- W empik go
Sąd sejmowy 1827-1829 na przestępców stanu - ebook
Sąd sejmowy 1827-1829 na przestępców stanu - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 377 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Tadeusza Bieczyńskiego,
Sekretarza Prezydyalnego Sądu Sejmowego wydania
J. I. Kraszewskiego
Poznań.
drukiem J. I Kraszewskiego, (dr. W. Łebiński)
1873
Niemieliśmy dotąd do Sądu Sejmowego z lat 1827 do 1829 żadnych Aktów urzędowych drukiem wydanych, oprócz zaskarżenia, które też stało się wielką rzadkością. Przebieg całej tej sprawy, który zwiastował już sobą rok 1830, niemiłym był Rządowi. Starano się więc wspomnienie jej i wrażenie, jakie wywołała, zastrzec wszelkiemi możliwemi środkami. Im naród więcej do niej przywięzywał wagi, i mocniej się nią chlubił, co dowiódł pogrzeb Bielińskiego, tem rząd Wielkiego Xięcia Konstantego silniej tłumił wszystko, co się do niej odnosiło. Przyrzeczona i zapeniona Konstytucyą swoboda prasy, już nieistniała; w Królestwie, nie wolno było ani wspomnieć o sprawie, – w której dostojni Sędziowie, dowiedli niezależność sumienia i patryotyzmu. Wszyscy, co dotąd w tym przedmiocie pisali, opierać się musieli na notatkach pobieżnych i wspomnieniach niedostatecznych. Wielką więc zdobyczą dla historyi Polski konstytucyjnej, jest zbiór niniejszy, tak pełny i wierzytelny, iż do przebiegu sprawy, nic, można powiedzieć, nie brakuje. Winniśmy go Panu Tadeuszowi Bieczyńskiemu, ostatniemu pewnie żyjącemu z Urzędników, którzy naówczas pracowali w Kancellaryi Sądu Sejmowego.
Potrzebujez wynosić ważność wypadków i znaczenie jego historyczne? Zdaje się to nam zbytecznem. Jest to ostatnia protestacya Polski konstytucyjnej, stworzonej przez Alexandra I. przeciwko niecnej komedyi, jaką z nią odgrywano; – Ustawę dając dla Europy, a w rzeczy postępując z nią najdespotyczniej, najsamowolniej, i urągając się własnemu dziełu. Wymagano od kraju, ażeby złudzenie konstytucyi popjerał i nie zużytkowywał praw sobie nadanych, które mu uciążliwo, już rozporządzeniami nowemi, już faktami przemocy, odejmowano. – Niezmierną powagą okryty jest ten Sąd, stojący wyżej po nad wszelkie chwilowe względy, i czuje on, iż w obliczu historyi, zapisuje kartę, chlubę Narodowi czyniącą.
Napróżne są starania, groźby, przeszkody ze strony Wielkiego Xięcia Konstantego, gwałcącego Konstytucyę potajemnie, a nieśmiejącego zadać jej gwałtu jawnego. Sąd Sejmowy przekonywa Go, że mimo wszystkich środków intimidacyjnych, mimo pogróżek i arbitralności; – Naród zachował ducha i objawić go się nie wachał; – wiedząc, jaka zemsta go czeka….. Chwila to była, która podniosła uczucie patryotyczne do najwyższego stopnia, a pogrzeb Bielińskiego dopełnił ją uroczyście.
Zbiór Pana Bieczyńskiego zawiera wszystkie Akta do sprawy się odnoszące; – a co najważniejsza, same protokóły narad, wyrok, rapport Monarsze zdany, naganę przy drzwiach zamkniętych; – z polecenia Cesarza i Króla, Sądowi udzieloną przez Ministerstwo. Dodatkowo mieszczą się tu Mowy, na pogrzebie Bielińskiego, które pięknie zamykają ten szereg dokumentów.
