Ruszaj po szczęście. Cztery drogi do lepszego życia - ebook
Ruszaj po szczęście. Cztery drogi do lepszego życia - ebook
"Ruszaj po szczęście. Cztery drogi do lepszego życia" to pomysł na 12 miesięcy przygód z pozytywnymi zmianami samego siebie na czterech drogach rozwoju:
1. Psychologia pozytywna - trening osobowości.
2. Zdrowe, naturalne żywienie.
3. Efektywny trening dla ciała.
4. Aktywny czas wolny na łonie natury.
Każdy z 12 rozdziałów (przygód) zawiera najważniejsze tematy z powyższych obszarów wiedzy, zaprezentowane jako inspirujące treści oraz interaktywne zadania.
Autor opiera się w treściach na fachowej wiedzy naukowej oraz własnych doświadczeniach w pracy warsztatowej z ludźmi w każdym wieku - od dzieci po seniorów.
Książka porusza najważniejsze problemy, z jakimi muszą się zmierzyć zwłaszcza młodzi ludzie - pewność siebie, decyzyjność, relacje społeczne, umiejętność radzenia sobie z problemami, budowanie mocnej psychiki i siły fizycznej.
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-11-17190-9 |
Rozmiar pliku: | 1 017 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Twój indywidualny
przepis na szczęście
Książka ta nie ma stanowić zbioru wiedzy na temat szczęśliwego życia. Ma natomiast być źródłem twojej mocy, inspiracji do szukania szczęścia na jego drogach, do odkrywania tych dróg poprzez zmianę nawyków i wypracowanie nowego, własnego stylu. Nie ma bowiem uniwersalnego przepisu na szczęśliwe życie. Każdy sam je komponuje z odpowiednich składników. Takie składniki właśnie chcę ci przedstawić – do wyboru. Wierzę, że wydatnie pomogą sporządzić twój niepowtarzalny przepis na szczęście. Na zrozumienie samego siebie.
Ta książka to nie podręcznik, nie przewodnik. Nie każę ci iść gotową, ściśle wyznaczoną drogą. Każdy z nas jest inny, każdy chce iść własnymi ścieżkami.
Książka jest drogowskazem, który pokazuje ci sprawdzone szlaki. Ale to ty sam musisz wybrać kierunek życia. To ty odpowiadasz za swoje decyzje. Wybór twojej prawdziwej drogi życia musi być tylko twoją świadomą decyzją.
CZTERY OBSZARY
SAMODOSKONALENIA
Książka ta jest również zbiorem inspiracji do własnego rozwoju. Przedstawia cztery kluczowe obszary samodoskonalenia:
► elementy arcyciekawej psychologii szczęścia
► zasady zdrowego, świadomego odżywiania
► sposoby na bezpieczny, przyjemny trening
► pomysły na aktywny czas wolny
Jej tematyka obejmuje też podstawy świadomości samorozwoju:
♦ buduje i wzmacnia poczucie pewności siebie
♦ uczy pielęgnowania relacji międzyludzkich
♦ pokazuje, jak ważne są relacje z samym sobą
♦ wskazuje na wartości tworzące twój dobrostan
♦ przestrzega przed wpadnięciem w hedonistyczny kołowrót
♦ czyni przygodą budowanie samego siebie.
Dwanaście etapów przygody budowania siebie właśnie cię czeka. To ty ustalasz, w jakim tempie będziesz tę budowę prowadził. Ty określasz, czy chcesz rozwijać wszystkie obszary, czy tylko wybrane. Ty decydujesz, czy CHCESZ coś w sobie zmienić. Bo nic NIE MUSISZ – możesz tylko chcieć. To już pierwszy ważny krok do bycia sobą. Do świadomego życia, niezależnego od wielu wpływów, trendów i mód. TWOJEGO ŻYCIA.
BRAKUJE CI SZCZĘŚCIA?
Prawdziwie trwałe szczęście to bogata osobowość, czyli bogate życie. A bogate życie to zdrowie fizyczne i psychiczne, dzięki któremu będziesz miał siły do gromadzenia dóbr komercyjnych, jeśli nadal będziesz ich pragnął…
Nie masz tylu pieniędzy, by prześcignąć innych w „kupowaniu szczęścia”?
Zacznij więc inaczej postrzegać świat.
Zacznij żyć pełnią życia.
ROZPOCZNIJ SWOJĄ DROGĘ DO SZCZĘŚCIA.
ONO JEST BARDZO BLISKO.
I NIEWIELE KOSZTUJE…
Życie jest jak wycieczka górska.
Nie stój zbyt długo w miejscu – lepszy jest marsz w deszczu niż bezczynne czekanie na słońce.
PODRÓŻ
PRZEZ KOLEJNE HORYZONTY
JAK ZE SŁABEGO DZIECKA, MARZĄCEGO O SZCZĘŚCIU, STAĆ SIĘ SILNYM I PEWNYM SIEBIE DOROSŁYM, ZDOLNYM BUDOWAĆ SZCZĘŚCIE?
Ja swoje życiowe doświadczenie oparłem na budowie własnej drogi z komponentów zawartych w różnych książkach na temat rozwoju osobistego, dietetyki i kuchni, treningu, a także w przewodnikach po świecie. By budować siłę do wielkiej podróży, jaką jest świadome, szczęśliwe życie. W teorii i w działaniach. Wybierałem to, co wydawało mi się najbardziej przydatne do samodzielnej drogi podróżnika. By samemu kreować i realizować ciekawe wyprawy, a nie korzystać z gotowych pomysłów. By dbać o właściwe odżywianie i dobrą kondycję. Przecież to moje życie i nikt nie powinien mi go organizować. Droga do bycia podróżnikiem okazała się moją drogą życia. Mam bardzo bogate doświadczenia osiągnięte bardzo niewielkim kosztem. Głównie kosztem wciągającej przygody w pracę nad sobą. Nad budową swojego szczęścia.
Wszystko zaczyna się od decyzji o działaniu. Jeśli masz marzenia – przekształć je w plany i przystąp do ich realizacji.
