- W empik go
Rys jeografii powszechnej. - ebook
Rys jeografii powszechnej. - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 297 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Kraków
Nakładem Księgarni i Czcionami Pod Sową.
1850.
Puszczam w obieg pismo, z trzeciej ręki pochodzące, którego przeznaczeniem zwrócić uwagę uczonych i znawców na ziemiopisarstwo. Zarosła ta niwa ostami; po Wyrwiczu nikt jej nieobrabiał. Są wprawdzie różne robótki, mniejszej lub większej wagi; ale nikt nie napisał takiego dzieła, któreby odpowiadało stanowisku powszechnej oświaty europejskiej i potrzebom piśmiennictwa ojczystego.
W naszych czasach nieznać ziemi tak, jak ją znają inne narody oświecone, wstydem. Cokolwiekby się rzuciło na szalę okoliczności przemożnych, aby własną winę zmniejszyć, nie wiele znaczy; w istocie: z niedbalstwa nic nas nie oczyści. Kto z nas umie co w tym względzie, nauczył się z książek zagranicznych, nie z własnych. Przyjść do takiej książki nie łatwo, to prawda; ale kto chce, wiele może.
Ta książeczka niech będzie skazówką, na jak mało nas teraz stać, i skazówką że robić należy, aby wybrnąć z morza niewiadomości.
Pominąwszy już samą treść, o której atoli z obcych źródeł dowiedzieć się można, a do czego konieczną jest znajomość kilku cudzych języków, głównem zadaniem dla chcących obdarzyć ziomków opisem ziemi powszechnym dobrym: wymyślić i ustanowić słownictwo ziemiopisarskie;
prócz tego trzeba już raz wyrozumowawszy postanowić: jak mamy pisać imiona własne cudzoziemskie; bo dotąd każdy pisze wedle swego widzimisię i upodobania.
Tu widoczną jest dążność spolszczania, co się da i co może być spolszczonem, oraz przykrawania z polska, aby dogodzić duchowi mowy polskiej. Wszakże nie wszędzie się to stało: w części, aby od razu mnogością wznowień przedmiotu nieuczynić bardzo trudnym do zrozumienia; w części, aby mieć dowód przed oczyma, jakie zachodzą trudności; a nakoniec, aby z tej książki wziąć miarę dziwactwa panującego w naszem piśmiennictwie we względzie pisania zagranicznych imion własnych.
Powtarzam, że przeznaczeniem tej książeczki pobudzić znawców i uczonych do zajęcia się ziemiopisarstwem. Pragnę jak najwięcej w skutku tego wyczytać w dziennikach sądów, uwag, przestróg, nauki, przede wszystkiem dla użytku tych, którzy już obecnie chcą się przysłużyć narodowi choć niezłym ziemiopisem powszechnym; ze względu zaś na przyszłość byłoby to zawsze uścieleniem drogi dla mającego nam stworzyć naukę, niezbędną nawet w życiu powszedniem.
Wyliczać prawidła, których się tu sprawca trzymał, nie widzę potrzeby; bo łatwo się ich domyśla znawcy przerzuciwszy kilka listków, a dla pospolitego czytelnika jestto rzeczą obojętną. Natomiast bardzo jest pożądanem, i to prędko, wskazanie, jakich się trzymać na przyszłość, czyli jakby być powinno.
L. Ł.
Część pierwsza.
Ziemia i jej płody.ROZDZIAŁ I.
OGÓLNE WIADOMOŚCI Z JEOGRAFII MATEMATYCZNEJ .
Ziemia ma postać kuli, stąd też nosi nazwisko kuli ziemskiej. Glob jest jej obrazem. Horyzontem czyli widokręgiem nazywamy koło, które z każdego miejsca nam się wydaje, jakoby się stykało z ziemią. Według położenia słońca w różnych porach czasu dzieli się widokrąg na cztery strony świata: południe, północ, zachód i wschód. Te cztery strony świata dzielą się na południowo-zachodnią, południowo-wschodnią, północno-zachodnią i północno-wschodnią. Na mapach czyli kartach jeograficznych, które przedstawiają pewną część powierzchni ziemskiej, północ jest zawsze u góry, południe u dołu, zachód na lewej ręce, wschód na prawej.
