- W empik go
Rób to, do czego jesteś stworzony - ebook
Rób to, do czego jesteś stworzony - ebook
Ta książka wprowadza pojęcie typu osobowości i pozwala rozpoznać własny. Wykorzystując ćwiczenia i konkretne strategie poszukiwania pracy, wymienia zawody popularne dla danego typu osobowości. Autorzy zapewniają rozsądne porady zawodowe, naświetlają mocne strony oraz pułapki każdego typu osobowości. Jeżeli niedawno ukończyłeś szkołę, szukasz pracy lub chcesz ją zmienić, to ten praktyczny poradnik pomoże Ci odkryć karierę właściwą dla siebie.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-62304-93-6 |
Rozmiar pliku: | 1,2 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
To najlepszy na rynku poradnik zawodowy! Przeczytałam sporo książek na temat wyboru kariery, ale ta jest najbardziej pomocna.
Kathy Hance, Deaver, Wyoming
•
To cudowna książka. Nie tylko uznałam propozycje karier za atrakcyjne, ale też mogłam poznać warunki konieczne, by praca przynosiła mi zadowolenie. Dziękuję. Dziękuję. Dziękuję.
Serena Mitchell, Don Mills, Ontario
•
To bardzo użyteczna książka. Ułatwiła mi nowe, głębokie zrozumienie siebie samej i tego, co powinnam robić. Polecam ją każdemu, kto zastanawia się, kim zostać, gdy dorośnie.
Kathy Hence, Groveland, Kalifornia
•
Ta książka odmieniła moje życie! Pomogła mi znaleźć całkiem nową pracę w dziedzinie polityki personalnej. Nie tylko umożliwiła mi zmianę zawodu – służy mi na co dzień, bym mógł innym ludziom ułatwiać poszukiwania idealnej kariery zawodowej. Dziękuję!
Gary Gardner, prezes M&M Personnel and Pro Placement, Clevland, Ohio
•
Poradnik ten ujawnił możliwości… których w odniesieniu do siebie nawet nie oczekiwałem. To ostatni (a może najważniejszy) fragment układanki… jakiego mi brakowało do pełnej satysfakcji zawodowej.
Don Ghostlaw. Windsor, Connecticut
•
Czytając tę książkę, znalazłam ogromną satysfakcję i wnikliwe zrozumienie wielu spraw.
Susan Nickbarg, Madison, New Jersey
•
Ten przewodnik pomaga ludziom efektywnie wykorzystywać swój typ osobowości przy dokonywaniu wyborów w życiu zawodowym i prowadzeniu poszukiwań pracy. Pozytywny, budujący sposób przedstawienia informacji pozwala być dumnym ze swych zalet i myśleć o twórczych sposobach radzenia sobie z możliwymi pułapkami Dziękuję za tę wspaniałą książkę.
Frieda Flint, The Private Industry Council, Portland, Oregon
•
To nieocenione narzędzie dla każdego, kto poważnie interesuje się badaniem możliwości kariery zawodowej. Polecałem ją wielu przyjaciołom i współpracownikom. Mój egzemplarz ma ośle uszy z powodu wielokrotnego czytania.
Paul Faulkner, Windsor Locks, ConnecticutPodziękowania
Dosłownie tysiącom ludzi moglibyśmy dziękować za ułatwienie nam zrozumienia różnych typów osobowości. Zacznijmy od setek klientów, z którymi pracowaliśmy przez lata, od tysięcy zawodowych doradców oraz innych uczestników warsztatów, którzy dzieląc się swymi opowieściami i doświadczeniami, tak wiele nas nauczyli.
Pragniemy też podziękować przyjaciołom za skierowanie nas do tak wielu fascynujących i utalentowanych ludzi, z którymi mogliśmy przeprowadzić wywiady. Każdej osobie, której profil osobowości opisaliśmy w tej książce, i wielu innym, których wkład przyczynił się do końcowego produktu, jesteśmy niezmiernie wdzięczni za hojny dar czasu, doświadczenia i wnikliwego zrozumienia. Doszliśmy do źródeł; uczyli nas najlepsi – prawdziwi eksperci – o własnych potrzebach zawodowych i kryteriach prawdziwej satysfakcji. Poznanie tych ludzi i możliwość zamieszczenia ich historii w naszej książce – to wielka przyjemność i przywilej.
Czerpaliśmy wiedzę od wielu uznanych nauczycieli i wspólnie prowadziliśmy badania. Szczególnie wdzięczni jesteśmy Mary McCaulley i Gordonowi Lawrence’owi, którzy zaznajamiali nas z pojęciem typu osobowości, oraz Teny’emu Duniho, który ogromnie poszerzył nasze zrozumienie.
Dziękujemy Nellie Sabin za nieoceniony wkład w końcową jakość książki. Jej twórcza energia, wiele wspaniałych pomysłów, prowokujących pytań oraz pomoc organizacyjna uczyniły z tej książki znacznie lepszy, bardziej pomocny poradnik.
Dziękujemy naszej redaktorce, Kit Ward, za stałe wsparcie, zachętę i entuzjazm od początku projektu. Doceniamy jej troskę, uwagę, zrozumienie, wizję i dobry humor.
