Statystyka w zarządzaniu - ebook
Statystyka w zarządzaniu - ebook
Jeden z najlepszych podręczników do nauczania statystyki na wydziałach zarządzania i ekonomii. Nowe wydanie, podobnie jak poprzednie, zachowuje swój uniwersalny charakter, utrzymując pozycję lidera w międzynarodowych aspektach biznesu.
Ambicją Autorów było stworzenie książki, która nie tylko wyjaśnia myślenie statystyczne i idee wnioskowania statystycznego, ale również osadza statystykę w rzeczywistym świecie – stąd dużo w niej przykładów z takich dziedzin, jak: finanse, zarządzanie, transport, turystyka, księgowość, administracja publiczna, ekonomia, produkcja.
Dodatkowo, w nowym wydaniu zwiększono nacisk na wszechstronne zastosowania statystyki oraz uwzględniono wiele zadań dotyczących rzeczywistych problemów. Ogromną zaletą podręcznika jest połączenie zagadnień teoretycznych i praktycznych ze statystycznym programem komputerowym MINITAB (przy zachowaniu odwołań do Excela).
Gospodarki krajów na całym świecie są coraz bardziej ze sobą powiązane. Wydarzenia społeczno-polityczne w Azji i na Bliskim Wschodzie mają bezpośredni wpływ na notowania na nowojorskiej giełdzie na Wall Street, a zmiany w gospodarce rosyjskiej idące w kierunku kapitalizmu mają bezpośredni wpływ na zmiany gospodarcze w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Przemysł wydawniczy, w którym duże międzynarodowe koncerny nabyły całe przedsiębiorstwa; sektor finansowy, w którym akcje są obecnie notowane bez przerwy na rynkach na całym świecie; a także handel detaliczny, oferujący towary konsumpcyjne produkowane w wielu różnych miejscach na świecie świadczą o wszechobecnej globalizacji gospodarki światowej. Dlatego też zadania i przykłady w nowym wydaniu dotyczą zagadnień międzynarodowych. Dzięki temu w podręczniku odzwierciedlony został kontekst niemal wszystkich zagadnień biznesowych.
Ze wstępu
Kategoria: | Zarządzanie i marketing |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-01-19537-3 |
Rozmiar pliku: | 24 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Profesor Jayavel Sounderpandian zmarł niestety przed korektą podręcznika. Był mistrzem tej książki: najpierw jako wierny użytkownik, a później jako wydajny współautor. Będzie nam brakowało jego licznych uzupełnień do podręcznika i zaraźliwego entuzjazmu. W siódmej edycji publikacji Statystyka w zarządzaniu skupiamy się na wielu ulepszeniach w tekście, których źródłem są przede wszystkim zalecenia od użytkowników oraz innych osób, które uczą statystyki w zarządzaniu. W swoich opiniach profesorowie sugerowali kierunki poprawy książki – poprzez włączenie pakietu komputerowego MINITAB (przy zachowaniu odwołań do Excela), jak również poprzez dodanie nowych treści i zadań oraz aktualizację materiałów źródłowych. Dodatkowo, w tej edycji zwiększono nacisk na wszechstronne zastosowania statystyki oraz uwzględniono wiele doskonałych zadań dotyczących rzeczywistych problemów. Książka nadal próbuje zaszczepić w czytelnikach głębokie zrozumienie metod i pojęć statystycznych.
Siódma edycja, podobnie jak poprzednie, zachowuje swój uniwersalny charakter, utrzymując pozycję lidera w międzynarodowych aspektach biznesu. Gospodarki krajów na całym świecie są coraz bardziej ze sobą powiązane. Wydarzenia społeczno-polityczne w Azji i na Bliskim Wschodzie mają bezpośredni wpływ na notowania na nowojorskiej giełdzie na Wall Street, a zmiany w gospodarce rosyjskiej idące w kierunku kapitalizmu mają bezpośredni wpływ na zmiany gospodarcze w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Przemysł wydawniczy, w którym duże międzynarodowe koncerny nabyły całe przedsiębiorstwa; sektor finansowy, w którym akcje są obecnie notowane bez przerwy na rynkach na całym świecie; a także handel detaliczny, oferujący towary konsumpcyjne produkowane w wielu różnych miejscach na świecie świadczą o wszechobecnej globalizacji gospodarki światowej.
