- W empik go
Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym opisana. Tom 2 - ebook
Starożytna Polska pod względem historycznym, jeograficznym i statystycznym opisana. Tom 2 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 658 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Najmniejszego śladu powziąść nie można, kiedy utworzyło się w rodowej mowie niedokładne i zupełnie niestosowne nazwisko: Wielko i Małopolska? Zostawując wyjaśnienie tego zagadnienia szczęśliwszym badaniom, przystąpmy do okazania w którym czasie zjawiła się łacińska nazwa: Major, a następnie Minor Polonia – Część ziemi Polanów, zawierająca w sobie znaczniejsze miasta: Gniezno i Poznań, stanowiąca zawiązek państwa, po podziale nawet kraju między synów Bolesława Krzywoustego 1139 r., nie zmieniła pierwotnego swego nazwiska, książęta bowiem tamże władnący, tytułowali się: Duces Poloniae, gdy tymczasem druga część, przybrała po tymże podziale nazwę ziemi krakowskiej i sandomierskiej, a jej książęta mianowali się: Duces Cracoviae et Sandomiriae. Po raz pierwszy natrafiamy, iż synowie Władysława Odonicza: Bolesław i Przemysław I tytułowali się 1242 r. Duces Majoris Poloniae. Tenże Bolesław, po śmierci brata panujący, używał czasem tytułu: Dux Majoris Poloniae, a mianowicie w przywilejach 1258, 9, 60 i 64 r.; Przemysław zaś II w latach 1287 i 8 – Władysław Łokietek, korzystając ze zgonu Henryka ks. Głogowskiego, który z powodu ojcowskiej uzurpacyi pisał się dziedzicem Polski i ks. Poznańskim, połącza stanowczo obie główne części kraju w jedno ciało 1319 r.; bardzo więc właściwie, iż od epoki takowego zjednoczenia, 1. nazwaną została Polonia
Major (starsza), druga. Polonia Minor (młodsza), jak się mówi o starszej siostrze natu major, o młodszej zaś natu minor. Na tej opierając się zasadzie, wnosićby można: iż przez złe tylko zpolszczenie wyrazów łacińskich, powstał i utrwalił się następnie zwyczaj nazywania pierwszej dzielnicy Wielko, drugiej Małopolską, zamiast coby się zwać były powinny: Starą i Nową, a raczej Młodą Polską. Trzymając się ściśle znaczenia wyrazu Wielkopolska, mniemaćby wypadało, iż większą obejmowała przestrzeń kraju od Małej czyli Małopolski, gdy przeciwnie druga obszerniejszą była od pierwszej.
Prowincya Małopolska składała się z 11 Województw, 3 księstw i z 2 Ziem osobnych. Niektóre z tych części, lubo odpadły od ciała narodu 1772 r., wzmiankowany wszakże podział zachował się przez cały ciąg panowania Stan. Augusta, podług następującego porządku: l. Wtwo Krakowskie z księstwami: Oświecimskiem, Zatorskiem, Siewierskiem i Starostwem Spiskiem. 2 Sandomierskie. 3 Kijowskie. 4 Ruskie z Ziemiami: Halicką i Chełmską. 5 Wołyńskie. 6 Podolskie. 7 Lubelskie. 8 Bełzkie. 9 Podlaskie. 10 Bracławskie i 11 tytularne Czerniechowskie.
Właściwą Wielkopolskę stanowią Wtwa: Krakowskie, Sandomierskie i Lubelskie; Wtwo Podlaskie mianowano zwykle Podlasiem; Ruś zawierała Wtwa: Ruskie, Bełzkie, Wołyńskie i Podolskie, pierwsze zaś zwano Czerwonorusią; Wtwa: Kijowskie i Bracławskie, składały Ukrainę.I. WOJEWÓDZTWO KRAKOWSKIE.
Rozciągając się po obu stronach Wisły, przytyka na południe do Tatrów czyli Karpatów; na północ graniczy z Wtwem Sieradzkiem i Sandomierskiem; pierwsze oddzielone po części Trepczą i Liczwartą, które łącząc się uchodzą do Warty; na zachód leży Szląsk, przedzielony rzekami: Białą, po części Wisłą i Przemszą, wpadającą do niej Brynicą, nakoniec Liczwartą; od wschodniej strony przypiera Wtwo Sandomierskie, częściowo Nidą i Nidzicą (od Działoszyc, aż do jej ujścia do Wisły) odgraniczone, za Wisłą ciągnie się jeszcze toż Wtwo i Ziemia Sanocka należąca do Wtwa Ruskiego, oddzielona rzeką Jasiołką.
Ziemia krakowska, cząstka niegdyś Chrobacyi, w podziale państwa za Bolesława Krzywoustego, otrzymała pierwszeństwo nad innemi dzielnicami; słusznie ją przeto Kadłubek zowie Regina provinciarum. Potomkowie Bolesława III, wydzierali sobie następnie krakowskie, ażeby z posiadaniem tej najgłówniejszej części, mieć pewien rodzaj zwierzchnictwa nad innymi książęty. Celem też była napaści Czechów i Węgrów, niszczona przez Tatarów i domowe niesnaski. Z ciągle ponoszonych klęsk, odetchnęła dopiero za Władysława Łokietka, który połączywszy rozdzielone prowincye Polski, węgielny położył kamień jej wielkości. Kazimierz W. starał się o zamożność i pomyślność kraju, o zaludnienie, ozdobę i umocnienie grodów, o błogi stan włościan, a dobrodziejstwa jego najszczodrzej zlewały się na to Województwo, jako najbliższe jego oka i serca. Używające dobrego bytu za Jagiełłów, stało się za królów obieralnych miejscem bojowiska o tron ubiegających się i wewnętrznych niezgód.
Kraina ta najobfitszą jest niemal w całej Polsce; żyznością swą wielu miejsc niwy, stają w równi z Podolem i bujną Ukrainą. W jej łonie ukryte są drogie skarby, jakoto: różnego gatunku kruszce, marmury, węgle kamienne, a mianowicie kopalnie soli. To nasz Mexyk, to nasze Peru! nie zawojowane, lecz rodzinne *). W kwitnących królestwa pols. czasach, możni i znakomici rodacy, wznosili w okolicach stolicy zamki i pałace; Sta- -
*) Wyrażenie to, i niektóre dosłowne ustępy, przywłaszczyłem z opisania Wtwa Krak przez Ł. Golębiowskiego, ob… kalendarzyk polit… no r. 1827. T. L.
rowolski, w 17 żyjący wieku, opisując znaczniejsze miejsca, mówi: od Olkusza do Krakowa, niezliczona jest liczba wspaniałych gmachów w guście włoskim zbudowanych, wymienić wszystkie niepodobna. W tejże epoce sroga nastała wojna, Szwed i Siedmiogrodzianin, wznawiając wandalskie czasy, w gruzy wszystko usiłowali zamienić – dopięli swego zamiaru, a pobyt ich przechowa się w ustach ludu do odległych pokoleń. – W ślicznej, pełnej powabu i wdzięku tej krainie, mnóstwo napotyka się historycznych pamiątek; to odwieczna świątynia, to grobowiec jaki, to zakładu starożytnego szczątki, to sterczące baszty rozwalonego zamku, który, wyznajmy szczerze, runął częstokroć niedbałością Starostów, lub obojętych właścicieli.
Wtwo to, mając za herb orła białego w złotej koronie na czerwonem polu, ze złotą na skrzydłach pręgą; dzieli się na 8 powiatów; Krakowski, Sandecki, Biecki, Proszowski, Księzki, Czchowski, Lelowski, Szczyrzycki; a nadto w obrębie tegoż Wtwa są księstwa: Oświęcimskie, Zatorskie, Siewierskie i Sstwo czyli Zjemia Spiska. Sejmikując w Proszowicach, obiera na sejmiku generalnym, czyli tak zwanym Generale, ośmiu posłów na sejm, w Zatorzu zaś dwóch posłów i deputata na trybunał. Popis rycerstwa, czyli zbrojne okazywanie szlachty na posp. rusz., odbywała się pod Kazimierzem u Krakowa.