Sejmowi, znajdują się nieraz wielkiej doniosłości dokumenty lub akta, bądź historycznej, bądź statystycznej, bądź prawnej natury, odnoszące się do spraw traktowanych w Sejmie. W sprawozdaniach tych znajdują się niemniej często niezbędne wskazówki i objaśnienia tak co do spraw rozpocząć się mających, lub będących już w toku, jak również co do ostatecznego sprawy załatwienia. Lecz sprawozdania te stanowią osobną całość i nie wiążą się bezpośrednio z biegiem prac dokonanych w Sejmie i wymagają osobnych poszukiwań i studjów.
Z tych więc wszystkich powodów, skrupulatne poszukiwanie za przebiegiem jakiejkolwiek sprawy traktowanej w Sejmie, napotykać musi nieodzownie na rozliczne trudności i wymaga zawsze bardzo wiele pracy i czasu. Książką niniejszą chciałem praktycznie o ile można trudnościom tym zapobiedz i poszukiwania uprościć. W tym celu, starałem się przebieg każdej sprawy ogólniejszego znaczenia, od chwili pojawienia się jej w Sejmie, przedstawić latami, zaznaczając równocześnie jej rozwój, przez jaki przechodziła bądź w Izbie, bądź w Wydziale krajowym, aż do ostatecznego jej załatwienia, lub też do ostatecznego stadjum, do jakiego doszła po rok 1883.
Taki pogląd, opatrzony odnośnemi wskazówkami, na przebieg każdej sprawy, sądzę, iż praktycznie może znacznie ułatwić poszukiwania pośród stosu sprawozdań i alegatów, i stać się przez to przydatnym tak Szanownym Kolegom sejmowym, jako też i szerszemu kołu pracowników na niwie publicznej.
Mniemałem również, iż wobec coraz większego rozwoju życia autonomicznego i coraz obszerniejszego zakresu prac podjętych w Sejmie, może będzie na czasie uprzytomnić przeszłe zadania podjęte, lub też już dokonane w naszem prawodawczem ciele, może będzie interesującem i pożytecznem dać treściwe zestawienie dotychczasowych usiłowań Sejmu, jak niemniej zaznaczyć trudności i przeszkody, z jakiemi musiał walczyć, a może pogląd taki zdoła osłabić nie jeden zarzut i usunąć nie jedno uprzedzenie. Co więcej, może ułatwienia w poszukiwaniach zdołają również zachęcić do dokładniejszych studjów nad rozwojem naszego życia autonomicznego, jak niemniej posłużyć do wypracowania specjalnych monografij, których w literaturze naszej społecznej i politycznej, niestety tak wielki brak czuć się daje.
Zresztą w życiu publicznem, aby skutecznie i pożytecznie pracować dla przyszłości, niezbędnem jest znać dokładnie przeszłość, u źródła zaczerpnąć fakta, poznać nurtujące prądy, ocenić powody działania, a sądzić bezstronnie popełnione błędy, uznać zarazem dokonane prace i położone zasługi. Dzieje naszego Sejmu pod tym względem przedstawiają dla ludzi zajmujących się u nas sprawami publicznemi, ważny i niezbędny do poznania materjał.
Szczęśliwym będę, jeżeli praca moja okaże [się pożyteczną, ułatwiając pogląd w tę przeszłość.
Chłopiec 16. Sierpnia 1885. r.
W. K.
ROK 1861 *PIERWSZA SESJA PIERWSZEGO PERJODU SEJMU KRAJOWEGO.
Sejm zwołanym został na dzień 15. Kwietnia, a odroczonym przemową Marszałka (str. 541) dnia 25. Kwietnia.
Posiedzeń odbyło się dziewięć. Marszałek krajowy: Leon ks. Sapieha.
Zastępca Marszałka: ks. Biskup Spirydion Litwinowicz.
Komisarz rządowy: Naczelnik rządu krajowego Wiceprezydent Karol Mosch.
–-
* Sprawozdania stenograficzne, I. Tom w 16ce, Lwów 1861. W książce tej nie ma spisu posłów, ani indeksu, ani alegatów. Indeks przeprowadzam podług systemu, jaki w całej pracy przyjąłem.Wybór Członków Wydziału krajowego.
(Str. 266.)
1. Z Kurji mniejszych posiadłości: Juljan Ławrowski.
Zastępcą: ks. Ku z ie mski.
2. Z kurji miast i izb handlowych: Dr. Florjan Ziemiałkowski. Zastępcą: Dr. Franciszek Smolka.
3. Z kurji większych posiadłości: Juwenal Boczkowski.
Zastępcą: Dr. Mikołaj Zyblikiewicz.
4. Z całego Sejmu: 1. Maurycy Kraiński. Zastępcą: Ludwik Dolański. – 2. Kornel Krzeczunowicz. Zastępcą: Adam hr. Potocki. – 3. Oktaw Pietruski. Zastępcą: Kazimierz Grocholski.
Pan Juwenal Boczkowski złożył mandat członka Wydziału krajowego (str. 489); na jego miejsce wybranym został Seweryn Smarzewski.
Adres. Wniosek p. Golejewskiego o wysłanie Adresu do Naj. Pana – (adres na str. 15). Przyjęty przez aklamację.
Budżet. Wniosek rządowy. O udzielenie przez Sejm Wydziałowi krajowemu nieograniczonego pełnomocnictwa do rozpoznania i sprostowania budżetu krajowego na rok administracyjny 1862 (str. 31). Przydzielono wydziałowi specjalnemu. Sprawozdawca p. Grocholski. Wniosek rządowy odrzucony, a uch w a – lony wniosek p. Smolki: aby Wydział krajowy przygotował preliminarz budżetu krajowego na r. 1862 i aby Sejm prosił Naj. Pana o powtórne zwołanie Sejmu najpóźniej z końcem Września (str. 287). (Patrz rok 1863.)
Dyety. Wniosek naglący p. Aleksandra hr. Dzieduszyckiego, względem dyet poselskich (str. 116). Referent p. Karol Rogawski. Uchwalono dyety w kwocie 3 złr. dziennie i zwrot kosztów podróży po 1 złr. na milę od miejsca pobytu (str. 120). (Patrz rok 1865-6.)
