Rozmowy o wychowaniu w szacunku. Nastolatki - ebook
Rozmowy o wychowaniu w szacunku. Nastolatki - ebook
Czy da się przygotować do bycia rodzicem nastolatka? Jak pomóc młodym osobom we wchodzeniu w dorosłość w świecie, który zmienia się na naszych oczach?
Internet, uzależnienia, depresje, seksualność – to tylko niektóre z tematów ważnych dla dorastających młodych ludzi, które poruszane są w tej wyjątkowej książce. z ekspertami.
Wśród osób, które autorki zaprosiły do rozmów są neurodydaktyk Marek Kaczmarzyk, socjolog edukacji Łukasz Srokowski, pedagożka Anna Kasprzycka, terapeutka Jowita Wowczak, psychoterapeutka Katarzyna Panejko-Wanat i seksuolożka Katarzyna Gałązka.
Do książki włączone zostały również rozmowy z nastolatkami, które pozwalają lepiej poznać ich punkt widzenia i trudności, z jakimi borykają się młodzi ludzie w okresie dorastania.
Agata Frońska – prezeska Fundacji Wychowanie w szacunku, mama dwóch chłopców.
Katarzyna Kowalska-Bębas – certyfikowana trenerka Family Lab, trenerka uważności w edukacji, mama dwójki dzieci.
Patrycja Frania – trenerka, coachka, terapeutka młodzieży, doradczyni rodzinna, mama dwóch nastolatek.
Wydaje się, że książek dotyczących młodych ludzi powstało już wiele. Ja jednak sądzę, że jest ich wciąż za mało. A zwłaszcza takich, które wyposażają w wiedzę i umiejętności w sposób ciekawy i angażujący, oparty o ustalenia nauki i bardzo praktyczny, a w końcu – do bólu prawdziwy i autentyczny. Taki efekt najpełniej ujawnia się podczas tego, co jest ukoronowaniem ludzkiej komunikacji: prawdziwej rozmowy. Ta książka wpisuje się w tę charakterystykę doskonale. I dlatego jest nam tak bardzo potrzebna.
Przemek Staroń, psycholog, autor książek, Nauczyciel Roku 2018
Żeby wychować dziecko, potrzebna jest cała wioska. A jeśli chodzi o nastolatki, to w tej wiosce powinni zamieszkać sami mędrcy, bo towarzyszenie dziecku w dojrzewaniu we współczesnym świecie to dla rodziców nie lada wyzwanie. Ta książka to właśnie taka wioska– przestrzeń, w której spotykamy mądrych ludzi, dzielących się z nami swoją wiedzą i wspierających nas w wychowaniu naszych dzieci w momencie, kiedy tego wsparcia bardzo potrzebujemy.
Elżbieta Manthey, Juniorowo.pl
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-67817-79-0 |
Rozmiar pliku: | 2,1 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Pisanie wstępów nie jest naszą mocną stroną.
Pisanie książek nie jest naszą mocną stroną.
Bycie ekspertkami również nie jest naszą mocną stroną.
I nie postrzegamy siebie ani jako autorek, ani jako ekspertek. Postrzegamy siebie jako mamy, które dawno temu wpadły na szalony pomysł dzielenia się ze światem, czyli z Wami, naszymi koncepcjami dotyczącymi towarzyszenia dzieciakom w ich rozwoju i wchodzeniu w świat. Kiedy najstarsza z nas (i wiekiem, i stażem rodzicielskim) zaczynała swoją przygodę z rodzicielstwem, a potem kiedy wspólnie tę przygodę kontynuowałyśmy, żadna z nas nie wiedziała ani co zastaniemy po drodze, ani co czeka nas gdzieś daleko, daleko na końcu tej rodzicielskiej przygody. Wiele razy zadawałyśmy sobie pytania w stylu: czy to, jak myślimy o rodzicielstwie, czy to, jak o nim mówimy, czy to, na co szczególnie zwracamy uwagę, ma sens. Czy to ma sens dla nas, dla ojców naszych dzieci, dla rodziców i nauczycielek/nauczycieli, którzy przychodzą na nasze warsztaty, szkolenia i konferencje. A przede wszystkim, czy to ma sens dla dzieci, które powoli z małych bąbelków stawały się coraz większymi dziećmi, aż w końcu weszły w okres dorastania.
