Samo Sedno - Medytacja łatwiejsza niż myślisz - ebook
Samo Sedno - Medytacja łatwiejsza niż myślisz - ebook
Poznaj zbawienną moc medytacji, która wprowadzi w twoje życie ład i równowagę oraz uwolni cię od negatywnych emocji i stresu. Dzięki wskazówkom zawartym w poradniku przekonasz się, że medytacja pomaga osiągnąć zharmonizowane życie i dostarcza wewnętrznej satysfakcji.
W książce znajdziesz opisy różnych ścieżek medytacyjnych m.in. medytacji w ciszy, medytacji w ruchu czy medytacji z mantrą. Dzięki temu możesz wybrać tę, która jest najbardziej skuteczna i najprostsza do zastosowania w twoim życiu.
Treść poradnika wzbogacają inspirujące cytaty, liczne historie z życia oraz zdjęcia prezentujące m.in. asany relaksacyjne. Integralną częścią książki są nagrania z technikami medytacji z mantrą (do pogrania on line).
Dlaczego poradnik trafia w Samo Sedno:
▪ przedstawia korzyści, jakie niesie ze sobą medytacja – od poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego aż po głębokie zrozumienie samego siebie
▪ omawia proste i skuteczne techniki relaksacyjne, m.in. relaksację joga nidra, relaksację Jacobsona czy technikę milczącego świadka
▪ prezentuje elementy hatha-jogi, czyli podstawowe asany odprężające
▪ wskazuje sposoby na to, jak odmienić swój dom i otoczenie, by wzmocnić efekty medytacji
▪ zawiera cenne informacje dotyczące zdrowego stylu życia, pomaga dopasować odpowiednią dietę oraz opracować idealny rozkład dnia
Magdalena Mola – instruktorka medytacji z 20-letnim doświadczeniem. Inicjatorka projektów Yoga Life Style oraz Zrelaksowani.pl. Prowadzi zajęcia z zakresu medytacji i jogi oraz jej adaptacji we współczesnym świecie.
Spis treści
1. Dlaczego warto medytować?
Lecznicze właściwości medytacji
Zdrowie fizyczne
Zdrowie psychiczne
Badania naukowe
Osiągnij samorealizację
Czym jest samorealizacja?
Odkrywanie siebie
2. Jak medytować? Przegląd głównych nurtów
Medytacja w ciszy
Asztanga-joga
Kundalini-joga
Tai-chi i chi-kung
Wskazówki ułatwiające praktykę tai-chi
Praktyki wprowadzające
Medytacja z mantrą – łatwy proces w trudnych czasach
Mantra
Czaitania Mahaprabhu
Nauczyciel medytacji
Jak rozpoznać godnego zaufania nauczyciela?
3. Techniki przedmedytacyjne. Przygotuj umysł, opanuj zmysły . 65
Hatha-joga. Podstawowe asany relaksacyjne
Tadasana – pozycja góry
Vriksasana – pozycja drzewa
Garudasana – pozycja orła
Virabhadrasana II – pozycja bohatera II
Parivritta parśvakonasana – pozycja kąta ze skrętem boków ciała
Prasarita padottanasana – pozycja intensywnego rozciągania nóg
Adho mukha svanasana – pozycja psa patrzącego w dół
Uttanasana – pozycja intensywnego rozciągania
Dandasana – pozycja kija
Sukhasana – łatwa pozycja w siadzie skrzyżnym
Siddhasana – siad doskonały
Mariciasana III – skręt kręgosłupa w pozycji siedzącej III
Janu sirsasana – pozycja głowy przy kolanie
Paścimottanasana – pozycja rozciągania do przodu w siadzie
Viparita karani – pozycja odwróconego wodospadu
Sarvangasana – świeca
Savasana – pozycja relaksacyjna
Surya namaskar – powitanie słońca
Relaksacja joga nidra
Relaksacja Jacobsona
Przyjęcie pozycji
Przebieg sesji relaksacji
Propozycja dla bardziej doświadczonych
Pranayama. Nauka zrównoważonego oddychania
Ujjayi pranayama
Nadi sodhana pranayama
Technika milczącego świadka
Technika Aham Brahmasmi
4. Techniki medytacji z mantrą
Gauranga pranayama – medytacja z oddechem i mantrą
Japa-joga – medytacja na koralach japa mala
Kirtan – medytacja w śpiewie
5. Życie w medytacji, czyli jak wzmocnić efekty praktyki
Ahimsa – praktykuj łagodność
Zewnętrze wpływa na wnętrze
Trzy siły natury materialnej
Przyjazne otoczenie i dom
Wegetarianizm – dieta dobrego nastroju
Szczypta ajurwedy
Wybierz odpowiednie pokarmy
Wybierz styl życia właściwy dla ciebie
Kolorowy talerz. Proste przepisy
Poznaj moc ghee i oleju sezamowego
Twój idealny rozkład dnia
Łagodnie oczyść organizm z toksyn
Kilka dobrych rad
Pokonaj złe nawyki
6. Dla ciekawych – starożytna filozofia Wed
Głębsze znaczenie i cel medytacji
Trzy aspekty Prawdy Absolutnej
Znaczenie jogi
Bhagavad-gita – esencja wiedzy wedyjskiej
7. Owoce medytacji. Inspirujące historie
Siddhartha Gautama
Historie współczesne
Dodatek 1. Najczęściej zadawane pytania
Dodatek 2. Mądre opowieści
Bibliografia
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-7788-482-9 |
Rozmiar pliku: | 19 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Drogi Czytelniku,
świat medytacji wydaje się światem bardzo odległym. Takim dla wybranych. Dla tych, którzy nie są wciągnięci w wir konieczności, więc mogą sobie pozwolić na medytacyjny styl życia – zapewniający głęboki wewnętrzny spokój, satysfakcję, harmonię, wolność od strachu i wielu innych negatywnych, wypalających emocji.