Ziemia obraca się około siebie z zachodu na wschód i ten obrót jest wirowym. Linia, w obrocie tym nieporusząjąca się, zowie się osią ziemi, a dwie jej kończyny nazywamy biegunami. Są więc dwa bieguny: północny i południowy. Kula ziemska przy biegunach jest nieco spłaszczona a w środku wypukła. Linia, przechodząca przez tę największą wypukłość i dzieląca kulę ziemską na dwie połowy: północną i południową, zowie się równikiem, (ekwatorem).
Wyobrażamy sobie, że równik obiega całą kulę ziemską w około, i dzielimy go na 360 równych części, tj. stopni: stopień (1-st) dzieli się na 60 minut, minuta (1') na
60 sekund (60"). Piętnastą częścią stopnia równikowego jest mila jeograficzna; zatem równik czyli obwód kuli ziemskiej ma 5400 mil. Równik tworzy koło, którego średnica 1721 1/2 mil; odległość dwu biegunów wynosi 1716 1/2 Ziemia więc nie jest doskonałą kulą.
Mila jeograficzna wszerz i wzdłuż tworzy milę kwadratową. Powierzchnia kuli ziemskiej wynosi 9. 281, 572 m… k.
Nad równikiem słońce świeci bezustanku prostopadle; poprowadziwszy wzdłuż równika na około kuli ziemskiej dwie linie od siebie równo-oddalone i równoległe (odległość ta na ziemi wynosi 705 m.), otrzymamy dwa koła zwrotnikowe, miedzy któremi zawarty jest pas ziemi najgorętszy. Poprowadziwszy na kuli ziemskiej jeszcze wyżej, w odległości 345 m., dwie linie na około bieguna, otrzymamy tak zwane koła biegunowe. Wszystkie te linie służą do oznaczenia stopnia ciepła na kuli ziemskiej.
Każde koło poprowadzone przez oba bieguny dzieli równik i kulę ziemska na dwie równe połowy: koło takie zowie się kołem południkowem. Wyobrażamy sobie, że na kuli ziemskiej w równej odległości poprowadzono ich 180. Ponieważ każde z tych kół dwa razy przecina równik, jest on więc podzielony na 360 równych części czyli stopni. Południk, idący przez wyspę Ferro, zowie się pierwszym południkiem, od którego poczynając (0') w kierunku wschodnim lub zachodnim liczy się od i do 359. Różnica w położeniu wschodniem lub zachodniem dwu punktów (albo ich południków) zowie się długością jeograficzna, a jej miara stopniem długości jeograficznej. Południk idący przez Ferro dzieli kulę ziemską na dwie półkule: wschodnią i zachodnią.
Półkola południkowe zowią się południkiem. Południki łączą z sobą dwa bieguny; podzieliwszy koło południkowe na 360-st, wtedy każdy południk będzie miał 180-st, a z tych 90-st na półkuli północnej, 90-st na południowej. Możemy więc sobie wyobrazić wzdłuż równika poprowadzone linie, przecinające południki we wspomnionych punktach. Linie te tworzą koła; są zaś tem mniejsze, im bardziej przybliżają sio do biegunów. Z jednej i drugiej strony równika jest ich po 90, a nazywają się równoleżnikami.
Różnica położenia północnego lub południowego zowie się szerokością jeograliczną a jej miara stopniem szerokości jeograficznej.
Koła równoleżnikowe zmniejszają się lub zwiększają w miarę odległości od równika, ale odległość ich wzajemna nie zmienia się. Natomiast koła południkowe są zawsze jednej wielkości, lecz schodzą się wszystkie na biegunach; dla tego stopień długości jeograficznej na równiku równa się 15 m… a na biegunie równa się 0.
