Siedmiomilowe buty. Jak zorganizować wycieczkę z przedszkolakami - ebook
Siedmiomilowe buty. Jak zorganizować wycieczkę z przedszkolakami - ebook
Autorka książki „Siedmiomilowe buty. Jak zorganizować wycieczkę z przedszkolakami”- nauczycielka przedszkola z 35 letnim stażem pracy – dzieli się swoimi doświadczeniami z wychowawcami najmłodszych dzieci tym, jak wprowadzać młodych ludzi w świat turystyki. Książka będąca zbiorem reportaży z odbytych faktycznie 9 wycieczek z dziećmi w wieku 5-12 lat, jest jednocześnie kopalnią wiedzy o odwiedzanych miejscach i ludziach z tymi miejscami związanych. Prezentuje ciekawe budowle i interesujące obiekty przyrodnicze. Przybliża nam dzieje zwiedzanych miejsc.
Zamieszczane mapy, zdjęcia, zielniki i czytelnie wkomponowane w tekst dobre rady pozwalają opiekunowi w szybki i prosty sposób zorganizować rodzinną czy przedszkolną wycieczkę całkiem blisko-tuż za ogrodzenie domu lub przedszkola lub znaczne dalej do Łodzi, Krakowa, Torunia, Warszawy, w Góry Świętokrzyskie czy Beskidy.
W starannie opracowanej graficznie książce znalazło się też miejsce na ilustracje i rysunki – kolorowanki do opowiadanych przez autorkę legend.
Kategoria: | Pedagogika |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 9788395011153 |
Rozmiar pliku: | 28 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
(a prywatnie kilka słów od syna Autorki)
Gdy byłem brzdącem, uwielbiałem przedszkole. Byłem też niewątpliwym szczęściarzem, bo miałem do niego niezwykle blisko. Wystarczyło wstać z łóżka, żebym się w nim znalazł…
Moja mama, autorka książki, od 1987 roku prowadziła w naszym mieszkaniu domowe przedszkole. Naturalnie uczestniczyłem więc w życiu przedszkola mamy najpierw jako adept, a później jako pomocnik w pełnym wymiarze (pomagałem w przygotowywaniu posiłków oraz w zaopatrzeniu).
Przez wiele lat – jako jeden z przedszkolaków, a potem jako obserwator życia przedszkola – doświadczałem tego, z jaką pasją i zaangażowaniem oraz poczuciem misji mama podchodziła do swojej pracy. „Człowiek orkiestra” to chyba najlepsze podsumowanie mnogości zadań, obowiązków, które trzeba wypełnić, aby zaskarbić sobie przychylność rodziców i dzieci w domowym przedszkolu. Poza samą pracą dydaktyczną trzeba także zapewnić porządek, posiłki oraz wykonać wszelkie czynności administracyjno-księgowo-biurowe, których jest niesamowicie wiele.
Prowadzenie domowego przedszkola nie przypomina pracy etatowej w określonym wymiarze czasu pracy. Wręcz przeciwnie – najwięcej do zrobienia jest zawsze po godzinach. Jako uczeń podstawówki i liceum bardzo często obserwowałem, jak mama do późnych godzin nocnych przygotowywała pomoce dydaktyczne na kolejne dni. Powstawały m.in.: zielniki, stroje na przedstawienia przedszkolne, kukiełki do teatrzyków cieni wykonane z narzędzi kuchennych czy figurki z masy solnej, a w okresie przedświątecznym cały dom pachniał wyśmienitymi przyprawami dodawanymi do pierników i ciastek, które później były ozdabiane przez przedszkolaki.
Szczęśliwie wysiłki i trud mamy doceniali zarówno jej uśmiechnięci podopieczni, chętnie przychodzący do przedszkola i poznający świat pokazywany przez „ciocię” Ewę, jak i ich rodzice, którzy wielokrotnie wyrażali uznanie dla jej metod i podejścia do dzieci. Co więcej, powstała między nimi więź, która przetrwała do dziś. Świadczy o tym choćby fakt, iż mama co kilka lat organizuje zjazdy absolwentów przedszkola, wciąż zainteresowana dalszą ścieżką i wyborami życiowymi swoich podopiecznych.
Drugą pasją mojej mamy są niewątpliwie podróże. Łatwość w przekazywaniu zawiłości historycznych, ciekawostek przyrodniczych, krajoznawczych i kulturowych sprawiły, iż zamiłowaniem do poznawania świata zaraziła także mnie oraz moje rodzeństwo. Jestem przekonany, że również wielu wychowanków mamy właśnie w przedszkolu złapało podróżniczego bakcyla.
Cieszę się, że udało mi się namówić mamę na przedstawienie niewielkiego fragmentu jej dorobku pedagogicznego, łączącego w sobie obie pasje mamy – pracę z dziećmi oraz podróżowanie. Jestem przekonany, że pomysły i wskazówki zamieszczone na stronach niniejszej książki będą stanowić ogromną pomoc dla rodziców, dziadków oraz wychowawców przedszkolnych planujących wycieczki ze swoimi podopiecznymi.