Szczególny dług wdzięczności odczuwamy wobec rodziny i przyjaciół, którzy pozwolili nam przez ostatnich dziesięć lat eksperymentować na sobie i poznawać w ten sposób różne typy osobowości. Cenimy sobie to nadzwyczajne wsparcie, cierpliwość i zachętę, których doświadczaliśmy zwłaszcza przez ostatnie trzy lata.Na początek
Kiedy poznajemy kogoś nowego, zazwyczaj do pierwszych pytań należy: „Gdzie pan pracuje? Kim pan jest?”. I pada odpowiedź: „Jestem księgowym” albo „Jestem mechanikiem”, czy też „Jestem producentem telewizyjnym”… Poświęcamy tak wiele naszego aktywnego życia pracy, że zajęcie staje się rzeczywiście jakby odbiciem naszej tożsamości. Stajemy się tym, co robimy.
Po wielu latach doradztwa zawodowego i szkolenia tysięcy profesjonalistów odkryliśmy, że istnieje lepszy sposób podejścia do sprawy zarabiania na życie. Zamiast określać siebie poprzez wykonywany zawód, zachęcamy cię do czegoś przeciwnego: znalezienia pracy, która ci odpowiada i robienia tego, do czego jesteś stworzony. Możesz – i powinieneś – wieść karierę zawodową, którą kochasz, a tajemnica zadowolenia z pracy tkwi w tym, co w sposób naturalny najbardziej lubisz. Rozszyfrowanie tej zagadki może być trudniejsze niż się wydaje i dlatego napisaliśmy książkę.
Na temat planowania kariery zawodowej pojawiło się mnóstwo tytułów. Mamy nadzieję, że nasza książka wszystkie inne uczyni przestarzałymi. Odkryliśmy naukowy, praktycznie udowodniony sposób pomocy w określeniu najlepszej kariery zawodowej i pozostaniu na tej drodze wraz ze wzrostem doświadczenia i zmianą stanowisk. Zapoznamy cię z pojęciem typu osobowości i pokażemy, w jaki sposób jego zrozumienie może zmienić twoje życie, pomagając ci dobrze wybrać i odnieść sukces w satysfakcjonującej cię pracy.
Tak, mówimy do ciebie
Zakładamy, że wybrałeś tę książkę, ponieważ znajdujesz się w punkcie zwrotnym kariery zawodowej. Może jesteś studentem, który właśnie ma wybrać tę pierwszą, ważną pracę, albo wracasz na rynek zatrudnienia po przerwie i zastanawiasz się nad możliwościami wyboru. Może jesteś niezadowolony ze swojego zajęcia i sądzisz, że musi istnieć jakaś lepsza alternatywa. A może właśnie kończysz jedną karierę i rozważasz rozpoczęcie nowej. Jeśli tak, to gratulujemy ci – trafiłeś na właściwą książkę!
Szczególna zachęta należy się tym, którzy zmieniają pracę. Jeżeli zastanawiasz się nad sensem podjęcia próby zmiany koni w biegu, powinieneś wiedzieć, że każdego roku miliony ludzi zmieniają pracę. W rzeczywistości większość osób w ciągu swego życia rozwija trzy do pięciu różnych karier zawodowych. Statystyki te jednak nie zapewniają dużej pociechy, jeśli utknęło się w jakiejś kiepskiej pracy i czuje się, że nie można jej porzucić.
Istnieje kilka bardzo praktycznych przyczyn, dla których ludzie nie porzucają nagle pracy i nie podążają w innym kierunku. Każdy ma rachunki, za które trzeba płacić, albo rodzinę na utrzymaniu. Zrezygnowanie ze stabilnych dochodów wymaga mnóstwa odwagi, nawet jeśli pochodzą one z pracy, która nie satysfakcjonuje. Trudno szukać nowego zajęcia, wykonując stare – każdy, kto próbował tego, wie, że przypomina to pracę na dwóch etatach – a jednak pomysł pozostawania bez pracy na nieokreślony czas jej poszukiwania może przerażać. Większość z nas nie posiada zasobów finansowych, zapewniających utrzymanie w ciągu okresu braku zatrudnienia, szczególnie jeśli nie ma gwarancji, że uda się szybko znaleźć nową pracę.
Niekiedy trudne jest podjęcie decyzji wbrew temu, czego inni od nas oczekują. Możemy odczuwać ze strony innych presję, by zostać dokładnie tam, gdzie jesteśmy. Podczas zmiany kariery zawodowej wsparcie i zachęta ze strony rodziny i przyjaciół to bardzo ważna pomoc. Jeśli bliscy nie aprobują zmiany, prawdopodobnie będziemy nadal robić to, co robimy.
Prawdą jest również to, że gdy obrało się konkretny styl życia, trudno wyobrazić sobie inny. Im dłużej żyjemy w określony sposób, tym większa jest presja zachowania życia takim, jakie jest. Po osiągnięciu pewnego poziomu sukcesu i przyzwyczajeniu się do odpowiedniego traktowania przez innych, nie potrafimy wyobrazić sobie rozpoczynania wszystkiego od początku.