Wraz z ich dojrzewaniem my również dojrzewałyśmy. I choć w naszym podejściu do rodzicielstwa niewiele się zmieniało, to zmieniały się tematy, które nas coraz bardziej absorbowały. I to widać zarówno w naszej pracy warsztatowej, jak i w ewoluowaniu tematów poruszanych na konferencjach o nastolatkach. Mamy poczucie, że ta ewolucja była nieuchronna – raz z powodu galopujących procesów dorastania naszych dzieci, dwa z powodu galopującego dookoła nas wszystkich świata. Pandemia dołożyła swoje. I nagle, towarzysząc naszym nastoletnim dzieciom, stanęłyśmy w obliczu zupełnie nowych wyzwań. I właśnie o tych wyzwaniach będziecie mogli poczytać tutaj.
Kilka zdań powyżej podzieliłyśmy się pytaniem, które towarzyszy nam od momentu pojawienia się naszych dzieci na świecie i obrania bardziej lub mniej świadomej drogi rodzicielstwa: czy ta droga na pewno jest właściwa, skuteczna, służąca.
Jedna z nas w tym roku miała okazję przekonać się, że odpowiedź na to pytanie chyba brzmi twierdząco. Miała okazję przekonać się w trudnych warunkach, przez część naszego społeczeństwa uważanych za temat tabu. Szczególnie jeżeli dotyczy kogoś, kogo inni mogą postrzegać w roli eksperta. Przyszedł taki dzień w tym roku, kiedy dziecko jednej z nas sięgnęło po tabletki. Po nadmiarowo dużą liczbę tabletek, żeby w bardzo trudnym dla siebie momencie instynktownie podjąć decyzję o zakończeniu swojego życia. Pięć minut później to samo nastoletnie dziecko przyszło do swojej mamy i powiedziało: „Pomóż, proszę, ratuj”. To był impuls. Może głupi. Ale pięć minut wcześniej jedyny, jaki wydawał się sensowny. Proszę, pomóż mi dalej żyć…
Ta książka, jak i poprzednia, przeznaczona jest dla rodziców dzieciaków w każdym wieku. Po Rozmowy o wychowaniu w szacunku. Nastolatki warto sięgnąć, zarówno kiedy nasze dzieciaki już są nastolatkami, jak i dużo wcześniej. Warto tak wspierać nasze dzieciaki i tak budować z nimi relacje, że kiedy przyjdzie dla nich trudny lub najtrudniejszy moment (a może ich być niezliczona ilość), żeby wiedziały, że mogą do nas przyjść i że dostaną nasze wsparcie.
A… i jeszcze jedno… Nie zapomniałyśmy, nie zmieniłyśmy naszego nastawienia i chyba już nigdy go nie zmienimy – myślą przewodnią wielu rozmów jest nadal ta sama myśl, która towarzyszyła nam podczas zbierania wywiadów do poprzedniej książki. Najważniejsze w pomaganiu dzieciakom, też tym nastoletnim, jest zadbanie o siebie samą/siebie samego. Bez tego zadbania trudno znaleźć siły, żeby towarzyszyć swoim dorastającym nastoletnim dzieciom w przeżywaniu ich świata.
Z ogromną wdzięcznością dla wszystkich naszych konferencyjnych prelegentów, którzy dali zaprosić się do poprowadzenia wykładów i udzielenia wywiadów do tej książki.
Z ogromną wdzięcznością dla wszystkich Was, którzy przychodzicie na nasze warsztaty, szkolenia i konferencje. I sięgacie po tę książkę.
Agata, Kasia, PatrycjaRozmowy o wychowaniu w szacunku
Jak wspierać rozwój dziecka we wszystkich obszarach? Jak dostrzec, co jest najważniejsze w relacji, na czym oprzeć proces wychowania i gdzie szukać wsparcia? Rozmowy o wychowaniu w szacunku to unikalna książka, w której założycielki Fundacji Wychowanie w szacunku rozmawiają z czołowymi polskimi przedstawicielkami i przedstawicielami tych nurtów psychologii i pedagogiki, które skupiają się na budowaniu relacji, nauce komunikowania się i uważności oraz na szacunku wobec różnorodności.
Wśród osób, które autorki zaprosiły do stworzenia tej książki, są: Małgorzata Stańczyk, Małgorzata Musiał, Anna Mazek, Jowita Wowczak, Natalia Minge, Agnieszka Stein, Kamil Nowak, Natalia Fedan, Sylwia Włodarska i Tomasz Sadzewicz.
Tematy, o których rozmawiają, dotyczą samoregulacji emocji, seksualności dzieci, roli ojca w rodzinie, granic, poczucia własnej wartości oraz innych obszarów, które wymagają wsparcia i uwagi rodzica.