Poradnik, który trzymasz w rękach, obala ten mit. Znajdziesz w nim opisy najbardziej znanych systemów medytacji. Gdy szczegółowo je poznasz, zrozumiesz, dlaczego jedne ścieżki są trudne i niepraktyczne, a inne – łatwe i bardzo skuteczne. Książka zawiera także wiele wskazówek, dzięki którym możesz sprawić, że całe Twoje życie, choć pełne wyzwań i obowiązków, będzie się toczyć w atmosferze wewnętrznego spokoju i harmonii.
Znajdziesz tutaj szereg informacji – dotyczących tego, jak, gdzie i kiedy medytować, lecz także takich, które pozwolą Ci utrzymać odpowiedni nastrój również między sesjami medytacji. Poznasz zatem techniki przedmedytacyjne, wspomagające skuteczność Twojej praktyki, oraz dostaniesz wiele konkretnych porad pomagających stworzyć odpowiedni klimat do medytacji.
Wiedza odnosząca się do oryginalnych praktyk jogi i medytacji pochodzi ze starożytnych Wed – literatury spisanej przez wielkiego mędrca Vyasadevę ok. 5 tys. lat temu. Przekonasz się, że ten bardzo stary system to wiedza ponadczasowa, sprawdzająca się w każdych warunkach i okolicznościach.
Wedy spisano w sanskrycie, języku mędrców i świętych osób. Ich najważniejsze części, m.in. Bhagavad-gita taka jaką jest – dotyczące bezpośrednio każdego z nas, tego, kim jesteśmy, gdzie znajduje się miejsce pełne spokoju i harmonii oraz jak do niego dotrzeć, by obudzić się ze snu zaburzanego lękami i niepokojem –przetłumaczono w latach 60. XX w. na język angielski, a potem na ok. 60 innych języków, w tym polski.
Niech ten zawierający pradawne mądrości poradnik stanie się dla Ciebie cenną inspiracją i wzbogaci Twoje życie o doświadczenia, które nadadzą mu nowy wymiar – wymiar harmonii i relaksu.Jeśli nigdy dotąd nie zetknąłeś się z medytacją, niewykluczone, że zastanawiasz się, po co w ogóle medytować, jaką korzyść przyniesie ci taka praktyka. Medytacja może ci się wydawać aktywnością dla kobiet, które nie chcą mieć zmarszczek, dla osób zestresowanych albo poszukujących dróg duchowego rozwoju. W rzeczywistości jednak niesie ona ze sobą wiele konkretnych korzyści. Podczas ich poznawania z pewnością odnajdziesz obszar związany z własnymi potrzebami.
Możesz medytować, aby:
- poprawić zdrowie fizyczne;
- uwolnić się od nałogów;
- pozbyć się stresu;
- uwolnić się od depresji;
- osiągnąć spokój;
- nauczyć się koncentracji i skupienia;
- ukoić uczucie pustki czy nieokreślonego niepokoju;
- odnaleźć głębszy sens życia;
- poznać własną wewnętrzną wartość;
- zrozumieć swoją duchową naturę i relację z Bogiem;
- zaspokoić ciekawość.
Medytacja jest dobra dla każdego. Aby praktykować, nie trzeba mocno wierzyć w jej działanie. Sprawcza moc medytacji nie zależy bowiem od autosugestii, podobnie jak moc słońca nie zależy od tego, na ile w nią uwierzymy. Tak więc nie musisz być zdecydowanym zwolennikiem medytacji, stuprocentowo przekonanym o jej dobroczynnym wpływie. Kiedy zaczniesz medytować – nawet z pewną dozą sceptycyzmu – i tak doświadczysz pozytywnych efektów. A to z kolei sprawi, że nabierzesz większego przekonania i docenisz wartość medytacyjnej praktyki. Przyjemne działanie słońca odczuwasz po prostu za sprawą wejścia w zasięg jego promieni. A jeśli zanurzysz się w medytacji, sam doświadczysz tego, o czym od tysięcy lat mówią wielcy nauczyciele i jogini.