Polska, którą Rossyanie malują, jako niewdzięczną i nienasyconą; – nieumiejącą ocenić dobrodziejstw Ustawy Alexandra I., wzięła nadaną Konstytucyę jako prawdę, nie mogła i nie chciała grać komedyi narzuconej sobie, iż posłuszna przeciwko poczuciu i sumieniowi własnemu; – ztąd walka; – w której po stronie naszej jest nietylko najczystszy patryotyzm, ale najzupełniejsza legalność. Nie żądano nic nad to, co było przyrzeczonem, i co, jak rozumiano, dotrzymanem być było powinno. Protokóły i Akta, zajmują żywo jak dramat. Ileż to tu szczegółów do historyi Tajnych Stowarzyszeń ówczesnych, tej klęski, która nas długo trapiła, ale której genezę winniśmy wydarciu swobód przyrodzonych, brakowi wolności, słowa i czynu, zmuszającego do potajemnych knowań.
Zarzucano Polsce spiskowanie, którego szkodliwość, nawet dla charakteru narodowego, uznaje każdy; – lecz cóż je zrodziło? – jeźli nietłumienie objawów uczuć naturalnych, świętych, których im zapierać kazano? Najlepiej nas o tem dzieje innych Europy krajów nauczają, – gdziekolwiek przyszła swoboda, – znikły spiski. – Myśmy niemi długie lata karmić się i truć byli zmuszeni. Tego męztwa w wyznawaniu jawnem prawdy, jakie dali Członkowie Sądu Sejmowego, nie znajdujemy nigdzie, oprócz dostojnego Grona, co je składało.
Nie wątpimy, iż praca, jaką sobie zadał czcigodny Pan Tadeusz Bieczynski, w pełni przez naszych czytelników i badaczów uznaną zostanie.
Drezno, dnia 30. Stycznia 1873 r.
J. I. Kraszewski.
Znakomitym czynem w dziejach Polski konstytucyjnej jest postępowanie i zapadłe wyroki Sądu Sejmowego Królestwa Polskiego, wyznaczonego przez Cesarza i Króla Mikołaja I. do osądzenia Polaków, obwinionych o uczestnictwo w rewolucyjnym i zbrodniczym zamiarze Rossyan, popełnienia zbrodni Stanu.
Sąd Sejmowy Najwyższem Postanowieniem Królewskiem z dnia 19. Kwietnia 1827 roku, powołanym był do ukonstytuowania się i rozpoczęcia czynności, które w dniu 13. Czerwca 1827 r. uroczystym Aktem miało miejsce. – Zapadłe wyroki tegoż Sądu, były ogłoszone publicznie obwinionym, po uzyskaniu zatwierdzenia wyroku przez Najjaśniejszego Cesarza i Króla na dniu 17. Marca 1829 roku.
Czynności i wyroki Sądu Sejmowego, były już wielokrotnie przez kilku Dziejopisarzy w streszczeniu opowiedziane, lecz opowiadaniom tym, zbywało zawsze na dokładności, gdyż były czerpane, lub z notat w czasie obrad Sądu Sejmowego uskutecznionych, lub tez ze zebranych potocznych wiadomości od Członków Sądu; zatem rzeczywisty i dokładny przebieg, tak ważnej, Naród Polski interessującej sprawy, na wiarogodnych Aktach oparty, nie był dotychczas drukiem ogłoszony, a przeto nie mógł bydź z wszelką dokładnością wiadomym publiczności.
Jako Urzędnik przyboczny Bióra Prezesa Sądu Sejmowego, posiadam nietylko dokładne wiadomości o przebiegu w mowie będącej sprawy, lecz nadto miałem sposobność uzyskania oryginalnych Akt Prezydyalnych, obejmujące wiarogodne wypisy ze Summaryusza i Sentencyonaryusza Akt Sądu Sejmowego.
Będąc w posiadaniu tychże Akt oryginalnych, poczytuje za obowiązek podać drukiem do publicznej wiadomości, tak protokóły Posiedzeń, jako też zapadłe Postanowienia, Decyzye na prawnych zasadach oparte, Wyroki, Rapport przez Prezesa Sądu Monarsze złożony, udzieloną naganną odpowiedz, nakoniec mowy, miane przy pochowaniu zwłok Hrabi Piotra Bielińskiego, Prezesa Sądu Sejmowego Królestwa Polskiego.
Wrocław, w miesiącu Styczniu 1873 r.
Tadeusz Bieczyński, b. Sekretarz Prezydyalny Sądu Sejmowego Królestwa Polskiego,
W ostatnich latach Panowania Cesarza Rossyjskiego i Króla Polskiego Alexandra I., knowane i zawiązane zostały przeciw Rządowi i Panującemu, tajemne towarzystwa Rossyjskie, i oczekiwano wydarzonej i przyjaznej okoliczności, do wywołania powstania narodowego, celem obalenia istniejącego Rządu i Dynastyi. W tych rewolucyjnych zamiarach, miała udział najznakomitsza część arystokracyi Rossyjskiej, a w której mniemaniu, utwierdziło się to przekonanie: "że Rossyi inaczej zrowolucyonizować, czyli raczej uwolnić i oświecić nie można, jak tylko przez obcięcie jej ogromu;? – i to przez rozdział kolosu na tyle prawie pierwiastków, z ilu powstał. "Śmierć Cesarza Alexandra I. nastąpiła nagle w Taganrogu na dniu 1. Grudnia 1825 roku. – Po nim prawym Następca Tronu był najstarszy Brat Wielki Xiąże Konstanty Carewicz, mieszkający ciągle w Warszawie, noszący przybraną godność i tytuł: Naczelnego Wodza Wojska Polskiego; lecz ponieważ Carewicz Konstantyn żeniąc się w roku 1821 z Polką rodu szlacheckiego, Hrabianką Grudzińską, Córką Żony Marszałka Dworu Królestwa Polskiego, Hrabiego Brońca, zrzekł się był dobrowolnie korony Cesarstwa Rossyjskiego, zatem następny po nim młodszy Brat, Carewicz Mikołaj, ogłosił w Petersburgu, w Stolicy Caratu, wstąpienie Swoje na Tron Cesarstwa Rossyjskiego i Królestwa Polskiego. Stowarzyszeni spiskowi, Rossyjscy rewolucyoniści, uznali chwilę i okoliczność tę być na czasie, i stósowną do powstania, i zaraz nazajutrz po ogłoszeniu wstąpienia na Tron Caratu Rossyjskiego, Mikołaja I., rozpoczęto w Petersburgu ruchy rewolucyjne, do obalenia obecnego Rządu, i panującej Dynastyi, jednocześnie w wojskowych koszarach gwardyi Cesarskiej, jako też w Pałacu Cesarskim; lecz z powodu nagłości, oraz wskutek jeszcze niedostatecznie przygotowanego i urządzonego powstania, mała tylko część wojska, garnizującego w Stolicy, była przysposobioną i brała udział w powstaniu. A gdy przedewszystkiem przedsięwzięty i zamierzony zamach, na życie nowo na Tron wstąpionego Monarchy, przez lękliwość i bojaźń, oraz nieśmiałość, Xiążęcia Trubeckoy, (losem do tak zbrodniczego uczynku przeznaczonego); stał się niewykonalnym, w krótkim przeciągu czasu, za pomocą wojska garnizonowego Stolicy, któremu nie były wcale wiadomemi, i niemarzącego bynajmnej o zamiarach rewolucyjnych, został zamach i ruch spiskowych przytłumiony, i naczelnicy oraz przewódzey ruchów rewolucyjnych, byli pojmani i uwięzieni.
Ze zeznań i śledztwa osób w Petersburgu uwięzionych, dowiedział się Monarcha, że także istnieją sprzysiężenia w innych prowincyach Caratu, a mianowicie w Guberniach Litewskich, liczących się do Caratu Rossyjskiego, od czasu dokonanego pierwszego Zaboru Polski, niemniej w Królestwie Kongresowym Polskiem.
Następnie wydanym Ukazem Cesarskim, osoby zamieszkałe w Guberniach Litewskich, a obwinione o należenie do tajnego Stowarzyszenia rewolucyjnego, były oddane, wedle praw Caratu Rossyjskiego, pod zawyrokowanie Sądu wojennego, ustanowionego w Petersburgu, jako w Stolicy Cesarstwa. W skutek zapadłych wyroków tegoż Sądu wojennego, który na dniu i Marca 1829 roku uzyskał najwyższe Monarchy zatwierdzenie, zostały następujące Osoby z dawnego Zaboru Polski, to jest z Gubernii Litewskich, pod Sąd wojenny oddane, w następującym sposobie osądzone i ukarane:
I. Piotr Łagowski, Karól Prozor, Karól Dziekoński, Kazimierz Billewicz, Nowowiejski i Strumiłło, zostali zupełnie od obwinienia należenia do Stowarzyszenia rewolucyjnego, uwolnieni, i na wolność puszczeni.
