Syndrom oszusta. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i wreszcie rozwinąć skrzydła - ebook
Syndrom oszusta. Jak uciszyć wewnętrznego krytyka i wreszcie rozwinąć skrzydła - ebook
„Lepiej będę cicho, bo jeszcze się wygłupię…”
„Zaraz wszyscy zorientują się, że nie zasługuję na to stanowisko…”
„Moje dobre oceny to tylko szczęście…”
Brzmi znajomo?
Jeśli tak, to prawdopodobnie tak jak 70% ludzi doświadczasz syndromu oszusta.
To przez niego żyjesz w przeświadczeniu, że twoje życie jest jednym wielkim kłamstwem. Sukcesy w pracy, szczęśliwy związek, popularność – wszystko udało ci się przez przypadek albo dlatego, że inni przypisują ci zalety, których nie masz.
Z jednej strony wyrabiasz 200% normy, żeby udowodnić swoją wartość, a z drugiej unikasz trudnych decyzji i z obawy przed zdemaskowaniem rezygnujesz z nowych wyzwań.
Ale to, że czujesz się oszustem, nie znaczy, że nim jesteś.
Ta książka pomoże ci zrozumieć, skąd bierze się syndrom oszusta, i da ci sprawdzone narzędzia, by rozpoznać u siebie 1 z jego 5 podtypów. Dzięki praktycznym wskazówkom doświadczonej psycholożki klinicznej dr Jessamy Hibberd dowiesz się, jak rozprawić się z „mitem szczęściarza”, urealnić swoje oczekiwania, radzić sobie porażkami i pomimo nich doceniać swoją wartość.
Zmierz się ze swoimi lękami i wreszcie rozwiń skrzydła!
„Syndrom oszusta” to podróż w głąb nieuświadomionych perfekcjonistycznych schematów, które pchają nas w sidła niskiej samooceny. Dr Jessamy Hibberd bazuje na wieloletniej praktyce klinicznej i naukowej. Krok po kroku pokazuje, jak nauczyć się zaufania do siebie i wreszcie poczuć się „wystarczającym”. Obowiązkowa pozycja dla osób, które raz na zawsze chcą porzucić zakłamany obraz siebie.
Michał Brzegowy
„Czy na pewno nikt nie pomylił się, prosząc właśnie mnie o polecenie tej książki?” – najpewniej taka myśl towarzyszyłaby mi przed uporaniem się z syndromem oszustki. A dotyczy on w dużym stopniu kobiet, także tych, które odnoszą sukcesy na polu zawodowym i nie tylko. Dlaczego sabotujemy sami siebie? Ta książka może być dla ciebie początkiem pracy z syndromem, który oszukuje przede wszystkim nas samych, podając nieustająco w wątpliwość to, co czujemy, robimy i myślimy.
dr Joanna Gutral
Kategoria: | Poradniki |
Zabezpieczenie: |
Watermark
|
ISBN: | 978-83-8367-074-4 |
Rozmiar pliku: | 1,5 MB |
FRAGMENT KSIĄŻKI
Gdy pełna entuzjazmu opowiadałam rodzinie i znajomym o tej książce, zazwyczaj słyszałam w odpowiedzi: „O, chyba ja tak mam. Czy to normalne?”. Często dostrzegałam w oczach rozmówców błysk rozpoznania, a następnie wyraz ulgi, gdy zdawli sobie sprawę, że nie są jedyni.
Każdy przywoływał jakąś historię.
„Moja siostra fantastycznie sobie radzi w pracy, ale ciągle mi powtarza, że nie rozumie, jakim cudem jej koledzy z zespołu uważają, że jest dobra”.
„Czułem się tak, gdy zostałem przyjęty na studia doktoranckie”.
„Znajomy z pracy opowiadał mi niedawno, że czuje się, jakby ciągle improwizował – ma trójkę dzieci; odnosi wiele sukcesów, ale wciąż wydaje mu się, że lada moment dostanie wypowiedzenie”.
Nie tylko ty zmagasz się z syndromem oszusta. Wszyscy znamy to uczucie – niektórym z nas towarzyszy bez przerwy, innym tylko w określonych sytuacjach. Doświadczasz go, gdy zaczynasz nową pracę, awansujesz albo dostajesz się na studia. Oznacza to po prostu, że zależy ci na tym, co robisz, chcesz wypaść jak najlepiej, ale martwisz się, że nie podołasz.
Gdy gromadziłam materiały do tej książki i zagłębiałam się mocniej w ten temat, zdałam sobie sprawę, że syndrom oszusta to znacznie więcej niż tylko poczucie bycia fałszywym i przejawia się na wiele różnych sposobów. Może występować pod postacią niepewności siebie, lęku przed porażką i perfekcjonizmu albo samokrytycyzmu, niskiej samooceny i braku umiejętności przyjmowania komplementów bądź też nadmiernego skupienia na własnych niepowodzeniach. Chronimy się w ten sposób przed popadnięciem w pychę i asekurujemy, na wypadek gdyby coś poszło nie tak. Ta lista objawów, zamiast opisywać syndrom oszusta, mogłaby nosić tytuł: „problemy związane z byciem człowiekiem”. Jest to powszechne doświadczenie, które wielu z nas utrudnia cieszenie się pełnią życia. Dlatego najwyższa pora, byśmy zaczęli mówić o tym otwarcie.
Zanim zaczęłam pisać tę książkę, temat syndromu oszusta nie pojawiał się w moich rozmowach z przyjaciółmi czy rodziną. Ze względu na związane z nim strach i wstyd rzadko nadarzają się okazje, aby zwierzyć się komuś i odkryć, że nie jesteśmy jedyną osobą, która to przeżywa.
Oddając w ręce czytelników ten tytuł, pragnę zachęcić do otwartych rozmów na temat syndromu oszusta. Mam nadzieję, że dzięki tej książce przestaniesz interpretować te uczucia jako sygnał, iż coś jest z tobą nie tak, a zaczniesz je postrzegać jedynie jako informację, że jeszcze nie masz pewności, czy dasz radę osiągnąć to, co planujesz. Jest to naturalny dyskomfort, jakiego doświadczają wszyscy, a nie oznaka, że jesteś oszustem – gdy uda ci się to zrozumieć, zaczniesz reagować inaczej. Wraz ze wzrostem świadomości oraz nabywaniem praktyki wykształcisz w sobie zdrowe podejście do strachu, niepewności i porażki, dzięki czemu te uczucia nie będą cię już ograniczać. Co więcej, zdołasz się otworzyć i spojrzeć na swoje życie od nowa, oraz zastanowić się, kim chcesz być – teraz i w przyszłości.
Mam nadzieję, że spodoba ci się ta książka. I pamiętaj: dasz radę, nie jesteś oszustem, zasługujesz na sukces i możesz uwierzyć w siebie. Najwyższa pora wyzwolić się z pułapki syndromu oszusta!
Zobowiązanie
Ja, . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . ., zobowiązuję się do zapoznania się z metodami opisanymi w tej książce i do wypróbowania każdej z nich.
Oddam się tej pracy z zaangażowaniem; będę rozmawiać z innymi o syndromie oszusta i poddawać refleksji wszystko, czego się nauczę.
Moje trzy główne cele związane z tą książką:
1. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
2. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
3. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .
Podpis
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .