- W empik go
Rzut oka na północne stoki Karpat - ebook
Rzut oka na północne stoki Karpat - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 280 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
RZUT OKA NA PÓŁNOCNE STOKI KARPAT I PRZYLEGŁE IM KRAINY.
CZĘŚĆ I. KSZTAŁT I POWIERZCHNIA KRAJU.
Wstęp.
Tatry.
Lesisty Beskid, góry Pokucia i Bukowiny.
Podgórza.
Doliny walne.
CZĘŚĆ II. WODNA SIEĆ KRAJU.
Wstęp.
Wisła.
Dniestr.
Rzeki Bukowiny.
Uwagi ogólne.
CZĘŚĆ III. NATURA TEGO KRAJU I PODZIAŁ JEGO NA POMNIEJSZE OKOLICE POD WZGLĘDEM ZJAWISK MIEJSCOWYCH I STOSUNKÓW KRAJOWEGO GOSPODARSTWA.
Wstęp.
Świat górski.
Świat chłodnych, podmokłych, północnych równin.
Świat stepowy.
CZĘŚĆ IV. PRZEPRAWY PRZEZ GRZBIET PÓŁNOCNYCH KARPAT I GOŚCIEŃCE U ICH STÓP ROZSNUTE.
CZĘŚĆ V. ETNOGRAFIA PÓŁNOCNYCH STOKÓW KARPAT.
W roku zeszłym wykładałem w Uniwersytecie Jagiellońskim kurs Geografii Monarchii austryackiej; pożar, który dotknął zakład techniczny, zniszczył litografowane skrypta, które wygotowałem dla użytku słuchaczy moich i rękopism wraz z kartami do litografii dany. To pozbawia mnie na teraz możności ogłoszenia całkowitego opisu Alpejskich, Sudeckich, Dunajskich i Karpackich krain, które przedmiotem tego wykładu były: pragnąc jednakowoż tego, aby słuchacze moi choć jedna tego kursu zachowali część – ogłaszam tu dawniejszą moją rozprawę, której się trzymałem w ciągu mojego wykładu przy opisie północnych stoków Karpat.
W Krakowie dnia 28 Lutego 1851 r.
W. P.WSTĘP.
Samą miazgę europejskiego lądu można podzielić pod względem jej powierzchni na dwie połowy: to jest na południowy-zachód górzysty i na północny-wschód równy, a przekątna linia, pociągnięta na karcie od ujścia Dniestru ku żuławom Renu, rozgranicza ostatecznie te dwie charakterystyczne połowy.
Na spiętrzonym obszarze Europy, wzniosło się najwyżej górzyste gniazdo Alp; – wyniosły ich trzon, otaczają na zachodzie, na północy i na wschodzie, poniższe pasma górzyste (niby przedmurza alpejskie) wielkim trójkątem, który na północy przypiera do źródeł rzeki Ems, zawsze już jednak leży poza granicą tej przekątnej kresy – a od niej wylała się wielka równina na północnym wschodzie Europy, aż po Ural, Kaukaz i graniczne morza.
Na prawem tedy skrzydle owego górzystego szyku przedmurzy alpejskich, legły pasma gór karpackich, jak trzeci wielki granicznik europejskiego niżu. W całej obszerności swojej uważane, zajmują pasma Karpat na długość przestrzeń 120 mil, i poczynają się około Brzetysławy (Preszburg) na zachodzie po lewym brzegu Dunaju, a przeciągnęły się aż po ostatni jego wyłom, pod Rżowę (Orsowę) na wschód wielkim łukiem, który jest ku północy wydany łagodnie, a ku południowemu zachodowi rozwarty szeroko.
Na północnym zachodzie, wrasta ten olbrzymi łuk, w wyniosły trzon Europy górzystej – ku północy potoczyła się od niego, za biegiem Wisły i Dniestru dolina sarmacka po graniczne morza, – na południowych stokach legła nizina zakarpackich Słowian nad Cisą i Dunajem, a na wschodzie przeciągnęły się aż po wybrzeża morza Czarnego, stepy Wołoszy i Multan. Obszar całego pasma Karpat, zajmuje około 2, 300 mil kw; – na tak wielkiej przestrzeni rozłożony systemat gór, mieni się w częściach swych co do mass, które mu służą za podstawę podobnież co do zewnętrznego kształtu onych i powierzchni, a daje się podzielić na kilka pomniejszych gniazd i gałęzi.