PSYCHOLOGIA POZYTYWNA
Przypadkowe z nią spotkanie i poszerzanie swojej wiedzy w tym obszarze dało mi nowe spojrzenie na siebie i świat wokoło. Świadomość relacji. Samodzielność i decyzyjność. Pewność siebie. Umiejętność wyciągania wniosków z porażek. Radość z dokonań i optymizm w myśleniu o przyszłości. Szczęście promieniujące na zewnątrz. Szczęście, którym lubię się dzielić.
Dziś organizuję coraz dalsze wyprawy, integracje oraz kreatywny czas wolny dla siebie i wielu ludzi.
ŚWIADOME ŻYWIENIE
Przeszedłem od podgrzewania gotowych produktów do prostej, zdrowej kuchni. Z czasem stała się ona w pełni świadomą kuchnią sportowca. Dziś nie tylko świadomie i zdrowo się odżywiam, eksperymentując w kuchni – dzielę się też swoją wiedzą w sali treningowej i w terenie. Prowadzę mobilne warsztaty zdrowej kuchni dla dzieci i dorosłych.
TRENING OGÓLNOROZWOJOWY
Zrozumiałem, że aby aktywnie zwiedzać świat, bez ograniczeń kondycyjnych – muszę nad nimi popracować. Dziś czerpię radość z odkrywania świata podczas stukilometrowych wycieczek rowerem z sakwami lub ekspedycji kajakowych z pełnym ekwipunkiem.
MARTIN SELIGMAN,
CZŁOWIEK, KTÓRY
ZMIENIŁ TERAPIĘ W PRZYGODĘ
Całkiem niedawno, bo pod koniec XX wieku, takie spojrzenie na człowieka jako na „kopalnię szczęścia” zastosował Martin Seligman, tworząc nurt psychologii zwany później psychologią pozytywną. Nauka dotąd kojarząca się z terapią zaburzeń psychicznych i człowiekiem jako obiektem leczenia zaczęła postrzegać osobę ludzką właśnie jako „kopalnię szczęścia”. Szczęścia, którego odkrywanie może być dobrą przygodą, a nawet zabawą – na pewno nie tylko terapią… Człowiek w tej koncepcji jest istotą szczęśliwą z natury, od urodzenia. Rozwijając się, nabiera jednak nawyków: porównuje się z innymi, naśladuje, rywalizuje, pragnie imponować, gromadzi rzeczy materialne. To wszystko sprawia, że nasz piękny, dziecięcy, naturalny świat stopniowo się zawala, zamiast umacniać. Nasze „skarby szczęścia” zostają jakby przysypane ziemią, tkwią w ciemnościach… I czekają na ponowne odkrycie.
Psychologia pozytywna koncentruje się na wszystkich aspektach, które zapewniają szczęśliwe życie, wzmacniając naszą energię, podnosząc samoocenę i kształtując umiejętność postrzegania świata jako obszaru pozytywnych emocji i relacji, kreatywnej współpracy oraz ukierunkowania naszych dążeń do tego, co naprawdę trwałe i wartościowe.
Psychologia pozytywna to nie tylko sucha teoria. To właściwie w całości nasza praktyka, która pozwala osiągnąć większy dobrostan psychiczny i zdrowie fizyczne. Ten nurt stawia sobie za cel nadrzędny wyjaśnienie, w jaki sposób, pomimo nieuniknionych trudności, udaje się człowiekowi wieść szczęśliwe i sensowne życie. Wspiera go, aby dążenie do szczęścia było łatwiejsze i skuteczniejsze. Zwraca uwagę na to, że ludzie są produktywni i twórczy, że zawsze są w stanie cieszyć się życiem oraz chcieć znaleźć siły, by wychodzić z życiowych opresji.
Według badań i doświadczeń to, czy komuś dopisuje szczęście, nie ma związku z jego zdolnościami parapsychicznymi ani siłami płynącymi z zewnątrz bądź też z byciem, jak to się mówi, w czepku urodzonym. To my sami decydujemy o przynależności do grona „szczęściarzy” lub „pechowców”, w zależności od naszego nastawienia do świata. Sami jesteśmy odpowiedzialni za kreowanie pozytywnych i negatywnych zdarzeń w naszym życiu. Właśnie tym nastawieniem do świata tworzymy pomyślne i pechowe przypadki, często uznawane za zrządzenie losu. Nie ma ludzi słabych. Najczęściej ta słabość to zwyczajnie brak bodźca do pracy nad sobą – chęci do prowadzenia zdrowego życia fizycznego i dbałości o dobrostan psychiczny. To wszystko zaś wpływa na postrzeganie samego siebie – samoocenę. Wielu narzeka na kondycję i sylwetkę – a przecież to też od nas zależy, czy poświęcimy chwilę na przyjemny trening i czy spróbujemy właściwie, czyli zdrowo, się odżywiać.
CECHY CZŁOWIEKA SZCZĘŚLIWEGO.
JESTEŚ SZCZĘŚCIARZEM?
Badania nad osobowością i szczęściem określiły zespół cech typowych dla osób szczęśliwych. Według nich najszczęśliwsi ludzie:
------------------------------------------------------- --------
► patrzą optymistycznie w przyszłość ......
► zgłębiają relacje z rodziną i przyjaciółmi ......
► umieją okazywać wdzięczność za wszystko ......
► cenią piękno chwili i małe przyjemności ......
► dostrzegają i celebrują swoje małe sukcesy ......
► dbają o swoje ciało (trening/zdrowa dieta) ......
► radzą sobie ze stresem ......
► pokonują kryzysy i niepowodzenia ......
► pomagają ludziom (i zwierzętom) ......
► są wytrwali i zaangażowani w ważne cele życiowe. ......
------------------------------------------------------- --------
Zaznacz powyżej, które z tych cech są twoimi mocnymi – cyfrą 1, a które chciałbyś w sobie rozwijać – cyfrą 2.
Podobne badania pozwoliły ustalić wiele istotnych kwestii mogących mieć największy wpływ na odczuwany przez nas stan ogólnej szczęśliwości:
♦ zdrowie i dobra kondycja fizyczna (ogólne samopoczucie)
♦ pozytywna samoocena
♦ towarzyskość i serdeczność
♦ ogólne poczucie kontroli nad życiem (działaniami, dążeniami)
♦ akceptacja ze strony otoczenia
♦ realistyczne marzenia i plany przekształcane w cele
♦ konsekwencja w dążeniu do celów
♦ prawdziwi, szczerzy przyjaciele
♦ ciekawa rekreacja i odpowiednia ilość relaksu
♦ bliski związek partnerski (z zaangażowaniem)
♦ ambitna, rozwojowa praca (w dobrej atmosferze).