Fundusze krajowe. Wniosek rządowy. O oddanie funduszów i zakładów, które podług postanowienia statutu krajowego przejść mają pod zarząd krajowego Sejmu, a względnie Wydz. krajowego, o ile fundusze takowe lub zakłady stoją pod zarządem bezpośrednim Rządu (str. 30). Odesłany do wydziału specjalnego. Sprawozdanie: referent p. Smarzewski (str. 276). Uchwalono podług wniosku Wydziału (str. 281). (Patrz rok 1863.)
Gmina. Wniosek p. Ziemiałkowskiego: polecenie Wydziałowi krajowemu, aby przedłożył projekt do prawa gminnego (str. 364 – punkt 3). W tym samym przedmiocie wniosek naglący p. Skrzyńskiego Ignacego, Wybranowskiego i towarzyszy. Sprawozdanie komisji specjalnej: referent hr. Adam Potocki (str. 450). Uchwalono podług wniosku komisji, aby Wydział krajowy przedłożył Sejmowi wygotowany projekt do ustawy gminnej (str. 463). (Patrz rok 1863.)
Hypoteczne księgi. Wniosek p. Ziemiałkowskiego, o zaprowadzenie ksiąg hypotecznych dla posiadłości włościańskich (str. 364). W tym samym przedmiocie wniosek ks. Michała Kuryłowicza i towarzyszy, oraz p. Józefa Bauma (str. 473). Referent p. Smarzewski. Uchwalono odesłać do Wydziału krajowego dla zdania sprawy Sejmowi (str. 482). (Patrz rok 1865-6.)
Język. Wniosek ks. Gruszalewicza, aby protokoły posiedzeń sejmowych redagowano w obu językach, polskim i ruskim (str. 24). Uchwalono bezzwłocznie wniosek jednogłośnie (str. 28).
Język polski. Wniosek Rektora uniwersytetu p. Bartynowskiego i dr. Dietla: o zaprowadzenie języka polskiego jako wykładowego w uniwerystecie krakowskim. Sprawozdanie komisji. Referent dr. Dietl (str. 382). Uchwalono podług wniosków komisji (str. 395). (Patrz rok 1867.)
Język polski w administracji, sądach i szkołach. Wniosek o zaprowadzenie tegoż, postawiony przez p. Skrzyńskiego Ignacego i towarzyszy (str. 452). "W tym samym przedmiocie wnioski pp… hr. Wodzickiego Henryka, Zyblikiewicza i ks. Adama Sapiehy. Sprawozdanie komisji specjalnej. Referent p. Smarzewski (str. 520). Uchwalono: polecić Wydziałowi krajowemu, aby podał projekt do ustawy, w celu zastąpienia języka niemieckiego, w szkołach, w administracji i sądownictwie językiem polskim i ruskim (str. 520). Przyjęty jednogłośnie. (Patrz rok 1866.)
Kataster. Wniosek naglący p. Rogawskiego, w sprawie katastru i oszacowania gruntowego (str. 53). Odesłano do komisji specjalnej. Referent p. Krzeczunowicz (str. 407). Uchwalono podług wniosków komisji. (Patrz rok 1865-6.)
Kongrua. Wniosek naglący p. Skrzyńskiego Ignacego i towarzyszy, o polepszenie bytu materjalnego niższego kleru łacińskiego i ruskiego (str. 452). Referent komisji specjalnej hr. Adam Potocki (str. 463). Wniosek komisji, aby odesłać do Wydziału krajowego, aby tenże wypracował odpowiednią ustawę i przedłożył ją na najbliższej Sesji sejmowej. Na wniosek ks. Guszalewicza, Sejm przeszedł nad tą sprawą do porządku dziennego (str. 472). (Patrz rok 1873.)
Kredytowa instytucja dla włościan. Wniosek p. Bauma i towarzyszy, jako też p. Kuryłowicza i towarzyszy, o założenie instytucji kredytowej krajowej, któraby ułatwiała kredyt włościanom (str. 473). Sprawozdawca komisji specjalnej p. Smarzewski (str. 478). Uchwalono jednogłośnie odesłać do Wydziału krajowego, celem zdania sprawy Sejmowi (str. 482).
Metryki szlacheckie. Wniosek rządowy, co do prowadzenia przez Wydział krajowy metryk szlacheckich (str. 31). Odesłano do komisji specjalnej. Sprawozdanie komisji. Referent p. Smarzewski (str. 283). Uchwalono podług wniosku komisji (str. 285). (Patrz sprawozdanie z czynności Wydziału krajowego, rok 1865-6, str. 28.)
Nafta. Wniosek przedłożony przez komisję specjalną. Referent p. Krzeczunowicz (str. 482). Ażeby nafta uważaną była jako nienależąca do regału górniczego it.d. (str. 485). Jednogłośnie uchwalony (str. 486). (Patrz rok 1873. Górnictwo.)
Nieodpowiedzialność posłów. Wnioski w tej sprawie pp… hr. Leszka Borkowskiego, Bętkowskiego i Seidlera. Sprawozdawca komisji specjalnej, referent p. Rogawski (str. 368). Uchwalono ustawę o nieodpowiedzialności i nietykalności poselskiej, z poprawką p. Zyblikiewicza (str. 379). (Patrz rok 1868.)
Ossolińskich zakład. Wniosek p… ks. Jerzego Lubomirskiego, o polecenie Wydziałowi krajowemu, aby przedsięwziął bezzwłocznie stosowne kroki, aby zawiadywanie Zakładem narodowym imienia Ossolińskich przez władze administracyjne jak najrychlej ustać mogło (str. 515). Me przeszedł przez żadną komisję i od razu jednogłośnie uchwalonym, został (str. 519). (Patrz sprawozdanie z czynności Wydziału krajowego z roku 1865 str. 6.)
Podatki. Aby był odebrany pobór podatków rządowych gminom, zreorganizowano urzęda poborowe, a podatki wprost do kasy rządowej oddawano. Wniosek p. Błaza odczytany przez hr. Potockiego (str. 453). Niezałatwiony. (Patrz rok 1881.)
Rada Państwa. Wniosek rządowy. O wyborach do Rady Państwa i zmiana §. 17. najwyższej ustawy o reprezentacji Państwa co do zastępców (str. 29). Sprawozdanie komisji specjalnej. Referent p. Grocholski (str. 274). Uchwała podług wniosku komisji, aby zastępców do Rady Państwa nie wybierać it.d.