Zmiana godzin w ciągu dnia zależy od stopnia długości jeograficznej, np. kiedy w Krakowie jest południe, w Kijowie jest pierwsza po południu, a w Paryżu 11 przed południem. Zmiana podniebia (klimatu) zależy głównie od stopnia szerokości jeograficznej. Stopnie te zaczynają się od równika (0') i idą aż do bieguna (90'). Stopnie długości jeogr., jeżeli się rachują od Ferro na zachód lub wschód, zowią się stopniami zach… lub wschod, jeogr. długości. Stopnie szerokości jeogr. w miarę tego, jak się rachują na północ lub na południe, zowią się stopniami półn… lub połud… szerokości jeogr. W pasie, zamkniętym kołami zwrotnikowemi (22 1/20 po obu stronach równika), jest bardzo gorąco, gdyż tutaj słońce świeci znacznie prościej niż na innych częściach ziemi, a w środku lata tak prostopadle, że kij prosto w ziemię zatknięty nie mażadnego cienia. Dzień i noc zawsze tu sobie równe; największa zmiana niedochodzi godziny. Zimy tutaj nieznają i są tylko dwie pory roku: sucha, trwająca blisko 8 miesięcy, i dżdżysta, około 4 miesięcy. Między kołem zwrotnikowem a biegunowem ciągnie się pas ziemi, na 645 mil szeroki, umiarkowanie zimny i umiarkowanie gorący. Podniebie tutejsze jest umiarkowane. Długość dnia i nocy bardzo rozmaita. Najdłuższy dzień (u nas) godzin 16, najkrótszy ma godzin 8. W pośrodku obu kół biegunowych, zawierających najmniejszą część ziemi, podniebie nie jest umiarkowane ale zupełnie zimne; dzień najdłuższy pod temi kołami trwa godzin 24, najdłuższa noc tyleż. W Laponii, kraju do Europy jeszcze należącym, w ciągu zimy 49 razy noc trwa po 24 godzin nieprzerwanie, podobnież dzień w ciągu lata. Tylko kilka godzin mroku zastępuje miejsce dnia w ciągu długiej nocy, a miejsce nocy w ciągu długiego dnia. Z początkiem października zaczyna marznąć i dopiero w końcu maja taje. Ta część ziemi jest jeszcze bardzo mało zaludnioną. Więcej ku biegunowi i na samym biegunie dzień i noc raz tylko do roku się zmienia, i nikt tam mieszkać ani dopłynąć nie może, bo kraje podbiegunowe z obu stron pokryte są wiecznemi śniegami.
Podobnie jak podniebie zmienia się takie cień. W pasie zwrotnikowym dwa razy do roku żadna rzecz w południe nie daje cienia; w pasach umiarkowanych: w północnym cień zwraca sio ku północy, w południowym ku południowi. W pasie biegunowym w ciągu dnia cień obiega człowieka na około.
Z tego więc, co poprzednio powiedziano, wynika, że rozmaitość pór roku zależy od szerokości jeograficznej. W pasie gorącym i zimnym (t… j… między zwrotnikowym i biegunowym) zmiana ciepłoty jest bardzo nieznacza, gdyż w pasie zimnym rzeczywiście jest tylko jedna pora roku, w pasie gorącym dwie. W pasach umiarkowanych, oprócz zimy i lata, sa jeszcze dwie przechodnie pory roku: wiosna i jesień.
Zwrotniki i koła biegunowe mogą więc w tym względzie być oznaką ale nie linią graniczną ciepłoty. Dla lego z większem prawdopodobieństwem można ziemię pod względem pór roku tak podzielić:
a) w pobliżu równika: wieczne lato: b) w pobliżu zwrotników: lato na przemian z wiosną; c) między 30-st a 60" un… lub pd… szer. jeogr.: wszystkie cztery pory roku na przemian; d) między 60 a 75 pn… lub pd… szer.: lato na przemian z zimą; e) około biegunów: wieczna zima, przerwana kilkoma dniami lata.ROZDZIAŁ II. OGÓLNE WIADOMOŚCI Z JEOGRAFII FIZYCZNEJ.