II. Ignacy Zawisza, Karól Wagner, Stanisław Tyszkowski, zostali wprawdzie od kary uwolnieni, lecz przez przeciąg czasu roku jednego, oddani pod dozór policyjny.
III. Ludwik Sobański i Marcin Tarnowski, zostali wskazani na jeden miesiąc aresztu w Twierdzy, oraz oddani na przeciąg czasu dwóch lat pod dozór policyjny.
IV. Felix Ciszowski został wskazany na dwa miesiące aresztu do Twierdzy, oraz oddany na trzy lata pod dozór policyjny.
V. Antoni Czarkowski, Jan Chodźko, Stanisław Żotejko, wskazani na sześć miesięcy aresztu do Twierdzy, oraz oddani w ciągu lat pięciu pod dozór policyjny. VI. Hrabia Wiktor Ossoliński i Wincenty Karwicki, zostali wskazani na ośm miesięcy aresztu do Twierdzy, oraz oddani w przeciągu lat pięciu pod dozór policyjny.
VII. Józef Grudziński został wskazany na rok aresztu do Twierdzy, i oddany na całe życie pod dozór policyjny.
VIII. Michał Romer odsądzony od Urzędów, orderów, wskazany na rok jeden aresztu do Twierdzy, i oddany na całe życie pod dozór policyjny.
IX. Hrabia Mikołaj Worcel został odsądzony od Hrabiostwa, i wskazany do służby w wojsku jako prosty szeregowiec, aż do wysłużenia lat służby obowiązującej.,
X. Stanisław Karwicki, były Prezes Wołyński, został odsądzony od wszelkich tytułów, godnnści i rangi, wskazany do wojska na prostego szeregowca, i to do Armii czynnej, na czas lat służby obowiązującej.
XI. Anzelm Iwaszkiewicz został odsądzony od Rangi oraz Szlachectwa, i wskazany na osiedlenie w Syberyi na lat 10.
XII. Hrabia Piotr Moszyński został odsądzony od wszelkich tytułów, Hrabiostwa, i wskazany na osiedlenie w Syberyi na lat 12.
XIII. Anastazy Grodecki został odsądzony od szlachectwa, i wskazany do osiedlenia w Syberyi na lat 15.
XIV. Xiąże Antoni Jabłonowski, został oddzielną Cesarską Rezolucyą czyli ukazem, zupełnie ułaskawionym, i to przez szczególniejszy wzgląd na szczere osobiście Monarsze uczynione wyznania, i wynurzenie żalu, oraz szczególnej gorliwości, z którą pomagał odkrywać wszelkie rozgałęzienia tajnych Towarzystw.
Co się dotycze poddanych Królestwa Kongresowego Polskiego, Cesarz i Król Mikołaj, przy wstąpieniu na Tron jako Król Poski, zaprzysiągłszy nadaną przez poprzednika Swojego Cesarza i Króla Alexandra I. konstytucyą, nie chciał jej zaraz łamać przy wstąpieniu na Tron, zatem w myśl § 152 Ustawy Konstytucyjnej, Postanowieniem Swem z dnia 19 Kwietnia 1827 roku, powołał odpowiednio Sąd Sejmowy z Senatorów Królestwa składający się, polecając temuż, wydania wyroku na oskarżonych o zbrodnię Stanu, a mianowicie na:
1. Stanisława Hrabiego Sołtyka Senatora Kasztelana,
2. Seweryna Krzyżanowskiego Podpułkownika Gwardyi Strzelców konnych.
3. Franciszka Majewskiego Kapitana 1 Pułku Ułanów.
4. Księdza Konstantego Dembka Kanonika honorowego.
5. Stanisława Zabłockiego Szefa Wydziału Kssyi Rwej Wojny.
6. Wojciecha Grzymały Referendarza Rady Stanu.
7. Andrzeja Plichty Referenta w Biórze Rady Stanu.
8. Romana Hrabiego Załuskiego Referendarza Rady Stanu. W wykonaniu Postanowienia Królewskiego, wydanego w myśl § 152 Ustawy Konstytucyjnej, powołującego Sąd Scymowy, Prezydujący w Radzie Administracyjnej Królestwa Polskiego, Senator Wojewoda Walenty Sobolewski, zastępujący Namiestnika Królestwa, wezwał Senatorów do Warszawy, celem ogłoszenia tegoż Postanowienia Królewskiego, i ukonstytuowania Sądu Seymowego.