Rada Państwa. Wybory delegatów do Rady Państwa (str. 491). Wniosek p… hr. Borkowskiego, odraczający wybory, nie przyszedł pod obrady (str. 497). P. Ziemiałkowski żądał zapisania w protokóle zastrzeżenia, iż "wysłanie posłów naszych do Wiednia nie powinno być uważane jako zrzeczenie się praw samorządu" (str. 508). Uchwalono jednogłośnie motywowany porządek dzienny hr. Henryka Wodzickiego (str. 509).
Regulamin. Wniosek p. Smolki, aby Wydział krajowy wypracował projekt regulaminu obrad sejmowych i przedłożył na przyszłej kadencji (str. 38). Uchwalono. (Patrz rok 1863.)
Sądownictwo. Wniosek p. Skrzyńskiego Ignacego i towarzyszy. O zaprowadzenie ustnego i publicznego postępowania we wszystkich gałęziach sądownictwa (str. 452). Sprawozdanie komisji specjalnej. Referent hr. Adam Potocki. Zgodnie z wnioskiem komisji, nastąpiła jednogłośna uchwała, odsyłająca wniosek do Wydziału krajowego, dla wypracowania projektu w tym względzie it.d. (str. 473). (Patrz rok 1863.)
Służebnictwa. Wnioski pp. Ziemiałkowskiego, Marcelego Drohojewskiego, Siwca, Ławrowskiego o jak najsprawiedliwsze i najspieszniejsze załatwienie sporów o lasy, pastwiska i grunta. Sprawozdanie komisji specjalnej. Referent p. Krzeczunowicz (str. 298). Nad tą kwestją wywiązała się długa i pamiętna z powodu przemówień posłów włościan dyskusja (lisy i pasowyska). Uchwalono wniosek p. Ziemiałkowskiego, mieszczący w sobie i wniosek komisji (str. 366). (Patrz rok 1865-6)
Spadkowe taksy. Wniosek p. Antoniego Błaza o ich zniesienie (str. 453.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Statut krajowy. Wniosek p. Smolki, o rewizję statutu krajowego i p. Piaseckiego o rewizję statutu krajowego i ordynacji wyborczej (str. 427). Sprawozdanie komisji specjalnej. Referent p. Smarzewski. Uchwalono podług wniosków komisji rewizję it.d. (Patrz rok 1865-6.)
Szarwarki. Wniosek p. A. Błaza, odczytany przez hr. Adama Potockiego (str. 453) o zniesienie szarwarków do dróg cyrkularnych, a budowa ich aby za najem była prowadzoną, aby drzewo na mosty z lasów dworskich bezpłatnie dawane było.
Towarzystwo kredytowe. Wniosek rządowy. O odebranie przez Wydział krajowy spraw wskazanych §. 29 statutu krajowego, od dotychczasowego stanowego wydziału, również jak i czynności co do nadzoru Galicyjskiego stanowego instytutu kredytowego (str. 31). Przydzielono Wydziałowi specjalnemu. Referent p. Smarzewski. Uchwalono podług wniosków komisji (str. 281). (Patrz rok 1863.)
Unieważnienie wyboru. Sprawozdanie komisji rugów. Referent p. Ziemiałkowski. Unieważnienie wyboru Joachima Chomińskiego (str. 93). Uchwalono (str. 102).
Unieważnienie wyboru. Sprawozdanie komisji rugów. Referent p. Smarzewski (str. 67). O unieważnienie wyboru p. Jana Siwca. Na wniosek hr. Potockiego, odesłano napowrót do komisji (str. 88). Nie przyszedł więcej pod obrady. (Patrz r. 1863.)
Unieważnienie wyboru. Sprawozdanie komisji rugów. Referent p. Smarzewski (str. 175). O unieważnienie wyboru ks. Jakóba Szwedziekiego. Zgodnie z wnioskiem komisji, uchwalono odesłać do Namiestnictwa o dochodzenie nadużyć (str. 185). Nie przyszedł więcej pod obrady. (Patrz rok 1863.)
Unieważnienie wyboru. Wniosek komisji rugów. Referent p. Boczkowski (str. 197) o unieważnienie wyboru Antoniego Błaza z powodu, iż nie miał prawa wyborczego. Na wniosek p. Dietla, odesłano do komisji do bliższego zbadania (str. 239). Nie przyszedł więcej pod obrady. (Patrz rok 1863)
Unieważnienie wyboru. "Wniosek komisji rugów. Referent p. Boczkowski (str. 244) o unieważnienie wyboru Ołexy Bałabucha, którego wybór unieważniło Namiestnictwo z powodu, iż był oskarżonym o zbrodnię ciężkiego skaleczenia i nowe rozpisało wybory. Uchwalono (str. 251), iż podług §. 50 ustawy wyborczej, Namiestnictwo nie ma kompetencji do unieważniania wyboru, ale tylko do wstrzymania się z wydaniem certyfikatu.
Unieważnienie wyboru. "Wniosek komisji rugów. Referent p. Ziemiałkowski (str. 232). o unieważnienie wyboru p. Michała Leśniaka, na którego przy wyborach trzechkrotnie głosowano, a pokazało się przy dochodzeniu, iż przy drugiem głosowaniu już p. Józef Konopka otrzymał absolutną większość. Uchwalono unieważnić wybór i nowe rozpisać wybory (str. 253).
Wydział krajowy. Wniosek o pensjach dla Marszałka i członków Wydziału krajowego (str. 202). Sprawozdanie komisji specjalnej. Referent hr. Adam Potocki. Uchwalono dla Marszałka 4. 200 zł… rocznie, a członkom Wydziału po
2. 100 zł. (str. 221). Zastępcy w czasie urzędowania pobierają taką samą płacę (str. 229). (Patrz rok 1878.)
Wydział krajowy. Wniosek p. Krzeczunowicza, tyczący się ukonstytuowania i organizacji Wydziału krajowego. Sprawozdanie komisji specjalnej. Referent Smarzewski (str. 380). Uchwalono podług wniosków komisji. (Patrz rok 1863.)DRUGA SESJA PIERWSZEGO PERJODU SEJMU KRAJOWEGO.
Sejm zwołanym został na dzień 12. Stycznia 1863., trwał do 31. Stycznia 1863.
Posiedzeń odbyło się dziewięć.
Marszałek krajowy: Leon ks. Sapieha.
Zastępca Marszałka: ks. Biskup Litwinowicz.
Namiestnik: J. E. F. M. hr. Mensdorf Pouilly.
Komisarze rządowi: Wiceprezydent Namiestnictwa p. Mosch, Radcy Namiestnictwa: Mravincsis i Possinger.