1. Małe Karpaty poczynają się po lewym brzegu Dunaju jak Haimburg i Brzetysława i stanowią przyrodzoną granicę między Węgrami a Morawa. Są to lesiste pasma, które się wzniosły do wysokości 1500-2400' n… p… m… między rzekami Morawą a Wagą, o nagłych spadkach ku dolinom obudwu tych rzek. U ludu Bielawami zwane.
2. Węgierskie Rudawy (dla bogactwa rud żelaznych tak zwane składają się z kilku pomniejszych gniazd górzystych, przegrodzonych dolinami rzek Nitry, Hronu, Opoli i Sajo. Spadek tych gór jest ku dolinie Dunaju łagodny. Lesiste ich czubałki wzniosły się do wysokości od 2-3000' n… p… m., a pojedyncze szczyty wystrzeliły w krainę bezleśną na 5000'. Do nich należą góry Fatry na północy od Krzemnic, aż po górny bieg Wagi i góry Matry na górnym biegu Opoli.
3. Tatry wzniosły się na północy Rudaw węgierskich do wysokości alpejskiej samotnie, są do koła górskiemi dolinami otoczone i nieprzypierają nigdzie do okolicznych lesistych łańcuchów, lecz sterczą niejako litym słupem po nad obszarem sąsiednich gór.
4. Beskid przegradza Tatry na północy od wielkich nizin Wisły; nagle podnoszą się stoki jego z poziomu. Od Sudetów oddziela go tak zwany "Łęg Morawski". Pasma jego mają się od zachodu na wschód i sięgają w pojedynczych czubałkach na 4000'-4500' n… p… m. W zachodniej jego części przypada na grzbiet iego, granica Morawy, Węgier, Szląska, księstw Zatoru i Oświę – cima. Ciekliny jego łączą się z górami Rudaw węgierskich; od Tatrów przegrodziły go wielkie górskie doliny. Najwyższym jego szczytem jest na zachodzie Babia góra – ta leży pod jednym południkiem z zachodniemi stokami Tatrów. Na wschodzie od Babiej góry, traci Beskid swe nazwisko. Na przestrzeni odSącza do Wojnicza przerywa go Dunajec, a od Moszyny aż do źródeł dniestrowej Świecy, znany jest sam grzbiet graniczny znowu pod nazwiskiem Beskidu. Najwyższe jego szczyty sięgają na tej przestrzeni w Połoninach do 4600'. Od źródeł Świecy po graniczne rozdziele i źródła Bystrzycy złotej, nie mają góry wspólnego nazwiska, a wznoszą się na znacznych przestrzeniach do wysokości alpejskiej.
5. Góry Siedmiogrodu legły na południu od granicznego rozdziela, i są szeroko rozłożone, w sposobie wielkiej wysoczyzny alpejskiej, aż ku równinom Dunaju i Multan, na południowo-wschodniem zakończeniu karpackiego łuku. Wyżej wzniosły się najwyższe ich szczyty nawet od Tatrów i sięgają po za linię wieczystego śniegu.
Na tyle oddzielnych części daje się podzielić systemat gór karpackich, – do naszego jednak obrazu należy tylko środkowa część tego wielkiego łuku, na przestrzeni mil 80 od źródeł Wisły, aż do źródeł Bystrzycy złotej, a i tu jeszcze tylko północno-wschodnia zbocz tego łuku czyli ze Staszycem mówiąc: należy, obszar "gór Sarmackich."
Na zachodzie tego obszaru legła naprzód alpejska kraina Tatrów; od źródeł Wisły aż do źródeł Świecy przeciągnął się lesisty grzbiet Beskidu, a ztąd aż do źródeł Bystrzycy złotej wzniosły się dalej jeszcze na wschodzie góry, naprzód Pokucia a następnie Bukowiny, w kilku oddzielnych pasmach.TATRY.
są położone między 37° 10" a 38° W. d… p… p. F. i między 49° 15" g… s. – i panują nad całym łańcuchem gór Sarmackich w sposobie oddzielnej wyspy, która się wzniosła litemi ścianami pierwotnych skał nagle z poziomu do wysokości 8000' nad powierzchnię morza.
Miazga Tatrów jest osadzona na niewielkim trzonie, – cała bowiem długość tej krainy, zajmuje od wschodu na zachód 7-8 mil; szerokość z południa ku północy 3-5 mil; obszar około mil 14?; a w porównaniu całego pasma gór Sarmackich, zajmują one zaledwo 1/20 cz. Tatry są tedy tym osobliwe, że lubo na tak nie wielkim trzonie osiadły, lubo nie są podgórzem otoczone, podobnie innym krainom alpejskim, wzniosły się jednak do ich wysokości, niedosięgając jednak linii wieczystego śniegu, a przeto nie należą do najwyższych gniazd alpejskich w Europie.
Wielka ta wietrznica jest na wschodzie Europy jednym z owych graniczników niziny Sarmackiej, która się wylała po Ural i Kaukaz, a wysokość jej niknie, w porównaniu tych olbrzymich nizin stawiona, i jest raczej podobną do samotnej, skalistej wyspy, nie wpływając, jak tylko na ukształcenie najbliższych, przyległych sobie obszarów.
Sam grzbiet Tatrów ciągnie się wszędzie wysokością alpejską. Wspólne wyniesienie litych niepodzielonych jeszcze mass na oddzielne szczyty: sięga do 6500' n… p… m… i na tej wysokości dopiero wystrzelają nagie, ostre, samotne szczyty na 1500' jeszcze wyżej. Dla oka jednak ginie część istotnej wysokości Tatrów, bo już skalisty ich rdzeń osiadł wysoko, i główne doliny, które go otoczyły, lubo legły do poziomu na pozór, wznoszą się w istocie wyżej od nizin północnego wschodu Europy, i owszem sięgają one wysokością swą najwyższych stanowisk. Cypliska Łysogór w Sandomierskiem, idą z podnóżem Tatrów pod jeden strychulec, a wierzchowina około źródeł Dniepru, Dźwiny i Wołgi, leży nawet o 1000' niżej od podnóża Tatrów.
Nagle w pionowych prawie ścianach, wznosi się ich trzon wyniosły z poziomu tych okolicznych dolin, i nie łączy się nigdzie z pasmami gór Karpackich, otaczających go do koła w niejakiem oddaleniu.
Na grzbiet Tatrów przypada europejski dział wodny. Wody ich zbierają się w czterech głównych dolinach, a należą do dwóch oddzielnych dorzeczy i do dwóch przeciwnych zlewisk morskich. Ku Wiśle spada obszar obudwu Dunajców, nowotarską doliną, a Poprad ma się doliną spizką ku Dunajcowi; do
Dunaju płynie Waga doliną liptowską, a Orawa orawską; Poprad wpada do Dunajca, Orawa do Wagi, Wisła do Bałtyku, Dunaj do morza Czarnego.
Z wieki powstały te 4 doliny na podnóżu Tatrów, z sepiska runionych skał i spławionych ziem. Wody Dunajca przerwały grzbiet Beskidu na północy poniżej Sącza, po połączeniu się z Popradem; – podobnież przerwała Waga, na ujściu Orawy, w kierunku zachodnim pasmo gór Fatra. Wprzód zanim sobie obiedwie te rzeki utorowały drogę do morza przez obadwa graniczne pasma gór, były Tatry istotną wyspą, oblaną wielkiem śródziemnem jeziorem. Wyłomami opadłe wody utworzyły te 4 doliny, a tylko tymi dwoma wyłomami łączy się kraina Tatrów z nizinami Polski i wielką doliną Dunaju.
