Facebook - konwersja
Pobierz fragment

Święta wojna w Al-Ándalus. Przeobrażenia aktywności dżihadystycznych komórek terrorystycznych w Hiszpanii w latach 1995-2012 - ebook

Rok wydania:
2015
Format ebooka:
PDF
Format PDF
czytaj
na laptopie
czytaj
na tablecie
Format e-booków, który możesz odczytywać na tablecie oraz laptopie. Pliki PDF są odczytywane również przez czytniki i smartfony, jednakze względu na komfort czytania i brak możliwości skalowania czcionki, czytanie plików PDF na tych urządzeniach może być męczące dla oczu. Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na laptopie
Pliki PDF zabezpieczone watermarkiem możesz odczytać na dowolnym laptopie po zainstalowaniu czytnika dokumentów PDF. Najpowszechniejszym programem, który umożliwi odczytanie pliku PDF na laptopie, jest Adobe Reader. W zależności od potrzeb, możesz zainstalować również inny program - e-booki PDF pod względem sposobu odczytywania nie różnią niczym od powszechnie stosowanych dokumentów PDF, które odczytujemy każdego dnia.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
czytaj
na tablecie
Aby odczytywać e-booki na swoim tablecie musisz zainstalować specjalną aplikację. W zależności od formatu e-booka oraz systemu operacyjnego, który jest zainstalowany na Twoim urządzeniu może to być np. Bluefire dla EPUBa lub aplikacja Kindle dla formatu MOBI.
Informacje na temat zabezpieczenia e-booka znajdziesz na karcie produktu w "Szczegółach na temat e-booka". Więcej informacji znajdziesz w dziale Pomoc.
Pobierz fragment
28,50

Święta wojna w Al-Ándalus. Przeobrażenia aktywności dżihadystycznych komórek terrorystycznych w Hiszpanii w latach 1995-2012 - ebook

Europa Zachodnia i Południowa od lat jest jedną ze scen aktywności ekstremizmu dżihadystycznego, zarówno jako obszar przedsięwzięć logistycznych, jak i cel operacji terrorystycznych. Analiza rozwoju tego ruchu na Starym Kontynencie pozwala dostrzec wiele istotnych prawidłowości obrazujących jego ewolucję, sieciowość oraz złożone mechanizmy funkcjonowania. Hiszpania jest w tym kontekście przypadkiem szczególnym, stanowiącym interesujące studium badawcze przeobrażeń komórek terrorystycznych. W niej znajduje wyraz, znamienna dla narracji dżihadyzmu, mitologizacja świetności Al-Ándalus – dużej części podbitego przed wiekami Półwyspu Iberyjskiego. Bliskie sąsiedztwo z obszarem Maghrebu, szczególnie z Marokiem, rzutuje także na skalę i charakter migracji z tego rejonu do Hiszpanii i innych krajów europejskich, co stało się czynnikiem istotnym z perspektywy rozwoju struktur terrorystycznych. Publikacja przedstawia mechanizmy krystalizacji komórek dżihadystycznych w Hiszpanii ich ewolucję oraz przybliża okoliczności i skutki zamachu terrorystycznego w Madrycie 11 marca 2004 r. Autor podejmuje refleksję nad aktualnymi zagrożeniami bezpieczeństwa tego państwa, innych krajów europejskich oraz regionu Maghrebu.

Spis treści

Wprowadzenie  7

Globalny dżihadyzm – przemiany i główne tendencje  7

Terminologia  16

Cel pracy, główne pytania, założenia i metody  25

Struktura ksiązki  35

ROZDZIAŁ I. Mechanizmy krystalizacji radykalnego islamu w Europie  39

Islam w Europie Zachodniej i Południowej – dylematy tożsamości  44

Uwarunkowania i wyznaczniki procesu radykalizacji w kontekście terroryzmu  55

ROZDZIAŁ II. Rozwój radykalnych ugrupowań salafickich w państwach Maghrebu i ich związki z zagrożeniem terrorystycznym w Hiszpanii  73

Nurty radykalnego salafizmu w Maroku  76

Algieria – matecznik maghrebskiego terroryzmu  93

Dżihadyzm w Tunezji i Libii  106

Operacje dżihadystów w Mauretanii  113

ROZDZIAŁ III. Imigranci muzułmańscy w Hiszpanii – wyzwania kulturowe i społeczno-ekonomiczne  123

Mitologizacja Al-Ándalus  126

Oblicza islamu we współczesnej Hiszpanii  138

ROZDZIAŁ IV. Trajektorie rozwoju struktur dżihadyzmu w Hiszpanii do 2004 r.  175

Obecność muzułmańskich ugrupowań terrorystycznych w Hiszpanii przed 1990 r.  177

Sieć algierska: geneza, rozwój i główni aktorzy  183

Sieć syryjska: geneza, rozwój i główni aktorzy  190

Inne powiązania islamistów  206

Wpływ zamachu z 11 września 2001 r. na radykalny salafizm w Hiszpanii  209

Mechanizmy funkcjonowania komórek dżihadystów  212

ROZDZIAŁ V. Przemiany aktywności terroryzmu dżihadystycznego w Hiszpanii w latach 2004–2012  223

Uwarunkowania i okoliczności zamachu 11 marca 2004 r. w Madrycie  225

Kierunki aktywności dżihadystów na terenie Hiszpanii po 2004 r. 254

ROZDZIAŁ VI. Główne kierunki i strategie hiszpańskiej polityki w zakresie zwalczania dżihadyzmu  273

Zarys międzynarodowych strategii antyterrorystycznych po 11 września 2001 r.  276

Zaangażowanie polityczne i militarne Hiszpanii w globalnej wojnie z terroryzmem: udział w operacjach w Afganistanie oraz Iraku  294

Instrumenty walki z radykalizmem salafickim w Hiszpanii w okresie rządów PP i PSOE  302

Zakończenie  319

Summary  327

Resumen  330

Bibliografia  333

Spis tabel, wykresów i map  353

 

Indeks osobowy  355

Kategoria: Politologia
Zabezpieczenie: Watermark
Watermark
Watermarkowanie polega na znakowaniu plików wewnątrz treści, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie unikatowej licencji transakcyjnej Użytkownika. E-książki zabezpieczone watermarkiem można odczytywać na wszystkich urządzeniach odtwarzających wybrany format (czytniki, tablety, smartfony). Nie ma również ograniczeń liczby licencji oraz istnieje możliwość swobodnego przenoszenia plików między urządzeniami. Pliki z watermarkiem są kompatybilne z popularnymi programami do odczytywania ebooków, jak np. Calibre oraz aplikacjami na urządzenia mobilne na takie platformy jak iOS oraz Android.
ISBN: 978-83-7969-758-8
Rozmiar pliku: 3,4 MB

BESTSELLERY

Kategorie: