- W empik go
Starożytności galicyjskie - ebook
Starożytności galicyjskie - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 233 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
CZŁONKOWI WIELU UCZONYCH TOWARZYSTW, GORLIWEMU MIŁOŚNIKOWI STAROŻYTNOŚCI KRAJOWYCH I SZTUK PIĘKNYCH
poświęca
ŻEGOTA PAULI.
WIELMOŻNY PANIE!
Wydając obecne Starożytności kraju naszego szukam sprawiedliwej chluby poświęcenia tego dzieła TOBIE W. PANIE, który pierwszą stałeś się onegóż zachętą. Z wielkim nakładem i mozolnie zebrane liczne pamiątki krajowej zdobiące miejsce TWEGO pobytu które słusznie Galicyjską świątynią Sybilli nazwane być może, gorliwe zamiłowanie TWOJE w naukach i sztukach pięknych, hojne wsparcie jakiego poświęcający się piśmiennictwu krajowemu i sztukom nadobnymj od CIEBIE doznają są już najjaśniejszemi dowodami TWYCH znakomitych zasług i cnoty obywatelskiej. Pomoc TWOJA w udzielaniu mi potrzebnych zasiłków bez których by właściwie dzieło niniejsze na świat wyjść niezdołało, zrobiła to, że go dziś publiczności podaję. Racz więc przynajmniej łaskawie przyjąć głębokie wynurzenie wdzięczności, na jaką się zdobyć może
WIELMOŻNEGO PANA
prawdziwy czcłeciel
ŻEGOTA PAULI.Przedmowa.
Starożytności jako pierwsza postawa dziejów każdego narodu, należą niezaprzecznie do najciekawszych i najważniejszych przedmiotów naukowych. One to obznajomiaja badacza z niejednym ciekawym szczegółem przeszłości i dają czy to pisarzowi, czy to artyście wierne wyobrażenie życia domowego i publicznego przodków. Brak podobnego dzieła u nas, podczas gdy inne narody z wielką skrzętnością wszystkie swe zabytki starożytne w pismach zebrały, spowodował mnie także do wydania STAROŻYTNOŚCI GALICYJSKICH, któreby dzieło w wiernych rysunkach i dokładnem opisaniu przedstawiało wszelkie pomniki, znajdujące się w rozmaitych stronach kraju naszego, jako to: zabytki malarstwa i rzeźbiarstwa, wizerunki sławnych osób, starych nadgrobków, ubiorów, zbroi, sprzętów i tym podobnych ciekawych rzeczy, do czego mi znajomość kraju stosowną sposobność stręczyła. Było prócz tego mym zamiarem dla lepszego poznania dołączać do wspomnionego dzieła obszerne rozprawy naukowe, tyczące się pojedyńczych przedmiotów starożytności.
Jednakże dzieło niniejsze zaledwie rozpoczęte, mimo mych najszczerszych chęci, nie mogło dokonać swego przeznaczenia. Zbyt mała, liczba kilkunastu światłych obywateli, którzy z wrodzoną sobie gorliwością przez prenumeratę w części wsparli moje przedsięwzięcie i za co im tutaj winne składam podziękowanie, niewystarczyła na opędzenie znacznych kosztów, jakich nakład dzieła, zwłaszcza u nas, wymagał i jakich sam ponosić nie byłem w stanie. Dla tego też nierównie znaczniejsza część przysposobionych materyjałów aż do innego czasu nieogłoszona musiała pozostać.
Mimo tak wątłego obrębu, w jakim dziełko obecne pozostało, znajdzie w nim przecie uważny czytelnik niejeden przedmiot ciekawy i mało znany, mogący posłużyć ku wyświeceniu kilku niejasnych miejsc w dziejach kraju. Przy ułożeniu wiadomości korzystałem z niektórych rzadszych dzieł i rękopismów, wystrzegając się ile możności od zawiłości i błędów. Służyło mi za gwiazdę prowadzącą przy mych pracach owe sławne Herburtów godło: Prawda a pracą i dla tego też za wielki występek poczytuję każde lekkomyślne skażenie dziejów przez ogłaszanie podrobionych ramot lub utworzonych przez siebie dat historycznych, jakiego sobie niektórzy dla nadania powagi swym pismom, ze szkodą ogółu pozwalają.
Lwów dnia 2. października 1840.
ŻEGOTA PAULI.