§1. O powietrzu, wodzie i ziemi.
Kula ziemska składa się z powietrza, wody i ziemi. Powietrze, jestto ciało sprężyste i płynne, wciskające się we wszystkie miejsca nie zapełnione przez wodę lub ziemię. Otacza ziemię dookoła w wysokości 10 mil, atoli nie jest ciałem jednolilem, ale składa się z wielu gazów. Powietrze, otaczające ziemię, zowie się powietrznią (atmosferą). Ponieważ ma swoję ciężkość, zatem, im bliższe jest ziemi, tem jest gęstsze, a tem samem cięższe. Jest sprężyste i bardzo szybko rozszerza się. Ogrzane rozciąga się bardzo znacznie i to jest przyczyną wiatrów i prądów atmosferycznych. Wiatry odróżniają się według kierunku, mocy i jednostajności, a, nawet według korzyści lub szkody, którą zrządzają. Oprócz powietrza znajduje się w powietrzni wilgoć, t… j… woda w drobnych kropelkach unosząca się, w powietrzu. Z mój tworzą się mgły, chmury, obłoki, skąd powstają deszcze, śniegi, grady, rosy, śrzony itp. Do innego rodzaju zjawisk w powietrzni należą: błyskawice, pioruny, zorze, tęcze, przywid (fala morgana) itd.
Woda, jestto ciało płynne i kropliste, zmieniające łatwo miejsce i formę. Znajduje się w powietrzni i na ziemi. Zbiera się albo w większych masach, jak w oceanie, albo też w drobniejszych: jeziorach, stawach i rzekach. Sa więc wody morskie i lądowe. Woda morska jest do picia nieużyteczna, gorzka i słona. Barwa jej bywa rozmaita: ciemno zielona, (w masie) brudna, i zależy od okoliczności. Morze nie wszędzie jest równej głębokości, ale jego powierzchnia jest wszędzie jednakowa; tylko morza, w środku lądu znajdujące się, mają częstokroć wyższą powierzchnią od oceanu. Na morzach zdarzają się rozmaite zjawiska. Przypływ i odpływ: jestto opadanie i wznoszenie się oceanu, powtarzające się na przemian co 6 godzin regularnie. Regularność ta jest stała na oceanie, w morzach pośrodkowych czasem się niezdarza albo bardzo nieznacznie. Prądy morskie powstają z obrotu ziemi, różnicy ciepła, i przybierają nazwy według okolicy. Sa prądy regularne i nieregularne, to jest zawisłe od pory roku, a takie zdarzają się przy pobrzeżach i w miejscach ścieśnionych przez ląd. Jeżeli się spotykają dwa prądy sprzecznego kierunku, wtedy tworzą wir, którego wielkość i siła zawisła od gwałtowności prądów. Ocean bezustannie się porusza, w skutek czego powierzchnia jego marszczy się i tworzy bałwany. Te wzrastają do ogromnych rozmiarów w czasie silniejszych wiatrów i burzy.
Ziemia czyli ląd, ciało ze wszystkich trzech najtwardsze, składa się z rozmaitych ciał obdarzonych właściwemi przymiotami. Ziemia, w powierzchni swojej skupiona razem, zowie się lądem stałym… otoczona morzem jest wyspą.
Nauka o składzie wewnętrznym ziemi, jej częściach i ich połączeniu, zowie się Geognozyą. Uczy ona jakim sposobem utworzyła się ziemia i jakie są ciała, z których się składa. Nie znamy wewnętrznego składu naszej ziemi, gdy żaden człowiek głębiej nad 3000 stóp wewnątrz się nie zapuścił. Najwyższy punkt na ziemi wznosi się nad powierzchnią morza na 26, 000 stóp. Wszelako te same ciała czyli kopaliny (minerały), które napotykamy na powierzchni, znajdujemy także w jej głębi, o ile dotąd człowiek mógł się zapuścić; skąd wnosić wypada, że właściwe jądro ziemi z jednakich składa się materyałów.