Sprawę pogarsza jeszcze fakt, że większość z nas tak naprawdę nie wie, czego potrzebuje, by być zadowolonym. Wiemy, czego nie lubimy – tego nauczyliśmy się z własnego doświadczenia – ale nie wiemy, jak wymyślić, a tym bardziej znaleźć satysfakcjonującą alternatywę.
Zmiana zawodu bywa ogromnie stresująca i często trwa kilka miesięcy. Odbywaliśmy ten proces z setkami klientów i doświadczaliśmy tego, jak może być trudny. Jednak poznaliśmy również cudowne nagrody po jego zakończeniu.
Zmiana zajęcia czasem przeraża i łatwiej jest nadal robić to, co się robi. Ale uwaga – teraz dobra nowina. Rozszyfrowując tajemnice swego typu osobowości, można naprawdę znaleźć szczerze satysfakcjonującą pracę, która podnosi jakość życia. Mamy nadzieję, że książka ta umożliwi ci poznanie elementów przynoszących zadowolenie z pracy oraz sposobów znalezienia właściwego zajęcia. Da się to zrobić i jest warte wysiłku – obiecujemy!
W jaki sposób nasza książka może ci pomóc
Zadaniem książki jest pomóc ci w lepszym dokonywaniu wyboru kariery zawodowej i prowadzeniu udanej kampanii poszukiwania pracy. Pragniemy podzielić się z tobą naszymi odkryciami na temat związków między typem osobowości a satysfakcją zawodową. Nie zamierzamy jednak zasypywać czytelników informacjami, które można znaleźć gdzie indziej, jak choćby o sposobie pisania życiorysu albo o wyborze odpowiedniego stroju. Pragniemy przede wszystkim pomóc ci w zdefiniowaniu, czym jest dla ciebie satysfakcja zawodowa, oraz w podjęciu poszukiwań idealnej pracy i zawodu.
Kariera zawodowa ciągnie się przez wiele lat, więc można wykorzystywać tę książkę jako przewodnik rozwoju własnej kariery. Mamy nadzieję, że będziesz do niej powracał, by na bieżąco oceniać przebieg pracy zawodowej. Wierzymy, że uznasz ją za cenne, trwałe źródło, którym zechcesz dzielić się z rodziną i przyjaciółmi.
Sądzimy, że czytając książkę, zaczniesz doświadczać wielu ubocznych korzyści, wynikających ze zrozumienia swego typu osobowości. Rozpoznanie go może zmienić sposób patrzenia na samego siebie – a to wpływa na wszystko, co robisz i na każdy aspekt twego życia. W ostatnich latach profesjonaliści wielu różnych dziedzin docenili ważność tej wiedzy. Wykorzystuje się ją w edukacji, szkoleniu kierownictwa, budowaniu zespołów, doradztwie… Sami w praktyce zawodowej wykorzystujemy znajomość typów osobowości, aby pomagać ludziom lepiej zarządzać i kierować, dobierać produktywne zespoły pracowników, pracować wydajniej i bardziej skutecznie. Szkoliliśmy wychowawców, aby dostrzegali związek pomiędzy typem osobowości a stylem uczenia się i wykorzystywali to w docieraniu do wszystkich uczniów czy studentów. Mamy nadzieję, że docenisz znaczenie zrozumienia typu osobowości nie tylko w związkach ze współpracownikami, lecz także w relacjach osobistych z małżonkiem i rodziną. A jeśli masz dzieci, zmieni to twój styl rodzicielstwa. Jesteśmy pewni, że wiedza, jaką zyskasz, odmieni sposób, w jaki patrzysz na siebie i na innych.
Jak korzystać z książki
Czytanie naszej książki wymaga z twojej strony pewnego czynnego uczestnictwa. Nie, nic bolesnego! Mamy jednak nadzieję, że będziesz ją czytać w cichych chwilach, kiedy możesz się zastanowić. Prawdę mówiąc, nie zamierzamy mówić ci, co masz robić. Chcemy natomiast zaznajomić cię z procesem, który się sprawdza i który będzie dla ciebie użyteczny przez całe życie. Chociaż zadajemy właściwe pytania i dostarczamy możliwie najwięcej informacji i przykładów, ostateczne odpowiedzi muszą pochodzić od ciebie, gdyż to ty wiesz najlepiej. Traktujemy to jako wspólny wysiłek: my dostarczamy ekspertyzę i doświadczenie, a ty istotną informację o sobie samym. Razem uda nam się znaleźć pasującą do ciebie, najlepszą z możliwych karierę.
