- W empik go
Repertoryum czynności galicyjskiego sejmu krajowego. Tom 3: Od r. 1889 po rok 1895, (sześć sesyi szóstego peryodu) - ebook
Repertoryum czynności galicyjskiego sejmu krajowego. Tom 3: Od r. 1889 po rok 1895, (sześć sesyi szóstego peryodu) - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 672 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Oddajemy do użytku publicznego repertoryum czynności sejmowych w szóstym peryodzie, jako dalszy ciąg pracy, podjętej i doprowadzonej przez ś… p… posła Władysława Koziebrodzkiego do roku 1889.
Opierając się na doświadczeniach, poczynionych w Kancelaryi sejmowej przy używaniu dwóch pierwszych tomów repertoryum, wprowadziliśmy do tej jego części pewne zmiany, by ułatwić i skrócić poszukiwania.
Uchwały sejmowe są podane albo dosłownie albo w dokładnem streszczeniu, tak, że w wypadkach, w których szukającemu tylko o treść uchwały, nie zaś o rozprawy chodzi, poszukiwania w stenograficznych sprawozdaniach stają się zbyteczne.
W indeksie rzeczowym wymieniono nietylko przedmioty, które w repertoryum osobne tytuły mają, ale także sprawy, które zostały załatwione, lub o których jest mowa przy innej sprawie. W indeksie tym wszelkie waryanty tytułów mają dołączony wykaz stronnic, nie ma więc wcale odsyłaczy, które poszukiwanie utrudniają, a przedewszystkiem opóźniają.ROK 1889. PIERWSZA SESYA SZÓSTEGO PERYODU SEJMU KRAJOWEGO.
* * *
Sejm zwołany został na dzień 10. października 1889 a zamknięty dnia 26. listopada 1889. Posiedzeń odbyło się dwadzieścia ośm.
Marszałek krajowy: JE. hr. Jan Tarnowski, c.k… rzeczywisty tajny radca, członek Izby panów, właściciel dóbr etc… etc.
Zastępca Marszałka: IM. ks. Sylwester Sembratowicz, Arcybiskup Metropolita lwowski obrz… gr. kat.
C. k. Namiestnik.: JE. Kazimierz hr. Badeni, c… k… rzeczywisty tajny radca.
Komisarze rządowi: Dr. Bronisław Łoziński i Kazimierz Laskowski, c… k. Radcy Namiestnictwa.Komisyi wybranych było 14, mianowicie:
1. administracyjna złożona z 17 członków
2. asekuracyjna złożona z 9 członków
3. bankowa złożona z13 członków
4. budżetowa złożona z 18 członków
5. drogowa złożona z 12 członków
6. gminna złożona z 13 członków
7. górnicza złożona z 8 członków
8. gospodarstwa krajowego złożona z 18 członków
9. petycyjna złożona z 24 członków
10. podatkowa złożona z12 członków
11. prawnicza złożona z 10 członków
12. przemysłowa złożona z 10 członków
13. sanitarna złożona z 11 członków
14. szkolna złożona z 17 członkówFormalne traktowanie – uchwały.
– 1. Imienne głosowanie przy rozprawie o pisarzach gminnych, str. 518.
– 2. Język urzędowy w Sejmie. Sprawa poruszona przy rozprawie budżetowej przy rubr. VI., poz. 45 z powodu użycia przez sprawozdawcę p. Romańczuka języka ruskiego. Żywa rozprawa, w której zabierają głos posłowie: Kozłowski Zygmunt str. 1004 i 1005, Antoniewicz str. 1004, Romańczuk str. 1004 i 1006, Kozłowski Włodzimierz str. 1004 i 1007, Romanowicz str. 1005, Męciński str. 1005, Siczyński str. 1006, Jędrzejowicz Adam str. 1007, Abrahamowicz str. 1008, Barabasz str. 1008, Bobrzyński str. 1008, wreszcie Marszałek z decyzyą, że sprawozdanie komisyi ma być sformułowane w języku polskim str. 1009. Wskutek tego przedkłada p. Romańczuk wniosek o zmianę regulaminu co do języka urzędowego dla sprawozdawców komisyjnych w Sejmie str. 1030, aleg. 222. Wniosek traktowania tej sprawy jako naglącej nie uzyskał poparcia. Załatwienie nie nastąpiło.
– 3. Komplet większy. Postanowienie Marszałka krajowego, aby na porządku dziennym posiedzenia, na którem ma być traktowana sprawa wymagająca większego kompletu, była ta okoliczność zaznaczona, str. 624. Wniosek p. Romanowicza.
Nagłość. Zastosowanie jak najdalej idącej nagłości przy załatwieniu wniosku p. Jaworskiego w sprawie dotacyi dla Dr. Smolki, str. 484.
5. Odesłanie późno wniesionych petycyi do Wydziału krajowego. Uchwała na wniosek p. Hausnera, aby wszystkie petycye, które od dnia 14. listopada 1889 r. wpłyną do Sejmu, były odsyłane do Wydziału krajowego, a nie były już odstępowane komisyi budżetowej str. 604. Motywowanie wniosku przez p. Hausnera str. 603. 6. Sprawdzanie wyborów. Uchwała z dnia 28. października 1889 r. na wniosek p. Romańczuka str. 251, aleg. 84 i na podstawie przedłożonego przez p. W e i g i a imieniem komisyi prawniczej sprawozdania str. 299: a) przy ogłaszaniu porządku dziennego w razie zapowiedzenia weryfikacyi wyborów poselskich, poda się dokładnie które wybory mają być sprawdzanemi; b) to samo nastąpi także w razie protestu przeciw wyborom poselskim, z zachowaniem w jednym i drugim wypadku sprawozdania pisemnego Wydziału krajowego bez drukowania tegoż. Rozprawa formalna w sprawie uznania nagłości tego wniosku str. 252 – 253. Na wniosek p. Sawczaka str. 28, aby sprawozdawcę uwolnić od czytania sprawozdań (niedrukowanych) z wyborów i po rozprawie formalnej, w której bierze udział p. Romańczuk str. 28 i sprawozdawca członek Wydziału krajowego, Pietruski, uznaje Marszałek wniosek w zasadzie za niedopuszczalny według regulaminu, pozwala jednak na zastosowanie tego wniosku w ten sposób, aby sprawozdawca w wypadkach, w których nie ma wątpliwości lub protestu, skracał podawanie tych okoliczności, które na… ostateczny rezultat nie wpływają. Następuje cały szereg sprawozdań o wyborach, które są w całym tenorze wydrukowane w sprawozdaniu, były jednak z zastosowaniem tego postanowienia Marszałka krajowego przez sprawozdawcę odczytywane.
7. Sprawozdania bez drukowania. Upoważnienie Wydziału krajowego na wniosek członka Wydziału krajowego, p.
Hoszarda, aby w myśl §. 49 regulaminu przedłożenia i sprawozdania, odnoszące się do zakresu działania administracyjnego Wydziału krajowego mogły być załatwiane bez drukowania str. 65.
– 8. Uznanie. Zaznaczenie w protokole na wniosek p. Jaworskiego uznania Izby dla działalności p. Chrzanowskiego Leona w Wydziale krajowym str. 1105.
– 9. Wspomnienie pośmiertne po ś… p. Alfredzie hr. Potockim, wygłoszone przez Marszałka krajowego str. 8.