Skały, tworzące, skorupę ziemi, dzielą się według rodzaju i pory czasu ich utworzenia na:
Skały wybuchowe, wyrzucone przez wybuchy wulkaniczne z wnętrza ziemi na jej powierzchnią, bądźto jako płyn stwardniały poźniej (wulkaniczne), bądź też pewnej już gęstości (plutoniczne). Do takich należy granit, porfir, bazalt itp.
Skały osadowe opadły albo osadziły się z wód, które powierzchnią ziemi okrywały; do tych należą pokłady węgla kopalnego, łupki iłowe itp.
Skały przemienione, jak marmur, jaspis, które przemieniły się w skutek zetknięcia skał wybuchowych, lub w skutek ulotnienia ciał znajdujących się w stanie, gazowym.
Skały zgruchotane i zlepione (konglomeraty), złożone z rozbitków rozmaitego rodzaju skał, zlepionych przez siły chemiczne.
Jakim sposobem i kiedy tworzyły się na powierzchni ziemi różnego rodzaju skały, poznajemy przez ułożenie warstw, jak niemniej przez szczątki źwierząt morskich i lądowych, roślin itp., które w znacznej częstokroć głębokości pod powierzchnią ziemi znajdujemy, pokryte innemi warstwami skał. Te więc warstwy, które owe szczątki pokrywają, musiały poźniej się utworzyć.
Główna masa ziemi składa się z niewielu kopalin, pomiędzy któremi najznakomitsze są: granit, porfir, kwarzec, wapno itd. Atoli pominąwszy te ciała i warstwy osadowe, cała niemal powierzchnia ziemi pokryta jest warstwami żwiru, piasku i gliny.
Tak w wodzie jak i na ziemi znajdują się istoty żyjące, to jest ciała ustrojowe (organiczne), jakiemi są: rośliny i zwierzęta, które przywiązane są mniej więcej do pewnych granic ciepłoty.
§ 2. O powierzchni ziemi w ogólności.
Na powierzchni ziemi widzimy ląd i wodę.
Ląd, oprócz mnóstwa wysp, składa się z trzech głównych lądów stałych.
1) Azya, Europa, Afryka.
2) Ameryka.
3) Nowa Holandya.
Te wszystkie lady razem wzięte mają powierzchni 2. 424, 000 m.; k… reszta to jest 6. 856, 000 przypada na ocean.
Wyspy, znajdujące się na oceanie, mają razem 99, 000 m… k. Jest więc powierzchnia oceanu blisko trzy razy większa od powierzchni lądu.
Ocean jest jeden. Oblewa on wszystkie lądy dookoła, a dzieli się na pięć głównych mórz:
1) Morze Lodowate Północne, czyli Biegunowe Północne, ma powierzchni. 200, 000 m… k.
2) Morze Lodowate Południowe.. 350, 000 "
3) Ocean Wielki, czyli Spokojny… 3. 300, 000 "
4) Ocean Indyjski…….1. 380, 000 "
5) Ocean Atlantycki……. 1. 626, 000 "
6. 856, 000 m… k.
Ląd i morze spotykają się z sobą. Granica lądu z morzem zowie się brzegiem, który może być wysoki lub niski, regularny lub nieregularny.
Wykroje morskie w środku lądu stosownie do swej wielkości nazywają się odnogami, zatokami, zalewami, przystaniami, ostojami. Morze, z obu stron przez ląd ścieśnione, zowie się przesmykiem, zundem, cieśniną.