TRZY MITY O SZCZĘŚCIU
Według badaczy musimy być aktywnymi budowniczymi, a nie biernymi poszukiwaczami szczęścia. Rzekome poszukiwanie, a _de facto_ pasywne oczekiwanie na cud stanowi jeden z mitów na temat szczęścia. Ludzie sądzą, że SZCZĘŚCIE, BLIŻEJ NIEOKREŚLONE, CZEKA NA NAS GDZIEŚ DALEKO I JEST PRAWIE NIEOSIĄGALNE. Tymczasem jest osiągalne – to my boimy się zrobić pierwsze kroki ku niemu.
Drugim mitem jest przekonanie, że W WARUNKACH, W JAKICH ŻYJEMY, SZCZĘŚCIE JEST PO PROSTU NIEDOSTĘPNE – konfrontacja ze światem jest jak próba zatrzymania pędzącego pociągu. Tymczasem nie walczmy z całym światem – nie pchajmy się pod pociąg. Poszukajmy własnej drogi.
Trzeci mit to przekonanie o tym, że KTOŚ JEST SZCZĘŚLIWY, BO URODZONY W CZEPKU LUB POD SZCZĘŚLIWĄ GWIAZDĄ. Jeśli obserwujemy taką osobę, jest to zapewne ktoś, kto po prostu pracuje nad swoim szczęściem. Ale to praca, którą widzi i czuje tylko on sam. Spróbujmy zatem też nad tym popracować, byśmy sami zbudowali swoje szczęście.
Życie jest jak wielka wycieczka – warto mieć własny plan, zadbać o kondycję i dobry prowiant. Budzić motywację, by iść dalej, a tym samym wyżej.
10 LAT DOŚWIADCZENIA
W DZIELENIU SIĘ SZCZĘŚCIEM
SWOJE PRAWDZIWE PASJE I TALENTY MOŻEMY REALIZOWAĆ DLA SIEBIE I INNYCH TYLKO WTEDY, GDY NAPRAWDĘ CZUJEMY SIĘ W NICH DOBRZE. GDY WIDZIMY W TYM SENS I RADOŚĆ. TYLKO WTEDY PRACA BĘDZIE NAS CIESZYĆ I BĘDZIEMY MOGLI INSPIROWAĆ INNYCH.
Inspiracją dla _Ruszaj po szczęście_ był przypadkowy wyjazd, na którym zaplanowałem równie przypadkowo po trochu wszystkiego, co prowadzi do szczęścia: integracji, obcowania z przyrodą, sportu i dobrej kuchni. Po prostu intuicyjnie wpadłem na trop odkrytego pod koniec XX wieku nurtu psychologii o nazwie psychologia pozytywna. A było to tak.
Dokładnie dziesięć lat temu tuż przed wakacjami spotkałem kolegę. Od razu dostrzegłem, że coś go gnębi. „Co się stało?” – zapytałem. „Wiesz – odparł – idą wakacje, a ja nie mam funduszy na przygodę dla dzieci. Koledzy zbierają na _all inclusive_, mnie nie stać na nic, mam tylko pięćset złotych”. „Daj mi jeden dzień, a spróbuję sporządzić plan przygody” – przerwałem mu z entuzjazmem. „Rozumiem twój wieczny optymizm, ale sam wiesz, z pustego i Przemysław nie naleje…” – zażartował kolega. „Daj mi czas do jutra – nie ustępowałem. – Kiełkuje już we mnie pewien plan…”.
Dziś znalazłem w szufladzie swój pierwszy plan wyprawy integracyjnej. Wtedy to ruszyliśmy na wyprawę według planu pod hasłem: „Spływ rzeką Pilicą z atrakcjami dla Małych Traperów”. Wyglądał on tak…
Każdego dnia płyniemy własnymi odgrzebanymi skądś pontonami do oddalonego o 50 km Zalewu Sulejowskiego.
Dzień 1. Dzień włóczykija. Uczymy się sterowania pontonem i ogólnie „życia w terenie”. Przygotowujemy obozowisko.
Dzień 2. Dzień kucharza. Przygotowujemy na ognisku i kuchence zdrowe i naturalne przysmaki.
Dzień 3. Dzień sportu. Poranna rozgrzewka, prosty trening ogólny, badminton i wieczorny mecz siatkówki.
Dzień 4. Dzień trapera. Zbieramy runo leśne i budujemy szałas.
Dzień 5. Kajakarskie _all-inclusive_. Beztroskie kąpiele w jeziorze na mecie, uczczone lodami i przysmakami.
Koszt wyprawy dla trzech osób wyniósł niecałe czterysta złotych. Za to miny kolegów zbierających fundusze na _all-inclusive_ po obejrzeniu zdjęć były bezcenne. Dla mnie zaś najbardziej wartościową zapłatą była radość w oczach uczestników, jakby cały świat nagle stał się inny. A to oni sami zmienili go w sobie na lepszy.
Prawdziwej wspólnej przygody nie da się kupić – trzeba ją wymarzyć, realnie zaplanować i… po prostu przeżyć.
Od tej pory zacząłem dodatkowo zgłębiać tajniki ciekawego i pełnego pomysłów życia. Złożonego właśnie z aktywnego, pozbawionego nudy spędzania czasu wolnego, zgłębiania tajników diety i praktycznej kuchni oraz treningu ogólnorozwojowego. Wszystko w atrakcyjnym terenie i w dobrym towarzystwie. Na tak urozmaicone zdrowe życie nie potrzeba dużych nakładów gotówki, a także wielu przygotowań i wyrzeczeń. Ma być prosto, zgodnie z codziennym budżetem i naszą aktualną kondycją.
PRZYGODA Z PSYCHOLOGIĄ SZCZĘŚCIA TO SPOSÓB NA NOWY STYL ŻYCIA, KTÓREGO ELEMENTY DOBIERASZ SAM I SAM BUDUJESZ SZCZĘŚCIE W SPOSÓB, KTÓRY CI PASUJE. BEZ PRESJI CZASU I WYNIKU. DLA PRZYJEMNOŚCI.
BUDOWANIE SZCZĘŚCIA
TO BUDOWANIE SIEBIE
Celem jest uruchomienie tego, co dla nas ważne, a jakby niedoceniane – AKTYWNEGO KREATYWNEGO ŻYCIA. Co je wyróżnia?
► Regularna aktywność fizyczna – lekki trening.
► Świadome żywienie – zdrowa, prosta dieta.
► Aktywność społeczna – rekreacja i integracja.
► Radość istnienia – psychologia pozytywna.
Już dawno temu nasi przodkowie pytali i zastanawiali się: Skąd biorą się siła i chęć do pracy? Co jeść, by mieć siłę? Jak znaleźć nowe siły?
Odpowiedzi dziś znamy, ale często nie umiemy świadomie i zdrowo żyć, znaleźć motywacji do lepszego życia, spokoju, harmonii. Nie bądźmy niewolnikami tłumu, ofiarami pokus reklamy i mody, kolekcjonerami rzeczy. Luksusem uczyńmy nasz stan komfortu – fizycznego i psychicznego. Bądźmy po prostu sobą. Nad tym właśnie pracuję od dziesięciu lat i tym chcę się z wami podzielić. Dobrze mieć własne marzenia, by przekuć je w plany, te natomiast w działania.
Najważniejsze to podjąć decyzję, czyli zamiast: „Pewnie się nie uda”, powiedzieć: „Na pewno się uda!”. Zamiast: „Muszę coś zmienić” – „Nic nie muszę. Chcę zmian!”.
Książka _Ruszaj po szczęście_ to zachęta do aktywnych działań skupionych na czterech obszarach prowadzących do lepszego życia poprzez budowanie pozytywnych nawyków:
► systematycznych ćwiczeń poprawiających kondycję, sylwetkę i nastrój (dla przyjemności, nie jako forsowny plan treningowy)
► zdrowego, świadomego odżywiania (niewymagającego czasu ani specjalnych umiejętności)
► spojrzenia w głąb siebie, by odnaleźć to, co dla nas ważne (zgodnie z nurtem psychologii szczęścia)
► próbowania nowych, ciekawych aktywności w duchu integracji (rozmaite sposoby na aktywny dzień poza domem).
Przed tobą długa, ale spokojna wycieczka po szczęście, rozłożona symbolicznie na dwanaście miesięcy. Tu nie ma sztywnych zajęć i konieczności dopasowania się.
To ty decydujesz, jak szybko chcesz siebie zmieniać, kiedy masz czas na przeczytanie kolejnych treści, na chwilę treningu we własnym tempie, na przygotowanie czegoś smacznego. Albo na proponowaną wspólną integrację w terenie: może wycieczka rowerowa? spływ kajakiem lub pontonem? czy po prostu spokojny warsztat krajoznawczy?
Każda przygoda skupia się na innym obszarze twojego życia pod kątem pozytywnych zmian. Tym, co dla ciebie ważne w drodze do szczęścia. Mam nadzieję, że stawiając kolejne kroki ku szczęściu, będziesz coraz bardziej odczuwał, jak budzi się ono w tobie, jak budujesz kogoś bardzo ważnego – SIEBIE.
SZCZĘŚCIE TO PRZYGODA.
MUSIMY CZY CHCEMY JĄ PRZEŻYĆ?
Każda praca z musu, na siłę nie będzie nam smakować w trakcie, nie ucieszy też nas jej końcowy efekt. Bo skoro praca nie będzie nas uskrzydlać, to efekt będzie mizerny lub żaden.
Wolny i samodzielny człowiek nic nie musi. On po prostu CHCE. Tylko jeśli czegoś szczerze pragniemy, dążymy do prawdziwych zmian, możemy coś nowego zbudować. Zacznijmy więc od podstaw. Od rozbudzenia wiary we własne siły. Bo jaki człowiek może powstać, gdy budowniczy niedomaga? Słaby zewnętrznie – brak sił w jego ciele i brak kondycji. Słaby wewnętrznie – brak mu własnej motywacji i pomysłów, brak wiary w siebie. Równocześnie praca nad budową siebie nie musi przypominać ciężkiej harówki w warsztacie sukcesu. Owszem, jest to pewien warsztat pracy. Ale pracy mającej nas cieszyć, a nawet bawić. Na pewno niekiedy pragniemy choć na chwilę wrócić do beztroskich lat dziecięcych… Odnajdźmy więc w sobie takie dziecko, które bawiąc się każdego dnia, w istocie pracuje nad sobą. Gdyby postrzegało to jako ciężką pracę, na pewno by przestało. Na szczęście tak tego nie postrzega. Bo ta praca ma magiczną formę zabawy…
CO TAK NAPRAWDĘ
CHCESZ ZBUDOWAĆ?
Krótki test
_Budowniczego Siebie_
► CZYM JEST DLA MNIE OGÓLNY DOBROSTAN PSYCHICZNY/FIZYCZNY?
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
► CZY chcę/spróbuję/dam radę/mogę GO OSIĄGNĄĆ? (wypisz poniżej wszystkie pasujące czasowniki)
Tak, …………………………………… go osiągnąć ☺☼
► CZYM JEST MOJE OBECNE SZCZĘŚCIE? (niepotrzebne skreśl)
Praca, kariera, finansowy dobrobyt, luksusowe wakacje, nowy dom, nowe auto.
Zdrowy styl życia, dobrostan psychiczny/fizyczny, grono przyjaciół, lepszy wygląd/samoocena.
Integracja, wycieczka, trening/spacer, nowe aktywności, aktywny czas wolny.
► CO JEST DLA MNIE WAŻNE? (niepotrzebne skreśl)
Praca, kariera, finansowy dobrobyt, luksusowe wakacje, nowy dom, nowe auto.
Zdrowy styl życia, dobrostan psychiczny/fizyczny, grono przyjaciół, lepszy wygląd/samoocena.
Integracja, wycieczka, trening/spacer, nowe aktywności, aktywny czas wolny.
► CO CHCĘ W SOBIE ZMIENIĆ/POLEPSZYĆ? (napisz obok stwierdzeń poniżej: tak/nie)
---------------------------------------------------------- --------
Lepiej wyglądać (dla siebie/dla innych) ......
Poprawić samoocenę ......
Wznowić/poprawić/uatrakcyjnić relacje z ludźmi ......