Książka została podzielona na trzy części. Pierwsza część: Ujawnianie tajemnic typu osobowości prowadzi krok po kroku od odkrywania do zrozumienia własnego typu osobowości. Część druga: Formuła satysfakcji zawodowej zapoznaje z czterema warunkami koniecznymi do prawdziwie satysfakcjonującej pracy. Część trzecia pokazuje, jak z dobrym pożytkiem wykorzystać wiedzę o sobie. Podzielono ją na poszczególne typy osobowości. W swoim rozdziale znajdziesz historie ludzi o podobnym typie osobowości i dowiesz się, jakie zawody uznają oni za spełniające. Czytanie o ich doświadczeniach, radościach i frustracjach, tym, co lubią, czego nie lubią, pomoże ci zrozumieć, czego ty sam potrzebujesz w pracy, by cię w pełni satysfakcjonowała. Dla każdego typu osobowości zamieszczamy ponadto listę najważniejszych czynników satysfakcji zawodowej, opis idealnego środowiska pracy, spis związanych z pracą zalet, propozycje kilku ćwiczeń w celu wyjaśnienia podstawowych wartości oraz wykaz potencjalnie satysfakcjonujących opcji kariery. Na koniec podajemy skuteczne strategie poszukiwania pracy, zaprojektowane dla osób o danym typie osobowości. Pokazujemy, jak najlepiej wykorzystać naturalne zalety i zminimalizować wrodzone słabości podczas etapów zbierania informacji, „sprzedawania” siebie, spotykania się z potencjalnymi pracodawcami i podejmowania decyzji.
Kilka słów o autorach
Przez szesnaście lat obydwoje studiowaliśmy pod kierunkiem najlepszych specjalistów w dziedzinie typologii osobowości i szkoliliśmy się w praktycznym stosowaniu znajomości typu psychologicznego. Początkowo oferowaliśmy doradztwo zawodowe tylko osobom indywidualnym, lecz w 1982 roku opracowaliśmy i zaczęliśmy organizować pierwsze warsztaty z wykorzystaniem typu osobowości dla zawodowych doradców. W 1986 roku opublikowaliśmy pracę zatytułowaną The Career/Live Planning Profiles (Profile planowania kariery zawodowej i życia) – poradnik przez wielu doradców uważany za najważniejsze źródło w praktycznym wykorzystywaniu typu osobowości.
Pisząc tę książkę, sięgaliśmy nie tylko do naszego doświadczenia z klientami i doradcami, których szkoliliśmy, lecz także do ich doświadczeń z własnymi klientami. Wierzymy, że zamieszczone historie i doświadczenia okażą się cenne dla czytelnika, a przedstawione sukcesy potrafią zainspirować do znalezienia idealnej kariery zawodowej dla siebie.1 DOPASOWAĆ DO SIEBIE Tajemnica satysfakcji zawodowej
Znalezienie właściwej pracy ma dla każdego ogromne znaczenie. Mimo powszechnego fantazjowania o wygranej na loterii, posiadaniu eleganckiego samochodu i domu, czy o wykonywaniu fascynujących zajęć w egzotycznych miejscach z interesującymi ludźmi, większość z nas musi pracować, i to ciężko, przez długi czas. Jeśli przez czterdzieści do pięćdziesięciu lat wykonujemy zawód, który nam nie odpowiada, to właściwie odrzucamy dużą część swego życia. Jest to niepotrzebne i smutne, zwłaszcza że satysfakcjonująca kariera leży w zasięgu ręki.
Czym jest idealna praca?
Odpowiednia praca podnosi wartość życia. Przynosi osobiste spełnienie, ponieważ pielęgnuje najważniejsze aspekty osobowości. Pasuje do sposobu, w jaki lubimy postępować i odzwierciedla to, kim jesteśmy. Pozwala w sposób najbardziej naturalny wykorzystywać wrodzone aktywa i nie zmusza do robienia tego, czego nie robi się dobrze (przynajmniej nieczęsto!).
Skąd można wiedzieć, że wykonuje się właściwy zawód? Oto kilka ogólnych wskazówek. Dobrze o nich pamiętać, szukając idealnej pracy albo oceniając obecne zajęcie.
Jeśli wykonujesz właściwą pracę, powinieneś:
• cieszyć się na myśl o pójściu do pracy
• czuć się pobudzonym przez to, co robisz (przez większość czasu)
• czuć, że twój wkład jest szanowany i doceniany
• odczuwać dumę, mówiąc o swojej pracy
• lubić i szanować ludzi, z którymi pracujesz
• odczuwać optymizm wobec przyszłości
Istnieje tak wiele ścieżek do satysfakcji zawodowej, jak wielu jest ludzi zadowolonych z pracy. Nie ma jednej „idealnej pracy”, do której każdy powinien aspirować. Istnieje jednak idealna kariera dla ciebie.
Miejsce pracy charakteryzuje wiele czynników. Aby osiągnąć satysfakcję zawodową, powinieneś odkryć, jakie są twoje własne preferencje, a potem znaleźć zajęcie, które im odpowiada. Niektóre zawody zapewniają ciepło i stabilność, inne są ryzykowne i rzucające wyzwanie. Jedne są złożone, inne proste. Jedna praca może wymagać nieustannego kontaktu z ludźmi, podczas gdy inna – cichej koncentracji. Czy wiesz dokładnie, jaki typ aktywności najlepiej ci odpowiada? Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad tym?
Ludzie ogromnie się różnią między sobą pod względem zdolności i priorytetów. Niektórych cieszy podejmowanie decyzji na wysokim szczeblu kierownictwa – inni zwyczajnie nie nadają się do dokonywania tego rodzaju wyborów. Dla jednych najwyższym priorytetem są pieniądze. Chcą zarabiać ich jak najwięcej! Inni jednak najbardziej pragną robić coś dla społeczeństwa, pieniądze nie są dla nich tak ważne. Niektórzy doskonale sobie radzą z dużą ilością faktów, szczegółów i statystyką, podczas gdy inni dostają bólu głowy, czytając raport finansowy. I tak dalej, i tak dalej!