W kształcie dwóch wideł otaczają te doliny skalisty rdzeń Tatrów. Na północy legła nowotarska, na południu liptowska, na zachodzie orawska, a na południu i wschodzie spizka. Do rzek głównych płynących temi czterema dolinami, wpada na zastrzał mnóstwo pomniejszych rzeczek i potoków górskich. Te mają źródła w górach najwyższych i płyną w głębokich, ciasnych wyłomach i debrach raczej niżeli w dolinach. Temi przepaścistemu łożyskami jest lity pień Tatrów niejako na pomniejsze drzazgi alpejskie pokłuty, – więcej jednak na południu i wschodzie, niżeli od północy i zachodu. Dopóki samą skalistą miazgą gór płyną, są wyłomy tych rzek nadzwyczaj zbieżyste, wąskie, grubym odtokiem i rumowiskiem skał zasłane; tam dopiero kędy wychodzą na obszar głównych dolin, ciągną się wzdłuż ich brzegów małe przydolinki. Główne zaś 4 doliny, lubo je nazywają pospolicie dolinami, są w istocie krajem wyniosłym i mają także znaczne górzystości: orawską od nowotarskiej odgranicza dział wodny, który się spuszcza od Babiej góry, pomiędzy dwoma temi dolinami, na południe ku Tatrom. Toż samo przegradza dział wodny, przeskoczywszy grzbiet Tatrów na południu, wierzchowinę doliny liptowskiej od spizkiej. Między nowotarską a spizką wzniosła się Magura spizka na 1500' prawie nad poziom obudwu tych dolin. Dolina orawska jest Magurą orawską przedzielona na dwie pomniejsze doliny;
to jest, na górną dolinę Orawy białej i na większą orawską dolinę, którą płynie Orawa połączona; od liptowskiej nakoniec oddzielają ją zachodnie ciekliny Tatrów, i obiedwie te doliny łączą się z sobą wązkiem tylko pasmem, tuż przed wyłomem Wagi.
Tak tedy dzielą się wewnętrznie te 4 główne tatrzańskie doliny; zewnętrznie zaś otaczają ich obszar lesiste pasma do koła, nie należące już do krainy Tatrów.
Nowotarska dolina graniczy na północy z południowemi stokami Beskidu zwanemi Gorcem; liptowska na południu, z południowym pasmem gór liptowskich, które się wzniosło do wysokości alpejskiej w szczytach Dziumbiru i królewskich Hal; (1) spizka graniczy na południu naprzód z wodnym działem, a dalej na wschodzie z Beskidem, gdy się dział wodny następnie wznosi na grzbiet jego w okolicy Moszyny; orawska dolina nakoniec graniczy na północy z południowemi stokami Babiej góry, a na zachodzie z górami Fatry.
Obrazowo przedstawiając rzecz, możnaby porównać sam skalisty rdzeń Tatrów, do wielkiej twierdzy przyrodzenia; obiedwie Magury, na jej podnóżu położone, do dwóch przedwarownych szańców; – cztery główne doliny do olbrzymich foss opasujących tę twierdzę do koła; – pasma lesiste gór za obrębem dolin, do wielkiego wału; – a obadwa wyłomy Dunajca i Wagi przez grzbiet Beskidu i Fatry, do dwóch bram prowadzących do tej twierdzy.
Znamienite wyniesienie Tatrów nad poziom morza sprawia, że się ich kształt zmienia w miarę wysokości i podziela na osobne niejako krainy, z których każda oddzielne ma piętno.
Naprzód idzie tedy kraina Podhala; do niej należą 4 główne tatrzańskie doliny, aż do podnóża Tatrów i tutaj zasługują na uwagę następujące wymiary:
Powyżej wyłomu przez grzbiet Beskidu leży powierzchnia Dunajca na ujściu Popradu. 1125' n… p… m.
Na ujściu Orawy leży powierzchnia Wagi na początku wyłomu przez pasmo gór Fatry.. 1235' " " "
–- (1) Pasmo to bywa także Niżnemi Tatrami nazwane.