Wprowadzić elementy naturalnego/zdrowego żywienia ......
Poprawić kondycję dla zdrowia fizycznego ......
Polepszyć swój dobrostan psychiczny ......
Żyć aktywniej/poznać nowe formy aktywności ......
Więcej podróżować/zwiedzać ciekawe miejsca ......
---------------------------------------------------------- --------
Teraz ponumeruj wszystkie „tak” powyżej – według kolejności, w jakiej chcesz zrealizować te cele.
Zachowaj ten test i swoje odpowiedzi.
Wypełnij go jeszcze raz od nowa po dwunastu miesiącach. Czy coś się zmieniło? Jeśli tak – wyrobiłeś dobre nawyki, czyli jesteś na dobrej drodze do szczęścia ☺☼
► CO UDAŁO MI SIĘ W SOBIE ZMIENIĆ/POLEPSZYĆ? (wpisz obok stwierdzeń: tak/nie)
---------------------------------------------------------- --------
Lepiej wyglądać (dla siebie/dla innych) ......
Poprawić samoocenę ......
Wznowić/poprawić/uatrakcyjnić relacje z ludźmi ......
Wprowadzić elementy naturalnego/zdrowego żywienia ......
Poprawić kondycję dla zdrowia fizycznego ......
Polepszyć swój dobrostan psychiczny ......
Żyć aktywniej/poznać nowe formy aktywności ......
Więcej podróżować/zwiedzać ciekawe miejsca. ......
---------------------------------------------------------- --------
KRÓTKO I BEZ LANSU – O MNIE
Jestem pedagogiem i dziennikarzem z wykształcenia. Absolwentem krakowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, a zawodowo – koordynatorem ruchu lotniczego. W ramach pasji zawodowej organizuję autorskie warsztaty lotnicze i kulinarne dla dzieci. W ramach pasji życiowych prowadzę kompleksowe zajęcia z obszaru psychologii pozytywnej. Organizuję warsztaty praktyczne zdrowego odżywiania. Tworzę rozmaite wydarzenia z dziedziny turystyki aktywnej. Moje główne pasje to oczywiście zdrowy styl życia, aktywna rekreacja i turystyka krajobrazu. Podróżuję rowerem z sakwami, pływam kajakiem po rzekach, eksploruję dzikie obszary autem terenowym.
Aby przygotować się do wypraw, musiałem zadbać o kondycję poprzez cykliczne treningi ogólnorozwojowe. W terenie zaś regenerować siły pomogły mi zdrowe, wartościowe posiłki przygotowywane według własnego pomysłu. Spotkania i współpraca z ludźmi na trasie budowały moją osobowość.
Od dziesięciu lat poszerzam wiedzę w wymienionych wyżej obszarach. Umiejętności opieram na teorii wielu dziedzin. Z każdej z nich czerpię to, co najbardziej przydatne. Wdrażam i testuję, by ciekawie i zdrowo żyć.
To sprawiło, że STWORZYŁEM TEN ZESTAW PRZYGÓD. MOGĄ ONE BYĆ TWOIMI PRZYGODAMI NA DRODZE DO SZCZĘŚCIA. TWOJEGO SZCZĘŚCIA. TWOJEGO STYLU ŻYCIA.
ZATEM… RUSZAJ PO SZCZĘŚCIE!
Potraktuj to jako inwestycję. Jako świetną wyprawę. Mam nadzieję, że przygoda w postaci pracy nad sobą da ci radość!
CO KIERUJE TWOIM WYBOREM?
Ile byś dał, by mieć w rękach książkę, którą podpisuje znany sportowiec lub kucharz z popularnego programu o gotowaniu? A może popularny trener osobisty lub bohater _reality show_ o morderczych przeprawach budujących jego charakter?
Czy zdecydowałbyś się pod ich wpływem trenować, gotować i wyruszyć na koczowniczą wyprawę do lasu…?
Zapewne tak.
Pamiętaj jednak: zwykle to nie oni piszą scenariusze swoich występów, które wielu (no, może z wyjątkiem sportowca, który sam wytrwale pracuje nad swoją formą) ogląda z zapartym tchem. To ktoś inny reżyseruje ich przygody, oni zaś podpisują je swoim nazwiskiem lub upiększają twarzą i uśmiechem. Często nawet nie mają pojęcia, w czym występują – ich menedżer informuje tylko, kogo i co będą grali dziś za odpowiednią gażę.
Dalej chcesz im zazdrościć „szczęśliwej osobowości”? Dalej mają zabierać twój czas wolny, który skupiasz na nich zamiast na sobie?
Może pora wybrać scenariusz własnego szczęśliwego życia i zastosować go w realu? Pewnie nie będziesz celebrytą. Ale swoim życiem możesz mieć rewelacyjny wpływ na innych!
Po prostu BĄDŹ SOBĄ, a nie naśladuj wyreżyserowanych bohaterów!
SAM WYKREUJ SIEBIE dzięki swoim chęciom zmian i działaniom.
Poświęć czas sobie i żyj oryginalnie, po swojemu.
Pomoże ci w tym scenariusz twoich prawdziwych zmian.