Przeprowadzając serie warsztatów szkoleniowych osobistej efektywności dla specjalistów do spraw kadrowych (nazywanych również rekrutującymi kadry dyrektorskie albo łowcami głów), stanęliśmy twarzą w twarz z dramatycznym przykładem, jak praca idealna dla jednej osoby może okazać się idealnie nieodpowiednia dla innej.
Szkoliliśmy kilku łowców głów, którzy pracowali dla tej samej firmy pośrednictwa pracy. Ich zadaniem było znajdowanie kandydatów na stanowiska kierownicze w różnorodnych firmach, poprzez wyszukiwanie pracowników innych przedsiębiorstw i przekonywanie ich do ubiegania się o te stanowiska. Jeśli kandydat z powodzeniem zmienił pracę i utrzymał się w nowej firmie przez co najmniej trzy miesiące, doradca zawodowy otrzymywał hojne wynagrodzenie. Była to praca wysoce konkurencyjna, zorientowana na wyniki, wymagała doskonałych umiejętności porozumiewania się i zapełnienia możliwie największej liczby stanowisk w możliwie najkrótszym czasie.
Jeden z doradców, których szkoliliśmy, Arthur, znalazł się w swoim żywiole. Przepadał za szybkim tempem pracy. Był bardzo energiczny, uwielbiał mówić, a liczne rozmowy telefoniczne sprawiały mu przyjemność. Wykorzystywał zdolności logicznego rozumowania, przekonując innych do podjęcia nowej okazji i czerpał satysfakcję z osiągania celu. Znał i rozumiał prawa statystyki: z każdych pięćdziesięciu przeprowadzonych rozmów telefonicznych przeciętnie wyławiał dziesięć osób zainteresowanych, a z tych dziesięciu potrafił dwie lub trzy obsadzić na stanowiskach. Często spotykał się z odmową, jednak nigdy nie przyjmował jej w sposób osobisty. Pobudzało go finalizowanie transakcji i przechodzenie do następnego wyzwania. Przez całe dnie ciężko pracował i zarabiał dużo pieniędzy.
Z Julie sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. Tak jak Arthur lubiła rozmawiać z ludźmi i nawiązywać kontakty. Jednak każdemu chciała pomóc znaleźć odpowiednią pracę. Szukała sposobności, które umożliwiłyby jej kandydatom wzrastać oraz doświadczać osobistego sukcesu i satysfakcji. Szef wielokrotnie ją ostrzegał, że rozmowa telefoniczna zajmuje jej zbyt dużo czasu. Julie raczej doradzała klientom, niż zapełniała stanowiska. Fakt, że mogła zarobić dużo pieniędzy, nie motywował jej. Nie satysfakcjonowało jej obsadzenie stanowiska osobą, która prawdopodobnie nie była odpowiednia, chociaż dała się nakłonić do podjęcia próby.
Kiedy po sześciu tygodniach odbywaliśmy następną sesję treningową, nie zdziwiło nas, gdy dowiedzieliśmy się, że Julie zrezygnowała.
Ludzie różnią się między sobą co do potrzeb, pragnień, zainteresowań, umiejętności i wartości. Na dwie osoby o różnych typach osobowości ta sama praca wywiera inny, może nawet przeciwstawny wpływ. Różne zawody, a nawet rozmaite aspekty pracy satysfakcjonują poszczególne typy ludzi – tymczasem ta fundamentalna prawda aż do dziś nie była w pełni doceniana przez doradców zawodowych i fachowe podręczniki.
Aby coś dopasować do siebie, musisz siebie znać
Tajemnica satysfakcji zawodowej leży w wykonywaniu tego, co się lubi najbardziej. Nieliczni szczęśliwi ludzie wcześnie odkrywają ten sekret, lecz większość daje się złapać w rodzaj psychologicznych zapasów, w rozterki pomiędzy tym, co myślimy, że potrafimy robić, co uważamy (lub inni uważają), że powinniśmy robić, a tym, co sądzimy, że chcemy robić. Jak z tego wybrnąć? Po prostu – skoncentruj się na tym, kim jesteś, a reszta sama trafi na swoje miejsce.
Niedawno zadzwoniła do nas przyjaciółka. Ona nieustannie dzwoni – praktycznie w każdym pokoju ma telefon – tym razem jednak chodziło o coś więcej niż zwykłą rozmowę towarzyską. Ellen była wściekła. Współpracownikowi, którego uważała za nudnego jak flaki z olejem, przydzielono misję zaprojektowania skomplikowanego systemu komputerowego dla rosnącej sieci detalicznej. Ellen, która pracowała w firmie od sześciu miesięcy i miała nadzieję wykonywać właśnie takie zadania, po prostu zamurowało. Oczywiście, coś było nie w porządku – ale co?
