- W empik go
Spółdzielnia energetyczna - jak oszczędzać na prądzie? - ebook
Spółdzielnia energetyczna - jak oszczędzać na prądzie? - ebook
Publikacja zachęcająca do zakładania obywatelskich społeczności energetycznych. W publikacji poruszono kwestie różnych społeczności energetycznych, natomiast położono szczególny nacisk na Spółdzielnie Energetyczne. W książce ujęto podstawowe kwestie związane z założeniem i funkcjonowaniem spółdzielni energetycznej, oparte na praktyce polegającej na zakładaniu spółdzielni energetycznej przez autora.
Kategoria: | Dom i Ogród |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 9788397380608 |
Rozmiar pliku: | 1,9 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Spis Treści
Wstęp
Czym jest energia z Odnawialnych Źródeł Energii
Rodzaje społeczności energetycznych
Czym jest spółdzielnia energetyczna?
Jakie korzyści mamy z założenia spółdzielni?
Jak zakładamy spółdzielnie?
Jak działa spółdzielnia energetyczna?
Statut – czy na pewno użyć pierwszego z brzegu?
W jaki sposób przyjmujemy członków
Wkład wnoszony do spółdzielni
Obowiązki członka spółdzielni
Organy spółdzielni
Liczba głosów i ilość udziałów
Działalność kulturalna i oświatowa
Optymalizacja produkcji i zużycia energii
Czym jest profil zużycia i profil produkcji
Rejestracja danych i bilansowanie energii
Jak ułatwić działanie spółdzielni
Wyzwania i ryzyka dla spółdzielni energetycznych
Zastrzeżenia autora
O AutorzeWSTĘP
W tytule tej książki stykają się trzy dobrze znane pojęcia. Pierwszym z nich jest spółdzielnia. Spółdzielczość jako taka w Polsce kojarzona przede wszystkim
z budownictwem mieszkaniowym, może jednak wiązać się z wieloma przedmiotami prowadzonej działalności. Jednym z nich jest m. in. wytwarzanie i obrót energią.
Drugim z pojęć jest „energetyka”, może być traktowana jak magiczny składnik życia,
bez którego w dzisiejszych czasach trudno nam jest funkcjonować. Trzecim z pojęć jest oszczędzanie. I nie ważne jak dużo mamy pieniędzy do dyspozycji, na pewno każdy z nas chętnie wyda je na coś innego niż energię. Na energię w pewnym sensie musimy wydać, ale czy nie możemy wydać mniej?
Chcąc jak najdłużej zachować aktualność tego wydania bez późniejszego odsyłania czytelnika do uaktualnień przedstawię ogólne koncepcje i założenia,
cytując jednocześnie możliwie najmniej przepisów prawa, bo w tego typu poradnikowych publikacjach właśnie te dezaktualizją się najszybciej. Niektóre elementy, opisywane w tej książce mogą ulec zmianie na etapie jej życia, a STAN OPISANY W KSIĄŻCE JEST AKTUALNY NA KONIEC 2024 ROKU.
Ta książka ma być impulsem dla szerszego grona odbiorców energii elektrycznej idei społeczności energetycznej (różnego rodzaju), a także pewnym drogowskazem,
jak możemy oszczędzać na czymś, co _de facto_ jest nam niezbędne.
Działające w Polsce sieci dystrybucyjne nie są przystosowane do odbierania energii elektrycznej pochodzącej z OZE w takim stopniu w jakim byłoby to potrzebne. Sposobem na „uratowanie” tej energii jest zwiększenie poziomu autokonsumpcji. Niestety w pojedynkę możemy to zmienić tylko w nieznacznym zakresie, poprzez zastosowanie magazynu energii, lub też zmianę profilu zużycia naszej energii.
I tutaj z pomocą przychodzi nam Spółdzielnia Energetyczna.
Jesteśmy na etapie, w którym powstają dopiero spółdzielnie energetyczne
w Polsce, w listopadzie 2024 jest ich zarejestrowanych poniżej 50 w całym kraju, a tylko kilka faktycznie funkcjonuje. Dla osób, które lubią być prekursorami jest to idealny moment do intensywnego działania, aby być jednymi z pierwszych którzy założą taką spółdzielnie, a może pierwszymi, których spółdzielnia będzie funkcjonować bez jednostki samorządu terytorialnego w swoich szeregach, albo nie zostanie taką jednostką zainicjowana. Nic mi nie wiadomo, aby w tym momencie funkcjonowała Spółdzielnia Energetyczna złożona jedynie z osób fizycznych.
Nieuczciwym byłoby pominięcie faktu występowania innych społeczności energetycznych, którymi są klastry energii i obywatelskie społeczności energetyczne. Jednak w tej trójcy największe korzyści daje właśnie spółdzielnia energetyczna.
Jako jedyna z nich korzysta z „bonifikat”, przy „dokupieniu” prądu z sieci. Pozostałe społeczności zostaną opisane w oddzielnym podrozdziale.
CZYM JEST ENERGIA Z ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII
Wyróżniamy dwa rodzaje źródeł produkujących energię elektryczną. Pierwszym
z nich są konwencjonalne źródła energii i zaliczamy do nich m. in. węgiel, robę naftową
i gaz ziemny.
W tej kategorii mieszczą się surowce wytwórcze, które mogą się wyczerpać
i nie podlegają łatwemu odnowieniu. Sama kwestia węgla jest nieco dyskusyjna, ponieważ trochę na poziomie abstrakcyjnego teoretyzowania pojawiają się głosy,
że tak naprawdę węgiel w jakiś sposób jest odnawialny jednak, aby zyskać miano odnawialnego źródła energii musi się ono odnawiać szybko.
Energia odnawialna, to energia pochodząca z wiatru, wody, słońca. Do energii odnawialnej będziemy zaliczali także biogazownie, które z materiałów względnie odpadowych wytwarzają substancję służącą do wytwarzania energii elektrycznej,
lub innej.
W pewnym sensie energia odnawialna będzie także energia produkowana przez zakłady termicznego przetwarzania odpadów. Są to miejsca, gdzie żywot kończą wygenerowane przez nas odpady, natomiast zamiast zalegać na wysypiskach odpadów posłużą jako paliwo do wyprodukowania energii. Działanie takie stanowi „domknięcie” pierścienia w gospodarce o obiegu zamkniętym w ramach której powinniśmy wykorzystać surowiec tak długo, jak tylko jest to możliwe.
Możemy sobie postawić pytanie, czy w ogóle powinniśmy zajmować się tym tematem, wszak prądu w gniazdkach – z wyłączeniem jakichś pojedynczych anomalii – w Polsce nie brakuje, ale musimy mieć na uwadze, że paliwa kopalne skończą się szacunkowo jeszcze w tym stuleciu.
Jeżeli nie dokonamy żadnych zmian w ograniczeniu zużycia paliw kopalnych naszym dzieciom i wnukom może zabraknąć tej energii. Rozwiązanie, o którym jest ta książka promuje zagadnienie odnawialnych źródeł energii, ale także wynosi ich opłacalność na zupełnie inny poziom.