Powołani Członkowie Senatu, zgromadzili się na dniu 13 Czerwca 1827 roku o godzinie 10. z rana w Zaniku Królewskim w Warszawie, w sali Senatorskiej, do której przybyły Prezes Rady Administracyjnej wraz z Członkami tejże Rady, (oprócz Senatora Nowosielcofa, Kommisarza Królewskiego)
w assystencji Członków Rady Stanu, i innych Dygnitarzy Rządowych, stanąwszy na stopniu Tronu, z prawej strony, odczytał Dekret Królewski z daty 19/7 Kwietnia 1827 r. zwołujący Sąd Sejmowy Królestwa Polskiego, a następnie odebrawszy przysięgę od Senatora Wojewody Piotra Hrabi Bielińskiego, jako przez Monarchę zamianowego Prezesem Sądu, ogłosił ukonstytuowanie Sądu Sejmowego Królestwa Polskiego, – Po tej czynności, Prezydujący w Radzie Administracyjnej wraz z Członkami tejże, i assystującemi Urzędnikami, opuścił salę Senatorską.
Następnie Rzeczywisty Radzca Stanu Antoni Wyczechowski, jako Prokurator Jeneralny przy Sądzie Sejmowym, odczytał przed już ukonstytuowanym Sądem Sejmowym, Akt oskarżenia przeciw obwinionym o zbrodnię stanu, i do roztrzygnięcia ich winy, pod Sąd Sejmowy oddanych.
Obrządek ukonstytuowania Sądu Sejmowego miał miejsce przy drzwiach otwartych, lecz z publiczności ci tylko mieli przystęp, którzy w mundurach cywilnych lub wojskowych, przybrani byli.
Na drugi dzień po ukonstytuowaniu Sądu Sejmowego, to jest 14 Czerwca 1827 wyznaczył Prezes Bieliński, Posiedzenie w Pałacu Rządowym, Krasińskich zwanym, w lokalu wspaniale, umyślnie, dla Sądu Sejmowego nrządzonym, – a dla dodania temuż Sądowi najwyższej powagi, dodaną była z rozkazu Naczelnego Wodza Wojska Polskiego, Wielkiego, Xięcia Konstantego, straż honorowa, pod dowództwem wyższego Officyera sztabowego, umieszczona na placu przed Pałacem, a składająca się z dwóch kompanii piechoty, i szwadronu Jazdy Ułanów; niemniej licznego zastępu Żandarmeryi i Policyantów, pod Zwierzchnictwem Vice Prezydenta Miasta Warszawy, Mateusza Lubowidzkiego. – Za ukazaniem się Prezesa Sądu, zwyż wyrażona straż honorowa, oddawała mu najwyższe honory wojskowe, które tylko Osobom Rodziny Cesarskiej, przynależą.
Po zajęciu w sali Sądowej wedle starszeństwa, godności nominacyi, miejsc przez Członków Sądu, niemniej Prokuratora Jeneralnego, Pisarza, jego Zastępców, oraz Sekretarza
Prezydyalnego, zagaił Prezes Hrabia Bieliński Posiedzenie Sadowe, krótką, przemową; poczem wniósł najpierwszą i najgłówniejsza kwestyę, w przedmiocie śledztwa administracyjnego, przez Komitet do tegoż wyznaczony, uskutecznionego, a na którem Prokurator Jeneralny, oskarżenie swoje oparł, i na tymże uzasadnić usiłował.