Przed podjęciem obecnej pracy Ellen przyglądała się jej z najwyższą uwagą. Posiadała zarówno zdolności analityczne, jak i doświadczenie, jakiego wymagała praca. Była ogólnie łubiana i techniczne aspekty programu uważała za ambitne. Wprawdzie do tej pory doświadczyła całej serii niepowodzeń w różnych zajęciach, lecz tym razem miało być inaczej. Dlaczego więc złota szansa zamieniała się w mosiądz? Co gorsze… dlaczego ten nudziarz spisywał się lepiej niż ona?
Odpowiedź wydawała się prosta. Współpracownikowi Ellen w zupełności odpowiadała samotna, cicha praca przez długie godziny. Nie bywał w biurze szczególnie zabawny, ale był inteligentny i wiarygodny, i nigdy nie sprawiał problemów. Idealnie pasował do tego zadania – a wykonywanie go sprawiało mu satysfakcję.
Ellen, przeciwnie, uwielbiała stymulację związaną z mobilizacją swego personelu przed pilnym terminem i lubiła rozmawiać z klientami o ich potrzebach. Była wspaniała w charakteryzowaniu systemów komputerowych i potrafiła zauroczyć ludzi, by robili rzeczy naprawdę znaczące. Lubiła brać udział w konferencjach zawodowych i nie przeszkadzało jej spędzenie całego dnia na spotkaniach. Niestety żadna z tych czynności nie stanowiła znaczącej części obowiązków na nowym stanowisku.
Mimo odpowiednich kwalifikacji Ellen, nowa praca wymagała więcej samotności, skupienia i skoncentrowania się na zadaniu, niż to lubiła. Kiedy omawiała tę sprawę (niektórzy ludzie lubią myśleć na głos), zaczęła rozumieć, że w całym swym uważnym planowaniu przeoczyła jedną tylko rzecz… własną osobowość!
Zrozumiawszy to, Ellen wpadła w panikę. Bała się, że straciła osiem lat, tkwiąc w złym zawodzie. Nic dziwnego, że poprzednie zajęcia uważała za mało porywające! Jednak tak naprawdę nie trafiła do złej dziedziny. Pracowała po prostu na jej złym dla siebie odcinku. Obecnie Ellen przeniosła się do działu sprzedaży w tej samej firmie i świetnie sobie radzi na nowym stanowisku.
Pewien eksperyment wyjaśni, o co nam chodzi. Na kartce czy marginesie książki podpisz się. Zrobione? W porządku. Teraz zrób to samo drugą ręką (jeśli wydałeś z siebie jęk rozpaczy, to nie jesteś odosobniony – większość ludzi reaguje w ten sposób). Jak się czułeś, pisząc właściwą dla siebie ręką? Większość ludzi użyje dla opisania tego stanu słów: naturalnie, łatwo, szybko, bez wysiłku. A jak się czułeś, gdy używałeś drugiej ręki? Do typowych odpowiedzi należą: niewygodnie, dziwnie, trudno, wyczerpująco, męcząco, to zajęło znacznie więcej czasu, to wymagało więcej energii i koncentracji.
Prawo – lub leworęczność to dobra ilustracja wykorzystywania swych naturalnych zalet w pracy. Używanie wybranej ręki jest wygodne i pewne. Gdy ktoś musi używać drugiej ręki, bez wątpienia może się tego nauczyć – lecz nigdy nie będzie robił tego z równą swobodą, a ukończone dzieło nie będzie tak samo dobre.
Podejście tradycyjne – dlaczego nie zdaje egzaminu
Zawodowi doradcy od dawna uświadamiali sobie fakt, że jedni ludzie bardziej nadają się do pewnego typu zawodów niż inni, oraz że ważne jest możliwie najlepsze dopasowanie osoby i wykonywanej przez nią pracy. Tradycyjne podejście nie bierze jednak pod uwagę wystarczającej liczby okoliczności. Analiza konwencjonalna rozważa jedynie „wielką trójkę”: zdolności, zainteresowania i wartości.
Czynniki te są, oczywiście, bardzo istotne. Z pewnością potrzeba odpowiednich umiejętności, aby dobrze wykonywać daną pracę. Dobrze też być nią zainteresowanym. I ważne jest, by czuć się dobrze z tym, co się robi. Opisowi takiemu daleko jednak do pełnego obrazu! Osobowość posiada dodatkowe wymiary, które trzeba rozpoznać. Za generalną zasadę można uznać regułę, że im więcej aspektów osobowości człowieka pasuje do danej pracy, tym bardziej osoba ta jest z pracy zadowolona.
Ważną okolicznością – często pomijaną – jest to, jak dużo potrzebuje się w pracy stymulacji ze strony innych ludzi. Czy bardziej pobudza cię przebywanie w towarzystwie dużej liczby ludzi przez większość czasu, czy lepiej czujesz się w małych grupach, rozmawiając w cztery oczy, a nawet pracując samotnie? Możesz się przekonać, że ta preferencja ma głęboki wpływ na wybór zawodu. Inne ważne czynniki obejmują rodzaj informacji, które w sposób naturalny zauważasz, sposób, w jaki podejmujesz decyzje, oraz to, czy wolisz żyć w sposób bardziej zorganizowany, czy bardziej spontaniczny. Preferencje te odzwierciedlają podstawowe dla każdej istoty ludzkiej procesy umysłowe, które jednak są różne w różnych typach osobowości. Usiłowanie znalezienia najlepszej dla siebie pracy bez wzięcia pod uwagę tych preferencji przypomina szukanie igły w stogu siana. Mając szczęście, można ją znaleźć – lecz równie dobrze można na nią nie trafić!