Czasu nie oszukasz,
dzień wstaje za dniem
Kiedyś i tobie przyjdzie wybrać:
być czy mieć
Świat dla nikogo się nie zatrzyma
Zdradzi cię nieraz
Biegnij przed siebie, kierunek trzymaj
Z wiatrem pod wiatr
Ania Wyszkoni, _Biegnij przed siebie_PRZYGODA I
PRZYGODA I
ZNAJDŹ ZŁOTY ŚRODEK
NA HEDONISTYCZNY KOŁOWRÓT
PORZUĆ POGOŃ
ZA ULOTNĄ RADOŚCIĄ
– BUDUJ TRWAŁE SZCZĘŚCIE
WYBÓR DROGI JEST ZAWSZE TWÓJ
Może po przeczytaniu tego rozdziału będziesz miał wrażenie, że to coś jak średniowieczny moralitet będący zbiorem nakazów i zakazów w stylu: „Tak masz robić, a tego ci nie wolno. Nie będziesz szczęśliwy, jeśli nie zadziałasz tak, jak ci każę”. W tym tekście jednak moje są tylko drogowskazy (znaki informacyjne bez znaków zakazu i nakazu), a wybór drogi jest zawsze twój. Zanim więc (być może) odłożysz tę książkę po pierwszym rozdziale – przeczytaj jeszcze jeden z ostatnich, rozdział jedenasty. Wiem, że zmiany indywidualnych nawyków są początkowo ciężkie i długotrwałe. Trudno opuścić strefę komfortu. Może więc zacznij od szybkich zmian tego, co wokół ciebie? To prosty, a skuteczny pomysł na szczęście. Znajdziesz go w rozdziale jedenastym. Jeśli zrobisz to i poczujesz choć odrobinę zadowolenia – nie rezygnuj! Wróć do początków i przeczytaj jeszcze jeden rozdział, tym razem rozdział drugi. To taka moja propozycja. Potem już czas na twoje decyzje. Moje bowiem są tylko propozycje – DECYZJE SĄ ZAWSZE TWOJE. Nawet ta, wskutek której sięgnąłeś po tę książkę ☺☼
HEDONISTYCZNY KOŁOWRÓT
W dzisiejszych czasach jesteśmy przyzwyczajeni do codziennego wyścigu za rozmaitymi dobrami oraz ciągłym podnoszeniem standardów życia. Sens życia opieramy na czysto materialnym podłożu w nadziei, że osiągnięcie dóbr zapewni nam długotrwałe i stabilne szczęście.
Niestety według badań to wszystko może przynieść nam jedynie chwilową radość, podobnie jak u sportowca: medal zdobyty kosztem ciężkiego treningu powoduje tylko wybuch radości, obligując tym samym do jeszcze cięższej pracy, by zdobyć kolejne medale. Z każdym dniem radość ze zdobytego dziś trofeum będzie malała. Nasze szczęście, zamiast pęcznieć po osiągnięciu celu, będzie systematycznie się kurczyć. Zachodzi tak zwany afekt pozytywny po osiągnięciu celu. Bardzo szybko przyzwyczajamy się do tego, co posiadamy. Nasze nowe sukcesy materialne, choćby nie wiadomo jak cenne, szybko tracą blask i znów wracamy do pogoni za czymś, co świeci złotem gdzieś na horyzoncie. Mamy bowiem tendencję do powracania do ustalonego poziomu szczęścia.
Czyli realizujemy schemat: MARZENIA o kupnie szczęścia (morderczy wyścig) → REALIZACJA (apogeum radości) → CODZIENNOŚĆ (plan kolejnego wyścigu). Ten proces psycholodzy nazywają adaptacją hedonistyczną (błędne koło chwilowej radości).
ADAPTACJA HEDONISTYCZNA
Za proces ADAPTACJI HEDONISTYCZNEJ odpowiadają dwa kluczowe czynniki:
1. DĄŻENIE DO POMNAŻANIA DÓBR I CORAZ WYŻSZYCH STANDARDÓW ORAZ SUKCESYWNY SPADEK POZIOMU SZCZĘŚCIA PO ICH ZDOBYCIU. Wiąże się to z reakcjami komórek nerwowych. „Nakręcanie się” na zbędny luksus, ciężkie tyranie na niego i szybkie rozczarowanie po chwilowym wow! to właśnie hedonistyczny kołowrót.
2. OCENA NASZYCH SUKCESÓW PRZEZ PRYZMAT CAŁEGO OTOCZENIA. Ta postawa może przynieść korzyści, jeśli określone pozytywne wzorce skłaniają nas do pokonywania własnych słabości, podejmowania aktywnych działań i osiągania realnych celów, które mogą długotrwale podnieść jakość naszego życia. Może to być na przykład zamiana mieszkania na większe dla zyskującej kolejnych członków rodziny. Ale już kupno wielkiego domu z chęci zyskania prestiżu to działanie, które dyktuje nam poniekąd presja otoczenia i pragnienie zaimponowania innym, nie zaś sobie. Podobnie wymiana awaryjnego samochodu na nowszy, bardziej komfortowy model ma uzasadnienie w łatwości życia i unikaniu kłopotów, natomiast zakup sportowego auta na kredyt, by robiło chwilowe wrażenie na parkingu korporacji, to kolejny dowód na to, że nie dbamy o swój dobrostan, staramy się zaś jedynie wzmocnić ego. Nikt bowiem naszego zakupu nie będzie chwalił w nieskończoność, a my przez kilka lat musimy się mierzyć ze spłatą kredytu.
Osoby przywiązujące zbyt dużą wagę do porównywania się z całym otoczeniem, goniące za influencerami i celebrytami w istocie czują coraz większe rozczarowanie z powodu przegrywanego wyścigu. Zamiast żyć w szczęściu ze sobą, ulegają komercji i lansowanemu w mediach społecznościowych modelowi życia na pokaz.
NIESZCZĘSNE
MITY O SZCZĘŚCIU
O ile adaptacja hedonistyczna jako zjawisko generowane przez neurony jest z całą pewnością zjawiskiem prawdziwym, o tyle nasza wyobraźnia żyje też mitami o tym, co nas uszczęśliwia. Zostały nam one wpojone przez rodzinę, otoczenie, szkołę i wiele innych osób i instytucji, które miały wpływ na nasze wychowanie. A oto one:
1. SZCZĘŚCIE JEST MODELEM, KTÓRY TRZEBA ODNALEŹĆ I REALIZOWAĆ. Tkwi ono w schematach, do których podświadomie dążymy, są one według nas niezbędne do osiągnięcia uniwersalnie rozumianego dobrostanu. Trzeba rzekomo: skończyć dobrą szkołę, znaleźć elitarną pracę, kupić wymarzony dom, nowe auto, odnaleźć prawdziwą miłość. Wtedy szczęście samo u nas zagości.
2. POZIOM SZCZĘŚCIA JEST PRZYPISANY DO OKREŚLONYCH WARUNKÓW. Wszystko, co nas otacza i co posiadamy, skazuje nas na określony, umiarkowany poziom szczęścia. Ciągły niedosyt ustawicznie przeszkadza nam w pełnym jego odczuwaniu. Mówimy zatem: „Będę szczęśliwy, jeśli…” – czyli teraz nie jestem. A skoro nie jestem szczęśliwy teraz, to skąd wezmę siłę na tworzenie szczęścia?