Wyspa, jestto ląd pomniejszej wielkości, otoczony ze wszystkich stron morzem. Wyspy, w większej ilości obok siebie leżące, zowią się wielowyspem, łańcuchem i gronem wysp. Ląd, otoczony z trzech stron morzem a czwartą stykający się z lądem stałym, zowie się półwyspem. Ten, jeżeli jest mniejszy, bardziej przez morze ścieśniony i pojedynczo wystający, nazywa się przylądkiem.
Ląd z dwu stron ścieśniony morzem jest międzymorzem.
W morzu odróżniamy grunt i powierzchnią. Jeżeli dla płytkości morza powierzchnia jego prawie styka się z dnem, wtedy mówimy w ogólności, że to jest mielizna. Mielizny stosownie do okoliczności są: ławicą, mulizną, rafą, hakiem itp.
Lądy, wystające z oceanu, w większej części leżą na półkuli północnej (3: 1), gdy na morzu Lodowatem Południowem, blisko dwa razy od Północnego rozleglejszem, tylko półwyspy lub wyspy się znajdują. Podział i położenie lądów na pierwszy rzut oka wydaje nam się bardzo nieregularny. Wszakże po bliższem rozpatrzeniu się dostrzedz można pewnej zgodności w składzie trzech wielkich brył, tak, że słusznie wnioskować się godzi, że wszystkie te lądy jedną początkowo tworzyły bryłę i dopiero poźniej w skutek gwałtownych wstrząśnień rozerwane zostały. W pobliżu lądów leżące wyspy trzeba uważać jako odłamy lądów, od których oddzieliły je morza.
Trzy lądy, tworzące ogólny ląd stały kuli ziemskiej, leżą na wschodniej i zachodniej półkuli. Na wschodniej jest 2 1/2 raza lądu więcej niżeli na zachodniej. Półkula wschodnia ciągnie się z pd… na pn… mil 1700, ze ws. na z. 2300. Półkula zachodnia ciągnie się z pd… na pn. 2000 mil, ze w. na z. 500 – 600, najszerzej 800.
Ląd półkuli wschodniej dzieli się na trzy części ziemi: Europę, Azyą i Afrykę. Ląd półkuli zachodniej składa się z czwartej części ziemi: z Ameryki; Australia tworzy piątą. Każda z tych części ma umiej lub więcej wysp, Australia ma ich najwięcej.
Wielkość ich jest następująca:
Australia 160, 000 m… k. (138, 000 wypada na ląd stały).
Europa 168, 000 "
Afryka 545, 000 "
Ameryka 668, 000 "
Azya 883, 000 "
Jeżeli uważnie spojrzemy na mapę, obaczymy, że kierunek, w którym się lądy rozszerzają, jest rozmaiły; gdy bowiem zachodnia półkula rozciąga się z pd… na pn., wschodnia rozszerza się więcej z z… na w.
Pobrzeża ich są także rozmaitej natury. Tak np. na brzegach Europy, Azyi i północnej Ameryki widzimy wielką ilość wklęsłości i zakrojów morskich, na których zbywa zupełnie Afryce i zachodniemu pobrzeżu Ameryki. Im więcej jest wklęsłości morskich, tera większy obwód brzeżny każdego lądu, a im bardziej ląd stały jest przez morze rozszarpany, tem łatwiejsze są komunikacje morskie, które na osiedlenie kraju i postęp cywilizacyi nadzwyczajnie wpływają. (Obwód brzeżny w stosunku do powierzchni i skupienia kraju jest prawie zawsze miarą oświaty).ROZDZIAŁ III. OCEAN.
§ 1. Oceany, morza, odnogi i t… d.
Wszystkie wody, oblewające ląd stały, tworzą jeden ocean powszechny, złączony z sobą wszędzie i rozdzielający lądy na trzy wielkie bryły. Od miejsca, około którego leżą, przybierają nazwisko, a wciskając się między lądy zowią się śródziemnem!…
a) Morze Lodowate Północne. Środkowym jego punktem jest biegun północny, ograniczony północnym brzegiem Ameryki. Azyi i Europy; leży w pasie zimnym.
