- promocja
- W empik go
Rocznik Czasopisma MATINF 2024/2025 - ebook
Rocznik Czasopisma MATINF 2024/2025 - ebook
W roczniku 2024/2025 Redakcja Czasopisma MATINF publikuje szkice z tomu drugiego książki G.M.Fichtenholz'a "Rachunek różniczkowy i całkowy", do samodzielnej nauki kurs programowania poprzez język Javascript, przemyślenia z lektury "Fizyka" Dawida Halliday’a i Roberta Resnick’a oraz dodatkowe artykuły komponujące całość proponowanego programu nauczania. Plik obejmuje cały, do sierpnia uaktualniany rocznik Czasopisma MATINF z aktualnym numerem na początku, nie uwzględnia numerów specjalnych. Publikacja w okolicach ostatniego poniedziałku miesiąca poprzedzającego. Redakcja Czasopisma MATINF z góry przeprasza za błędy ortograficzne, interpunkcyjne, składniowe, stylistyczne, ... Redakcja Czasopisma MATINF nie udziela żadnych gwarancji jakości treści.
Kategoria: | Matematyka |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
Rozmiar pliku: | 50 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
MATINF 4 /202 4
Stron:
5
Data wydania:
2 5 listopada 202 4
Druk:
bez drukowanych egzemplarzy
Adresy Redakcji :
[email protected]
Witryny informacyjne, regulaminy:
https://github.com/czasopismo- MATINF /czasopismo-MATINF
Czytelnik:
osoba samodzielnie ucząca się, student
Cel:
systematyczne kursy podstaw programowania, matematyki, algebry i analizy matematycznej, artykuły o takowej tematyce; recenzje książek do nauki, narzędzi do programowania, listy zasobów informatycznych, serwisów internetowych; zestawienia wiedzy ogólnej, sprawozdania z wyszukiwania informacji w sieci Internet; po dwudziestu latach wybuchu programistycznego niepotrzebna już promocja programowania, ale powrót na jego podstawowy poziom i znalezienie miejsca dla jego podstaw przy potwornie zwiększającym się stopniu skomplikowania algorytmów oraz narzędzi programistycznych; systematyczny zbiór powszechnie znanych pomysłów i idei; obrazowanie interdyscyplinarnego podejścia do nauki z przewagą matematyki oraz informatyki; próby tworzenia wielogałęziowej podstawy nauczania; obrazowanie sposobu tworzenia notatek z wykładów;
Wstęp do bieżącego numeru:
Kolejne artykuły cykli: dotyczących książki G.M.Fichtenholz’a „Rachunek różniczkowy i całkowy”, książki R.Resnick'a i D.Halliday'a „Fizyka”, kursu programowania poprzez język Javascript oraz kilka linków do stron z informacjami o interfejsie mózg-komputer.
Spis aktualnie rozwijanej zawartości:
+--------------------------+--------------------------+--------------------------+
| szkice kursu z analizy | kurs programowania w | historia nauki i |
| matematycznej | język u Javascript | techniki |
+--------------------------+--------------------------+--------------------------+
| szkice z podstaw fizyki | recenzje książek | i ndeks wiadomości |
| | | technicznych |
+--------------------------+--------------------------+--------------------------+MATEMATYKAMATEMATYKAMATEMATYKAM
Kurs analizy matematycznej.
Szkic 1 5 . ::GMFII-RX I :: Szeregi nieskończone o wyrazach stałych . Część 1.
S+z+e+r+e+g+i +... w zeszycie z notatkami Redakcji zajmują wiele gęsto zapisanych stron , a d la niej samej pisanie tego szkicu jest pobieżną powtórką notatek tego z pozoru prostego tematu, którego Redakcja nigdy nie uczyła się na pamięć, czego teraz żałuje i co równocześnie, z punktu widzenia lat zaleca Czytelnikowi. W zeszycie z notatkami Redakcji s zeregi l iczbowe o wyrazach stałych zajmują naprzemienne kartki z szeregami o w yrazach zmiennych (funkcyjnymi). Być może lepiej planując y Czytelnik uniknie takiego bałaganu.
Pomijając początkowe kryteria porównawcze, w notatkach Redakcji znajdują się następujące, wypisane z ::GMF II-RXI :: kryteria zbieżności szeregów:
Leibniz’a (Gottfried Wilhelm Leibniz)
całkowe Cauchy’ego-Maclaurin’a ( Augustin Louis, baron Cauchy, Cailean MacLabhruinn )
Cauchy’ego ( Augustin Louis, baron Cauchy ) ( głównie dla szeregów potęgowych)
d’Alambert’a ( Jean Le Rond d'Alembert ) ( głównie dla szeregów potęgowych)
Raabe’go (Joseph Ludwig Raabe)
Kummer’a ( Ernst Eduard Kummer)
Bertrand’a (Joseph Louis François Bertrand)
Gauss’a ( Johann Carl Friedrich Gauß)
Jermakow’a (Васи́лий Петро́вич Ермако́в)
Cauchy’ego ( Augustin Louis, baron Cauchy )
Abel’a-Dini’ego (Niels Henrik Abel, Ulisse Dini)
Sapogow’a (Nikolai Alexandrowitsch Sapogow)
Jest to całkiem pokaźn a lista , a pozostałe, znane Redakcji książki do analizy matematycznej w języku polskim, które leżą w Redakcji na półkach, nie dodają nowych kryteriów do tego zestawu. Między innymi właśnie z a t ą zupełność kryteriów zbieżności szeregów Redakcja bardzo lubi książkę ::GMF:: . Redakcja nie podaje założęń i tez tych kryteriów - Czytelnik musi robić własne notatki w zalecanym przez Redakcję co najmniej 100 kartkowym zeszycie w kratkę, formatu B5.
Twierdzenia dotyczące iloczynu Cauchy’ego ( Augustin Louis, baron Cauchy ) szeregów:
Twierdzenie Abel’a (Niels Henrik Abel)
Twierdzenie Dirichlet’a (Johann Peter Gustav Lejeune Dirichlet)
Twierdzenie Mertensa (Franciszek Karol Józef Mertens, Franz Carl Joseph Mertens, z Wikipedii: był m.in. nauczycielem Erwin’a Schrodinger’a (Erwin Rudolf Josef Alexander Schrödinger)) - wspomniane również w :: FLRRiC-RIV-p.12-str.139 :: bez dowodu
W ogóle w ::GMF-RXI:: jest wiele do wynotowania. Między innymi Redakcja spisała: t wierdz e nie To e pliz’a (Otto Toeplitz) dotyczące ciągów, ale będące źródłem dowodów twierdzeń dotyczących szeregów , wartości sum różnych szeregów teorioliczbowych, informacje o szereg ach harmonicznym i hipergeometrycznym ( wspomnianym również w ::FLRRiC-RIV-str.158- Z ad.10:: ), przekształcenie Abel’a (Niels Henrik Abel), które Redakcja rozrysowywała na kilka sposobó w na kracie punktów, również pod kątem 45 stopni, aż do zrozumienia przekształcenia sumy . Dla Czytelnika ::GMF II-RXI :: może również być pierwszą stycznością z funkcją dzeta Riemann’a (Georg Friedrich Bernhard Riemann) - ::GMFII-RXI- § 2- p.365::, ::GMFII-RXI- § 2- p.3 7 5- 1) :: .
Ze swoich własnych przemyśleń o szeregach Redakcja pamięta takie dotyczące warunków kraty liczb (również zespolonych)