Znaczna część zadań i przykładów w nowym wydaniu dotyczy zagadnień międzynarodowych. Mamy nadzieję, że nauczyciele będą zadowoleni z tego podejścia, gdyż w coraz większym stopniu odzwierciedla to kontekst niemal wszystkich zagadnień biznesowych.
Wiele osób przyczyniło się w dużym stopniu do powstania siódmej edycji i jesteśmy wdzięczni im wszystkim. Głównymi recenzentami podręcznika są:
C. Lanier Benkard, Stanford University
Robert Fountain, Portland State University
Lewis A. Litteral, University of Richmond
Tom Page, Michigan State University
Richard Paulson, St. Cloud State University
Simchas Pollack, St. John’s University
Patrick A. Thompson, University of Florida
Cindy van Es, Cornell University
Chcielibyśmy podziękować wyżej wymienionym osobom, jak również autorom suplementów, które towarzyszą temu podręcznikowi. Lou Patille z Keller Graduate School of Management zaktualizował Pomocnik nauczyciela (Instructor’s Manual) oraz Pomocnik do rozwiązywania zadań (Student Problem Solving Guide). Alan Cannon z University of Texas–Arlington zaktualizował Zbiór zadań (Test Bank), a Lloyd Jaisingh z Morehead State University utworzył pliki z danymi i zaktualizował prezentacje PowerPoint. P. Sundararaghavan z University of Toledo skontrolował dokładność korekty. Specjalne podziękowania należą się także Davidowi Doane, Ronaldowi Tracy i Kieranowi Mathiesonowi (wszyscy z Oakland University), którzy zgodzili się na włączenie ich pakietu statystycznego, Visual Statistics, na płytę CD towarzyszącą temu podręcznikowi¹.
Jesteśmy także winni podziękowania pracownikom wydawnictwa McGraw-Hill/Irwin. Wyrażamy wdzięczność Scottowi Isenbergowi, redaktorowi naczelnemu, za jego strategiczne wytyczne w aktualizacji podręcznika do siódmej edycji. Doceniamy wielki wkład Wandy Zeman, starszej redaktor, która dobrze kierowała projektem, dbała o harmonogram i utrzymywała koszty w ramach budżetu. Jesteśmy wdzięczni zespołowi produkcyjnemu McGraw-Hill/Irwin za wysokiej jakości redakcję, skład i druk. Szczególne podziękowania należą się dla Saeideh Fallah Fini za jej wspaniałą pracę na programach komputerowych.
Amir D. Aczel
Boston UniversityO Autorach
Amir D. Aczel, związany z Centrum Filozofii i Historii Nauki w Boston University oraz University of New Hampshire, okazjonalny komentator biznesu dla CNN. Otrzymał tytuł licencjata z matematyki i tytuł magistra z badań operacyjnych na University of California-Berkeley, a stopień doktora w dziedzinie statystyki na University of Oregon. Przed objęciem obecnego stanowiska, Aczel mieszkał i nauczał w Kalifornii, na Alasce, w Europie oraz na Bliskim i Dalekim Wschodzie.
Jest autorem 14 książek z matematyki, biznesu i statystyki. Jego najbardziej znana książka Ostatnie Twierdzenie Fermata (Fermat’s Last Theorem) omawia poszukiwanie dowodu dotychczas niedającego się udowodnić twierdzenia matematycznego. Ostatnio opublikowana książka Szansa (Chance) jest popularnym opisem teorii prawdopodobieństwa.