3. SZCZĘŚCIE NIE ZALEŻY OD NAS. TO OTRZYMYWANY DAR. To powszechny pogląd zwłaszcza u ludzi, którzy odczuwają niedosyt szczęścia lub uważają się za wiecznych pechowców, gdyż „nie urodzili się pod szczęśliwą gwiazdą”.
Wierzę, że w toku dalszej lektury przekonasz się, że szczęście nie jest darem losu. Zależy w dużej mierze właśnie od ciebie i twoich działań oraz od tego, do jakiej grupy ludzi świadomie się przypisujesz lub zechcesz się przypisać.
SZCZĘŚCIARZE I PECHOWCY
Psychologowie wyróżniają dwie grupy ludzi: pechowców i szczęściarzy. Te dwa skrajnie różne rodzaje osobowości umacniają się, bo staramy się o przynależność do wymienionych grup. Ta przynależność jest generowana przez wiele czynników, za które to my jesteśmy odpowiedzialni. Nasze myślenie, styl życia, plany i działania powodują, że dołączamy do reszty czy to pechowców, czy szczęściarzy.
W tej książce będziemy skupiać się na wszystkim, co przybliża nas do grupy szczęściarzy. Spróbujemy znaleźć własny styl życia i stworzyć zdrowe warunki psychofizyczne do pozytywnego rozwoju osobowości. O tym właśnie będą kolejne rozdziały. Każdy będzie dużą cegłą do budowy naszego szczęścia. Jesteś zatem gotowy? Nic nie tracisz! Jeśli jesteś szczęściarzem, możesz tylko powiększyć swoje szczęście, jeśli zaś pechowcem – możesz szczęście zyskać.
Jaką osobą jesteś dziś? Uważasz się za dziecko szczęścia czy wiecznego pechowca? Zastanów się chwilę i zaznacz od razu:
Jestem szczęściarzem/pechowcem
(niepotrzebne skreśl).
Niezależnie od tego, czy uważasz się za szczęściarza czy pechowca, lektura dalszych rozdziałów i przygoda budowania szczęścia w sobie mają ważny cel. Pechowcy mogą dołączyć do szczęściarzy, a szczęściarze mogą poszerzyć zakres swojego dobrostanu lub nawet zmienić źródła swojego szczęścia. Istnieją bowiem stany, które pozornie nas upajają szczęściem, na przykład radość płynąca z niewłaściwego powodu lub po prostu szczęście bez powodu. Ale o tym później. Na końcu twojej przygody budowania szczęścia (mam nadzieję, że po przygodzie XI) wróć tutaj i zaznacz jeszcze raz:
Jestem szczęściarzem/pechowcem
(niepotrzebne skreśl).
ZADANIE DLA CIEBIE: Zapraszam do kontynuowania przygody z budowaniem szczęścia. Swoje działania i postępy możesz wynotować jako zbiór małych sukcesów w przygodzie XII. Jeśli wpiszesz przynajmniej jedną rzecz, którą zrobiłeś dla siebie w czterech obszarach rozwoju (na tyle jest podzielony każdy z rozdziałów) – jesteś na dobrej drodze do bardziej pozytywnego życia. ☺ Nie ustawaj zatem w wysiłkach!
Szczęście to nie tylko zmiana postrzegania świata – to zmiana postrzegania samego siebie.
DIETA DLA KAŻDEGO.
DIETA UNIWERSALNA
ZMIANA: PUSTE KALORIE, ŚMIECIOWE JEDZENIE
WAŻNE: SKŁADNIKI BILANSUJĄCE DIETĘ
Dieta w potocznym rozumieniu oznacza zwykle nakaz jedzenia określonych posiłków, niekoniecznie smacznych, ale mających „zrobić dobrze” naszemu organizmowi. Słowo „dieta” ma jednak znaczenie o wiele szersze. Niekoniecznie mamy zmuszać się do spożywania składników i produktów, które nam nie smakują. Jeśli coś nas obrzydza, to sygnał od organizmu, że on tego nie potrzebuje. Podobnie jest z wmuszaniem posiłków w brzuszek małego niejadka, jak to mają w zwyczaju babcie. Także stwierdzenie: „Skoro dużo je, to znaczy, że zdrowy”, też bardzo często mija się z prawdą. Przejadanie się może oznaczać chorobę wewnętrzną lub problemy z dobrostanem psychicznym.
DIETA NIEJEDNO MA IMIĘ
● restrykcyjne żywienie związane z odchudzaniem
● sposób żywienia poprawiający samopoczucie i zdrowie ogólne
● podążanie za modą na określony styl żywienia, lifestyle
Które z powyższych jest najbliższe twojemu rozumieniu słowa „dieta”?
……………………………………………………….
FUNKCJE STOSOWANEJ PRZEZ NAS DIETY OGÓLNEJ
FUNKCJA FIZJOLOGICZNA – chodzi o zaopatrzenie organizmu w podstawowe makroskładniki – białka, tłuszcze i węglowodany. Zapewniają one regenerację organizmu i odporność na choroby.
Picie odpowiedniej ilości wody, dostarczenie mikroelementów i witamin dopełniają prawidłowe działanie wszystkich organów.
Ile wody ty pijesz każdego dnia? Na jakich makroskładnikach opierasz swoje posiłki? Wpisz.
……………………………………………………….
FUNKCJA POZAFIZJOLOGICZNA – chodzi tu głównie o kwestie społeczne czy egzystencjalne. Zdrowy posiłek wpływa na naszą samoocenę, podnosząc ją. Zdrowe odżywianie i tryb życia dodają też pewności siebie, a wspólne posiłki wpływają na nasze emocje.
FUNKCJA DESTRUKCYJNA – gdy jedzenie pomaga nam tłumić silne emocje!
_Spróbuj wykonać jakiś nawet bardzo proste danie i zaprosić kogoś do wspólnej degustacji. Dostrzeż emocje tej osoby na twój gest. Opisz je tutaj._
……………………………………………………….
_Opisz też twoje emocje._
……………………………………………………….
ZDROWY DYSTANS DO DIETY
Każda dieta powinna zaopatrywać organizm w odpowiednią ilość składników odżywczych, służyć zdrowiu ogólnemu – formie fizycznej i psychicznej. Jednak nie tylko dieta podnosi wydajność naszego organizmu. Wpływają na to również: bilans pracy i odpoczynku (rekreacji), aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu i inne czynniki.