Lecznicze właściwości medytacji
W samych Stanach Zjednoczonych ok. 20 mln ludzi praktykuje jakąś formę medytacji w celach przede wszystkim zdrowotnych. Włącza się ją w plan leczenia chorób psychosomatycznych, będących plagą współczesnych czasów. Korporacje fundują pracownikom odstresowujące weekendy z medytacją, a niektóre ośrodki penitencjarne uwzględniają ją w programach resocjalizacji więźniów.
Zdrowie fizyczne
W 1818 r. niemiecki psychiatra Johann Christian Heinroth jako pierwszy postawił hipotezę o psychicznym podłożu wielu fizycznych dolegliwości – stworzył termin „psychosomatyczny”. Poglądy Heinrotha rozwinął, a także poparł licznymi badaniami klinicznymi Franz Alexander, uznany oficjalnie za ojca medycyny psychosomatycznej. Na początku XX w. pioniersko udowodnił on wpływ czynników emocjonalnych na powstanie choroby wrzodowej żołądka. Jego badania zapoczątkowały zwrot w poszukiwaniu genezy wielu chorób, a co za tym idzie – zweryfikowanie sposobów zapobiegania i leczenia.
Alexander odkrył, że z czynnikami emocjonalnymi bardzo silnie wiążą się takie schorzenia, jak astma oskrzelowa, nadciśnienie tętnicze, dysfunkcje układu sercowo-naczyniowego i reumatyzm. Wyniki badań opublikował w 1950 r. w książce Psychosomatic Medicine, gdzie zdefiniował chorobę psychosomatyczną jako taką, w której zaistnieniu wiodącą rolę odgrywają czynniki psychiczne, a spośród nich przede wszystkim długotrwały stres.
Od tego momentu medycyną psychosomatyczną zaczęło się interesować coraz więcej lekarzy. Przestano traktować człowieka jako zbiór odrębnie działających organów. Podczas stawiania diagnozy i ustalania kierunku leczenia zaczęto brać pod uwagę coś więcej niż bezpośrednie dolegliwości fizyczne. Analizowano sytuację życiową pacjenta, jego relacje społeczne i oczywiście poziom stresu. W związku z tym do leczenia farmakologicznego dołącza się obecnie sesje terapeutyczne, zajęcia relaksacyjne czy właśnie medytację.
Do najbardziej znanych i niestety powszechnych chorób psychosomatycznych należą dziś:
- zaburzenia odżywiania (anoreksja i bulimia);
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy;
- niektóre przypadki nadciśnienia tętniczego;
- alergie;
- atopowe zapalenie skóry;
- astma oskrzelowa;
- migrena;
- zaburzenia snu;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- choroba niedokrwienna serca;
- cukrzyca;
- nadczynność tarczycy;
- zapalenie jelita grubego.
Jeśli wprowadzisz w swoje życie regularną medytację, pozytywnie wpłyniesz na własną psychikę, co z kolei przyczyni się do poprawy twojego zdrowia fizycznego.
Ciekawostka
Jak powstaje choroba wrzodowa?
Znajdujący się w żołądku kwas solny stymuluje działanie enzymów trawiennych – w tym pepsyny, odpowiadającej za trawienie białek. Zarówno kwas, jak i pepsynę zalicza się do czynników agresywnych, które mogą uszkodzić błonę śluzową żołądka i dwunastnicy. Przeciwdziałają temu czynniki obronne, takie jak śluz i właściwe ukrwienie. Gdy równowaga między działaniem czynników agresywnych i obronnych zostaje zaburzona (i pojawią się bakterie Helicobacter pylori), śluzówka żołądka jest narażona na podrażnienia. W efekcie pojawiają się wrzody.
Jak wykazały badania psychosomatyczne, tłumienie agresji czy lęków przekłada się na wzmożoną aktywność sekrecyjną (wydzielniczą) żołądka, znacznie przekraczającą możliwości obronne tego organu. Bezpośrednie wyrażenie lęku czy agresji, np. w rozmowie, powoduje zaś spadek tej aktywności. Naukowcy doszli więc do wniosku, że niezbędnym elementem w leczeniu choroby wrzodowej jest psychoterapia lęku i agresji. Dzięki niej zmniejsza się ilość wydzielanych czynników agresywnych: kwasu solnego i pepsyny.