Wniosek przez Prezesa Hrabiego Bielińskiego do roztrzygnięcia Sądu Sejmowego przedstawiony, był następujący:
"Jak uważać należy śledztwo sądowoadministracyjne przez wyznaczony od Rządu Komitet śledczy prowadzone?" Po długich dyskussyach, w których wielu Członków Sądu, oraz Prokurator Jeneralny, głosy zabierarali:
Sąd Sejmowy mając na uwadze, i w zastosowaniu do Artykułu 53 Statutu Organicznego, do postępowania Sądu Sejmowego przepisanego, który zawiera następujący przepis:
"Senatorowie delegowani od sądu, wysłuchają oskarzonych, uzupełnią (jeżeli tego potrzeba się okaże) dowody i zegnania świadków poprzednio wysłuchanych, i przystąpią do wysłuchania nowych świadków. Przedsięwezmą takie środki, jakie uznają za przyzwoite, wedle stanu procedury, i dołożą usiłowań, ażeby instrukcyą sprawy, doprowadzić do stanu takiej dojrzałości, jaka potrzebna będzie do uczynienia wyroku, – nie będą zaś mogli zrobić żadnego kroku, wykonać żadnego działania, w toku instrukcyi, bez uwiadomienia o tem Urzędu Publicznego, i rozważenia jego wniosków."
postanowił jednomyślnością głosów:
"ażeby wyznaczoną była Delegacya, z Członków jego złożona, celem prowadzenia śledztwa Sądowego, i wysłuchania świadków."
Na mocy tego Postanowienia, Prezes Sądu wyznaczył Delegacyę z ośmiu Członków Sądu, czyli Senatorów złożoną, i dalsze postępowanie i Posiedzenia Sądowe, zawiesił aż do wyprowadzenia i zupełnego ukończenia śledztwa, przez wyznaczoną Delegacyę Sądowo-Sejmową.
Czynności Delegacyi Sejmowej, z powodu, iż wszyscy obwinieni dla bardzo ważnych i prawnych dowodów, odwołali zeznania w Komitecie śledczym złożone, takie wzięły rozmiary, iż wymagały mozolnej i ciągłej siedmiomiesięcznej pracy, tak iż dopiero w początku miesiąca Stycznia 1828 r. ukończonymi, i Prezesowi Sądu Sejmowego, złożonymi być mogły.
Po ukończeniu śledztwa, prowadzonego przez Delegacya Sądu Sejmowego, stosownie do Art: 58 Urządzenia Sądu Sejmowego, oraz na mocy decyzyi Prezesa tegoż Sądu, z dnia 17 Stycznia 1828 r., został prawnie doręczonym Akt oskarzenia, tak każdemu obwinionemu w szczególności, jako też przybranym przez nich Obrońcom, Mecenasom, w Senacie stawającym; które to doręczenie miało miejsce w dniu 19 Stycznia 1828 r.
Po odbytych wedle przepisów Prawa, wzajemnych komunikacyi Summaryuszów i pism, pomiędzy Prokuratorem Jeneralnym Sądu Sejmowego, a Mecenasami, czyli Obrońcami Obwinionych, wyznaczył Prezes Bieliński Posiedzenie publiczne Sądu Sejmowego, na dzień 10 Kwietnia 1828, r. na którem Posiedzenieniu, oraz na następnych Posiedzeniach, w obecności Prokuratora Jeneralnego, niemniej Obwinionych, ich Obrońców, i zgromadzonej publiczności, był naprzód odczytanym przez Prokuratora Jeneralnego Akt oskarzenia, następnie protokuły śledztwa administracyjnego, przez Komitet śledczy uskutecznionego, nareście protokuły, zeznania Obwinionych i świadków, przed Delegacyą Sądu Sejmowego złożone, wraz z dowodami. Po czem słuchaną była Konkluzya Prokuratora Jeneralnego, co do czynów i zastósowania prawa, oraz głosy Obrońców i samychże Obwinionych, Krzyżanowskiego, Grzymały i Plichty, którzy tylko o dozwolenie przymówienia się, prosili.
Po tych przedstawieniach, na Posiedzeniach Sądu Sejmowego, (które dopiero w dniu 20 Maja 1828 r. ukończonymi były), przedstawił Prezes Sądu Sejmowego, Hrabia Bieliński, na Posiedzeniu w dniu 21 Maja 1828 roku następujący Obraz Stanu Sprawy.