- W empik go
Środki stylistyczne, perswazji i manipulacji wykorzystywane w życiu codziennym - ebook
Środki stylistyczne, perswazji i manipulacji wykorzystywane w życiu codziennym - ebook
Książka opisuję rodzaje środków stylistycznych takich jak: anafora, epifora, epitet i inne. Wyjaśnia ona, na czym polegają i jak są wykorzystywane. Następnie opisuje rodzaje i sposoby manipulacji takie jak: akt personalny, przeszkadzanie, wzbudzanie poczucia winy, zasada wzajemności, niedostępność, społeczny dowód słuszności, zaangażowanie, efekt utopionych kosztów oraz wiele innych. Napisana została ona, aby każdy z nas mógł uchronić się przed manipulacją z którą zmagamy się w życiu codziennym.
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8126-284-2 |
Rozmiar pliku: | 1,0 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Manipulację można obserwować w każdej sferze życia codziennego.
Na przykład: w domu, w pracy, w polityce, czy też w codziennych kontaktach międzyludzkich. W nie mniejszej części poszukiwanie przejawów manipulacji dotyczą reklam, które dzięki swej specyfice dociera do wielu potencjalnych klientów. Z manipulacją mamy do czynienia, gdy wpływa ona na postępowanie innych ludzi poprzez zmianę elementów rzeczywistości tak, aby osiągnąć postawione sobie cele, najczęściej związane jest z tym, aby w takim stopniu wpłynąć na klienta, żeby zakupił dany towar.
Najważniejszy w nim jest sam fakt uświadomienia sobie tego, że w każdej chwili jesteśmy narażeni na stosowanie wobec nas pewnych sposobów manipulacji, aby mieć większy wpływ na to jakie w danym momencie podejmujemy decyzję.Rodzaje środków stylistycznych
Wstęp
Środki stylistyczne to najczęściej używane przez pisarzy metody wpływania na treść tekstu w szeroko pojętej sztuce, ich głównym celem jest wywołanie u odbiorcy pożądanych emocji takich jak np:
strach, uczucie, rozbawienie, smutek.
Przykładami środków stylistycznych są np:
Porównanie, epitet, anafora, hiperbola, epifora, peryfraza, powtórzenie, onomatopeja, metafora, antyteza, zdrobnienie i zgrubienie.
Anafora
Jest Powtórzeniem celowo tego samego zwrotu lub słowa na początku kolejnych segmentów wypowiedzi.
Stosowana głównie jest w poezji i oratorstwie.
Na przykład:
Szybko, zbudź się, szybko, wstawaj!
Szybko, szybko, stygnie kawa!
Szybko, zęby myj i ręce!
Antyteza
Jest to figura retoryczna polegająca na zestawieniu dwóch elementów znaczeniowo przeciwstawnych w jedną całość, dla uzyskania wyższej ekspresji np. „lepiej z mądrym zgubić, niż z głupim znaleźć”.
Darmowy fragment