Przy otwarciu Sejmu, p. Namiestnik przemówił w języku niemieckim. (Pos. I. str. 1.)
–-
* W Sprawozdaniach stenograficznych, z r. 1863. każde posiedzenie ma swoją własną, liczbę stronic, dla tego wymieniam posiedzenie i stronice. Alegata nie są numerowane.Komisje.
Komisji wybranych było ośm:
1. Komisja petycyjna z 10 członków (Pos. VI. str. 1).
2. Komisja regulaminowa z 5 członków (Pos. VI. str. 1).
3. Komisja dla Towarzystwa kredytowego z 5 członków (Pos. VI. str. 2).
4. Komisja drogowa z 10 członków (Pos. VII. str. 4).
5. Komisja gminna z 15 członków (Pos. VII. str. 4).
6. Komisja patronatu szkół z o członków (Pos. VII. str. 5).
7. Komisja konkurencji kościelnej z 5 członków (Pos. VII. str. 5) i
8. Komisja funduszów krajowych z 5 członków (Pos. VII. str. 5).Zmiany w Wydziale krajowym nie zaszły żadne.
Bydło. Wniosek p. Agopsowicza, względem zmiany przepisów o księgosuszu i wypracowania nowej ustawy (Pos. III. str. 1). Odesłano do specjalnej dla tego przedmiotu komisji. (Pos. VIII. str. 8.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Drogi. Projekt rządowy do ustawy, dotyczącej budowy i utrzymania gościńców i t… d. (Pos. II. str. 3.) W tym samym przedmiocie sprawozdanie "Wydziału krajowego. Do projektu ustawy o drogach. Referent p. Ziemiałkowski (Pos. VI. str. 10) i projekt ustawy (str. 13). Odesłano do komisji drogowej (Pos. VI. str. 18). Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Fundusze krajowe. Wniosek Wydziału krajowego, tyczący się zarządu majątków i funduszów krajowych, tudzież władzy wydawania urządzeń w zakresie statutu krajowego. Referent p. Pietruski. (Pos. VII. str. 6 allegat str. 23.) (Patrz r. 1861.) Odesłano do komisji funduszów. Niezałatwiony. (Patrz Sprawozdanie Wydziału krajowego z roku 1865. str. 2.)
Gmina. Projekt rządowy do prawa ustawy gminnej i ordynacji wyborczej dla gmin. (Pos. I. str. 2.) W tym samym przedmiocie wniosek Wydziału krajowego o gminach i reprezentacjach powiatowych. (Pos. VI. str. 6.) (Patrz rok 1861.) Odesłano do komisji gminnej. (Pos. VI. str. 10.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Indemnizacja. Wniosek Wydziału krajowego, dotyczący funduszu indemnizacyjnego. Referent p. Ławrowski. (Pos. IX. str. 5.) Odesłano do komisji funduszów. Niezałatwioną (Patrz sprawozdanie Wydziału krajowego z roku 1865. str. 5.)
Instrukcja dla Wydziału krajowego. Sprawozdanie Wydziału krajowego. Referent p. Kraiński. (Pos. VI. str. 22.) Odesłano do komisji administracyjnej. (Pos. VI. str. 30.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Język. Wniosek hr. Leszka Borkowskiego, aby Rząd przedkładał ustawy w języku polskim. (Pos. VI. str. 6.) Odesłano do komisji regulaminowej. (Pos. VII. str. 4.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Język. Wniosek p. Karola Rogawskiego. O zaprowadzenie języka narodowego w administracji poczt. (Pos. VII. str. 2) i wniosek tegoż samego, o zaprowadzenie języka narodowego w administracji telegrafów. (Pos. VII. str. 2.) Odesłano do komisji drogowej. (Pos. VII. str. 3.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1868.) (Patrz co do telegrafów rok 1881.)
Konkurencja kościelna. Wniosek rządowy. Projekt ustawy dotyczącej pokrycia kosztów na budowle i utrzymanie zabudowań kościelnych i parochialnych i t… d. (Pos. VI. str. 5.) Odesłano do komisji konkurencyjnej. Niezałatwiony. (Patrz r. 1865-6.)
Kredytowa Instytucja krajowa dla miast. Wniosek hr. Skorupki. (Pos. IV. str. 2.) Uchwalono odesłać do komisji dla Towarzystwa kredytowego. (Pos. IV. str. 3.) Niezałatwiony.
Kwaterunki. Wniosek p. Seidlera. Względem sprawiedliwego rozkładu ciężarów pojedynczych gmin co do zakwaterowywania wojska. (Pos. VI. str. 3.) Odesłano do komisji drogowej. (Pos. VI. str. 5.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1866.)
Myta. Sprawozdanie Wydziału krajowego, do projektu ustawy o mytach, na drogach krajowych, obwodowych i gminnych. Referent p. Ziemiałkowski. (Pos. VI. str. 20.) Odesłano do komisji drogowej. Niezałatwiony. (Patrz rok 1868.)
Obszary dworskie. Projekt rządowy do ustawy, dotyczącej obszarów dworskich. (Pos. I. str. 2.) Odesłano do komisji gminnej. (Pos. VI. str. 6.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Ordynacja wyborcza. Sprawozdanie komisji petycyjnej, o petycji miast Bochni i Myślenic, do zmiany ordynacji wyborczej, aby powiększyć liczbę posłów z miast. Referent p. Zakrzewski. (Pos. VIII. str. 14) Uchwalono odesłać do Wydziału krajowego. (Pos. VIII. str. 18.) Nie przyszedł pod obrady. (Patrz rok 1865-6.)
Policja polowa. Wniosek p. Józefa Piaseckiego. (Pos. VIII. str. 3.) Odesłany do osobnej komisji. Niezałatwiony. (Patrz rok 1869.)
Rada Państwa. Wezwanie Rządu względem uzupełnienia wyborów do Rady Państwa. (Pos. I. str. 3.) Niezałatwione.
Regulamin dla Sejmu. Wniosek Wydziału krajowego. Referent p. Ziemiałkowski. (Pos. I. str. 4. Projekt str. 10.) (Patrz rok 1861.) Uchwalono prowizoryczne przyjęcie (str. 8). Odesłano następnie do komisji regulaminowej. (Pos. III. str. 3.) (Patrz rok 1861.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Sądy pokoju (gminne). Wniosek Wydziału krajowego. Referent p. Ławrowski. (Pos. IX. str. 11.) Odesłano do osobnej komisji. Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Sól. Interpelacja p. Kowbasiuka, co do ceny soli – i o sól bydlęcą. (Pos. VIII. str. 2.) Odpowiedź p. Ławrowskiego. (Pos. VIII. str. 7.) (Patrz rok 1865-6.)