O ścisłej zależności psychofizycznej wie również każdy dobry nauczyciel hatha-jogi. Dlatego też jedna z klasyfikacji asan dzieli je na pobudzające i uspokajające. Dotyczy to wpływu nie tylko na ciało i fizyczne samopoczucie ćwiczącego, lecz także na jego stan umysłu.
A zatem przez odpowiedni dobór ćwiczeń da się regulować stan umysłu i kształtować kondycję psychiczną. I tak asany stojące z grupy uttistha sthiti są stymulujące: rozgrzewają, pobudzają do działania, dodają wigoru, rozwijają siłę fizyczną i siłę woli. Z kolei asany z grupy paścima pratana sthiti, czyli różne warianty skłonów w przód wykonywanych w pozycji siedzącej, uwalniają od zmęczenia, wyciszają, „schładzają”, relaksują, odświeżają i wzmacniają umysł. Skuteczne zajęcia jogi zawierają odpowiedni zestaw asan. Nauczyciel nie układa ich w dowolnej, chaotycznej kolejności, lecz na podstawie znajomości ich wpływu na samopoczucie. Po takich zajęciach będziesz czuł się ożywiony, pełen wigoru, a jednocześnie spokojny i uporządkowany, wolny od wewnętrznego rozedrgania.
Skoro pozycje ciała wpływają na stan umysłu, nietrudno się domyślić, że również stan umysłu wpływa na kondycję ciała. Z pewnością zauważyłeś, że gdy czujesz stres, twoje mięśnie są napięte, ruchy – mniej płynne, a oddech staje się płytszy. Czasami możesz zaobserwować przyspieszone bicie serca czy skurcze w brzuchu. Osoby będące pod wpływem silnego stresu nierzadko mają biegunkę i intensywnie się pocą. Często drżą im ręce. Gdy natomiast jesteś zrelaksowany, twoje ciało staje się bardziej giętkie, plastyczne, otwarte. To oczywiste oznaki tego, jak mocno ciało jest związane z umysłem.
Zdrowie psychiczne
Prekursorem badań nad psychicznymi efektami medytacji był wybitny szwajcarski psychiatra i psycholog Carl Gustav Jung. W licznych opracowaniach nawiązywał do większości systemów medytacyjnych i jogicznych. Zainspirował go Hermann hr. Keyserling, założyciel Szkoły Mądrości w Darmstadt. Keyserling twierdził, że nowe metody psychologiczne to tak naprawdę odkrywanie tego, o czym Hindusi wiedzieli od tysiącleci: „Mądrość indyjska jako całość jest najgłębszą znaną nam formą wglądu w człowieka. Im dalej idziemy, tym nasze poglądy stają się bliższe tym mądrościom. Studia psychologiczne, formułując swe poglądy w ciągle jeszcze tak niedostatecznych teoriach, krok po kroku potwierdzają trafność dawnej psychologii indyjskiej”.
Założyciel Szkoły Mądrości traktował jogę jako system psychologiczny przewyższający pod względem poznawczym i terapeutycznym wszystkie systemy tego rodzaju wypracowane na Zachodzie: „Metodę treningu prowadzącego do poszerzenia i pogłębienia świadomości posiadali przede wszystkim Hindusi”.
Stosunkowo łatwo jest zrelaksować ciało. Wystarczą: pachnąca kąpiel, trochę ćwiczeń fizycznych i dobry sen. A jak odświeżyć się wewnętrznie? Jak oczyścić umysł z napięć, stresu, niepokoju, męczących myśli, niedorzecznych pragnień? Otóż takim oczyszczającym czynnikiem jest właśnie medytacja. Nie tylko „wymiata” z psychiki negatywne stany, lecz także wprowadza do niej wiele pozytywnych elementów – a te sprawiają, że czujesz się szczęśliwszy i bardziej usatysfakcjonowany.
Medytacja to odświeżająca wewnętrzna kąpiel. Redukuje stres, wzmacnia umysł, równoważy emocjonalnie, poprawia koncentrację, korzystnie wpływa na procesy uczenia się i zapamiętywania, zmniejsza poziom lęku. Pomaga w przezwyciężaniu nałogów. Artyści aktywują dzięki niej nowe obszary wyobraźni – ich sztuka staje się bardziej nowatorska. Ludzie praktykujący medytację często działają charytatywnie. Rozwijają się w nich takie cechy, jak cierpliwość, zdolność wybaczania, bezinteresowność, altruizm.
Reasumując: medytacja to czynnik pobudzający rozwój. Niektóre bardziej postępowe ośrodki penitencjarne, nawet te w Polsce, do programu resocjalizacji więźniów dodały właśnie medytację i lekcje starożytnych systemów jogi, prezentujących wysokie wartości moralne. Dzięki temu u osadzonych zaczęto obserwować mniejszą liczbę agresywnych zachowań, wzrost empatii, większą skłonność do współpracy i chęć zmiany życia.