Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie - ebook
Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie - ebook
Kilkudziesięciu kardynałów oraz setki biskupów i księży zgodziło się rozmawiać z francuskim socjologiem i pisarzem Fredericem Martelem. Wśród nich znaleźli się zdeklarowani homoseksualiści, którzy odsłonili przed nim świat wielkiej szafy, stanowiącej wygodną skrytkę dla księży gejów, i wprowadzili w pilnie strzeżone tajemnice Watykanu.
„Sodoma” to opowieść o konsekwencjach ukrywania własnej orientacji. O podwójnym życiu Kościoła. O hipokryzji, która stoi za najważniejszymi decyzjami kościelnych hierarchów i wpływa na funkcjonowanie całego Kościoła. Zdaniem Martela to homoseksualizm kleru jest kluczem, który pozwala najlepiej zrozumieć pontyfikaty Jana Pawła II, Benedykta XVI i być może Pawła VI oraz papieża Franciszka. Bowiem to właśnie w Kościele istnieje największa społeczność homoseksualistów na świecie.
Celibat. Zakaz używania prezerwatyw. Tuszowanie przypadków wykorzystywania seksualnego. Rezygnacja papieża Benedykta XVI. Mizoginia kleru. Spadek liczby powołań
kapłańskich. Kościelna opozycja wobec papieża Franciszka – wszystko to ściśle łączy się z najpilniej strzeżonym sekretem Watykanu. Sekret nosi nazwę Sodoma.
Biblijna Sodoma została zniszczona przez Boga z powodu homoseksualizmu jej mieszkańców. Dzisiaj to w Kościele istnieje największa społeczność homoseksualistów
na świecie.
„Za zbytnią sztywnością zawsze coś się kryje. Najczęściej podwójne życie”. Wymawiając te słowa, papież Franciszek nawiązał do tajemnicy, którą oszałamiające śledztwo Martela ujawnia po raz pierwszy w dziejach Kościoła.
Szokujący zapis dziennikarskiego śledztwa, który może zatrząść podstawami kościoła. Książka zmusza do refleksji, otwiera oczy na prawdę, która przez całe dziesięciolecia była skrzętnie ukrywana. Autor podnosi trudny temat, narażając się tym samym na gniew hierarchów kościelnych. Poza wszystkim jest to niezwykle wciągająca opowieść, która obnaża słabość ludzkiej natury i ułomność człowieka, nawet tego, który jest blisko Boga.
Kategoria: | Reportaże |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-268-2831-7 |
Rozmiar pliku: | 1,7 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
A. Rimbaud, Iluminacje, tłum. A. Międzyrzecki, Rimbaud, Wiersze; Sezon w piekle; Iluminacje; Listy, Wydawnictwo Literackie, Kraków 1993.
Odniesienie do filmu Jeana Delannoya, z 1964 roku Szczególny rodzaj przyjaźni (Les amitiés particulières), opowiadającego o czułych związkach łączących chłopców z prowadzonej przez jezuitów szkoły z internatem.
M. Proust, W poszukiwaniu straconego czasu, Sodoma i Gomora, tłum. T. Żeleński (Boy), Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 1974, s. 42.
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/franciszek_i/homilie/swmarta_24102016.html
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/franciszek_i/homilie/swmarta_20102017.html
A. Rimbaud, Les déserts de l’amour, Avertissement.
https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/inne/ratzinger_drogakrzyzowa-or_25032005.html
A. Rimbaud, L’age d’or.
A. Rimbaud, Opowieść, tłum. A. Międzyrzecki, op. cit., s. 209.
„Potępiła mnie tęcza”, Sezon w piekle, tłum. A. Międzyrzecki, Rimbeaud, op. cit., s. 187.
A. Rimbaud, Parada, tłum. A. Międzyrzecki, op. cit., s. 209.