Stypendyjne fundusze. Wniosek Wydziału krajowego, tyczący się najwyższej władzy fundacyjnej w kraju, co do funduszu stypendyjnego i fundacji stypendyjnych. (Pos. VII. str. 5. AL str. 7.) Odesłano do Wydziału funduszów. Niezałatwiony. (Patrz sprawozdanie Wydziału krajowego za rok 1865. str. 7.) (Patrz rok 1868.)
Szkoły. Wniosek p. Dietla, Polecenie dla komisji szkolnej, aby wzięła pod rozwagę obecne urządzenie szkół krajowych pod względem administracyjnym, pedagogicznym, dydaktycznym it.d. (Pos. IX. str. 3.) Odesłano do komisji szkolnej. (Pos. IX. str. 5.) Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Szkoły. Projekt rządowy. O patronacie szkół i pokryciu kosztów na utrzymanie szkół ludowych. (Pos. VI. str. 5.) Odesłano do komisji szkolnej. Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Szkoła kucia koni. Wniosek Wydziału krajowego. Referent p. Kraiński. (Pos. VII. str. 6. Osobny al… str. 32.) Odesłano do komisji szkolnej. Niezałatwioną (Patrz rok 1866. Al. I. str. 23.) (Patrz rok 1869. Weterynarja.)
Towarzystwo kredytowe. Projekt rządowy zmiany statutu Towarzystwa kredytowego ziemskiego i zmian, tyczący się wyboru Delegatów. (Pos. I. str. 3.) (Patrz rok 1861). Niezałatwioną (Patrz rok 1865-6.)
Unieważnienie wyboru. Referent p. Kraiński. (Pos. III. str. 3.) Michała Zebrackiego, z powodu nielegalności pity wyborach i nacisku ze strony urzędów. Uchwalono (str. 7).
Unieważnienie wyboru. Referent p. Kraiński. (Pos. III. str. 8.) Ks. Leona Trzeszczakowskiego, z powodu nielegalności prawyborów. Uchwalono (str. 14).
Unieważnienie wyboru. Referent p. Kraiński. (Pos. III. str. 11.) Antoniego Błaza (patrz rok 1861), z powodu iż nie był wyborcą. Uchwalono (str. 18).
Unieważnienie wyboru. Referent p. Kraiński. (Pos. III. str. 14.) Jana Siwca (patrz rok 1861), z powodu iż nie był wyborcą. Uchwalono (str. 19).
Unieważnienie wyboru. Referent p. Kraiński. (Pos. IV. str. 2.) Ks. Jakóba Szwedzickiego (patrz rok 1861), z powodu nadużyć przy wyborach. Uchwalono również wniosek Wydziału krajowego: Odesłanie aktów śledczych do metropolitalnego Ordynarjatu, w celu urzędowego dochodzenia co do nadużyć powagi duchownej i domu Bożego (str. 16).
Unieważnienie wyboru. Referent p. Kraiński. (Pos. V. str. 5.) Szymona Trochanowskiego, z powodu nielegalności prawyborów. Uchwalono (str. 13).
Unieważnienie wyboru. Referent p. Kraiński. (Pos. V. str. 13.) Michała Cichorza, z powodu nielegalności przy wyborach. Uchwalono (str. 17).
Unieważnienie wyboru. R eferent p. Kraiński. (Pos. V. str. 16.) Joachima Chomińskiego (patrz rok 1861), z powodu, iż nie były przeprowadzone nowe wybory wyborców. Uchwalono (str. 22).
Unieważnienie wyboru. Referent p. Kraiński. (Pos. V. str. 21.) Michała Leśniaka (patrz rok 1861), z powodu, iż nie były przeprowadzone nowe wybory wyborców. Uchwalono (str. 25).
Unieważnienie wyboru. R eferent p. Kraiński. (Pos. VIII. str. 20.) Ignacego Kamińskiego, z zastrzeżeniem, iż tylko Sejm ma prawo rozstrzygać o ważności wyboru, a nie Namiestnictwo. Uchwalono (str. 22).
Wydział krajowy. Oznaczenie etatu "Wydziału krajowego. Wniosek Wydziału krajowego Referent p. Kraiński. (Pos. VII. str. 5. Osobny alegat str. 15.) Odesłano do komisji administracyjnej. Niezałatwiony. (Patrz rok 1865-6.)
Wydział krajowy. Sprawozdanie z czynności po rok 1863. Referent p. Kraiński. (Pos. II. str. 4.) Nie znajduje się w sprawozdaniach stenograficznych.
Wywłaszczenie na rzecz dróg krajowych, obwodowych i gminnych. Projekt Wydziału krajowego do ustawy. Referent p. Ziemiałkowski. (Pos. VI. str. 18.) Odesłano do komisji drogowej. Niezałatwiony. (Patrz rok 1869.)Komisje.
Komisyj wybranych było szesnaście i tak:
1. Komisja do spraw zapobieżenia głodowi z 10 członków (str. 20).
2. Komisja dla Towarzystwa kredytowego z 5 członków (str. 20).
3. Komisja dla funduszów z 10 członków (str. 48).
4. Komisja dla prawa gminnego i Rad powiatowych z 24 członków (str. 53).
5. Komisja petycyjna z 10 członków (str. 68).
6. Komisja administracyjna z 10 członków (str. 71).
7. Komisja dla konkurencji szkolnej i kościelnej z 7 członków (str. 86).
8. Komisja budżetowa z 10 członków (str. 117).
9. Komisja katastralna z 9 członków (str. 297).
10. Komisja do podziału administracyjnego Galicji z 7 członków (str. 167).
11. Komisja propinacyjna z 5 członków (str. 297).
12. Komisja statutowa z 5 członków (str. 148).
13. Komisja statutowa dla miast z 10 członków (str. 331).
14. Komisja szkolna (edukacyjna) z 7 członków (str. 390).
15. Komisja do ustawy wodnej z 7 członków (str. 545).
16. Komisja dla spraw Wydziału krajowego z 5 członków (str. 148).Zmiany w Wydziale krajowym.
Zrezygnowali z członków Wydziału krajowego:
Z kurji większych posiadłości: p. Smarzewski (str. 256).
Z wyboru z całego Sejmu: p. Kornel Krzeczunowicz (str. 749).
Z kurji miast: p. Ziemiałkowski (nieobecny).
Z Członka zastępcy Wydziału krajowego zrezygnował: P. Adam hr. Potocki (str. 749).
P. Ludwik Dolański złożył mandat poselski (str. 319).
Wybrani na członków Wydziału krajowego:
Z kurji większych posiadłości: p. Juwenal Boczkowski (str. 409).
Z całego Sejmu: p. Kazimierz Grocholski (str. 1008).
Z kurji miast: p… dr. Franciszek Smolka (str. 545).
Wybrani na Zastępców:
Z kurji większych posiadłości: p. Ludwik Skrzyński (str. 1022).
Z całego Sejmu: p. Hoppen (str. 568), p… dr. Kabat (str. 1009), p. Laskowski Felicjan (str. 1428). Z kurji miast: p… dr. Koczyński (str. 567).
Adres do Tronu z… powodu ogłoszenia manifestu z 20. Września 1865 r. i Adres do Tronu z podziękowaniem za udzieloną arnnestję. Wnioski Marszałka (str. 3). Osnowa obydwóch adresów uchwalona (str. 11). Reskrypt Namiestnictwa o doręczeniu ich Najjaśniejszemu Panu (str. 255).
Adres do Tronu z podziękowaniem za udzieloną pożyczkę w sprawie głodowej. Wniosek p… ks. Łozińskiego (str. 313). 'Odesłano do Wydziału krajowego. Uchwała adresu (str. 344). Pismo JE. Namiestnika uwiadamiające o przyjęciu adresu przez Najjaśniejszego Pana (str. 563).Asekuracje przymusowe budynków włościańskich od ognia.
Wniosek p. Kobylarza (str. 37). Odesłany do komisji administracyjnej (str. 87). Nie przyszedł pod obrady. (Patrz r. 1882.)
Budżet. Przedłożenie rządowe preliminarza budżetu krajowego na rok 1866 (str. 94 Al. LXXXI.). Odesłano do komisji budżetowej (str. 391). Sprawozdawca komisji Referent dr. Zyblikiewicz (str. 1383 Al. LXXXII.).
Uchwalono.
A. Fundusze krajowe w ściślejszem znaczeniu.
Dział I. (str. 1391) Koszta reprezentacji. 125. 241 złr. II. (str. 1392) Wydział krajowy.. 47. 720 "
Do przeniesienia. 172. 961 złr.
Z przeniesienia. 172. 961 złr.
Dział III. (str. 1398) Koszta leczenia.. 211. 600 " " IV. (str. 1400) Koszta szczepienia.. 18. 126" " V. (str. 1400) Wydatki sanitarne.. 9. 000 " " VI. (str. 1400) Zasiłki dla zakładów dobroczynnych…… 5. 582 " VII. (str. 1401) Zasiłki dla zakładów naukowych i wychowania… 30. 654 " " VIII. ( str. 1485) Wsparcie dla klęską dotkniętych….. –
" IX. (str. 1486) Wydalenie włóczęgów. – " X. ( str. 1486) Żandarmerji… 33. 613 " XI. (str. 1492) Dopłaty na podwody. – " XII. ( str. 1492) Podatki i daniny.. 695 " " XIII.. (str. 1492) Drogi krajowe. 60. 000 " " XIV. ( str. 2505) Budowle wodne.. – XV. ( str. 1505) Premia za ubicie drapieżnych zwierząt…. 500 "
" XVI. (str. 1506) Różne przypadkowe. 300 " " XVII. (str. 1507) Na nieprzewidziane wypadki dla Wydziału krajowego. 40. 000 "
Suma. 583. 031 złr.
B. Fundusz krajowy w obszerniejszem znaczeniu.
1. Szpital… główny we Lwowie (str. 151).
a ) (str. 1517) oddział położnic…… 5. 355 złr.
b) (str. 1518) zakład podrzutków we Lwowie. 83. 009 "
c) (str. 1519) zakład obłąkanych we Lwowie. 40. 128"
2. Fundusz policji krajowej….. 6. 973 " 3: Szpital… św. Łazarza w Krakowie ( str. 1521). 63. 255 " 4. Szpital… św. Ducha w Krakowie (str. 1522). 24. 726 " -
Suma potrzeb. 806. 457 złr.
Pokrycie (str. 1391, 1517, 1521, 1522).. 102. 663 "
Niedobór. 703. 794 złr.
Jeden cent dodatku do podatków stałych przynosi 59. 010 złr.
Uchwała (str. 1524). Na pokrycie niedoboru funduszu krajowego na rok 1866 uchwal… a Sejm dodatki do podatków stałych z dodatkiem 1/3 części po 12 centów od każdego złr.
Uchwal… ono również i virement.
Bydło. Wniosek p. Agopsowicza, o środkach przeciw zarazie na bydło ( str. 76). ( Patrz rok 1863.) Odesłano do komisji administracyjnej ( str. 98). Sprawozdanie komisji. Referent p. Agopsowicz ( str. 900). Na wniosek p. Zyblikiewicza, Sejm przeszedł nad tą sprawą do porządku dziennego ( str. 1062).
Czemichów. Wniosek p. Paszkowskiego, o uposażenie szkoły rolniczej tamże ( str. 53). Odesłano do komisji budżetowej ( str. 118). Sprawozdanie. Referent p. Kozłowski ( str. 1431). Uchwal… ono stałą subwencję po 5. 000 złr. rocznie. ( Patrz r. 1866 Al.. I. str. 15.) ( Patrz rok 1866.)
Dodatki do podatków. Wniosek p. Starowiejskiego, co do rozkładu dodatków do podatków na pokrycie wydatków krajowych, mianowicie do jakich podatków niestałych i w jakiej wysokości mogą być dla pokrycia wydatków krajowych ¦ nałożone dodatki do tychże podatków ( str. 1383). Odesłano do Wydziału krajowego ( str. 1406). Nie przyszedł pod obrady.
Drogi. Przedłożenie rządowe. Projekt ustawy o konkurencji drogowej ( str. 48 Al.. XIV). ( Patrz r. 1863.) Odesłano do komisji administracyjnej ( str. 86). Sprawozdanie komisji. Referent p. Szinnanczowski ( str. 1529 Al. LXXXIII.). Rozprawa ( str. 1531 i dalsze). Główna poprawka p. Sniarzewskiego, zmieniająca zasadę prestacji §. 12., przyjęta w imiennem głosowaniu 67 głosami przeciw 63 ( str. 1587). Całą ustawę uchwal… ono 61 głosami przeciw 55 ( str. 1678). Otrzymała sankcję 18. Sierpnia 1866 r. ( Patrz rok 1866 Al.. I. str. 2.) ( Patrz rok 1868.)
Drogi. O wysadzanie dróg gminnych drzewami. Wniosek ks. Grinilewieza ( str. 1671). Wniosek ten, jako nowy paragraf do ustawy, został odrzucony ( str. 1674). ( Patrz r. 1882.)
Dublany. O uposażenie dla szkoły rolniczej tamże. Wniosek p. Ludwika Skrzyńskiego ( str. 48). Odesłany do komisji budżetowej ( str. 95). Sprawozdanie. Referent p. Kozłowski ( str. 1434). Uchwalono wniosek komisji. ( Patrz rok 1866 Al. I. str. 15.) ( Patrz rok 1866.)
Dublany. Wniosek p. Skrzyńskiego, o uznanie szkoły Dublańskiej zakładem krajowym ( str. 1435). Odesłany do komisji edukacyjnej ( str. 1439). Nie przyszedł pod obrady. ( Patrz r. 1875.)
Dyety. O podwyższenie dyet posłom. Wniosek p. Kmietowicza ( str. 68). ( Patrz rok 1861.) Odesłany do komisji administracyjnej. Sprawozdanie. Referent p. Henryk Wodzicki ( str. 158 Al. XXX.). Zgodnie z wnioskiem komisji, odrzucono. ( Patrz rok 1866.)
Egzekucje sądowe na rzeczy ruchome. Wniosek komisji prawniczej wskutek licznych petycyj. Referent p. Ławrowski ( str. 711. Al. LII.). Uchwalona ustawa podług wniosku komisji ( str. 711). Odmowna odpowiedź Rządu. ( Patrz rok 1866, Al.. I. str. 5.)
Fizjograficzna komisja w Krakowie. Stały zasiłek dla niej. Wniosek p. Majera ( str. 405). Odesłany do komisji budżetowej ( str. 599). Sprawozdanie. Referent p. Kozłowski ( str. 1441). Uchwalono stały zasiłek 1. 500 złr. rocznie, pod warunkiem… iż z czynności komisji ma być Wydziałowi krajowemu sprawa zdawana i t… d. ( Patrz rok 1866. Al. I. str. 15.) ( Patrz rok 1876.)
Fundacja drohowyzka. Wniosek p… dr. Zyblikiewicza tyczący się tej fundacji, i o uwolnienie tejże z obowiązku utrzymywania teatru niemieckiego we Lwowie ( str. 83). Odesłano do komisji funduszowej ( str. 118). Sprawozdanie. Referent p. Rydzowski ( str. 925. Al.. LXIII. Bardzo wyczerpujące przedstawienie stosunku teatru niemieckiego we Lwowie do fundacji hr. Skarbka). Uchwalono wniosek komisji ( str. 934). ( Patrz rok 1866. Al.. I. str. 18.) ( Patrz rok 1869. Teatr niemiecki.)
Fundacja hr. Aleksandra Stadnickiego. Wniosek Wydziału krajowego w sprawie tej fundacji ( str. 148. Al. XXIX. Wyczerpujące przedstawienie fundacji, której celem wydawnictwo starych aktów w archiwum Bernardyńskiem we Lwowie). Odesłano do komisji funduszów ( str. 148). Sprawozdanie. Referent p. Landesberger ( str. 391. Al. XL.). Wniosek komisji uchwalony. ( Patrz rok 1866. Al. I. str. 21.)
Fundusze krajowe. Przedłożenie rządowe co do funduszów i zakładów krajowych ( str. 14. Al. IV.). W tej samej sprawie wniosek Wydziału krajowego ( str. 21. Al… VI. patrz również rok 1863, oraz sprawozdanie z czynności Wydziału krajowego. Al… V. str. 1). Przedstawienie trudności, jakie Rząd czyni względem oddania funduszów krajowych. Odesłano do komisji funduszowej ( str. 21). Sprawozdanie większości. Referent hr. Henryk Wodzicki ( str. 452. Al.. XLIV.). Referent mniejszości ks. Ginilewicz ( str. 452. Al… XLV.). Uchwalono wniosek większości ( str. 469). ( Patrz rok 1866. Al… I. Sprawozdanie z czynności Wydziału krajowego, str. 7.)
Głód. Wniosek ks. Szwedzickiego w sprawie głodowej ( str. 6). W tej samej sprawie przedłożenie rządowe co do środków zaradzenia niedostatkowi i głodowi ( str. 14. Al… U.). Odesłano do komisji głodowej ( str. 20). Przedłożenie rządowe. Asygnowanie za gwarancją kraju 500. 000 złr. z funduszów państwowych dla dotkniętych głodem ( str. 145). Odesłano do komisji głodowej ( str. 145). Sprawozdanie większości. Referent p. Grocholski ( str. 175. Al.. XXXV a ), mniejszości referent hr. Russocki ( Al.. XXXV b.). Uchwała ustawy ( str. 253 Al… XXXVI.). Zaciągnięcie pożyczki 3, 000. 000 złr. na zapomogi zwrotne i bezzwrotne i t… d. Ustawa otrzymała sankcję 6. Stycznia 1866 r. ( Patrz rok 1868.)
Gmina. Przedłożenie rządowe. Projekt ustawy gminnej ( str. 48. Al… IX. Nr. L). ( Patrz rok 1863.) Odesłano do komisji gminnej ( str. 50). Sprawozdanie większości. Referenci p. Kr z eczunowicz i p. Jan Czajkowski ( str. 1068. Al… LXVI. i Al. LXVII.). Sprawozdanie pierwszej mniejszości referent p. Wiktor Zbyszewski ( str. 1068. Al. LXX i LXXI.). Sprawozdanie drugiej mniejszości referent ks. Pawlików ( str. 1072. Al. LXXII.). Wniosek drugiej mniejszości odraczający upadł ( str. 1092). Sprawozdanie pierwszej mniejszości, utworzenie gminy zbiorowej ( dyskusja str. 1096). Ważne przemówienie hr. Grołuchowskiego ( str. 1108). Wniosek pierwszej mniejszości odrzucony ( str. 1125). Wniosek większości komisji. Referent p. Czajkowski, rozprawy ( str. 1137). Ustawa uchwalona ( str. 1253). Otrzymała sankcję 12. Sierpnia 1866 r. ( Patrz rok 1866 Al.. I. str. 2.) ( Patrz rok 1867.)