Szerokie zainteresowania Aczela, uwidocznione w Statystyce w zarządzaniu, odzwierciedlają międzynarodowe doświadczenia autora, jego gruntowne wykształcenie oraz umiejętności praktyczne, jakie prezentował w innych swoich pracach. Aczel mieszka z żoną i córką w Bostonie.
Jayavel Sounderpandian, już nieżyjący, był profesorem metod ilościowych na University of Wisconsin-Parkside, gdzie uczył statystyki w biznesie oraz zarządzania operacyjnego przez 24 lata. Uzyskał stopień doktora i tytuł magistra w dziedzinie biznesu na Kent State University oraz otrzymał tytuł licencjata z inżynierii mechanicznej na Indian Institute of Technology w Madras. Przed przejściem do środowiska akademickiego, Sounderpandian pracował przez siedem lat jako inżynier w przedsiębiorstwie produkującym samoloty w Indiach.
Poza niniejszym podręcznikiem, Sounderpandian napisał cztery uzupełniające podręczniki, które koncentrują się na wykorzystaniu arkuszy kalkulacyjnych w statystyce biznesowej, badaniach rynku i zarządzaniu operacyjnym. Poświęcił się stosowaniu szablonów arkusza kalkulacyjnego podczas zajęć i wykorzystał doświadczenie w zaprojektowaniu ponad 100 szablonów do tego podręcznika. Jego zainteresowania naukowe obejmowały analizę ryzyka i decyzji. Szeroko publikował w wiodących czasopismach, takich jak: „Operations Research”, „Abacus”, „Journal of Risk and Uncertainty”, „International Journal of Production Economics” oraz „Interfaces”.
Zainteresowanie profesora Sounderpandiana w tworzeniu i rozwiązywaniu zagadek matematycznych zostało wykorzystane w wielu studiach przypadku w tym podręczniku. On i jego żona mieszkali w Racine w stanie Wisconsin, gdzie wychowali trzy córki.Przedmowa od Tłumacza
Zapewne większość przedmiotów, które na różnych poziomach wykłada się na uczelniach albo uczy w szkole, doczekało się podręczników, o których wszyscy słyszeli, a większość wykorzystywała. Tak było z powstałym wiele lat temu podręcznikiem biologii Villego, czy podstawowym podręcznikiem do rachunku prawdopodobieństwa Fisza. Kiedy niemal rok temu otrzymaliśmy z WN PWN propozycję przetłumaczenia nowego wydania Statystyki w zarządzaniu Amira Aczela, po prostu nie mogliśmy odmówić – tak jak podstawy analizy matematycznej miały swój podręcznik Krysickiego i Włodarskiego, tak statystyka menedżerska ma swój podręcznik autorstwa właśnie Aczela. O powodach entuzjazmu zespołu tłumaczy można by pisać wiele, ale w największym skrócie, dwa z nich były kluczowe.
Po pierwsze, jak już wspomniałem, stare wydanie, którego nakład został wyczerpany tak dawno, że w wielu bibliotekach nie można znaleźć już nawet jednego egzemplarza, było bez wątpienia podręcznikiem kultowym; książką, z której wielu dzisiejszych, dojrzałych już ekonomistów i menedżerów uczyło się zastosowań statystyki. Wśród nich było także wielu dzisiejszych trudniących się metodami ilościowymi w ekonomii i zarządzaniu wykładowców światowych, w tym też polskich uczelni, a w szczególności – większość zespołu, który przygotowywał przekład, który Czytelnik właśnie trzyma w rękach. Stare wydanie było bodaj jedynym „zachodnim” podręcznikiem przedmiotu wydanym po polsku, a przy tym – jednym z bardzo niewielu wydanych w ogóle na świecie podręczników prezentujących nie tylko teorię, ale także zastosowania statystyki na przystępnym poziomie. O ile dziś na polskim rynku można znaleźć pojedyncze przekłady zachodnich podręczników poświęconych szeroko pojętym metodom ilościowym w ekonomii i zarządzaniu (jak choćby podręcznik Ekonometria G.S. Maddali, wydany również przez WN PWN), o tyle wciąż nie doczekaliśmy się alternatywnej pozycji prezentującej ich powszechne zastosowania.
