- W empik go
Stanowisko Kraszewskiego w literaturze i życiu społeczeństwa (1812-1912) - ebook
Stanowisko Kraszewskiego w literaturze i życiu społeczeństwa (1812-1912) - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 224 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Zaledwie ćwierć wieku dzieli nas od zgonu najpopularniejszego i najpłodniejszego pisarza, jakiego dotąd wydało nasze społeczeństwo. Trzydzieści trzy lat upłynęło dopiero od złożonego mu w r. 1879, na pamiętnych uroczystościach krakowskich pięćdziesięcioletniego jubileuszu, hołdu wdzięczności i miłości przez kilkanaście tysięcy przybyłych w tym celu przedstawicieli wszystkich dzielnic i kolonii polskich, wszystkich warstw, kół i grup społecznych. Żaden z największych naszych pisarzy nie doczekał się podobnego uznania za życia, a bardzo nieliczni z wielkich u innych narodów mogliby się poszczycić równie gorącym i wspaniałym uczczeniem ich zasług.
A jednakże przez tę ćwierć wieku – prócz poważnego, choć nie wyczerpującego przedmiotu Zarysu Chmielowskiego (Kraków 1888), opracowanego w pierwszej, lepiej wykończonej połowie już w r. 1878 (z okazji jubileuszu) – nie ukazało się dotąd żadne poważniejsze studium, poświęcone tak bogatej i różnostronnej działalności Kraszewskiego. Rozpoczęte w ostatnich latach jego życia zbiorowe wydania dzieł (we Lwowie i Warszawie) przestały wychodzić z powodu słabego poparcia ze strony publiczności i – z wyjątkiem cyklu Powieści historycznych, rozchodzącego się dotąd, dzięki taniej cenie wśród czytelników z kół ludowych przeważnie – utwory głośnego tak niedawno pisarza znikły ze stołów księgarskich, półek czytelni, wobec obojętności współczesnej inteligencji, nie znajdującej w nich zadowolenia swych ideowych i artystycznych upodobań i dążeń chwili ani też wiecznotrwałego piętna i prawdy, dających nieśmiertelną wartość wielkim dziełom.
Tego zobojętnienia, tego zapomnienia niemal, ogółu o tak popularnym i czczonym niedawno pisarzu nie można uważać za sąd potomności, za wyrok, odbierający wartość jego olbrzymiej produkcji literackiej. Podobne koleje przechodziła puścizna wielu bardzo znakomitych autorów i artystów. Bogactwo zjawisk współczesnego życia, rosnącej z coraz większą intensywnością różnostronnej działalności i twórczości ludzkiej wywołuje wszędzie takie same skwapliwe interesowanie się i zapalanie nowościami chwili, a odwracanie się, zapominanie o sprawach i zabytkach świeżej przeszłości. Bibliografom, krytykom, historykom literatury zostawia się trud rejestrowania, klasyfikowania i przebierania tej rosnącej z każdym rokiem produkcji i podsuwania uwadze ogółu tego, co należy wyłączyć od zagłady, chronić od zapomnienia i wprowadzić w obieg na nowo.