Joanna przeżywała kryzys w karierze zawodowej. W wieku trzydziestu lat czuła, że zabrnęła w ślepą uliczkę. Po siedmiu latach nauczania matematyki w szkole podstawowej była kompletnie wyczerpana i zastanawiała się, czy wybrała właściwy zawód.
Zawód nauczyciela wydawał jej się kiedyś czymś najbardziej naturalnym. Jako najstarsza z czwórki dzieci wyrosła, opiekując się młodszym rodzeństwem. Podczas całej nauki szkolnej była doskonała z matematyki i interesowała ją edukacja. Wcześnie udała się po poradę zawodową i wszystkie znaki zdawały się wskazywać w tym samym kierunku. W szkole średniej, a także w college’u, Joanna poddała się standardowym testom przydatności zawodowej oraz ocenie zdolności, zainteresowań i wartości. Za każdym razem doradca zawodowy zachęcał ją do ukończenia szkoły pedagogicznej i nauczania matematyki w młodszych klasach. Wszystko zdawało się doskonale pasować.
Po pierwszym ambitnym roku Joanna czuła się coraz bardziej sfrustrowana sztywnymi strukturami obowiązującymi w publicznej szkole podstawowej. Nie lubiła niekończących się rygorów, jakich ona i uczniowie musieli przestrzegać, a także wielu reguł, które trzeba było narzucać. Nienawidziła konieczności przygotowywania planu lekcji na sześć tygodni wcześniej, bo to uniemożliwiało jej reagowanie na zainteresowania dzieci i na swoje własne, twórcze inspiracje. Uważała standardowe podręczniki za niewłaściwe, a ćwiczenia, które zarówno ona, jak i jej uczniowie, musieli wykonywać, wywoływały zmęczenie i poirytowanie. Czuła się bardzo wyizolowana, ponieważ koleżanki nie podzielały jej zainteresowań. Zaczęła odkrywać, że brakuje jej intelektualnej stymulacji, płynącej z pracy nad ambitnymi projektami z ludźmi na równym z nią poziomie intelektualnym. Próbowała zmieniać klasy, a nawet szkoły, lecz nic nie pomagało.
Okazało się, że Joanna wykonywała po prostu nieodpowiedni dla siebie zawód. Miała rzeczywiście wiele predyspozycji pedagogicznych. Jednak za najbardziej stymulujące uważała wyzwania intelektualne, okazje do podnoszenia swego poziomu kompetencji i twórcze innowacje – tego zaś całkowicie brakowało w jej pracy. Co więcej, środowisko szkoły publicznej zmuszało ją do planowania pracy w sposób bardzo zorganizowany i szczegółowy, a nie był to jej ulubiony sposób działania.
Na szczęście szybko pojawiło się rozwiązanie. Zasugerowaliśmy, by Joanna wróciła na studia, uzyskała stopień magistra i mogła uczyć matematyki – co nadal było dla niej pasjonującym zainteresowaniem – w szkole wyższej. W college’u mogła korzystać z większej elastyczności harmonogramu pracy i obowiązków, wykładać trudniejsze zagadnienia i być częścią środowiska intelektualnego.
Po zdobyciu tytułu magistra przyjęła stanowisko na wydziale matematyki w niewielkim college’u. Obecnie uczy matematyki na poziomie ostatniego roku, kontynuując równocześnie studia doktoranckie.
Istnieje jeszcze jedna przyczyna, dla której tradycyjne podejście do doradztwa zawodowego nie sprawdza się. Wielka trójka – zdolności, zainteresowania i wartości – to wszystko zmienia się wraz z wiekiem. W miarę jak zdobywa się doświadczenie w pracy, zyskuje się też nowe umiejętności. Żyjąc dłużej, można znaleźć nowe zainteresowania, a ze starych zrezygnować. Często też nasze cele zmieniają się z upływem lat. Można zmieniać karierę po jakimś czasie, albo też od początku opierać swój wybór na głębszym zrozumieniu tego, kim się jest (i kim zawsze się pozostanie!).
Alex jest trzydziestodziewięcioletnim internistą, który prowadzi dobrze prosperujący gabinet na przedmieściach Chicago. Kiedy dorastał, niezmiennie zakładano, że będzie postępował zgodnie z rodzinną tradycją i zostanie lekarzem. Przez dwanaście lat college’u, szkoły medycznej, stażu i praktyki lekarza zakładowego, nigdy nie pozwolił sobie na zakwestionowanie tej decyzji. Po pięciu latach praktyki medycznej doszedł do bolesnego wniosku z daleko idącymi dla niego i jego rodziny konsekwencjami: nie chciał być dłużej lekarzem. Co więcej, zdał sobie sprawę, że prawdopodobnie nigdy nie chciał.