_Wypisz poniżej rodzaje aktywności fizycznej, które obecnie uprawiasz. Możesz wybrać z listy poniżej._
……………………………………………………….
nordic walking, spacer, bieganie, siłownia, fitness, joga, aerobik, taniec, rower, kajak, wspinaczka, wycieczki górskie, sporty ekstremalne, inne
PUSTE KALORIE/ŚMIECIOWE JEDZENIE
Puste kalorie to dość niedawno wymyślone określenie na zasób energetyczny znajdujący się w wielu produktach, które na co dzień spożywamy. Puste kalorie dostarczają organizmowi chwilowej energii, ale nie z wartościowych dla organizmu składników, a z wyrobów spożywczych bogatych przede wszystkim w tłuszcze stałe oraz cukry. Produkty spożywcze bogate w puste kalorie nie mają prawie żadnych witamin i minerałów. Dobrze smakują, powodują jednak głównie przyrost wagi i przyczyniają się bezpośrednio do rozwoju wielu chorób.
Puste kalorie znajdują się najczęściej w produktach wysoko przetworzonych, szybkich przekąskach, deserach i napojach, które niestety stanowią sporą część jadłospisu obecnego społeczeństwa. Prędkość i wygoda spożywania takich posiłków oraz napojów sprawiają, że coraz częściej po nie sięgamy, choć po ich spożyciu już po chwili czujemy powracający głód i pragnienie. Te produkty tworzą właśnie niechlubną grupę śmieciowego jedzenia.
Najczęstsze źródła pustych kalorii w śmieciowym jedzeniu to: słodycze, białe pieczywo, napoje słodzone i energetyczne, pizza i fast food, tłuste wędliny, słone przekąski, niektóre alkohole. I wiele innych…
ZADANIE DLA CIEBIE: Sporządź listę produktów zawierających puste kalorie oraz listę śmieciowego jedzenia (korzystając z wyszukiwarki). Staraj się ograniczyć ich spożycie, zastępując je zdrowymi przekąskami (pełnoziarniste, na bazie orzechów, owoców i warzyw).
Swoją listę śmieciowego jedzenia i jego zamienników możesz zamieścić poniżej:
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
…………………………………………………
Podsumowanie: twoje odżywianie powinno być świadome, dobrze zbilansowane i zgodne z twoimi preferencjami smakowymi. Jeśli będzie rygorem narzuconym wbrew woli, przyniesie często odwrotny skutek. Nie rezygnuj więc nagle z ulubionych hot dogów, pizzy czy coli. Staraj się powoli zamieniać część z nich na zdrowsze odpowiedniki.
Przykład: każdy organizm tak zwanego mięsożercy zbuntuje się, kiedy nagle zamiast ulubionej golonki i wiejskiej kiełbasy zostanie zarzucony workiem warzyw, zgodnie z dietą wegańską. By zatem nie szokować organizmu, zmiany muszą być stopniowe, na przykład poprzez zastąpienie ulubionego mięsa chudszą wersją, uzupełnioną warzywami i przyprawami, a nie okraszoną skwarkami z boczku.
Nie bój się zatem wspólnej przygody ze szczęściem poprzez zdrowe żywienie. W tej książce znajdziesz przepisy na prostą i zdrową wersję tego, co pewnie lubisz. Albo też na ciekawe i smaczne nowości, które potraktuj jako przygodę kulinarną z nieznanymi smakami.
Nie bój się również braku umiejętności kulinarnych. Nawet pozornie zepsuty posiłek jest twoim doświadczeniem, twoją przygodą, twoim przełamaniem się w kierunku tego, co pozornie trudne lub niewykonalne. Sam start już jest twoim małym zwycięstwem – nie od razu się wygrywa wszystko. Eksperymentuj z przepisami. Za jakiś czas z dumą zaprosisz rodzinę lub przyjaciół na swoje popisowe danie.
Ze strachu przed porażką nie odkładaj kolejnych doświadczeń na potem. Zacznij działać tu i teraz. Wszystkie opisane w tej książce potrawy przygotujesz w około 30 minut.
TWÓJ PRZEPIS NA DZIŚ.
AROMATYCZNE _ratatouille_,
czyli lekki gulasz warzywny
Może być podawany jako samodzielna potrawa, na przykład z pieczywem, lub jako dodatek do grillowanych lub pieczonych mięs. Jego wykonanie na pewno nie sprawi ci trudności!
SKŁADNIKI
♦ 1 bakłażan
♦ 50 dag cukinii
♦ 2 papryki, zielona i czerwona
♦ 2 puszki pomidorów krojonych, po 400 g
♦ 2 cebule
♦ pęczek natki pietruszki
♦ sól, pieprz
♦ zioła prowansalskie, tymianek, bazylia (może być świeża)
♦ 2 ząbki czosnku
♦ 6 łyżek oleju (może być oliwa z oliwek)
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA
1. Warzywa umyj dokładnie. Nie obieraj ze skórek.
2. Bakłażana pokrój w dużą kostkę, cukinię w półplasterki, resztę warzyw w paski.
3. Rozgrzej na patelni po 2 łyżki oleju i smaż partiami warzywa do lekko złotego koloru.
4. Przełóż do dużego garnka, wlej obie puszki pomidorów.
5. Dodaj rozgniecione ząbki czosnku, sól i przyprawy oraz posiekaną natkę pietruszki (pół pęczka).
6. Delikatnie wymieszaj i przykryj garnek.
7. Gotuj około 10 minut.
8. Podawaj posypane resztą natki pietruszki.
Poznaj też inne przepisy na ratatouille, korzystając z wyszukiwarki internetowej.
Zdrowe raffaello, czyli słodycz
z… kaszy jaglanej
Słodycze w zdrowej wersji fit. Proste, smaczne i szybkie. Ładnie opakowane mogą stanowić samodzielnie wykonany prezent!
SKŁADNIKI
♦ 200 ml mleczka kokosowego
♦ 100 g suchej kaszy jaglanej
♦ 3 łyżki syropu amaretto lub kilka kropel aromatu migdałowego
♦ 3–4 łyżki miodu
♦ 1,5 szklanki wiórków kokosowych
Zapraszamy do zakupu pełnej wersji książki