Będzie nam niezwykle miło, jeśli zdecydują się Państwo na zrealizowanie któregoś z przedstawionych w książce scenariuszy. Nasza radość będzie jeszcze większa, jeśli opisane w publikacji wycieczki staną się dla Państwa inspiracją do stworzenia własnego scenariusza wycieczki czy spaceru, który pozwoli znaleźć odpowiedź na tytułowe pytanie z wiersza Anny Kamieńskiej: Co jest za domem?
Artur GorzelakWSTĘP
Czterdzieści lat temu czytałam mojej dwuletniej córce wiersze Anny Kamieńskiej ze zbioru Dębowa kołyska. Kasi najbardziej podobały się sugestywne ilustracje Adama Kiliana. Mnie na zawsze zapadł w pamięć wiersz Co jest za domem?
Co jest za domem?
Co jest za górą?
Za chmurą?
Co jest za wodą?
Za modrzewiem?
Jestem bardzo małym człowiekiem
Jeszcze nie wiem.
Słowa te stały się moim drogowskazem w pracy z dziećmi. Chciałam odpowiadać na dziecięce pytania, być ich przewodnikiem w badaniu, poznawaniu i oswajaniu świata. Rozwijać ich naturalną ciekawość – ludzi, zdarzeń, przyrody. Z zachwytem odkrywać zarówno to, co bliskie, a jeszcze nieznane, jak i to, co odległe i – zdawałoby się – niedostępne.
Książka, którą oddaję w ręce czytelnika, jest po części zbiorem reportaży z odbytych wypraw, a po części całkowicie subiektywnym przewodnikiem po zakątkach polskich miast i gór, trochę poradnikiem pisanym z punktu widzenia pedagoga, a trochę notatnikiem miłośnika polskiej historii, fauny i flory. Stanowi próbę podzielenia się z rodzicami, dziadkami, wychowawcami i nauczycielami moimi doświadczeniami dotyczącymi tego, jak budować w dzieciach pasję turystyczną, jak rozbudzać w nich i zaspokajać ciekawość otaczającego świata. W zbiorze zawarte są więc z jednej strony porady, jak zorganizować niebanalną wycieczkę do pobliskiego lasu czy na łąkę znajdującą się za płotem domu lub przedszkola, a z drugiej wskazówki co do organizacji wielodniowego trekkingu w całkiem wymagającym pasmie górskim. Odpowiedzi na pytanie, jak atrakcyjnie spędzać wolny czas, mogą znaleźć w książce opiekunowie zarówno czterolatków, jak i nastoletnich adeptów pieszej turystyki. Zawarte w zbiorze sugestie zadowolą i zwolenników aktywnego odpoczynku w plenerze, i tych, którzy preferują poznawanie historii czy architektury wielkich miast. Większość opisanych wycieczek jest odpowiednia dla przedszkolaków czy dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej, ale nic nie stracą na swej atrakcyjności przeżywane w kameralnym rodzinnym gronie.
Założenia wielu z nich przeszły kilkukrotnie sprawdzian praktyczny, którego podsumowaniem są porady umieszczone w ramkach Dobra rada!. Opis każdej wycieczki wzbogacono również podbudową teoretyczną prezentującą w przystępny dla dzieci sposób biografie ważnych osób (w ramkach bordowych), zwięzłe omówienie odwiedzanych miejsc (w ramkach zielonych) czy treść legend (w ramkach granatowych). Do wycieczek górskich dołączono zielnik z autorskimi zdjęciami napotykanych podczas wędrówki roślin, aby ułatwić opiekunom biegłe poruszanie się po świecie przyrody. Domknięciem działań edukacyjnych może być wykorzystanie znajdującego się na końcu książki zestawu dziewięciu kolorowanek (tematycznie związanych z kolejnymi rozdziałami książki), których można użyć także w formie puzzli lub wyklejanek.
Zawsze chętnie dzieliłam się z rodzicami i nauczycielami pomysłami na ciekawe zajęcia edukacyjne. Mam nadzieję, że ten poradnik poszerzy grono osób, które – zainspirowane zawartymi w nim pomysłami – ruszą ze swymi podopiecznymi w świat.Tablica pamiątkowa poświęcona człowiekowi, którego drugie imię dało nazwę naszej dzielnicy
Spotkanie z wiekowym dębem „ Józef ” to znakomity pretekst do krótkiej pogadanki o ochronie przyrody
Pałacyk Juliana Ursyna Niemcewicza jest eleganckim zwieńczeniem głównej alei parku
Rosnący kilkanaście metrów od pałacu czarny orzech budzi podziw swoją historią i wyglądem
Fontanny, sadzawki, kaczki, eleganckie ścieżki i zupełnie inna perspektywa podziwiania pałacyku, czyli zrewitalizowane tereny Skarpy Ursynowskiej
I jeszcze jedna tablica pamiątkowa – pretekst do ćwiczeń w czytaniu, ale też zachęta do poznania najnowszej historii naszej dzielnicy