Takie kłopotliwe położenie nie jest wcale niezwykłe. Jeżeli masz co do tego wątpliwości, zapytaj dowolnych dziesięciu osób, które znasz: „Gdybyś mógł wykonywać pracę, jakiej pragniesz, co byś robił?”. Statystyki twierdzą, że co najmniej połowa wolałaby robić co innego, niż robi.
Większość z nas podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące kariery zawodowej, kiedy jest do tego najmniej przygotowana. Podejmowane w młodym wieku decyzje uruchamiają łańcuch wydarzeń, który potem wpływa na całe nasze życie. A przecież w młodości mamy niewiele albo żadnego doświadczenia w dokonywaniu wyboru zawodu i przepełnia nas nadmiar idealistycznego entuzjazmu oraz lekkomyślnego braku troski o przyszłe konsekwencje. Nie żyjemy wystarczająco długo, by móc zobaczyć siebie wypróbowanych w różnych sytuacjach i łatwo ulegamy radzie czy sugestii ze strony rodziców, nauczycieli, doradców i przyjaciół, którzy mają dobre intencje, lecz niekoniecznie pełną wiedzę. Nic dziwnego, że tak wiele osób źle rozpoczyna życie zawodowe.
Gdzie szukać rozwiązania? Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o długotrwałych konsekwencjach w karierze zawodowej, trzeba jak najlepiej poznać samego siebie. I na szczęście odnalezienie siebie nie wymaga jakiegoś mistrza czy guru, mnóstwa pieniędzy czy długiego okresu eksperymentowania.
Nic na to nie poradzisz – taki się urodziłeś!
Właściwy zawód wypływa bezpośrednio ze wszystkich składników typu osobowości, powinno się zatem poświęcić trochę czasu na odkrycie warunków swego zadowolenia. Dokonując świadomego wysiłku, aby odkryć swoje prawdziwe ja, możesz nauczyć się, jak skupić swe naturalne zalety i skłonności w kręgu kariery, którą będziesz się cieszyć tak długo, jak długo będziesz chciał pracować. To właśnie tutaj znajomość typu osobowości jest pomocna. Zapewnia systematyczny, skuteczny sposób oceny zarówno silnych stron, prawdopodobnych słabości, jak i pięt achillesowych. Po ich zidentyfikowaniu można działać w oparciu o swe mocne strony.
Każdy z nas ma odrębną osobowość, jak wrodzoną matrycę, która towarzyszy nam przez całe życie. Urodziliśmy się z danym typem osobowości, idziemy z nim przez życie, a kiedy przechodzimy na odpoczynek (miejmy nadzieję, na koniec długiego i owocnego życia), robimy to z tym samym typem osobowości.
Może myślisz teraz: „Chwileczkę. Przecież mogę być w pewnym momencie taki, ale kiedy indziej zupełnie inny. Czy okoliczności nie wpływają na mój typ osobowości?”
Odpowiedź brzmi: NIE. Czy zmieniamy swoje zachowanie w określonych sytuacjach? Oczywiście! Większość istot ludzkich posiada szeroki repertuar zachowań. Nie moglibyśmy dobrze funkcjonować, gdyby tak nie było. Oczywiście, inaczej zachowujemy się w pracy, a inaczej w domu. Na nasze postępowanie wpływa też to, czy przebywamy z kimś obcym, czy z bliskimi przyjaciółmi, w parku czy na pogrzebie. Jednak ludzie nie zmieniają osobowości wraz z każdą nową sytuacją, w jakiej się znajdą.
Nie oznacza to, że czynniki środowiskowe nie mają znaczenia – są naprawdę istotne. Rodzice, rodzeństwo, nauczyciele oraz warunki ekonomiczne, społeczne i polityczne – wszystko to odgrywa ważną rolę w wyznaczeniu kierunku, jaki przybierze nasze życie. Niektórzy ludzie są do tego stopnia zmuszani przez okoliczności do działania w określony sposób, iż dosłownie przestają być sobą (więcej na ten temat w dalszej części książki). Wszyscy jednak startujemy z konkretnym typem osobowości, który przez całe życie predysponuje nas do zachowania w określony sposób.
Jeśli odnosisz się sceptycznie wobec koncepcji wrodzonego charakteru typów osobowości, przyjrzyj się dzieciom w tej samej rodzinie. Mogą to być twoje własne dzieci, rodzeństwo, czy nawet pociechy znajomych. Czy mają różne osobowości? Z pewnością tak i często różnice są widoczne już od chwili urodzenia (a niekiedy nawet w okresie życia płodowego).
Koncepcja typu osobowości nie jest nowa. Ludzie zawsze byli świadomi podobieństw i różnic pomiędzy poszczególnymi osobami. Poprzez stulecia powstało wiele systemów i modeli wyróżniania oraz klasyfikowania tych różnic. Obecnie zrozumienie ludzkiego zachowania jest tak głębokie, że udaje się dokładnie zidentyfikować szesnaście różnych typów osobowości.
Wszystkie one rzeczywiście funkcjonują w świecie. Można rozszyfrować typ osobowości własny i innych ludzi, zrozumieć, dlaczego określone typy najlepiej funkcjonują w danych zawodach oraz wyjaśnić, dlaczego ludzie w różny sposób odnajdują satysfakcję zawodową.