Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Suisetica Inania. Ryszarda Swinesheada spekulatywna nauka o ruchu lokalnym - ebook

Rok wydania:
2017
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
24,95

Suisetica Inania. Ryszarda Swinesheada spekulatywna nauka o ruchu lokalnym - ebook

 

Książka ta powstała wskutek zdziwienia.

Publikacje na temat historii i rozwoju nauki nowożytnej ciągle utwierdzają czytelników w przekonaniu. że jedną z podstawowych różnic między średniowieczną i siedemnastowieczną filozofią przyrody jest zaakceptowanie przez tę ostatnią matematyki jako uprzywilejowanego narzędzia służącego do odkrywania tajemnic natury. Stąd niewątpliwie bierze się powszechne mniemanie, że fizyka nowożytna miała charakter ilościowy, a średniowieczne scholastyczne przyrodoznawstwo – jakościowy. Wywołało to zdziwienie autora książki, ponieważ historycy myśli wieków średnich już od dawna wiedzą, że wielu spośród filozofów tworzących w tej epoce, a szczególnie myśliciele zaliczani do grona tzw. szkoły oksfordzkich kalkulatorów, postrzegało matematykę jako doskonałą metodę do ustalania praw rządzących światem przyrody. Dzieło będące zwieńczeniem tradycji matematycznej filozofii w czternastowiecznym Oksfordzie. czyli Księga kalkulacji Ryszarda Swinesheada, stanowi zaś najdoskonalsze zaprzeczenie wyżej wspomnianego mniemania.

Ze względu na ogrom problematyki ujętej w tym dziele niemożliwe byłoby przedstawienie szczegółowej analizy całości jego tekstu w ramach jednej monografii, dlatego w publikacji tej został ukazany temat najważniejszy i jednocześnie najbardziej reprezentatywny dla matematycznej filozofii przyrody oksfordzkich kalkulatorów – zjawisko ruchu lokalnego. Księga kalkulacji nadal nie jest dostępna dla szerszej publiczności, więc do monografii została dołączona edycja krytyczna źródłowego tekstu traktatu O ruchu lokalnym, stanowiącego integralną część najważniejszego dzieła Ryszarda Swinesheada. Prezentując autentyczne świadectwo dokonań ostatniego przedstawiciela szkoły oksfordzkich kalkulatorów, autor książki daje czytelnikom sposobność zweryfikowania obecnej w historii nauki tezy o wpływie średniowiecznych koncepcji ruchu lokalnego na narodziny i rozwój fizyki nowożytnej.

Spis treści

 

Wstęp. Matematyka w średniowiecznej i wczesnonowożytnej filozofii przyrody 7

Rozdział 1. Narodziny i rozwój matematycznej nauki o ruchu lokalnym na Uniwersytecie Oksfordzkim: poprzednicy Ryszarda Swinesheada 17

1.1. Ruch lokalny i matematyka w fizyce Arystotelesa 18

1.2. Wilhelma Ockhama i Ryszarda Kilvingtona komentarze do Fizyki: fundamenty czternastowiecznej oksfordzkiej nauki o ruchu lokalnym 23

1.3. „Nowa reguła ruchu” 29

1.4. Tractatus proportionum seu de proportionibus velocitatum in motibus Tomasza Bradwardine’a 31

1.5. Problematyka ruchu lokalnego w Regulae solvendi sophismata Wilhelma Heytesbury’ego 37

Rozdział 2. Traktat „O ruchu lokalnym” Ryszarda Swinesheada, czyli czternastowieczna oksfordzka nauka o ruchu lokalnym more geometrico 45

2.1. Struktura i metoda traktatu De motu locali 46

2.2. Podstawy spekulatywnej nauki o ruchu lokalnym 53

2.3. Problem opisu ruchu niejednostajnie zmiennego 58

2.4. Calculationes w traktacie „O ruchu lokalnym” 64

2.5. Ruch w medium uniformiter difformis 70

2.6. Sophisticas quisquilias? 74

2.7. „Nowa reguła ruchu”, twierdzenie o szybkości średniej i ruchy jednostajnie zmienne 84

2.8. Jak z niejednostajnych zmian czynników ruchu uzyskać ruch jednostajnie zmienny, czyli tour de force Ryszarda Swinesheada 101

2.9. Twierdzenie o szybkości średniej a opis ruchu zmiennego niejednostajnie 115

2.10. Podsumowanie 123

Rozdział 3. Traktat „O ruchu lokalnym” w kontekście całości dzieła Ryszarda Swinesheada 133

3.1. Miejsce traktatu „O ruchu lokalnym” w „Księdze kalkulacji” 133

A. Źródła rękopiśmienne i drukowane 133

B. Odwołania do traktatu „O ruchu lokalnym” w pozostałych częściach „Księgi kalkulacji” 135

3.2. Nauka o ruchu lokalnym w pozostałych traktatach „Księgi kalkulacji” 140

A. Traktat X „Księgi kalkulacji”: De maximo et minimo 140

B. Traktat XV „Księgi kalkulacji”: De medio non resistente 146

C. Traktat XI „Księgi kalkulacji”: De loco elementi 163

3.3. Traktat „O ruchu lokalnym” a Opuscula de motu Ryszarda Swinesheada 173

3.4. Podsumowanie 199

Rozdział 4. Oddziaływanie i znaczenie traktatu „O ruchu lokalnym” 205

A. Recepcja „Księgi kalkulacji” Ryszarda Swinesheada w piętnasto- i szesnastowiecznych Włoszech 205

B. Nauka o ruchu lokalnym Ryszarda Swinesheada na Uniwersytecie Paryskim 213

Zakończenie 223

Bibliografia 225

Edycja krytyczna traktatu De motu locali Ryszarda Swinesheada 237

Wstęp. A. Autorstwo i kompozycja „Księgi kalkulacji” 239

B. Opis manuskryptów 244

C. Relacje między rękopisami, wybór podstawy oraz zasady edycji 256

Ricardus Swineshead. Liber calculationum: Tractatus de motu locali 269

Indeks osób 343

Indeks pojęć 347

Summary 355

Kategoria: Filozofia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-8142-035-8
Rozmiar pliku: 3,5 MB

BESTSELLERY

Kategorie: