- W empik go
RZiS w podziale na miesiące zasilany danymi JPK - ebook
RZiS w podziale na miesiące zasilany danymi JPK - ebook
Typową postacią Raportu Zysków i Strat jest prezentacja go według wartości narastająco. W niniejszej publikacji został omówiony raport RZiS (w obu wariantach), który pozwala na przedstawienie wartości tego raportu oddzielnie miesiącami. W rozmowach z księgowymi okazało się, że taka perspektywa dla analizy przychodów i kosztów byłaby bardzo przydatna. Wychodząc na przeciw tym potrzebom, została przygotowana niniejsza publikacja.
Kategoria: | Systemy operacyjne |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8245-826-8 |
Rozmiar pliku: | 1,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
To szósty zeszyt z serii _Excel tylko dla księgowych_. Poprzednio wydane zeszyty z tej serii, to:
— Materiały do szkolenia Power Query i JPK,
— Materiały do szkolenia, poziom średniozaawansowany,
— Rachunek Przepływów Pieniężnych generowany z JPK_KR,
— Obliczanie zaliczki na podatek dochodowy,
— Raportowanie z JPK_KR — podstawy.
Do każdego zeszytu dołączony jest raport w Excelu nawiązujący do zagadnień omówionych w publikacji, który można pobrać ze strony wskazanej na końcu każdego zeszytu. Niewątpliwie właśnie te raporty, będące stałym elementem każdej publikacji, są największą wartością, ponieważ są to często zaawansowane raporty w Excelu, z których nie tylko można od razu korzystać, jako gotowych produktów, ale także inspirować się, by tworzyć własne rozwiązania. Wszystkie formuły Excela są w tych raportach odkryte, aby można było je analizować, a sposób ich działania jest opisany w publikacji, do której dołączony jest raport.
Aktualny zeszyt, jest prezentacją nowego raportu, jakim jest Rachunek Zysków i Strat w podziale na miesiące. Raport ten, pozwala analizować przychody i koszty, a także wynik finansowy, oddzielnie za poszczególne miesiące, jak również narastająco.
Zapraszam do lektury i korzystania z kolejnego — mam nadzieję — przydatnego raportu.RZiS w podziale na miesiące
Rachunek Zysków i Strat, standardowo prezentowany jest zawsze narastająco. Rachunek Zysków i Strat jest elementem sprawozdania finansowego, które przygotowuje się z reguły za rok obrotowy. Stąd raport ten, prezentuje wartości, które są liczone zawsze od początku roku. Taka jest metoda jego naliczania i tak właśnie prezentowane są jego wartości. Na potrzeby rachunkowości finansowej jest to zupełnie wystarczające.
Jednak czasami, dla potrzeb rachunkowości zarządczej przedsiębiorstwo może potrzebować podobnego raportu, w tym samym układzie, ale takiego, w którym prezentowane będą wartości przychodów i kosztów odrębnie za poszczególne miesiące. Taka prezentacja pozwala ocenić, które miesiące były dla przedsiębiorstwa lepsze, a które słabsze oraz to, w jakim miesiącu został wypracowany najlepszy wynik.
Końcową informacją w rachunku zysków i strat jest wynik finansowy, więc możliwość analizowania tego wyniku w poszczególnych miesiącach jest na pewno bardzo przydatna.
Patrząc na RZiS narastająco, czyli tak, jak jest on standardowo prezentowany (rys. 1). Widzimy zawsze sytuację przedsiębiorstwa na koniec badanego momentu. Można z grubsza ocenić, który miesiąc był najlepszy, analizując przyrosty, ale zawsze będzie to wymagało dodatkowej pracy.
RYS. 1 RZiS narastająco
W raporcie prezentującym narastająco kwoty zysku (wyniku) w wierszu 56, pozycji raportu L, informują o tym, jaki wynik został wypracowany przez cały rok obrotowy.
Jeśli teraz przełączymy prezentację raportu na miesięczną, wówczas będziemy mieli wiedzę o tym, jak kształtował się wynik finansowy w kolejnych miesiącach (rys. 2).
RYS. 2 RZiS miesiącami
Oba raporty (rys. 1 i rys. 2), przedstawiają te same wyniki i jak widać możliwość prezentacji wartości w poszczególnych miesiącach jest ważna, ponieważ pozwala w łatwy sposób analizować przychody i koszty w konkretnych miesiącach oraz wygenerowany wynik finansowy.
Oczywiście, informacje o kosztach i przychodach w miesiącu można uzyskać także z innych raportów w programie komputerowym, ale należałoby wziąć pod uwagę to, że nie każdy jest księgowym, nie każdy ma dostęp do programu komputerowego, więc możliwość szybkiej prezentacji i analizy wyniku finansowego powinna być atrakcyjna.
Fakt zasilania raportu danymi z pliku JPK_KR, jest dodatkową zaletą, ponieważ każdy program finansowy musi mieć dzisiaj funkcjonalność generowania pliku JPK_KR według ustandaryzowanej schemy zamieszczonej na stronie Ministerstwa Finansów. A to oznacza, że raport można zasilić danymi z każdego, dowolnego programu komputerowego wykorzystywanego w Polsce. Plik JPK_KR wynika z przepisów polskich.