- W empik go
Sercem i umysłem - ebook
Sercem i umysłem - ebook
Twórczość Agnieszki Lipskiej to poezja zamyśleń, postawa kontemplacji, wewnętrznej harmonii. Zwrócić należy uwagę na wewnętrzną dyspozycję intelektualną stawiania wyżej treści i zaangażowań uniwersalnych. Postawa ta zaznacza się w jej poezji już na samym początku drogi twórczej. W niniejszym tomiku poetka ma na uwadze wymiar życia spełniający się na płaszczyźnie połączeń pomiędzy sercem, a umysłem. Czy jesteście gotowi przeżywać to doświadczenie…?
Kategoria: | Poezja |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8324-526-3 |
Rozmiar pliku: | 2,3 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Każdy z nas niejednokrotnie podejmował trudne decyzje, kierując się przy tym „radami”, które sugerowało zarówno serce, jak i umysł. Możemy być logiczni i analityczni; możemy też być gwałtowni i zmienni. Możemy podążać za tym, co nam dyktuje umysł, ale i za tym, czym kieruje się nasze serce. Idealnie byłoby pogodzić obydwa dyktaty. A może serce i umysł powinny się wzajemnie wspierać i uzupełniać, synchronizować działania w określonych, często trudnych życiowych sytuacjach. Czy umysł wysyła sygnały do serca, czy jest może zupełnie na odwrót. Okazuje się, że serce i mózg mają ze sobą łączność elektromagnetyczną, dzięki której przesyłają sobie nawzajem informacje.
Umysł wydaje się solidny, „stojący” twardo na ziemi, posługujący się racjonalnymi argumentami, serce natomiast rządzi się porywami uczuć i emocjami. Serce doskonale wie, co jest dla nas dobre, a co złe i to właśnie ono dokonuje selekcji, wystarczy się wsłuchać w jego głos. Potrzeba intensywnej i nieustającej pracy nad swoim umysłem, by nauczyć się myśleć sercem.
Badaniem takich właśnie procesów zajmuje się psychologia społeczna. Jestem pod wrażeniem podręcznika amerykańskich psychologów Elliota Aronson’a, Timothego Wilsona oraz Robina M. Akerta pt. _Serce i umysł,_ który to w naukowy sposób traktuje o zależnościach pomiędzy sercem, a umysłem.
Jednakże pomysł na taką tematykę ósmego tomiku zrodził się już wraz z początkiem 2022 roku. Podszept serca i umysłu kompatybilnie współpracujących.
Nadto, rok ów jest rokiem polskiego romantyzmu, z okazji przypadającej dwusetnej rocznicy wydania _Ballad i romansów_ Adama Mickiewicza, którego to klimat romantyczności udzielił mi się podczas pobytu w Muzeum w Śmiełowie. Sam poeta również jakoby radzi: _Miej serce i patrzaj w serce._ Ileż w tym uniwersalizmu.
Myśleć sercem to być obserwatorem siebie i przestrzeni wokół, by móc odbierać sygnały z zewnątrz i przetwarzać je na własne odczucia. To podążanie za swoim wewnętrznym głosem. To szansa na realizację swojego mentalnego potencjału, osiągnięcie szczęścia, jedności i pełni człowieczeństwa. By zbudować dobro należy przede wszystkim kształtować ludzkie serca. Ale ważny jest także umysł, nasza wiedza, racjonalne podejście. Zdolność do operowania pojęciami abstrakcyjnymi, używanie zdobytych doświadczeń do radzenia sobie w sytuacjach życiowych. Ale przecież emocje serca wynikają z posiadanej wiedzy. Zatem zależność pomiędzy sercem i umysłem jest konieczna i potrzebna do właściwego zinterpretowania sytuacji. Nawiązuje do tego teoria Schachtera i Singera, która opisuje w jaki sposób dochodzi w umyśle człowieka do poznania i zrozumienia własnych emocji. Ale dość teoretyzowania.
Ósmy tomik wierszy pod tytułem _SERCEM I UMYSŁEM_ składa się z czterech rozdziałów oraz suplementu. Zawiera 54 wiersze z bieżącego roku. Rozpoczyna się tradycyjnie cytatem. I rozdział traktuje o relacji pomiędzy wyżej wymienionymi, II rozdział skupia się bardziej na obecności serca w życiu człowieka, III rozdział to poetycka opowieść o moim sercu. W IV części ukazany zostaje sens naszego istnienia, którego serce stanowi główne źródło. Suplement natomiast zawiera cztery wcześniejsze wiersze nawiązujące do istoty serca właśnie.
Ostatni akapit wstępu to miejsce na podziękowania. Całym sercem i umysłem dziękuję moim synom oraz synowej, wszystkim najbliższym z bliskich memu sercu. Dziękuję również koleżance Beacie Grzelce, dzięki której do dziś pozostaję pod wpływem urokliwego klimatu Śmiełowa oraz za zorganizowanie spotkania poetyckiego. Zapraszam do ogrodu moich wierszy.
Agnieszka LipskaSercem\ i umysłem
_Podążaj zawsze za swoim sercem_
_Uczyń umysł światłem swego życia_
_Choć każdy dzień wymaga poświęceń_
_Świat poznawać zacznij od dzisiaj_
_Zrozum to, co niepojęte_
_Szukaj tylko dobrych rozwiązań_
_Pokonaj wszystkie drogi kręte_
_Za swoim sercem zawsze podążaj_
_Wymagaj od siebie wciąż więcej_
_Niech mądrość w Twych myślach rozbłyśnie_
_Pragnij bardziej, mocniej, goręcej_
_Poznawaj życie sercem i umysłem_
_20.01.22 r._Z siłą\ umysłu\ i sercem\ wrażliwym
_W subtelnych tonacjach szarości_
_W bezkresnej, cichej przestrzeni_
_W życia niecierpliwości_
_W galopującej serca czerwieni_
_W eksplozjach myśli i świateł_
_W ramion bezpiecznym kręgu_
_Pod mądrości dachem_
_W szczęścia błękitnym zasięgu_
_W chwilach wiatrem niesionych_
_Z siłą umysłu i sercem wrażliwym_
_W spojrzeniach oczu zielonych_
_Sprawić, by wszystko było możliwym_
_31.01.22 r._Ogrody\ pamięci
_Czekając na kolejny świt_
_Myśli wsiąkają w serce_
_Myśli zamknięte na klucz i szyfr_
_Myśli od maków czerwieńsze_
_Nim czas wyżłobi linie na czole_
_Ogrody pamięci zakwitną wspomnieniem_
_I choć czasem życie może zaboleć_
_Radość przez serce płynie strumieniem_
_Gdzieś tam w głębokich warstwach snu_
_Nim słońce zacznie purpurowieć_
_Do wszystkich myśli odnaleźć klucz_
_I najcenniejsze chwile zachować w sobie_
_28.03.2022 r._Wszystko,\ co najlepsze
_Wśród wspomnień wczorajszego dnia_
_W nieruchomym powietrzu nocy_
_Jak ziarna roznoszone przez wiatr_
_Tak serce niezmienne w swej mocy_
_Głos myśli, co szepcze do ucha_
_Skroń, co srebrzystym blaskiem się mieni_
_Symfonii ciszy wciąż słucha_
_Wśród wszechobecnej zieleni_
_Żyć własnym życiem wszak trzeba_
_Zatrzymać pochód czarnych myśli_
_Marzyć, jak stąd do nieba_
_I wszystko, co najlepsze wyśnić_
_20.05.2022 r._