- W empik go
Starożytności i pomniki Krakowa. Z. 3 - ebook
Starożytności i pomniki Krakowa. Z. 3 - ebook
Klasyka na e-czytnik to kolekcja lektur szkolnych, klasyki literatury polskiej, europejskiej i amerykańskiej w formatach ePub i Mobi. Również miłośnicy filozofii, historii i literatury staropolskiej znajdą w niej wiele ciekawych tytułów.
Seria zawiera utwory najbardziej znanych pisarzy literatury polskiej i światowej, począwszy od Horacego, Balzaca, Dostojewskiego i Kafki, po Kiplinga, Jeffersona czy Prousta. Nie zabraknie w niej też pozycji mniej znanych, pióra pisarzy średniowiecznych oraz twórców z epoki renesansu i baroku.
Kategoria: | Klasyka |
Zabezpieczenie: | brak |
Rozmiar pliku: | 167 KB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
BRACTWO STRZELECKIE W KRAKOWIE (1).
Gdy miasta polskie wystawione na częste napady najeżdżającej je dziczy, w braku wojska męztwu samych tylko mieszkańców zostawione były, przeto wprawne strzelanie najpierw z łuków, – (1) Do napisania tego artykułu wielką był mi pomocą rękopism Pana Ambr. Grabowskiego pod tytuł. Starożytności miasta stołecznego Krakowa etc. w dwóch tomach, obejmujący wypisy z ksiąg dawnego Archiwum miasta Krakowa, którego mi łaskawie do użycia pozwolić raczył.
O Towarzystwie Strzeleckiem Krakows. znajdujemy wiadomości w następnych dzieiach: Pszczółka Krak. z r. 1821 T. IV, gdzie przy wiadomości o Strzelcach umieszczono rycinę Kurka, rysunek Michała Stachowicza. Rozmaitości Krak… z r. 1834 w Numerze 12. "Rys historyczny szkoły strzeleckiej." w 20 także Nrze tego pisma czytamy wiersz śpiewany w teatrze Krak… na cześć króla wskrzeszonego Towarz. Strzeleckiego. Tak w Pszczółce jak i w Rozmaitościach mylnie podano: że uchwały r. 1502 i 1564 wydawane były za Zygmunta III, gdyż on wstąpił na tron dopiero w 23 lat później to fest 1587 r. Dyaryusz przyjazdu Najjaśniejszego Stanisława Augusta króla Pols. w Krakowie r. 1787 str. 33. Opis obioru króla kurkowego. Przyjaciel Ludu z r. 1835 Ner 5 str. 39. Przy krótkim artykule o bractwach strzeleckich, zamieszczono kopią z rysunku kurka przez M. Stachowicza, fałszywą podając wiadomość jakoby ten kurek znajdował się w ratuszu Warszawskim. Jest także drukowany Statut Towarzystwa Strzeleckiego po jego wskrzeszeniu 1833 r. w języku-polskim i niemieckim, z dodaniem krótkiej jego historyi w wspomnionych Rozmaitościach przedrukowany;