Po drugie, złożony z pracowników Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego zespół tłumaczy, jaki udało się zbudować, składa się z osób, które metodami ilościowymi zajmują się na co dzień. Przekazywanie posiadanej wiedzy jest dla nich pasją, a to zawsze bardzo ułatwia współpracę, zwłaszcza w tak dużym zespole. Wprawdzie, jako tłumacze nie mogliśmy interweniować w logikę wykładu profesora Aczela, mogliśmy jednak dołożyć – i dołożyliśmy – starań, aby jego polska wersja była dla Czytelnika jak najbardziej przystępna.
Zapewne większość Czytelników nie zna lub nie pamięta poprzedniego wydania podręcznika. Gdyby jednak udało się na nie natrafić, czym różniłoby się ono od obecnego przekładu? Wbrew ogólnej tendencji, Autor nie uległ pokusie unowocześnienia książki poprzez proste dodanie nowych rozdziałów, poszerzających znacznie jej zakres. W istocie, niektóre dalsze rozdziały to częściowo novum, jednak nie stanowią one dominującej części, zaś objętość podręcznika niemal się nie zmieniła w stosunku do wydań poprzednich. Podstawowe zmiany, jakich dokonał Amir Aczel dotyczą sposobu prezentacji materiału i położonego nacisku. W odróżnieniu od przełożonego wiele lat temu na język polski wydania, w którym poszczególne problemy rozwiązywano przy użyciu kartki i długopisu, w obecnym wydaniu Autor prezentuje z reguły pojedyncze przykłady tego, w jaki sposób można by rozwiązać problem na papierze, korzystając z odpowiednich wzorów, dalej jednak pokazuje, w jaki sposób zinterpretować wyniki, które Czytelnik uzyska, korzystając z załączonych do podręcznika szablonów opracowanych w arkuszu kalkulacyjnym. Tym samym, zmieniony został nacisk – z „jak to policzyć” na „jakie wnioski można wyciągnąć z tego, co policzymy przy użyciu programu”. Ta zmiana z pewnością spotka się z zainteresowaniem przede wszystkim ze strony praktyków, z myślą o których w książce pojawiło się także jeszcze więcej przykładów, zaś wiele z przytoczonych już wcześniej zostało unowocześnionych i dostosowanych do realiów współczesnego biznesu. Tak więc część zmian dotyczy zakresu prezentowanego materiału, jednak w istocie nie one są dla podręcznika najważniejsze.
Z drugiej strony, przygotowując nową wersję przekładu podręcznika, staraliśmy się w możliwie największym stopniu ujednolicić używane w nim określenia statystyczne, dostosowując je do kanonu wykładanego na polskich uczelniach, unikając anachronizmów czy niejasności leksykalnych. W szczególności, w miejscach, które wydawały nam się potencjalnie niejasne dla Czytelnika przyzwyczajonego do polskiego piśmiennictwa, staraliśmy się – w formie przypisów od tłumacza – dostarczyć stosowne wyjaśnienia (rzecz jasna, nie ingerując w treść samego podręcznika).
Mam nadzieję, że obecne wydanie Statystyki w zarządzaniu spotka się z zainteresowaniem nie mniejszym, niż poprzednie, z którym ponad 20 lat temu mogli zapoznać się polscy czytelnicy (włączając w to podpisanego poniżej). W szczególności liczę, że niniejsza książka zapełnia wspomnianą wcześniej niszę, jaką stanowią pozycje napisane dla ludzi stosujących metody ilościowe, niekoniecznie zaś zajmujących się stojącą za nimi głęboką teorią, choć i owej teorii – jak się wydaje – w podręczniku Amira Aczela nie brakuje.
Bartosz Witkowski