Gminne ustawodawstwo. Wniosek komisji gminnej, aby ustawa państwowa z dnia 5. Marca 1862 r. zawierająca postanowienie zasadnicze co do organizacji gminnej, przestała w Ga – licji i w W. Ks. Krakowskiem obowiązywać, i ażeby ustawy odnoszące się do organizacji gmin, jedynie tylko w drodze ustawodawstwa krajowego były wydawane. Referent p. Krzeczunowicz ( str. 1264). Uchwalony ( str. 1272). Nie otrzymał sankcji. ( Patrz rok 1866 Al. I. str. 6.)Komisje
Komisyj wybranych było dziesięć.
1. Komisja administracyjna z 7 członków (str. 70).
2. Komisja budżetowa z 9 członków (str. 48).
3. Komisja dla podzielności gruntów z 7 członków (str. 61).
4. Komisja katastralna z 9 członków (str. 21).
5. Komisja petycyjna z 12 członków (str. 18).
6. Komisja dla statutu krajowego z 9 członków (str. 21).
7. Komisja dla statutów miejskich z 9 członków (str. 18).
8. Komisja szkolna (edukacyjna) z 13 członków (str. 69).
9. Komisja dla Wydziału krajowego z 12 członków (str. 21).
10. Komisja propinacyjna z 7 członków (str. 73).Język polski i ruski w szkołach, administracji i sądownictwie, o jego zaprowadzenie. Interpelacja do Wydziału krajowego p. Źuka-Skarszewskiego (str. 76). (Patrz rok 1861.) Odpowiedź p. Pietruskiego (str. 77), iż projekt jest już wypracowany i będzie przedłożony. (Patrz rok 1868.)
Jura stolae. Wniosek naglący p. Dobrzańskiego względem republikacji patentu o daninach "Jura stolae" (str. 358). (Patrz rok 1865-6.) W tej samej sprawie interpelacja p. Kuryłowicza do komisarza rządowego (str. 184). Odpowiedź (str. 359). Wniosek odesłano do komisji administracyjnej. Sprawozdanie. Referent p. Badeni (str. 464). Uchwalono ponowne wezwanie Rządu o przyspieszenie nowego unormowania należytości mających się pobierać przez księży (jurium stolae) i t… d. (str. 467). (Patrz rok 1867.)
Kataster. Wniosek naglący p. Wężyka o wybranie osobnej komisji dla spraw katastralnych (str. 7). Sprawozdanie. Referent p. Wężyk (str. 445 AL XVII.). (Patrz rok 1865-6.) Uchwalono wezwanie do Rządu o wstrzymanie operacji szacunkowych, aż do rozstrzygnięcia Najjaśniejszego Pana o petycji Sejmu z dnia 27. Kwietnia 1866 i ponowne wysłanie w tej sprawie delegacji do Wiednia it.d. (str. 448). (Patrz rok 1867.)
Kościelne budynki. Przedłożenie rządowe o ustawie względem utworzenia funduszu zapasowego na budynki kościelne (str. 21). Odczytanie wniosku do ustawy (str. 49). (Patrz rok 1865-6.) Odesłano do komisji administracyjnej. Sprawozdanie. Referent p. Gniewosz (str. 257 AL X.). Uchwalono ustawę z X. art. (str. 400). (W tej ustawie jest zaprowadzony 10 ct… podatek doroczny i t… d.) Sankcjonowana dnia 2. Lutego 1867 r. (Patrz rok 1868.)
Książki szkolne. Petycja zakładu narodowego Ossolińskich w sprawie druku i sprzedaży książek szkolnych (str. 201). Sprawozdanie. Referent p. Rod akowski (str. 205). Uchwalono wezwanie do Namiestnictwa o spieszne załatwienie tej sprawy. (Patrz rok 1868 Sprawozdanie z czynności Wydziału krajowego str. 75 AL XXIII.). Odpowiedź odmowna.
Kwaterunek. Petycja Rady m. Krakowa o ulgę w kwaterunkach (str. 200). (Patrz rok 1861.) Sprawozdanie komisji budżetowej. Referent p. Russocki (str. 327). Na wniosek p. Koczyńskiego, uchwalono wezwanie do Wydziału krajowego, aby tenże na przyszłą kadencję przedłożył projekt do ustawy o kwaterunkach wojskowych i t… d. (str. 329). (Patrz rok 1868 Sprawozdanie z czynności Wydziału krajowego str. 11.) (Patrz rok 1880 Al. IX. str. 159.) (Patrz rok 1880.)
Meszne… o zniesienie tegoż. Interpelacja do komisarza rządowego (str. 189). Odpowiedź (str. 359). (Na stronicy 220 znajduje się odpowiedź Rządu na wezwanie Sejmu z roku 1865-6 co do przedłużenia terminu dalszego wykupna mesznego – odmowna – pozostawiając stronom interesowanym inicjatywę, a dobrowolny wykup prawnemu postępowaniu i t… d.) (Patrz rok 1868.)
Nauczyciele szkół ludowych. Uregulowanie ich płacy i emerytury. Wniosek p… dr. Dietla (str. 47). Motywowanie (str. 80). Odesłany do komisji szkolnej. Sprawozdanie. Referent p. Majer (str. 400 Al. XV.). Uchwalono polecenie Wydziałowi krajowemu, aby przedłożył na najbliższej kadencji sejmowej projekt uregulowania płacy nauczycieli szkół ludowych i projekt do ustawy emerytalnej dla tychże nauczycieli i t… d. (str. 405). (Patrz rok 1868 Sprawozdanie z czynności Wydziału krajowego str. 75.) (Patrz rok 1868.)
Ordynacja wyborcza dla Sajmu. Zmiana §§. 11. i 13. Przedłożenie rządowe (str. 2). (Wniosek na str. 16.) Odesłano do komisji statutowej. Sprawozdanie. Referent p. Koczyński (str. 487 AL XIX.). (Patrz rok 1866.) Uchwalono zmiany §§. 11. i 13. ustawy (str. 495). (W uchwalonej zmianie §. 13. ustawy przyznano prawo głosowania w gminie, jako prawybor – com przy wyborach na posłów, obywatelom zamieszkałym na obszarach dworskich, a płacącym podatek i t… d.) (Sankcjonowana 16. Stycznia 1867 r.) (Patrz rok 1869.)