Z Wielkim oceanem łączy się przez cieśninę Beryngską… na 10 mil szeroką a z oceanem Atlantyckim przez tak zwane morze Grenlandzkie. Długość od oceanu Atlantyckiego aż do cieśniny Beryngskiej wynosi 1000 mil, w większej części okryty jest lodem. Północne brzegi Azyi są już teraz dokładnie poznane, ale dotąd niewiadomo, jak daleko Grenlandya się ku północy rozszerza.
o ) Wyspy są tu następujące znaczniejsze: Szpicberg 1400 m… k. Nowa Ziemia (obie 2000 m… k.); wyspy nowe Syberyjskie; północne Śgo Jerzego; Grenlandya 20, 000 m… k. (znana tylko od strony wschod, połud… i pd… zach.). Farewell; kraj Baffinski 15, 000 m… k. (zapewne półwysep).
b) Części: morze Grenlandzkie; Szpicbergskie; Lapońskie po obu stronach przylądka Północnego (71 1/6 pn… sz… i 43 2/3 w. dł.). Białe między prz. Świętym i prz. Kanin (61-st w. dł.); odnoga Czeskijska; morze Karyjskie; Syberyjskie z zatokami Jenisejska, Tajmurską (obok prz. Wschodnio-północn. 78-st pn… sz… i 122-st w. dł.). Katanga, Lena, Jana, Indygirska i Kołoma; odnoga Baffinska (15, 000 m… k… w części należąca do oceanu Atlantyckiego).
c) Cieśniny: Wajgac, między Rossyą północną a Nową Ziemią; Barrowa z ziindem Lankastra; Beryngska (miedzy przylądkiem wschodnim 66-st pu… sz. 152-st z… dł… a przylądkiem Księcia Walii 65 1/2-st pn… sz. 150 1/2-st z. dł.).
b) Morze Lodowate Południowe, leży na około bieguna południowego i rozciąga się od prz. Horna aż do przylądka Dobrej-nadziei. Otoczone jest kołem biegunowem i zawiera blisko dwa razy większą przesztrzeń niż morze Lod. Północne. W większej części zakryte jest lodami i dotąd mało znane. Ze wszystkich prawie stron (dwa przylądki wyjąwszy) dotyka morza, ogołocone z lądu; wyspy, jakie się na niem znajdują (Enderby 64-st w. dł.; Adelia między 156-162-st w. dł.; Balleny 179-st z… dł… i Grahama 50-st z… dł.) zaledwo dochodzą koła biegunowego i są świeżo odkryte, niezamieszkałe.
c) Ocean Wielki (Spokojny, Wschodni), ograniczony wschodnim brzegiem Azyi, wielowyspem Indyjskim, Nową Holandyą i zachodnim brzegiem Ameryki. Długość jego z pn… na pd… t… j… od cieśniny Beryngskiej aż do granicy morza Lod. Połud… wynosi 2000 mil, szerokość od brzegów Ameryki do Azyi dochodzi 2800 mil; zajmuje przeszło trzecią część powierzchni kuli ziemskiej.
a ) Wyspy:
aa) W pasie północnym umiarkowanym:
Przy brzegu azyatyckim: Kurylskie 320 m… k., Karafta albo Tarakaj; Japońskie 10, 000 m… k. (łańcuch wysp 300 m… ciągnący się, z których 4 są większe a wiele małych; najznaczniejsze: Nipon 5100 m… k… i Jeso 2800 m… k.); Chińskie, dwa łańcuchy; z tych Formoza albo Tajwan 1060 m… k.
Przy brzegą amerykańskim: Aleuty; Kisztak albo Kodiak; łańcuch wysp pn… zach… amer. pobrzeża, między któremi najważniejsze: Księcia Walii, Sitka, Wankuwera.
bb) W pasie gorącym: Złodziejskie (Maryany albo Ladrony), łańcuch ciągnący się z pd… na pn.; Sandwichskie, łańcuch z pn… z… ku pd… w.; z tych największa Owaichi 216 m… k.; wyspy Galapagos żółwiowe); wyspy Australijskie skrajne 500 m… k. (łańcuch ciągnący się na 1500 mil z pn… z… ku pd… w.; z tych najważniejsze są Karoliny; Przyjacielskie; Towarzyskie; Niższe). Ww. Australijskie środkowe 12, 300 m… k.; (z tych najważniejsza Nowa Gwinea 11, 000 m… k., po N. Holandyi największa na ziemi; wielowysp Nowobrytański; Luizyady; Śgo Krzyża; Nowo-Hebrydzkie i Nowo-Kaledońskie.
cc) W pasie umiarkowanym południowym; Ww. Australijskie tworzą przedłużenie środkowych wysp Australijskich; (z tych najznaczniejsze dwie: Nowa Zelandya 2900 m… k.); Ziemia Diemensa (1200 m… k).
Przy brzegu południowej Ameryki: Campana; Chiloc; Matki Boskiej.
b) Części: przy brzegu azyatyckim: M. Beryngskie; Kamczackie; Ochockie z zatoką Penczyńską; Japońskie: Chińskie albo Żółte.
Przy brzegu amerykańskim: Szelekowskie; Księcia Wilhelma: Georgia; odn. Kalifornii; Panama. W Australii: zatoka Botany.
c) Cieśniny. La Perouse, łącząca M. Japońskie z Ochockiem; Sangar między Nipon a Jeso; Korea, łączy M. Ochockie z Chińskiem, Dampiera na pn… brzegu Nowej Gwinei.
D) Ocean Indyjski ograniczony brzegami z. Afryki pd. Azyi, i w. Nowej Holandyi. Ze w. na z… ciągnie się na 750-1500; z pn… na pd. 1000 mil.
a ) Wyspy: wielowysp Azyatycki albo Wschodnio-indyjski, ciągnie się od 109-st do 153-st w. dł… i ma 33, 000 m… k; składa się zaś ze:
1) Skrajnych: Filipiny (7000 m… k.), z których najznaczniejsze Mindanao 1750 i Manila 2500 m… k.
2) Środkowych, jako z przedłużenia środkowych australijskich wysp; do tych należy wiele łańcuchów i gron, jako to: Korzenne i Moluckie 1070 m… k. (między temi Ceram 330 m… k., Gilolo 600 m… k., Celebes 2600 m… k., Borneo 9900 m… k.
3) Łańcucha wewnętrznego 10, 000 m… k., który złożony jest zw. mniejszych; Sundajskie (z tych największa Timor 420 m… k.); większych: (Jawa 2300 m… k., Sumatra 6500 m… k.). Pojedyncze wyspy, rozrzucone wzdłuż brzegów azyatyckich, jako to: Hainan 1050 m… k. (19-st pn… sz. 127-st w. dł.); Ceylon 1250 m… k… i na zachód tegoż trzy grona: wyspy Malai Lacca-Diwy.
Wyspy w pobliżu wschodnich brzegów afrykańskich: Madagaskar 10, 500 m… k., cztery razy tak długa jak szeroka, i wiele łańcuchów drobnych wysp: Gomoro, Scchelle, Amiranly, Maskaryny (Burbon i Maurycego albo Wyspa Francuzka (Jsle de France).
b) Części: Kanał Mozambicki 90 m… sz.; Morze Czerwone 30 m… sz… a 330 długie; M. Perskie; odnoga Bengalska; M. Molukie.
c) Cieśniny: Babel-Mandeb, łączy ocean z morzem Arabskiem; Ormus z morzem Perskie'm; Palks oddziela wyspę Ceylon; Malakka i Sunda łączy ocean Indyjski z Wielkim.
W części południowej tegoż oceanu nie ma, ani wysp, ani odnóg i cieśnin znakomitszych.
e) Ocean Atlantycki, ograniczony wschodnim brzegiem Ameryki oraz zachodnim Afryki i Europy. Ze w. na z.