Starzenie się. Krótkie Wprowadzenie 28 - ebook
Starzenie się. Krótkie Wprowadzenie 28 - ebook
- książki, które zmieniają sposób myślenia!
Tomik w zwięzły i przystępny sposób prezentuje problematykę biologicznych, psychologicznych i społecznych zmian, jakie zachodzą wraz z wiekiem. Jak dbać o siebie, żeby dożyć stu lat? Czy można zapobiec demencji? W jaki sposób technologia wspomaga osoby starsze?
Interdyscyplinarna seria KRÓTKIE WPROWADZENIE piórem uznanych ekspertów skupionych wokół Uniwersytetu Oksfordzkiego przybliża aktualną wiedzę na temat współczesnego świata i pomaga go zrozumieć. W atrakcyjny sposób prezentuje najważniejsze zagadnienia XXI w. – od kultury, religii, historii przez nauki przyrodnicze po technikę. To publikacje popularnonaukowe, które w formule przystępnej, dalekiej od akademickiego wykładu, prezentują wybrane kwestie.
Książki idealne zarówno jako wprowadzenie do nowych tematów, jak i uzupełnienie wiedzy o tym, co nas pasjonuje. Najnowsze fakty, analizy ekspertów, błyskotliwe interpretacje.
Opiekę merytoryczną nad polską edycją serii sprawują naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego: prof. Krystyna Kujawińska Courtney, prof. Ewa Gajewska, prof. Aneta Pawłowska, prof. Jerzy Gajdka, prof. Piotr Stalmaszczyk.
Spis treści
Podziękowania
Spis ilustracji
Spis tabel
1. Starzenie się – krótka historia
2. Fizyczne i biologiczne aspekty starzenia się
3. Psychologia starzenia się
4. Społeczne i interpersonalne aspekty starzenia się
5. Pozytywne i pomyślne starzenie się
6. Refleksje na temat starzenia się i przyszłe kierunki badań
Bibliografia
Lektury polecane
Podziękowania od wydawcy oryginału
Indeks
Kategoria: | Psychologia |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8142-919-1 |
Rozmiar pliku: | 2,4 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Starzenie się – krótka historia
Popołudnie wie to, czego nie podejrzewał poranek.
(przysłowie szwedzkie)
Starzenie się jest tematem, który kojarzy się w mało przyjemny sposób, szczególnie w dzisiejszych czasach, ponieważ skupiamy się głównie na metodach jego przezwyciężania, udaremniania i odpierania oraz dopiero od niedawna – jego akceptacji.
Czy zawsze podchodziliśmy do starzenia się z taką ambiwalencją? W jaki sposób zmieniało się jego znaczenie i nasz stosunek do niego na przestrzeni dziejów? Jak ludzie z różnych epok historycznych, kultur i mający różne punkty widzenia patrzyli na to zjawisko? Jaki wpływ zarówno na jednostki, jak i całe społeczeństwo mają refleksje i poglądy na temat starzenia się? To główne tematy poruszane w tym rozdziale.
Ze zjawiskiem starzenia się mamy do czynienia od wczesnych lat. W młodości z radością oczekujemy nadejścia kolejnych urodzin, lecz z czasem nasz entuzjazm maleje. Gdy jesteśmy młodsi, czujemy, że czas płynie w ślimaczym tempie, podczas gdy w wieku zaawansowanym czas jakby nabierał prędkości i uciekał coraz szybciej. W jesieni życia lub gdy trzeba zmierzyć się z nieuleczalną chorobą (bez względu na wiek), poczucie uciekającego czasu staje się wyraźniejsze. Człowiek ponownie koncentruje się na tym, jak najlepiej wykorzystać czas, który mu pozostał.
1. Odsetek młodszych dzieci i osób starszych w populacji świata w latach 1950–2050
Dla niektórych temat starzenia się może nie wydawać się istotny, angażujący lub dający jakiekolwiek korzyści, zwłaszcza dlatego, że nie możemy uniknąć tego procesu i w większości przypadków nie możemy wpłynąć na jego rezultaty. Jednak obecne trendy demograficzne wskazują, że nie należy ignorować znaczenia starzenia się w wymiarze ogólnoświatowym. Zgodnie z danymi Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), przedstawionymi na ilustracji 1, znajdujemy się w historycznym momencie, w którym liczba osób w wieku powyżej 65 lat wkrótce przekroczy liczbę osób w wieku do 5 lat, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Jak wyraźnie pokazuje ten wykres, nie jest to tendencja przemijająca ani krótkotrwała dla pokolenia wyżu demograficznego – to przyszłość ludzkości na całym świecie.